1258
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حمیدرضا غلامزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1258
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    امروزه حیوانات دو کاربرد دارند؛ یا خلأ عاطفی را پاسخ می‌دهند، و یا قربانی لذت بی‌دلیل انسان برای محصور کردن حیوانات در قفس می‌شوند.

    دخت ایران- از دوران بسیار گذشته، حیوانات بخشی از زندگی انسان بوده‌اند و انسان‌ها به‌نوعی با حیوانات ارتباط داشته‌اند. درگذشته این ارتباط با حیوانات و نگهداری آنها بر اساس نیازهای واقعی و منفعت حاصل از حیوانات صورت می‌گرفت. اما با فرارسیدن دوران صنعتی مدرن، که در آن‌همه چیز بر اساس نفع مادی تعریف می‌شد و ماشین‌ها و فناوری همه‌چیز را فراگرفته بودند، این تعامل انسان و حیوانات کمتر شد. بااین‌حال پس‌ازاین دوران، و به عبارتی در دوران پست‌مدرن، حیوانات مجدداً به زندگی انسان بازگشتند؛ اما این بار متفاوت از قبل.

    اگر تا پیش‌ازاین دوران، حیوانات اهلی بر اساس فوایدشان و کاربرد واقعی‌شان نگهداری می‌شدند، در زندگی پست‌مدرن این استفاده غیرواقعی شد و جای خالی نداشته‌هایی را که از دوران مدرنیته به‌جامانده بود پر کردند. به‌بیان‌دیگر، در زندگی امروزه مردم، حیوانات دو کاربرد دارند؛ یا خلأ عاطفی و نیاز محبت کردن در انسان را پاسخ می‌دهند، و یا قربانی لذت بی‌دلیل انسان برای محصور کردن حیوانات در قفس می‌شوند. مورد اول بیشتر درباره حیوانات اهلی و مورد دوم معمولاً نسبت به حیوانات غیر اهلی روا داشته می‌شود.

    چه ازنظر اسلامی و چه ازنظر قوانین و توافقات بین‌المللی و علوم مرتبط، حیوانات از حقوقی برخوردارند که انسان‌ها می‌بایست در نسبت با حیوانات به این مسائل توجه داشته باشند. علی‌الخصوص، با زوال طبیعت و منابع طبیعی و منقرض شدن بسیاری از گونه‌های حیوانات، از این منظر نیز مراقبت مضاعفی از حیوانات لازم است. درواقع، در نگاه علمی، حیوانات نیز بخشی از چرخه حیات هستند که اختلال در آن، به اختلال عمومی منجر خواهد شد که آسیب آن مستقیماً به انسان می‌رسد. به‌عنوان‌مثال، سگ و گربه‌های شهری حیواناتی هستند که جمعیت موش‌ها را در شهرها تعدیل می‌کنند. اما با تبدیل‌شدن این حیوانات به موجودات خانگی، و البته برخی عوامل دیگر، جمعیت موش‌های شهری به‌صورت بی‌رویه رشد کرد و دردسرهای متعددی برای زندگی شهری ایجاد کردند. شکارهای بی‌قاعده و بی‌رویه باعث افزایش بی‌رویه سایر موجودات مثل حشرات و غیره نیز شده است.

    اما شکل اولی که بالاتر ذکر آن رفت، بیشتر در زندگی روزمره رخ می‌نماید. چراکه نگهداری سگ و گربه و بعضی حیوانات دیگر، بیش از گذشته در زندگی آپارتمان‌نشینی امروزین که به قوطی کبریت معروف است، رواج یافته است و بنابراین بیشتر به چشم می‌آید. این پدیده نسبتاً نوظهور را از مناظر مختلفی می‌توان مورد مداقه و بررسی قرارداد.

    اینکه چرا برخی از مردم حیوانی را در خانه نگهداری می‌کنند اولین سؤال و منظری است که می‌شود به آن پرداخت. برخی به دلیل کپی‌برداری از یک فرهنگ غربی، برخی برای نیاز به محبت کردن و به‌عنوان پرکننده خلاءهای عاطفی مانند نداشتن فرزند و غیره، و به دلایل مختلف دیگر که به‌طورکلی ذیل سبک زندگی و مباحث روانشناسی قابل‌بحث هستند.

    از سوی دیگر، این پدیده را می‌توان از منظر حقوق حیوانات و تأثیر آن بر چرخه زیستی حیوانات بررسی کرد. به‌عنوان‌مثال، نگهداری حیوانات در آپارتمان، بیش از هر چیز ظلم به آن حیوان است. نمونه‌هایی از تأثیرات منفی این اقدامات نیز بالاتر ذکر شد.

    وجه دیگر ماجرا، از منظر حقوقی است. به‌هرحال حیوانی که به محیط جامعه می‌آید یا صاحب دارد، یا ولگرد تلقی می‌شود. در صورت ولگرد بودن که روال امر مشخص است. اما درصورتی‌که حیوان – فارغ از نوع آن حیوان – صاحبی داشته باشد، حضور آن حیوان در جامعه، اعم از خیابان، پارک و حتی داخل ماشین، مسئولیتی را بر عهده مالک آن حیوان می‌گذارد که هم نسبت به دیگران و هم نسبت به قانون مشخص می‌شوند.

    و درنهایت وجه دیگر، حاشیه‌های این پدیده است. بروز پدیده‌های خاص‌تری همچون کلینیک دامپزشکی، آرایشگاه حیوانات، مهدکودک حیوانات، آتلیه عکاسی حیوانات و ازاین‌دست امکانات جزو حواشی پدیده حیوانات خانگی به شمار می‌روند که به نظر می‌رسد بیشتر موج‌سواری و سوءاستفاده برخی برای کسب درآمد بیشتر از یک پدیده در جامعه هستند.

    در این شماره از دخت ایران، از وجوه مختلف به همین موضوع پدیده «حیوانات خانگی» می‌پردازیم. مسئله‌ای که اگرچه به زنان اختصاص ندارد، اما می‌توان گفت در زنان و دختران بیشتر اتفاق افتاده است.
     
     


    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. علی
        ۰۸ آذر ۹۳
        ۱۱:۱۸
     1.  
      باسلام مقاله خوبی است اما بریده هستش باید مطلب بیشتر از این وراه کارها بیان شود با باوضعیت فعلی باید چه کرد این شرح ما وقع می باشد
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهسا
        ۰۸ آذر ۹۳
        ۲۱:۳۴
     1.  
      سلام . به موضوع خوبی پرداختید. ممنون
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷