1450
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. پيام ابراهيمی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۴)
      تعداد بازدید: 1450
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شعرها به تناسب شخصیت، خانواده، روابط اجتماعی، تحصیلات در دسته‌بندی‌های گوناگون قرار می‌گیرند

    دخت‌ایران- اگر عادت دارید حداقل هفته‌ای یکبار سری به کتاب‌فروشی محل بزنید و یا از آن دسته آدم‌ها هستید که به جای خیابان، در وبلاگ‌ها و سایت‌های ارتباط‌جمعی و اینجورجاها می‌گردید و مطالب و نوشته‌های افراد مختلف را دنبال می‌کنید، باید متوجه شده باشید که زنان این روزها سهم زیادی در ادبیات ایران دارند و این سهم آنچنان بیشتر و بیشتر می‌شود که اصلاً کسی یادش نمی‌آید که انگار نه انگار تا همین صد سال پیش هیچ زنی حتی حق نداشت پایش را از خانه بیرون بگذارد و برود ماست بخرد، یا توی خانه خودش بلند بلند بخندد، چه برسد به اینکه برای خودش وبلاگی بزند و توی آن شعر بنویسد یا اینکه حتی بخواهد پا از گلیمش فراتر بگذارد و شعرهایش را چاپ هم بکند. اما این روزها اوضاع کلی فرق کرده. زنان حق تحصیل دارند. مدرسه می‌روند و حتی توی دانشگاه تمام صندلی‌های جلوی کلاس را پر می‌کنند. در جامعه فعالیت می‌کنند. مردمی را که تا چندی پیش وصف‌شان را شب‌ها از زبان پدر می‌شنیدند از نزدیک می‌بینند و با آنها معاشرت می‌کنند و حتی شوهرشان را خودشان از میان آنها انتخاب می‌کنند و کلی عوامل دیگر که همه دست در دست هم داده‌اند به مهر تا شاهد این باشیم که حتی زنان شعر هم بگویند. شعرهایی که به تناسب شخصیت، خانواده، روابط اجتماعی، تحصیلات و خیلی موارد دیگر در دسته‌بندی‌های گوناگون قرار می‌گیرند. ما اینجا به توضیح مختصری پیرامون برخی آنها می‌پردازیم.


    دسته اول زنانی هستند که به اشعار عاشقانه روی می‌آورند معمولاً هم با موفقیت روبرو نمی‌شوند و آثارشان را جز خانواده و دوستان و نهایتاً یکی –دو نفری که با آنها درد مشترک دارند کسی نمی‌خرد. نکته کلیدی در مورد اینگونه آثار این است که کاملاً واضح است شاعر در آن از تجربیات شخصی خویش سخن گفته و زمان نوشته شدن اشعار هم معمولاً یک روز تا سه ماه پس از بحران‌های روحی ا‌ست که شاعر متحمل شده. استقبال از اینگونه آثار به شدت پایین است و به جز یکی – دو مورد شعرای خوش ذوق و اهل فن و چند موردی افراد زیادی مشهور معمولاً اسمی از دیگر افراد بر جای نمانده است. البته نکته جالب اینجاست که ناشرانی پیدا می‌شوند و مرتباً اینگونه آثار را چاپ می‌کنند و در پستوهای خود و دیگر کتابفروشی‌ها تلنبار می‌کنند برای روزهایی که مرتباً دهان‌ها را می‌بویند مبادا جز اینگونه عاشقانه‌ها چیز دیگری گفته باشی.


    دسته دوم آنهایی هستند که با استفاده از تکنولوژی و ابزار آلات مدرن دنیای امروز درهای دفترچه خاطرات‌شان را باز می‌کنند و مطالب آنها را در ملا عام قرار می‌دهند. اینگونه افراد معمولاً انسانهایی بی‌ادعا هستند که در انزوا به سر می‌برند و اشعارشان چه خوب و چه بد معمولاً خیلی در معرض دید و نقد قرار نمی‌گیرد. تقدیر آنها این است که تمام دوران طلایی و غیرطلایی ادبی خود را در تنهایی و بی‌مخاطبی بگذرانند و در نهایت در اوج ناشناسی بمیرند.


    دسته سوم افرادی هستند که آنها هم به اشعار عاشقانه روی می‌آورند، اما سبک اشعارشان به کلی فرق می‌کند. آنها با شعر خیلی ناگهانی برخورد می‌کنند و یک سری غلیانات درونی و احساسات لحظه‌ای خود را با سرعت نور به عنوان شعر ثبت می‌کنند و از آنجایی که اغلب خیلی سواد آکادمیک و حتی غیرآکادمیک ادبی ندارند و خیلی از شعر چیزی سرشان نمی‌شود و حتی بعید است به جز دو-سه غزل از حافظ و چند مورد هایکو و سه-چهار تا شعر کوتاه از شعرای معاصر آمریکایی چیزی خوانده باشند، معمولاً غلیانات‌شان بیشتر از سه – چهار خط به طول نمی‌انجامد. یعنی بخواهند هم نمی‌توانند بیشتر از این لفت‌اش بدهند. اینگونه به اصطلاح اشعار از آنجایی که معمولاً نه سر دارند و نه ته، و اساساً نه حرفی دارند برای گفتن و نه لحظه خاصی هستند برای به تصویرکشیده شدن، خیلی قابلیت چاپ ندارند. ناشران هم اغلب علاقه‌ای به چاپ اینگونه آثار افراد گمنام ندارند و یا در حالت کلی ناشران کلاً علاقه‌ای به آثار افراد گمنام و یا در حالت کلی‌تر  اساساً علاقه‌ای به افراد گمنام ندارند. در نتیجه تنها محلی که برای ارائه اینگونه اشعار پیدا می‌شود سایت‌های ارتباط جمعی و وبلاگ‌ها و اینگونه جاهاست. استقبال از آثار در اینگونه مکان‌ها هم معمولاً بیش از اینکه به کیفیت اثر مربوط باشد به عکس پروفایل و یا بعضاً به سوابق غیر ادبی (مثل حضور در سینما، تلویزیون، تئاتر و ...) شخص مربوط است. آمار لایک (یا همان پسندیدم) خورهای اشعار کاملاً در گرو عواملی غیر از خود اثر است  و بعضاً دیده شده شعری بی سر و ته ده‌ها برابر آثار فاخر شعرای معاصر مورد پسند واقع می‌شود و همین باعث می‌شود برخی از این انسانها را حالی عجیب فرا گیرد و نه تنها خود را شاعر که شاعری درجه یک بدانند و آثارشان را فاخرتر از آثار شعرای نامدار کشور.


    دسته چهارم افرادی هستند که اشعارشان اغلب چیدمانی نو از اشعار خیلی شعرای معروف پیش از خود است. اینگونه افراد معمولاً آثاری جالب و خواندنی دارند و تنها ایرادی که بر آثارشان وارد می‌شود این است که اثر مال خودشان نیست و قبلاً یکی دیگر آنها را سروده.


    دسته پنجم شعرای خوب، صاحب سبک، اهل فن و متعهدی هستند که دنیا را فراتر از داستانهای عاشقانه می‌بینند و معتقدند حالا که تقی به توقی خورده و زنان وارد جامعه شده‌اند، باید از این فرصت استفاده کرد تا  جامعه را از دید یک زن دید و به نقد کشید. دغدغه اصلی این افراد اغلب مسائل اجتماعی و سیاسی است و آثار به جای مانده از آنان معمولاً سطح قابل قبول و خوبی دارد. آنها زنانی را می‌بینند که غم دارند و البته کم هم نیست غم‌شان و یا بر تاج پادشاهان خون دل یتیم و اشک دیده فقرا می‌بیند و ... اما دیدن همه اینها و نفوذ تا عمق جامعه باز هم دلیل بر مورد قبول واقع شدن و پرمخاطب بودن این افرد نیست و آثار آنان نیز –اگر چاپ شوند- معمولاً خیلی فروش خوبی ندارند و باز هم در پستوی کتاب‌فروشی‌ها نهان می‌مانند برای روزی که مردم بجویندشان و آنها را طلب کنند. چه عده ای هنوز مشغول بویدن دهان باشند و چه نه.


    دسته ششم آنهایی هستند که برای خوانندگانی که این روزها تعدادشان از موش‌های خیابان انقلاب هم بیشتر شده ترانه‌سرایی می‌کنند. این‌ها موفق‌ترین، پرمخاطب‌ترین، پردرآمدترین، پرطرفدارترین و خیلی پرترین‌های دیگر در بین شاعران هستند. مردم تمام اشعار آنها را حفظند و آنها را در کوچه و خیابان با خود زمزمه می‌کنند. خط به خط آثارشان را بارها با خود مرور می‌کنند. با اشعارشان روزها می‌خندند و شب‌ها می‌گریند و در کل با آنها زندگی می‌کنند. خانواده به آنها افتخار می‌کند. در تاکسی سرشان بالا می‌گیرند و از اینکه راننده دارد آهنگی گوش می‌کند که ترانه‌اش را آنها سروده‌اند به خود می‌بالند و کلاً زندگی به طرز باور نکردنی و غیرقابل باوری به کام‌شان است. زندگی اینگونه افراد به هیچ وجه تحت تاثیر شرایط جامعه نیست و برای‌شان همه چیز آرام است و کلی خوشحال خواهند بود اگر یارشان کنارشان باشد و خانه برای‌شان خانه نیست و قبرشان است اگر یارشان نباشد و کلاً همه چیز در گرو همان یار است همانطور که ترانه معروف هم می‌گوید همه چیم یار یار، قربون تو وای وای، غیر تفنگم. که البته تفنگ در اینجا کاملاً نکته انحرافی است و ربطی به مطلب ندارد.
    به جز این شش دسته باز هم هستند شاعران و نویسندگان بسیار در طرح‌ها و رنگ‌های متنوع که امروزه وارد عرصه ادبیات شده‌اند و آدم در گوشه و کنار دنیای واقعی و مجازی چه بخواهد چه نخواهد با آثارشان مواجه می‌شود و باز هم چه بخواهد چه نخواهد هر از چندگاهی یک نظر در همان حدی که حلال باشد به آثارشان می‌اندازد و بعضاً خیلی اتفاقی پیش می‌آید که از خواندن آنها لذت هم ببرد و یا از اینکه وقت خویش را با خواندن‌شان تلف کرده پشیمان شود. مساله‌ای که شاید خیلی هم ربطی به زن بودن و یا نبودن نویسنده نداشته باشد و بیشتر برگردد به اوضاع اسف‌بار این روزهای ادبیات کشور. امید است که حالا که ظاهراً زنان سراپا وارد این عرصه شده‌اند و در تمام حیطه‌ها طلب حق می‌کنند، شاهد این باشیم که آنان در کنار مردان آستین‌ها را بالا داده و یا علی گویان بتوانند کمکی کنند برای بیرون آوردن گاری در گل فروافتاده ادبیات که هنوز هم دقیقاً معلوم نیست در آستانه به گل نشستگی پذیرای زنان بوده و یا ورود زنان آن را به گل نشانده است.
     


    4 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ایرانی
        ۰۵ شهریور ۹۳
        ۱۱:۳۹
     1.  
      خدا رحمت کنه مرحوم خانم سیمین بهبهانی رو و تشکر از شما بابت مجله ی خوبتون
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام اولین بار هست که سایتتون رو میبینم واقعا عالیه سایت تخصصی و مفیدی دارید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۹ مهر ۹۳
        ۱۳:۳۸
     1.  
      سایت جذابی دارید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۵ اسفند ۹۳
        ۱۵:۴۵
     1.  
      حالا این نوشته نقد به ادبیات و شعر بود مثلا؟!!!
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷