4172
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فاطمه گودرزی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۲۶)
      تعداد بازدید: 4172
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    تعدد زوجات حکمی است که به مرد اجازه می دهد نهایتا با چهار زن بطور همزمان ازدواج کند.


    دخت ایران-
    انتقاد و پرسش گری به احکام اسلامی هرگز اتفاق تازه‌ای نبوده و همواره در طول تاریخ این احکام مورد سوال و انتقاد بسیاری افراد از مسلمان و غیرمسلمان قرار گرفته است که گاه این پرسش‌گری از حیث تحقیق و رسیدن به مبنا و دلایل صدور احکام بوده و یا  در مقابل، باهدف نفی و ایجاد تزلزل در آنها.

    یکی از آن دست موضوعاتی که در سال‌های اخیر خصوصا از جانب مخالفین با احکام اسلامی مورد هجمه فراوان قرارگرفته، موضوع تعدد زوجات یا چندهمسری است؛ یکی از سوال برانگیزترین احکام اسلامی که از قضا مخالفان بسیاری هم در بین زنان ایرانی دارد.

    تعدد زوجات حکمی است که به مرد اجازه می دهد نهایتا با چهار زن بطور همزمان ازدواج کند.

    در نقد این حکم منتقدین و معترضین دلایل متعددی را برای غیرعادلانه و گاه ظالمانه دانستن آن مطرح می‌کنند. آنان به طور مثال بیان می‌دارند که:

    «در درجه اول این حکم یک ظلم تاریخی به زنان است؛ چراکه فطرت زنان میل به تک همسر بودن شوهران دارد و در صدور این حکمِ مردانه احساسات و عواطف و حتی حقوق انسانی زنان نادیده گرفته شده است. یا بر اساس این قانون به مردان مجوز بی‌بند و باری عاطفی و جنسی داده شده و زن تنها به مثابه ابزاری برای رفع شهوات مردان قرار داده شده. یا آنکه این قانون حریم خانواده را برای زنان ناامن می‌کند و موجب از بین رفتن هرگونه حس انسانی بین زن و مردی که همسران متعدد دارد می‌شود، و یا فرزندانی که پدرشان بیش از یک همسر دارد دچار مشکل هویتی شده و با احساسات منفی از جمله حس تنفر رشد می‌کنند و...»

    این انتقادات بعضا از زبان بسیاری زنان ایرانی که ترس از اجرای این حکم توسط شوهران خود را دارند نیز بسیار شنیده می‌شود و از قضا چون این انتقادات از زبان بانوان عزیز جامعه‌مان با برانگیختگی عاطفی زیادی همراه است گاها بسیار شدید و غلیظ تر از آنچه گفتیم، بیان می‌شود؛ آن زمان به این انتقادات و احساس ناامنی از این حکم اسلامی دامن زده می‌شود که رسانه‌های داخلی با تولیدات دیداری و شنیداری و مکتوب، مصادیق غلط بی‌شماری به مخاطب ارائه می‌دهند.

    اما سوال اصلی در مواجهه با این نظرات این است که مگر نه آنکه بر اساس آیات الهی، دین برگرفته از فطرت انسانی است و صدور احکام از جانب خداوند متعال با حکمت الهی او در جهت فلاح و صلاح تک‌تک اعضای خانواده، این مقدس‌ترین نهاد جامعه اسلامی صورت پذیرفته است؛ پس چگونه می‌توان به سادگی حکمی را که در متن کتاب آسمانی ذکر شده است، باطل و بیهوده و غیرانسانی قلمداد کرد؟!

    آیا نه آنکه باید این احتمال را داد که شاید این ما هستیم که با عقل ناقص بشری هنوز نتوانسته‌ایم مبنا، حکمت‌ها و حدود عمل به این حکم را تبیین نماییم؟! و با در دست داشتن کدام سند و مدرک محکم این حکم را متزلزل کننده و پایمال‌کننده نهاد خانواده و عواطف و احساسات زنان می‌دانیم؟!

    مگر حکم تعدد زوجات برای تک‌تک مردان صادر شده است و تکلیفی است به گردن همه مردان که این‌چنین آن را ویران‌کننده امنیت خانواده می‌دانیم؟! که اگر این‌چنین باشد که کلا بسیاری از مردان بی‌همسر خواهند ماند! چرا که در شرایط برابری تعداد زنان با مردان، سهم ناعادلانه‌ای در اجتماع به برخی مردان اختصاص داده‌شده و از این رو بسیاری از مردان بی‌همسر خواهند ماند!

    و دیگر آنکه چرا جامعه غرب که منتقد و مدعی عدم احتیاج به این حکم اسلامی است، بر اساس آمار اعلام‌شده توسط نهادهای دولتی و غیردولتی‌شان مواجه و درگیر با فساد شدید از ارتباطات وسیع مردان همسردار با زنان متعدد  و بالعکس، آن هم در قالب خیانت و قریب به اتفاق با بی‌اطلاعی زنان از این ارتباطات شوهرانشان است؟! این سوال آن زمان جدی‌تر می‌شود که بسیاری کشورهای استعمارگر غربی خود به صورت آشکار استفاده ابزاری و جنسی از زنان را به نمایش گذاشته‌اند و از ویران‌ترین اجتماعات از حیث از هم پاشیدگی خانواده‌ها به خاطر همین ارتباطات نامشروع برخوردار می‌باشند!

    و حال فارغ از تمامی سوالاتی که ذکرشد، آیا برای آن زمان که دختران بسیاری بر اساس فطرت پاک خود نیاز به ازدواج دارند و تعداد مردانی که بتوانند پاسخگوی این نیاز باشند کم هستند؛

    یا آن زمان که زنی به دلایل متعدد بی‌سرپرست شده و گاه تنها به پناهی برای در امان ماندن از آسیب‌های اجتماعی نیاز دارد، آن هم در جامعه‌ای که در عرف خود به پسری که تاکنون ازدواج نکرده است اجازه همسر و پناه بودن برای چنین زنی نمی‌دهد؛  

    یا آن زمان که مردی همسری بیمار دارد که از روی عشق و علاقه به او قصد ترک و تنها گذاشتن او را ندارد، اما نیاز به همدمی برای رفع برخی نیازهای انسانی‌اش دارد؛

    یا برای مردی که توان مالی و جسمی و روحی اداره زنی دیگر به عنوان همسر به غیر از همسر اول خود در محیطی پاک را دارد و یا برای همه این‌ها و برخی زمان‌های خاص دیگر راهکاری غیر از تعدد زوجات می‌توان معرفی کرد؟!

    به حتم اگر دستورالعمل مناسب‌تری وجود داشته باشد که بهتر از حکم تعدد زوجات بتواند مشکلاتی از آن دست که بیان شد را در چهارچوبی شرعی و انسانی پاسخگو باشد، انسان عاقلی چه در داخل جامعه اسلامی و چه در خارج از آن باقی نخواهد ماند که با آن مخالفت کند.

    ما نیز در این شماره از مجله اینترنتی دخت‌ایران سعی بر آن داریم تا به دور از برخوردهای احساسی و هیجانی – چه در رد و چه در طرفداری از این مسئله - کمی به تبیین این حکم اسلامی بپردازیم و در حد بضاعت پاسخگوی برخی سوالات خوانندگان محترم در این حوزه باشیم. البته باید حق داد حال که به دلیل عدم تبیین صحیح حکم تعدد زوجات توسط نخبگان و علمای دینی در زمان حاضر، این حکم اسلامی دست‌خوش انتقادات، تحریفات و سوءاستفاده‌های بسیار خصوصا از جانب بسیاری از مردان در حوزه عمل به آن قرار گرفته است، کار برای ما صد چندان سخت‌تر شده باشد.

    از این رو، امید آن داریم تا خوانندگان محترم مطالب مطروحه در این پرونده را، تمامی آنچه که پیرامون حکم اسلامی تعدد زوجات می‌توان مطرح کرد، مپندارند که به علت وجود نگاه سیستمی به احکام اسلامی به حتم می‌توان از زوایای متنوع دیگری نیز این حکم اصیل اسلامی را مورد تحلیل و بررسی قرار داد. باشد که تلاش ما مفید فایده قرار گیرد.
     


    26 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۴ مرداد ۹۳
        ۱۸:۱۰
     1.  
      مردان ایرانی فقط برای هوسرانی و ارضای عقده های جنسی تن به ازدواج دوم میدهند. واقعا خاک بر سر شما که توی جامعه جوان مردم از بیکاری و مشکل و مسکن و... نمیتوانه ازدواج کنه بعد حرف از دو زن بودن می زنید . حاضرید دختر خودتون هوو داشته باشه ؟
      
     0
      
     0
     1.  
      چرا اینطوری نگاه میکنی دوست عزیز، وقتی فردی این امکان رو داشته باشه و منعی هم نباشه چه از نظر همسر و چه از نظر مالی، چه اشکالی داره؟ بعد هم مثلا آقایی که این کار رو نکنه به نظر شما یه شرکت میزنه و شما رو میبره سر کار با پولش؟ چرا همیشه باید دیگران مشکلات ما رو حل کنن برای یکبار هم که شده خودمون دست به کار شیم. خوبه یکبار زندگی بزرگانی که شاید شما قبول داشته باشید مثل رئیس دوو و هندا رو بخونید تا بفهمیم غربی هایی که ما دم از خوشبختیشون می زنیم (حداقل مالی) کسی براشون کاری نکرده و این خودشون بودند که تلاش کردند. بعد هم زنان ایرانی چطور؟ دنبال چی هستن؟ صادقانه بگید؟ یا علی
      
     0
      
     0
     1.  
      من در مجموع با چند همسری تحت شرایط خاص مشکلی ندارم، اما توجیه این قضیه با این‌که «مردی همسری بیمار دارد» و... درست نیست. همه این توجیهات برای عکس قضیه هم صادق است، پس چرا زنان اجازه ندارند بیش از یک شوهر داشته باشند؟ (با همین دلایل؟!؟) از مشکلات جوامع غربی، فقط مردان هوسران نیست، زنانی که با چند مرد در ارتباطند نیز کم نیستند.
      
     0
      
     0
     1.  
      http://www.dokhtiran.com/report/۱۳۹۳_۰۵_۰۱/۰۰۳۴۱۲.php بالاخره هر عملی عواقب خودش رو داره هر کس باید خوب فکر کنه، اینکه بدون تعصب مخالفت یا موافقت کنیم خیلی مهمه، این امر هم مثل خیلی از مسائل اگر بدون احاطه بر موضوعات اون برخورد بشه خوب نیست. یا علی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۶ مرداد ۹۳
        ۱۶:۱۷
     1.  
      فقط برای هوسرانی! تهمت بزرگی است!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سیما
        ۰۶ مرداد ۹۳
        ۱۶:۵۷
     1.  
      یک نکته جالب: خانم ها می توانند در شرط ضمن عقد ( که لزوما هم نباید عقد ازدواج باشد) اختیار مرد را در چندهمسری محدود کرد.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۸ مرداد ۹۳
        ۱۰:۱۸
     1.  
      چند همسری هیچ اشکالی ندارد مشکل از نوع نگرش ما به این موضوع باعث قضاوتهای نادرست ما شده است. زنان چون احساس می کنند رقیبی برای آنان پیدا شده بدون در نظر گرفتن موقعیت و شرایط مخالفت می کنند که این ریشه در خودخواهی آنها دارد برای یک مرد خوب چند همسر کم و برای یک مرد بد یک همسر هم زیاد است
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهسا
        ۰۹ مرداد ۹۳
        ۲۲:۲۶
     1.  
      متاسفانه ما ایرانی جماعت بلد نیستیم درست نقد کنیم و حرفمون رو بزنیم . عزیزم با بی ادبی فقط شخصیت خودت رو نشون می دی !!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یک خانم
        ۱۲ مرداد ۹۳
        ۱۰:۳۰
     1.  
      سلام. پس بالاخره این مرض به مجله شما هم رسید. یه مسیله خیلی بزرگ رو فراموش کردید. در اسلام شرط رعایت عدالت برای چند همسری قرار داده شده و البته بعدش گفته که اکثر شما نمیتونید عدالت رو رعایت کنید. سوالم اینه، خانم سردبیر، خانم سارا خاتمی، خود شما به عنوان نفر اول، حاضری این ماجرا برای خودتون اتفاق بیفته؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. پوریا
        ۱۲ مرداد ۹۳
        ۱۵:۲۴
     1.  
      چرا انقد شلوغش می کنی! با این وضعیت فعلی! با این وضعیت اقتصادی! با این آمار چشمگیر ازدواج! کی حاضره بره چن تا زن بگیره!! یکیش از گلوی ما پایین نمیره چه برسه چن تا!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حلیمه
        ۱۲ مرداد ۹۳
        ۱۷:۰۴
     1.  
      چرا تمام صفحات مجلتون محل ارسال نظر نداره؟!!!!!!!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۳ مرداد ۹۳
        ۰۹:۳۹
     1.  
      سلام، تمامی صفحات محل ارسال نظر دارد!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. darya
        ۱۴ مرداد ۹۳
        ۰۰:۰۶
     1.  
      ببخشیداونوقت مشکلی ندارم چی بود که اول متن گفتی؟؟ به نظر نمیرسه بدون مشکل باشی با این موضوع!!! تو نظر دادن تو نت لااقل شهامت داشته باشید!
      
     0
      
     0
     1.  
      والا ما عرضه داشتن یک زن را هم نداریم.ولی چند همسری یکی از ناعادلانه ترین مسایل فقه ودین ماست
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. دانشجو
        ۱۵ مرداد ۹۳
        ۲۳:۳۵
     1.  
      دوست گرامی مشکلت اینه که روی این مسئله مطالعه دقیق نداری !!!! بده که آدم بدون مطالعه و با بی انصافی نظر بده! اونم تو این زمونه!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یاس
        ۱۷ مرداد ۹۳
        ۱۸:۱۰
     1.  
      از اول ازدواج با خودم میگم کمم واسه شوهرم! ۲۵ سانت ازش کوتاهترم و... کاش یکی دیگه هم از همون اول بود که کمبود منو واسش جبران میکرد..یعنی کاش دوتا زن با هم می گرفت شوهرم اگه قرار بود کفه ترازو به تعادل برسه ...ولی اگه الان بعد ده سال بفهمم رفته یکی دیگه رو گرفته دیگه توی کتم نمی ره اگه بگه دوستت دارم و برای این کار زمین و زمان رو هم به هم بریزه حتی!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یاس
        ۱۷ مرداد ۹۳
        ۱۸:۱۱
     1.  
      از اول ازدواج با خودم میگم کمم واسه شوهرم! ۲۵ سانت ازش کوتاهترم و... کاش یکی دیگه هم از همون اول بود که کمبود منو واسش جبران میکرد..یعنی کاش دوتا زن با هم می گرفت شوهرم اگه قرار بود کفه ترازو به تعادل برسه ...ولی اگه الان بعد ده سال بفهمم رفته یکی دیگه رو گرفته دیگه توی کتم نمی ره اگه بگه دوستت دارم و برای این کار زمین و زمان رو هم به هم بریزه حتی!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یک زن
        ۱۸ مرداد ۹۳
        ۰۲:۲۵
     1.  
      لطفا یک کم فکر کنید اگه یه مرد که شرایطش رو داره (مالی)۲ یا ۳ تا زن بگیره بهتره تا این که کنار خیابون هر روز یه مدل سوار ماشین کنه پنهونی یه خونه مجردی هم ردیف کنه کنارش یه شیشه ای تریاکی و غیره هم بزنه اینطوری زن اولی تا بیاد بجنبه از مرض مرده وقتی تو یه جامعه فحشا و زنا و ...... زیاد باشه عاقبت ایدز و هپاتیت همه جاا پیدمی میشه قابل توجه خانم ها شوهر های محترمتون اگر چه پول زن گرفتن یا جرات یا ترس از بی پدر شدن بچه هاشون رو دارن ولی این دلیل نمیشه خیانت نکنن . با نازلترین قیمت خوش آب و رنگترین ها رو دارن منم یه زنم ولی باید عاقلانه فکر کنیم نه احساسی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یک زن
        ۱۸ مرداد ۹۳
        ۰۲:۲۷
     1.  
      لطفا یک کم فکر کنید اگه یه مرد که شرایطش رو داره (مالی)۲ یا ۳ تا زن بگیره بهتره تا این که کنار خیابون هر روز یه مدل سوار ماشین کنه پنهونی یه خونه مجردی هم ردیف کنه کنارش یه شیشه ای تریاکی و غیره هم بزنه اینطوری زن اولی تا بیاد بجنبه از مرض مرده وقتی تو یه جامعه فحشا و زنا و ...... زیاد باشه عاقبت ایدز و هپاتیت همه جاا پیدمی میشه قابل توجه خانم ها شوهر های محترمتون اگر چه پول زن گرفتن یا جرات یا ترس از بی پدر شدن بچه هاشون رو دارن ولی این دلیل نمیشه خیانت نکنن . با نازلترین قیمت خوش آب و رنگترین ها رو دارن منم یه زنم ولی باید عاقلانه فکر کنیم نه احساسی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یک زن
        ۱۸ مرداد ۹۳
        ۰۲:۳۰
     1.  
      لطفا یک کم فکر کنید اگه یه مرد که شرایطش رو داره (مالی)۲ یا ۳ تا زن بگیره بهتره تا این که کنار خیابون هر روز یه مدل سوار ماشین کنه پنهونی یه خونه مجردی هم ردیف کنه کنارش یه شیشه ای تریاکی و غیره هم بزنه اینطوری زن اولی تا بیاد بجنبه از مرض مرده وقتی تو یه جامعه فحشا و زنا و ...... زیاد باشه عاقبت ایدز و هپاتیت همه جاا پیدمی میشه قابل توجه خانم ها شوهر های محترمتون اگر چه پول زن گرفتن یا جرات یا ترس از بی پدر شدن بچه هاشون رو دارن ولی این دلیل نمیشه خیانت نکنن . با نازلترین قیمت خوش آب و رنگترین ها رو دارن منم یه زنم ولی باید عاقلانه فکر کنیم نه احساسی
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۰ آبان ۹۳
        ۲۱:۵۷
     1.  
      خوب گوشاتو وا کن ببین چی میگم شما که ادعای اسلام و مسلمونیت میشه باید به من جواب بدی حداقل تو ایمیلم منتظرم: پیامبر خدا که پیامبر خدا بود تا زمانی که همسر اولشون زنده بود هرگز مجددا ازدواج نکرد در حالیکه که همون موقع هم زنان بیوه ی زیادی وجود داشتن. حتی تعداد زنان چندین برابر مردان بود. اما شما فکر میکنید چرا پیامبر این کارو نکرد؟ در حالی که هم توان جسمی و هم مالی وهمه چیزای دیگه ای که گفتید رو داشت.الگوی شما کیه دقیقا؟پیامبر بعد از فوت حضرت خدیجه اون هم در سنین پیری خودشو وقف زنان بیوه کرد. همینطور امامون علی هم همین راه را پیش گرفتند.آن زمان زمانی بود که اگر زنی همسرش را از دست میداد باید منتظر می بود تا از گرسنگی بمیرد زیرا مثل الان نبود که شغلی هم برای زنان باشد! جاهلند کسانی که احکام آن موقع اسلام را با الان یکی بدانند نمی دانم ایا این ها را درک نمی کنید؟ نمیدانم آیا این نوشته ها از طرف دشمن است؟این حرفهای شما فقط مشکلو چند برابر میکنه و زندگی های آرام را از هم متلاشی می کنه کدوم زنی مغز...خورده که چنین خیانت بزرگی رو از طریق خیانت تلافی نکنه پس حواستونو جمع کنید تو اون دنیا باید جواب پس بدید.این راه کار شما رو حتی مردا هم قبول ندارن چه برسه به زنها(البته به غیر از یه سری از مردای...) اما راه کار: ۱. درباره ی زنای مطلقه: دقیقا به تعداد زنان مطلقه به همون تعداد مردای مطلقه داریم پس لطفا اینها رو به هم برسونید و فقط نگید زن مطلقه.۲.شما اگه میخوای فرهنگسازی کنید به مردایی که همسرشون رو از دست دادن یا طلاق دادن می تونید به اونها بگید که نروند سراغ دختران جوان! آنها سیره ی پیامبر رو اجرا کنند که حتی باز هم خداوند به اونها هم گفته بهتر است یک همسر اختیار کنید.چرا که خداوند در درون هر مردی دو قلب نیافریده (قران) وقتی قران خودش میگوید بهتر است یک همسر داشته باشید و وقتی پیامبرش به این گونه زندگی کرده است شما از چه تکلیفی سخن میگویید آیا می خواهید بگویید این ایات قران که تاکید بر تک همسری دارد زمانی نازل شد که تعداد زنان مساوی مردان بود؟ در حالی که این چنین نیست البته که خوب است دست زنان بی سرپرست را گرفت اما این توصیه اولا برای همه نیست ثانیا دست گرفتن انها از راه های دیگری هم امکان پذیر است به انها کمک مالی کنید ولی زندگی خود را از هم نپاشید که اگر ثوابی هم در کار باشد گناه این کار از ان بالاتر است. اگر زنان خوب انهایی اند که به همسرشون اجازه ی چنین کاری میدهند مطمئن باشید حضرت خدیجه و حضرت فاطمه زهرا اولین کسانی بودند که برای همسر خود همسر دیگری می گرفتند!!!! حال شما می خواهید بگویید زنهای ما از این دو بانوی بزرگوار برتر باشند؟ یا اینکه شما مردان امروزی از پیامبر و امام علی برترید؟یا دلسوزتر از خود خدایید؟؟؟؟؟؟که خودش گفته بهتره یک همسر داشته باشید. خوب امام خمینی هم با اینکه تو زمان جنگ خیلی ها شهید شدند و زنان بیوه زیاد شدند باز نرفتن یه زن دیگه بگیرن الگوی شما کیه به من بگید؟؟؟؟؟مردم زمان جاهلیت؟؟؟این آیه قران که شما اونو علم کردین تو دستتون (در حالیکه زنهای بی شوهرهم نمیخوان شما دلسوزی کنین!!!)هیچ میدونید زمانی نازل شد که مردم جاهلیت بیش از ده ها زن داشتند و بعد از این آیه مجبور شدن بقیه رو طلاق بدن و فقط ۴ تا بماند؟ متاسفانه افراد بدون تحقیق در اسلام و قرآن و جزئیات آیات و موقعیت نزول آیات هر کس از دید خود حرف میزند ای کاش ما یاد میگرفتیم تا در زمینه ای تخصص نداریم هیچ صحبتی نکنیم. امروزه که انقدر احادیث جعلی چه از طرف دشمن چه از طرف برخی دوستان که دوستیشون همون دوستی خاله خرسه است زیاد شده و کلاه های شرعی زیبا و وسوسه انگیز گناه را به ثواب تبدیل کرده چنان که به سختی میتوان خوب و بد را از هم شناخت تنها راه پیدا کردن حقیقت قلب قرآن و فطرت و وجدان آدمی است چرا که دین اسلام بر اساس فطرت و وجدان آدمیست. و این را خود ائمه به ما گفته اند که در آخرالزمان چنان احادیث جعلی زیاد میشود که مومنین باید احادیث ما را با قران مطابقت بدهند تا صحت یا عدم صحت آن را تشخیص بدهند. و این را هم گفته اند که برخی از مدعیان دوستی ما در آخرالزمان از دشمنانمان نیز بدترند زیرا به نام اسلام مردم را منحرف می کنند و مردم این را بهتر از حرف دشمن قبول می کنند. کسی که بخواهد واقعا یک مسلمان واقعی باشد اول از همه باید اسلامش را خوب بشناسد نه بر اساس حرف مردم دینش را تشخیص دهد اسلامی که اکنون تکه تکه شده و جز اسم آن چیزی باقی نمانده و هر کس از دید خود سخن میگوید.زمان پیامبر زنان ارزشی نداشتند و اگر کسی زن دیگری نمیگرفت همسرش تعجب میکرد اما اکنون از آن زمان مردم عرب که تازه از جاهلیت درآمده بودند ۱۴۰۰ سال گذشته این را درک کنید این زنان به ارزش خود پی برده اند و هرگز عشق خود را بین هیچ زن دیگری تقسیم نخواهند کرد. این عشق است که حسادت می آورد. چیزی که عرب ها درکش را نداشتند.قران آیاتی درباره ی غلامان و کنیزان هم دارد اما امروزه آیا این با عقل شما جور است؟ در حالیکه فلسفه آن هم در یک جمله این بود که با احکامی که صادر شد مردم به مرور زمان از برده داری دست بردارند این ها را مطالعه کنید خوب درباره ی ازدواج هم همینطور زنانی که چنان در زیر دست مردان خار بودند به مرور با توصیه ها و احکامی که صادر میشد عزت خود را میافتند تا به امروز ولی اکنون شما می گویید ما به آن دوره ی اعراب جاهلیت برگردیم؟ اگر اسلام این چیزی است که شما دارید معرفی می کنید به خدا سوگند روزقیامت باید پاسخگو باشید. به جای این ها اسلام مظلوم را درک کنید و بهتر است اقدامات خود را اولا وقتی متخصص شدید و ثانیا به طریقی درست انجام دهید که اولین ان دقت در انتخاب همسر است چرا که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.این رو هم اضافه کنم اگر سواد داشته باشین و تحقیق کنین تعداد همسران پیامبر و امامان رو به ترتیب که نگاه کنید پیامبر بیشترین همسر را داشته (البته نه همزمان) و همین طور کم میشه تا اینکه ۴ تا امام آخر امام رضا،جواد،هادی و امام حسن عسگری تنها یک همسر داشتند و این برای یک شیعه ی واقعی معنی دار است یک منحنی با شیب تند نزولی که در محور xها با خط افق مجانب افقی روی عدد (۱) میسازد،واین برای کسی که در صدر اسلام مانده و اینها را درک نمی کند چیز عجیبی است(در ضمن در این تحقیق امام موسی کاظم و فکر کنم امام حسن مجتبی تعداد زیادتری گزارش شده بود که به عنوان داده ی پرت و نا معتبر حذف شد). بروید مطالعه کنید و از امروز آتش جهنم رو برای خودتون آماده نکنید چون برخی از مردم حرفهای امثال شما! رو ملاک قرار میدن و خودشون بی سوادترند که برن مطالعه کنند.منتظر جوابتون هستم.
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام و عرض وقت بخیر من فکر می کنم که خیلی از خانم ها جنبه شنیدن و نظر دادن در این موضوع ُ ندارن و از هر قانون و نظری برای مخالفت با این موضوع استفاده می کنند به تعبیر دیگر اسلام را به دیدگاه خود تفسیر می کنند(هر چی دلشون بخواد با هم قیاس می کنند و تفسیر به رای می کنند) .نص صریح آیه قرآن می فرماید: فانکحوا ما طاب لکم من انسا مثنی و ثلاث و رباع فان خفتم الا تعدلوا فواحده (سوره نسا آیه۳) (از زنانی که شما را خوش آید دو دو و سه سه و چهار چهار به همسری بگیرید پس اگر می ترسیدکه با آنان به عدالت رفتار نکنید،به یک زن[اکتفا کنید]. باتشکر
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۰ فروردین ۹۴
        ۱۶:۱۷
     1.  
      پاسخی به نظر من
      خوب گوشاتو وا کن ببین چی میگم شما که ادعای اسلام و مسلمونیت میشه باید به من جواب بدی حداقل تو ایمیلم منتظرم: پیامبر خدا که پیامبر خدا بود تا زمانی که همسر اولشون زنده بود هرگز مجددا ازدواج نکرد در حالیکه که همون موقع هم زنان بیوه ی زیادی وجود داشتن. حتی تعداد زنان چندین برابر مردان بود. اما شما فکر میکنید چرا پیامبر این کارو نکرد؟ در حالی که هم توان جسمی و هم مالی وهمه چیزای دیگه ای که گفتید رو داشت.الگوی شما کیه دقیقا؟پیامبر بعد از فوت حضرت خدیجه اون هم در سنین پیری خودشو وقف زنان بیوه کرد. همینطور امامون علی هم همین راه را پیش گرفتند.آن زمان زمانی بود که اگر زنی همسرش را از دست میداد باید منتظر می بود تا از گرسنگی بمیرد زیرا مثل الان نبود که شغلی هم برای زنان باشد! جاهلند کسانی که احکام آن موقع اسلام را با الان یکی بدانند نمی دانم ایا این ها را درک نمی کنید؟ نمیدانم آیا این نوشته ها از طرف دشمن است؟این حرفهای شما فقط مشکلو چند برابر میکنه و زندگی های آرام را از هم متلاشی می کنه کدوم زنی مغز...خورده که چنین خیانت بزرگی رو از طریق خیانت تلافی نکنه پس حواستونو جمع کنید تو اون دنیا باید جواب پس بدید.این راه کار شما رو حتی مردا هم قبول ندارن چه برسه به زنها(البته به غیر از یه سری از مردای...) اما راه کار: ۱. درباره ی زنای مطلقه: دقیقا به تعداد زنان مطلقه به همون تعداد مردای مطلقه داریم پس لطفا اینها رو به هم برسونید و فقط نگید زن مطلقه.۲.شما اگه میخوای فرهنگسازی کنید به مردایی که همسرشون رو از دست دادن یا طلاق دادن می تونید به اونها بگید که نروند سراغ دختران جوان! آنها سیره ی پیامبر رو اجرا کنند که حتی باز هم خداوند به اونها هم گفته بهتر است یک همسر اختیار کنید.چرا که خداوند در درون هر مردی دو قلب نیافریده (قران) وقتی قران خودش میگوید بهتر است یک همسر داشته باشید و وقتی پیامبرش به این گونه زندگی کرده است شما از چه تکلیفی سخن میگویید آیا می خواهید بگویید این ایات قران که تاکید بر تک همسری دارد زمانی نازل شد که تعداد زنان مساوی مردان بود؟ در حالی که این چنین نیست البته که خوب است دست زنان بی سرپرست را گرفت اما این توصیه اولا برای همه نیست ثانیا دست گرفتن انها از راه های دیگری هم امکان پذیر است به انها کمک مالی کنید ولی زندگی خود را از هم نپاشید که اگر ثوابی هم در کار باشد گناه این کار از ان بالاتر است. اگر زنان خوب انهایی اند که به همسرشون اجازه ی چنین کاری میدهند مطمئن باشید حضرت خدیجه و حضرت فاطمه زهرا اولین کسانی بودند که برای همسر خود همسر دیگری می گرفتند!!!! حال شما می خواهید بگویید زنهای ما از این دو بانوی بزرگوار برتر باشند؟ یا اینکه شما مردان امروزی از پیامبر و امام علی برترید؟یا دلسوزتر از خود خدایید؟؟؟؟؟؟که خودش گفته بهتره یک همسر داشته باشید. خوب امام خمینی هم با اینکه تو زمان جنگ خیلی ها شهید شدند و زنان بیوه زیاد شدند باز نرفتن یه زن دیگه بگیرن الگوی شما کیه به من بگید؟؟؟؟؟مردم زمان جاهلیت؟؟؟این آیه قران که شما اونو علم کردین تو دستتون (در حالیکه زنهای بی شوهرهم نمیخوان شما دلسوزی کنین!!!)هیچ میدونید زمانی نازل شد که مردم جاهلیت بیش از ده ها زن داشتند و بعد از این آیه مجبور شدن بقیه رو طلاق بدن و فقط ۴ تا بماند؟ متاسفانه افراد بدون تحقیق در اسلام و قرآن و جزئیات آیات و موقعیت نزول آیات هر کس از دید خود حرف میزند ای کاش ما یاد میگرفتیم تا در زمینه ای تخصص نداریم هیچ صحبتی نکنیم. امروزه که انقدر احادیث جعلی چه از طرف دشمن چه از طرف برخی دوستان که دوستیشون همون دوستی خاله خرسه است زیاد شده و کلاه های شرعی زیبا و وسوسه انگیز گناه را به ثواب تبدیل کرده چنان که به سختی میتوان خوب و بد را از هم شناخت تنها راه پیدا کردن حقیقت قلب قرآن و فطرت و وجدان آدمی است چرا که دین اسلام بر اساس فطرت و وجدان آدمیست. و این را خود ائمه به ما گفته اند که در آخرالزمان چنان احادیث جعلی زیاد میشود که مومنین باید احادیث ما را با قران مطابقت بدهند تا صحت یا عدم صحت آن را تشخیص بدهند. و این را هم گفته اند که برخی از مدعیان دوستی ما در آخرالزمان از دشمنانمان نیز بدترند زیرا به نام اسلام مردم را منحرف می کنند و مردم این را بهتر از حرف دشمن قبول می کنند. کسی که بخواهد واقعا یک مسلمان واقعی باشد اول از همه باید اسلامش را خوب بشناسد نه بر اساس حرف مردم دینش را تشخیص دهد اسلامی که اکنون تکه تکه شده و جز اسم آن چیزی باقی نمانده و هر کس از دید خود سخن میگوید.زمان پیامبر زنان ارزشی نداشتند و اگر کسی زن دیگری نمیگرفت همسرش تعجب میکرد اما اکنون از آن زمان مردم عرب که تازه از جاهلیت درآمده بودند ۱۴۰۰ سال گذشته این را درک کنید این زنان به ارزش خود پی برده اند و هرگز عشق خود را بین هیچ زن دیگری تقسیم نخواهند کرد. این عشق است که حسادت می آورد. چیزی که عرب ها درکش را نداشتند.قران آیاتی درباره ی غلامان و کنیزان هم دارد اما امروزه آیا این با عقل شما جور است؟ در حالیکه فلسفه آن هم در یک جمله این بود که با احکامی که صادر شد مردم به مرور زمان از برده داری دست بردارند این ها را مطالعه کنید خوب درباره ی ازدواج هم همینطور زنانی که چنان در زیر دست مردان خار بودند به مرور با توصیه ها و احکامی که صادر میشد عزت خود را میافتند تا به امروز ولی اکنون شما می گویید ما به آن دوره ی اعراب جاهلیت برگردیم؟ اگر اسلام این چیزی است که شما دارید معرفی می کنید به خدا سوگند روزقیامت باید پاسخگو باشید. به جای این ها اسلام مظلوم را درک کنید و بهتر است اقدامات خود را اولا وقتی متخصص شدید و ثانیا به طریقی درست انجام دهید که اولین ان دقت در انتخاب همسر است چرا که پیشگیری همیشه بهتر از درمان است.این رو هم اضافه کنم اگر سواد داشته باشین و تحقیق کنین تعداد همسران پیامبر و امامان رو به ترتیب که نگاه کنید پیامبر بیشترین همسر را داشته (البته نه همزمان) و همین طور کم میشه تا اینکه ۴ تا امام آخر امام رضا،جواد،هادی و امام حسن عسگری تنها یک همسر داشتند و این برای یک شیعه ی واقعی معنی دار است یک منحنی با شیب تند نزولی که در محور xها با خط افق مجانب افقی روی عدد (۱) میسازد،واین برای کسی که در صدر اسلام مانده و اینها را درک نمی کند چیز عجیبی است(در ضمن در این تحقیق امام موسی کاظم و فکر کنم امام حسن مجتبی تعداد زیادتری گزارش شده بود که به عنوان داده ی پرت و نا معتبر حذف شد). بروید مطالعه کنید و از امروز آتش جهنم رو برای خودتون آماده نکنید چون برخی از مردم حرفهای امثال شما! رو ملاک قرار میدن و خودشون بی سوادترند که برن مطالعه کنند.منتظر جوابتون هستم.
      در مورد ائمه باید بگم که احتمال ضعیف در درستی ادعای شما هست. اولا زندگی آن بزرگان، احتمالات نیست که شما داده های پرت!!! را به آن نسبت دهید. میدانیم که بیشتر امامزاده های ایرانی به امام موسی کاظم میرسند. پس این یک داده پرت نیست و علت آن را شما نمی دانید. دوم اینکه حداقل مطمئن هستیم که امامانی که شما بعنوان تک همسر معرفی کردید درست نیست. چون امام جواد با وجود عمر بسیار کوتاهشان حداقل دو همسر داشته اند. که یکی مادر حضرت هادی است و زن دیگر، دختر مأمون ملعون است که صاحب فرزندی نشد. در مورد امام رضا اطالاعاتی ندارم ولی ایشان فقط یک فرزند داشتند و معنایش این نیست که فقط یک همسر داشته اند. تحلیلتون مبتنی بر اشخاص بود و مبتنی بر استدلال نبود. ولی به نظرم جالب بود.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۲۳ فروردین ۹۴
        ۰۰:۵۴
     1.  
      واقعافکرکردین چه سخته دوسه شب منتظربشینی تاشوهرت عدالت رواجراکنه ونوبتت بشه یه شب پیش همسرت باشی وبتونی باهاش حرف بزنی تازه اگه همون شب یه اتفاق خانوادگی نیفته توی این دو سه روز کی همدم یه زن بایدباشه درحالی که اقا باخانوم دیگش خوشه؟لطفایه نفر که مسط به دینه جواب رو بده
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۵ مرداد ۹۴
        ۲۳:۱۶
     1.  
      پاسخی به نظر نامشخص
      مردان ایرانی فقط برای هوسرانی و ارضای عقده های جنسی تن به ازدواج دوم میدهند. واقعا خاک بر سر شما که توی جامعه جوان مردم از بیکاری و مشکل و مسکن و... نمیتوانه ازدواج کنه بعد حرف از دو زن بودن می زنید . حاضرید دختر خودتون هوو داشته باشه ؟
      من خودم همسر دوم هستم و ۶ ساله که ازدواج کردم زمانیکه همسرم با من آشنا شد و طرح ازدواج ریخت گفت مجرد است بعد از چند ماه ارتباط فهمیدم زن داره با اینکه خیلی همسرم را دوستش دارم اما باید بگم واقعا حماقت محض است که با مرد زن دار ازدواج کنی این در صورتی بود که خودم قبلا هیچگونه ازدواجی نکرده بودم شاید گول بی تجربی خودم را خوردم الان با وجود یک فرزند پسر حتی نمی توانم جدا شوم گاهی فکر می کنم واقعا چغدر زود دیر می شو د
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۵ مرداد ۹۴
        ۲۳:۱۷
     1.  
      پاسخی به نظر نامشخص
      مردان ایرانی فقط برای هوسرانی و ارضای عقده های جنسی تن به ازدواج دوم میدهند. واقعا خاک بر سر شما که توی جامعه جوان مردم از بیکاری و مشکل و مسکن و... نمیتوانه ازدواج کنه بعد حرف از دو زن بودن می زنید . حاضرید دختر خودتون هوو داشته باشه ؟
      من خودم همسر دوم هستم و ۶ ساله که ازدواج کردم زمانیکه همسرم با من آشنا شد و طرح ازدواج ریخت گفت مجرد است بعد از چند ماه ارتباط فهمیدم زن داره با اینکه خیلی همسرم را دوستش دارم اما باید بگم واقعا حماقت محض است که با مرد زن دار ازدواج کنی این در صورتی بود که خودم قبلا هیچگونه ازدواجی نکرده بودم شاید گول بی تجربی خودم را خوردم الان با وجود یک فرزند پسر حتی نمی توانم جدا شوم گاهی فکر می کنم واقعا چغدر زود دیر می شو د
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷