1721
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • بسیاری از خانواده‌ها تنها یک فرزند دارند و آن تک فرزند معنای خواهر و برادر را هرگز درک نخواهد کرد.

    دخت ایران- ایام محرم که نزدیک می‌شوند، عزاداری و ذکر مصیبت هم شروع می‌شود و در رثای حضرت امام حسین، حضرت عباس و حضرت زینب مصیبتهای زیادی خوانده می‌شود. نزدیک ظهر عاشورا که می‌شود، وداع دو خواهر و برادر است که نقطه اوج ذکر مصیبت‌ها و عزاداری‌هاست.

    ولی رابطه این دو خواهر و برادر علیرغم تمام ظرافت‌ها و جاذبه‌هایش، تنها در این ایام و برای ذکر مصیبت نقل می‌شود.

    اما آنچه جایش بسیار خالی است، پرداختن به این رابطه خواهر و برادری، از منظر روابط عاطفی و خانوادگی است. رابطه‌ای که شاید بهترین نمونه رابطه دو خواهر و برادر در طول تاریخ است. علاقه‌ای که آنقدر زیاد بوده که حضرت زینب همراهی با برادرش را شرط ضمن عقد قرار می‌دهد.

    البته این رابطه تنها در مورد این دو بزرگوار مورد غفلت واقع نشده، بلکه در زندگی روزمره و به طور کلی هم توجه کافی به این بخش مهم از خانواده و زندگی خانوادگی نمی‌شود. شاید یکی از دلایل عمده این امر افزایش تک فرزندی و رنگ باختن مفهوم خواهر یا برادر است.

    بسیاری از خانواده‌ها تنها یک فرزند دارند و آن تک فرزند معنای خواهر و برادر را هرگز درک نخواهد کرد. اما حقیقت آن است که داشتن خواهر یا برادر، هر کدام خاصیت‌ها و فواید خود را دارد. به عبارت دیگر، اینکه دختر یا پسر، خواهر یا برادر یا هر دو را داشته باشد، تاثیرات زیادی بر تربیت و شخصیت فرزندان خواهد داشت. چرا که خواهر و برادر، به عنوان همسن و سال و هم‌خانواده یکدیگر، نقش پررنگ و موثری در رشد شخصیتی یکدیگر دارند.

    این رابطه تنها به دوران کودکی و رشد محدود نمی‌شود و در بزرگسالی هم فواید و ویژگی‌های آن ملموس هستند. حتی پس از ازدواج و تشکیل خانواده نیز وجود خواهر و برادر نعمت‌های فراوانی می‌تواند داشته باشد که هیچ چیز جایگزین آن نیست. بنابر این، جا دارد توجه جدی‌تری به این مقوله شود تا بتوان الگوی تربیتی و رفتاری خوبی برای خواهرها و برادرها داشته باشیم.

    همزمانی انتشار این شماره از دخت ایران با ماه محرم، بهانه‌ای شد تا با اشاره به الگوی خواهری و برادری امام حسین علیه السلام و حضرت زینب سلام الله علیها، نگاهی متفاوت به رابطه و پیوند و خواهر و برادر در خانواده بیاندازیم.

    علاوه بر این دو الگو، حالت‌های مختلف فرزندان و جنسیت خواهر و برادری بررسی شده است و ویژگی‌های آنها مطرح شده‌اند. امیدواریم نسل‌های آینده نیز از نعمت خواهر و برادر برخوردار باشند و از تاثیرات مثبت آن بهره‌مند شوند.
     


    5 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. سعادت
        ۰۳ آبان ۹۳
        ۱۰:۱۶
     1.  
      تشکر از یادآوری الگوی خواهری حضرت زینب(س) و موضوع خوبتون
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام اسم نویسنده سرمقاله فراموش شده ظاهرا!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مقصودی
        ۰۵ آبان ۹۳
        ۱۰:۵۲
     1.  
      خیلی خوب بود خانم خاتمی تشکر
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. قنبری ف
        ۲۲ آبان ۹۳
        ۱۸:۰۹
     1.  
      ممنون از یاداوری دوستم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. قنبری ف
        ۲۲ آبان ۹۳
        ۱۸:۱۰
     1.  
      ممنون از یاداوری دوستم
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷