6584
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سارا خاتمی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۳۰)
      تعداد بازدید: 6584
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    «فشن چادر» یکی از پدیده‌هایی است که دخترانِ معتقدِ سرزمینِ من، با آن دست‌به‌گریبان‌اند.
    - می‌خواهم خوش‌تیپ باشم؛
    - می‌خواهم شخصیت داشته باشم؛
    - پیش دوستانم آبرویم را حفظ کنم؛
    - لباس قدیمی که بپوشم، بقیه مسخره‌ام می‌کنند؛
    - چادر ساده که برای عهد مادربزرگان ما بود؛
    - و...
     
    این‌ها استدلال‌ها، پاسخ‌ها و توجیه‌های هرروزه ماست، به خودمان و دیگران. وقتی چشم‌هایشان (و احتمالاً چشم‌های خودمان!) چهارتا می‌شود. وقتی تشخیص می‌دهیم اگر زیر چادر شلوار Leg (یا همان ساپورت خودمان) بپوشیم، خیلی خوش‌تیپ می‌شویم. وقتی احساس می‌کنیم، چهار تار موی‌مان هم از زیر چادر بیرون بزند، خیلی گیری ندارد و به زیبایی‌مان کمک می‌کند. وقتی‌که پیش خودمان می‌گوییم با چادر هم می‌توان «فشن» بود!
     
    «فشن چادر» یکی از پدیده‌هایی است که دخترانِ معتقدِ سرزمینِ من، با آن دست‌به‌گریبان‌اند. آن‌هایی که می‌خواهند هم آراسته و به‌اصطلاح امروزی‌ها خوش‌تیپ باشند، اما حجاب‌شان را هم حفظ کنند. یا در بین دوراهی خودشان و خانواده‌شان مانده‌اند که چادری بمانند یا به مانتو بسنده کنند.
     
    دخترانی که جز مادرانشان، هیچ الگوی دیگری ندارند. نه کسی برای‌شان تیپ ساخته، نه شخصیت بیرونی دارند که به آن افتخار کنند و نه مدلی دارند که از آن تبعیت کنند. آن‌هم در دنیایی که دیگر انتخاب پوشش، مرزی ندارد و تنها پارامتری که هر شخص را محدود می‌کند، تا حدودی قانون است و البته اعتقادات شخصی‌اش.
     
    از طرف دیگر، نگاه انعطاف ناپذیرعده‌ای مبنی بر این‌که «حجاب زیبا نیست» کمی اوضاع را پیچیده‌تر کرده است. نگاهی که معتقد است حتی پوشیدن روسری رنگی زیر چادر مشکی، زینتی برای زن است و حرام. آن‌هایی که حجاب کامل را صرفاً «چادر مشکیِ غیرِ ملی و غیر لبنانی و غیر دانشجویی» می‌دانند و برای زن محجبه، یک فرمول بیش‌تر ندارند: چادر مشکی ساده.
     
    حالا در این وانفسای مدل و رنگ و طرح و نقش، کسی هست بیاید پیدا شود و برای دختران محجبه کشورم، حداقل ۱۰ الگو و مدل بسازد؟ تا اگر دختری نخواست مدل مادرانش چادر سرش کند، بتواند چند مدل دیگر حجاب را تجربه کند و به‌یک‌باره همه‌چیز را کنار نگذارد؟
     
    کسی هست که حجاب کامل و برتر را دوباره از این طریق زنده کند و به‌جای تحقیر و کوچک کردن بانوان (به‌اصطلاح) بدحجاب، کمی از این طریق به احیای حجاب بیندیشد؟
     
    این شماره پرونده‌ دخت ایران، نه بحث بدحجابی است و نه بی‌حجابی. اتفاقاً درباره کسانی است که می‌خواهند «محجبه» و «آراسته» بمانند، اما الگویی ندارند. درباره آنها که شاید انتخاب یک نوع پوشش، این روزها برایشان شده یک بحران.
     

    30 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۳ دی ۹۳
        ۲۳:۳۰
     1.  
      خیانت به چادر همینه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یک پسر دانشجو
        ۰۴ دی ۹۳
        ۲۲:۰۷
     1.  
      هیچ چادری به اندازه چادر مشکی ساده باوقار نیست.درود بر خانمایی که بدون ک.چیکترین توجهی به توهین های بقیه باوقار باقی میمونن.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ناشناس
        ۰۶ دی ۹۳
        ۱۲:۳۶
     1.  
      هر کسی خودش میدونه نوع پوشش رو انتخاب کنه ، فشن چادر هم زیباس چه اشکالی داره لطفا آقایونی هم که سختی های سر کردن چادر رو نمیدونن نظر ندن
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. م.ع.
        ۰۶ دی ۹۳
        ۲۲:۱۶
     1.  
      سلام من که خانم هستم! چادری هم هستم. ازاول راهنمایی تا الانم که ۱۲ ۱۳ سال میشه چادر معمولی را با هر سختی ای بوده پوشیدم. چون ب چیزی که یک پسر دانشجو گفته معتقدم منم. واقعا چادرای معمولی وقار خاصی داره. فشن چادر نمی دونم چیه اگه این چادرایی که صد چور منجوق و ملیله و طرح و گل دوزی و عکس برگردون روش داره منظورتونه که واقعا خیلی چرت هستن. چرا که زن کلا چادر میپوشه که تو چشم نباشه و مورد توجه قرار نگیره بد با این همه بزک کردن چادرا، فشن چادر پوشیدن میشه نقض غرض!! درست مثل خانم چادری ای که آرایش هم میکنه!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. یک خانم چادری
        ۰۷ دی ۹۳
        ۰۶:۲۴
     1.  
      من با م.ع موافقم . چون حجاب برای اینه که با من در جامعه به عنوان یک کالا برخورد نشه و به عنوان یک انسان به من توجه بشه و به شخصیت انسانی من اهمیت داده بشه. پس پوشیدن حتی روسری هایی با طرحها و رنگهای جلب توجه کننده در محیطی که آقایون حضور دارند منظور از حجاب رو بر طرف نمیکنه. شاید اگر به فلسفه حجاب توجه بشه این بحثا اصلاً جایی برای طرح نداشته باشن. حجاب قرار نیست زیبایی بیاره!!! قراره زیبایی ها رو بپوشونه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۷ دی ۹۳
        ۱۵:۲۷
     1.  
      دوستان لطفا تند تر از اسلام نرید مگه آیت الله مکارم و خیلی های دیگه نمیگن آرایش ملایم اشکالی نداره؟ در حدی که تابلو نشه؟ متن استفتا رو ببینید لطفا. حالا چشمهای زن از خیرگی دربیاد در اثر یه کم ریمل آسمون به زمین نمیاد و اصلا در عرف هم صدق آرایش نمیکنه. اما رژ و رژ گونه و سایه داستانش رنگ و لعاب اضافه کردن هست و نه یه نشاط نسبی. آرایش ملایم رو هر کسی چیزی معنی میکنه. شما نمیتونید برای همه یه نسخه کلی بپیچید. اما حجاب: من در کل از حجاب نصفه و نیمه ای که تکلیف صاحبش با خودش معلوم نیست خوشم نمیاد. حتا چادرهایی رو که خانمهای خیلی مقید سر میکنند و گاها رو میگیرند اما یه لحظه جلوش باز میشه و مانتوی تنگ زیرش پیدا میشه رو هم قبول ندارم. مانتوهای جلو بسته خیلی بهتر از این روگرفتنه که هر طوری بشه در اثر حرکت دست بالاتنه معلوم میشه. اما در مورد همون حجابهای نصفه و نیمه لطفا اصل قضیه رو زیر سوال نبرید که طرف بره از بن بد حجاب تر بشه. قداست چادر با بد مصرف کردن عدهخ ای از بین نمیره. شاید خانمی دوست نداره برجستگیهای بدنش معلوم بشه. آیا به خاطر معلوم شدن چند تار مو این ارزشش رو هم باید زیر سوال برد؟!! حجاب یه طیفه که هر کس نمره ای داره توش. همه که صد نمیشن من میگم توی حجاب صفر و صدی نبینید. اونقدر نگاهمون به چادر صد در صدی بده
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زینب
        ۰۹ دی ۹۳
        ۰۲:۰۷
     1.  
      سلام. هر نوع پوششی به هر حال حجاب محسوب میشه ولی از صفر هست تاااااااا صد. به نظر من چادر معمولی، با روسری مشکی و بدون آرایش و... پوششی است که نمره صد داره و اگر کسی میخواد صد بشه باید اینم رعایت کنه. ولی بحث دیگه ای که پیش میاد اینه که حتی پسرها و خانواده های مذهبی هم متاسفانه دختر انقدر ساده رو نمیپسندن. حتما باید براشون سرخاب سفیداب کنی تا به به و چه چه کنن!!! کسی که بخاد صد باشه زندگی بهش خیلی سخت میگذره...!
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام برهمه ممنون از بحث مفید. خداوند زیباست و زیبایی را دوست دارد. ببینید علاقه دختران جوان و بعضا همسرانشون به تنوع رنگ وآراستگی ظاهری اجتناب ناپذیره. اماآیا دین مبین اسلام زن را نهی کرده ازاستفاده رنگها؟ و آیا می شود از رنگهای شاد استفاده کرد و خیلی هم جلب توجه نکرد. به نظر بنده بله چرا که نه! ما میتونیم به جوانانمون استفاده ازانواع چادرهای موجود در بازار راپیشنهاد بدهیم و همراهش استفاده از مقنعه و ساق های همرنگ.چه ایرادی دارد خانمی مثلا مقنعه سفیدرا همراه با ساق سفید و چادر مشکی هارمونی ببخشد.یا حالا هر رنگ دیگری که دوست دارد.در ضمن خیلی خوبه که ما چادری هاهمیشه در مجالس زنانه آنقدر مرتب باشیم (تاکید میکنم مرتب نه هزار رنگ و هر روز یک مد) که نوجوانان و نونهال مان از ما الگو بگیرند.ضمن اینکه یک خانم چادری و با وقارومهربان میتواند خود به خودتاثیر گذار باشد چه از حیث رفتارچه حجاب
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. زینب
        ۱۲ دی ۹۳
        ۱۷:۱۴
     1.  
      من با خانم حمزه ای مخالفم. روسری سفید با ساق سفید و حتما کیف سفید.. کاملا جلب توجه میکنه. خداوند استفاده از رنگ ها رو نهی نکرده ولی فقط برای داخل منزل. کسانی که چادر سر میکنند و روسری های رنگی، و کیف و کفش و ساق ست شده و رنگی را به صورت واضح به کار میبرن، نباید فکر کنند با کسی که مانتوی پوشیده و ساده میپوشد، خیلی در حفظ حجاب فرق دارن. بعضی مواقع این روسری و ساق ست شده چنان جلب توجه میکند که آن مانتوی ساده این جلب توجه رو نداره. بهترین نوع حجاب که در سیره حضرت فاطمه و حضرت زینب سلام الله علیهما کاملا مشخص است، چادر ساده بدون هرگونه زینتی است؛ چه زینت رنگ، چه زینت زیور الات.. به خاطر داریم که بیرون رفتن حضرت زینب س از منزل، علاوه بر حفظ حجاب کامل با همراهی برادرهای بزرگوار ایشان صورت میگرفته، درحالی که در همان زمان، بودند زنانی که بسیار بد حجاب و شهره به فساد و بدکارگی بودند..
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. Bro
        ۱۴ دی ۹۳
        ۲۱:۲۲
     1.  
      خفه شید بابا دنیا داره به مریخ سفر میکنه داره علمو میبره جلو یه مشت عقب مونده مث شماها گیر یه تار مویه یه زنید!!!مشکل تار مو و اندام زن نیست!!!مشکل وجود ادمای منحرف جنسیه!!!مشکل ادمایی که عقده جنسی دارن!!!ادمایی که با صدای ی زن ارگاسم میشن!!!متاسفم اسم انسان رو شماهاس!!!حیوون شرفش بیشتره از شماهاست!!!انحراف و عقده های جنسی خودتوتنو نذارید روی موی و ارایش زن!!!مردین نگاتونو جم کنید!!!دلتونو صاف کنید!!!متاسفم
      
     0
      
     0
     1.  
      من از قمم ،چادری هم هستم.از کلاس پنجم چادر سرم میکنم ولی خدایش چادرسر کردن سخته من دوسش دارم ،ولی وقتی آدم حجابش کامله آخه چادر چرااااااااااااا؟؟؟؟؟
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام همین دنیایی که میگی به مریخ سفر میکنه در همین دنیا زنان مثل کالا در ویترین ها برچسب فروش خوردند ثبت آمارآزار جنسی زنان رو به افزایشه تجارت سکس بیشترین درآمد را بخود اختصاص داده و...
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام به نظر من اسلام نیومده یک قالب خاص برای حجاب یا هر چیزه قرار بده اسلام دین تفکر و تعقل و بینش است اسلام مفهومی که از حجاب برای زنان القاء می دهد حفظ عفت و ایجاد حریم بین زن و مرد نامحرم است و در نتیجه عروسک واقع نشدن او در بطن جامعه است در عین حال توجه به زیبایی را در جاهایی که حجاب لازم نیست مد نظر قرار داده و تاکید نموده است زنان مسلمان در فرهنگهای مختلف دریافته اند چگونه بپوشند تا نظر اسلام تامین شده و خدشه ای به عفت عمومی وارد نشود ممکن است در فرهنگی پوشیدن چادر سفید این خواسته را برآورده کند و یا پوشیدن مانتو و یا چادر سیاه
      
     0
      
     0
     1.  
      فیلم "بیگانه ای در میان ما" را حتما ببینید و ببینید که یهودیان خودشون تو آمریکا به چه حجابی معتقد هستند و چگونه روابط زنان و مردانشون را کنترل میکنن و به باقی مردم دنیا چیرو توصیه می کنن!
      
     0
      
     0
     1.  
      اگه کسی ک چادر سر میکنه ب نیت حضرت زهرا(س)سر کنه ن ب تحقیر شدن توجه میکنه ن ب تشویق شدن
      
     0
      
     0
     1.  
      اسلام امریکایی همینه. یعنی تو دختر مسلمان باش,حتی محجبه باش ولی برای مرد نامحرم جذبه و زیبایی داشته باش , تو خیابون عطر بزن که تا اون ور خیابون بوش بره و . . . من یه پسرم . از دیدن دخترای چادری بد حجاب (همون فشن چادر به قول شما ) بیشتر ناراحت میشم تا دیدن دخترای ول بی حجاب و بد حجاب , با خودم میگم تو که به حجاب اعتقادی نداری همون چادرم در بیار لااقل اسم چادر و چادری ها رو خراب نکن .
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مفیدی
        ۲۰ دی ۹۳
        ۲۰:۱۸
     1.  
      سلام. چه موضوع به روز و مبتلابهی. خیلی لذت بردم از دیدن مطالب این شماره. خدا قوت :)
      
     0
      
     0
     1.  
      اعتقاداتونو واسه خودتون بذارین هرکسی زندگیه خودشو داره
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. س.آرشان
        ۲۱ دی ۹۳
        ۱۰:۱۵
     1.  
      سلام به همه.من هم یه دختر چادری هستم به نظرمن چادر یه حجاب کامله.هردختری میتونه برای درامان ماندن خودش ازتمام فسادهای جامعه چادربزنه بابابخداامنیتی که چادر به مامیده هیچی نمیده.مهم هم نیست بقیه چه فکری میکنن البته چادرزدن آداب خاص خودشوداره....اجباری هم نیست کسایی که دوست ندارن نزنن اینقدهم گله وشکایت نکنن...ماکه راضی هستیم ومهم اینه که جایگاه خاصی داریم آخه حجاب کامله.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۱ دی ۹۳
        ۱۴:۵۴
     1.  
      خدا وکیلی من برای تو متاسفم، با این نگاه کوتاه و سطحیت!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۲ دی ۹۳
        ۲۲:۳۲
     1.  
      میشه معادل انگلیسیش رو بفرمایید زودتر پیداش کنیم؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۲ دی ۹۳
        ۲۲:۳۵
     1.  
      حجاب کامل بر زنان آزاده واجبه، کنیزها لزومی برای حجاب ندارند. راحت باشید شما.
      
     0
      
     0
     1.  
      دشمن حالا با چادر ،چادر رو داره میزنه باید مراقب ترکش های دشمن بود
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۳۰ دی ۹۳
        ۰۸:۳۹
     1.  
      سلام تشکر از مجله دخت ایران و تشکر از نظر زینب خانم که کامل و جامعه بود و بانظر ایشان که یک خانم بزرگوار نباید جلب توجه کنه کاملا موافقم .در سطح اجتماع توی خونه برای خانواده هر جور دوست داره ازاد هستش ولی در جامعه امروزی که جوانان از ازدواج گریزانند حالا به بهونه های مختلف نبود سرمایه ؛خونه ؛کار درست حسابی....پس در چنین مواقعی باید دخترا مراقب پوشش اسلامی خود باشند ...که هر چه دیده بیند دل کند یاد...با تشکر
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۳۰ دی ۹۳
        ۰۸:۵۱
     1.  
      افرین کاملا موافقم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهتاب
        ۳۰ دی ۹۳
        ۱۰:۳۲
     1.  
      اینو خوب اومدین :)
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۶ بهمن ۹۳
        ۰۹:۴۹
     1.  
      میلاد ازباباحیدر زن چادری به خدا قشنگ تر از زن بی چادر است
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام و عرض ادب مجله فرهنگی ما قصد دارد با شما تبادل لوگو کند،آیا شما مایلید؟ ممنون میشویم از شما پاسخ مثبت دریافت کنیم. mfjavanan.ir با تشکر.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر



  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷