151239
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • سال ۹۳ با تمام فراز و نشیب‌هایش سپری شد و سالی جدید آغاز شد

    دخت ایران- سال ۹۳ با تمام فراز و نشیبهایش سپری شد و سالی جدید آغاز شد. سالی که ماه نخست و روزها نخست آن با شهادت و ولادت بانوی اسلام و دختر پیامبر اکرم حضرت فاطمه زهرا تقارن یافته است.اگر چه مناسبتها معمولا رخدادهای مقطعی هستند و با گذر چند روز کنار گذاشته میشوند، اما به هر ترتیب، همین شروع زنانه میتواند بهانه خوبی باشد تا در سال جدید، بیشتر و جدیتر به مساله زنان پرداخته شود.

    سال گذشته، تقریبا تمام مورادی که به مهمترین متولی امر زنان و خانواده در کشور، یعنی معاونت ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده، مربوط میشد، جنجالهای ناشی از عملکرد معاونت و یا جنجالهای رسانهای در نقد این معاونت و مسئولان آن بود. به هر حال، سال ۹۳ با تمام این چالشها گذشت و در انتها با بحثهای کمابیش جدی و گاهگاه قیل و قال بر سر حضور در نشست سازمان ملل متحد در ماه آخر سال به پایان رسید.

    برای مجله اینترنتی دختایران نیز یک سال گذشت و در کنار اخبار و مقالات و یادداشتهای متعدد، ۱۲ پرونده مورد بررسی قرار گرفت که هر کدام دغدغه یا مساله‌ای از مسایل زنان را مورد توجه قرار دادند. اولین پرونده سال گذشته به ورزش زنان اختصاص یافت تا با مضوع سلامتی آغاز شود. پس از آن به بازی کودکان نگاهی انداختیم تا به شادی در خانواده نیز گوشه چشمی داشته باشیم. در سومین پرونده سال گذشته، بحث مدیریت هزینه‌ها را مورد توجه قرار دادیم تا با توجه به شرایط عمومی اقتصاد جامعه، گامی کوچک در بهبود هزینه‌های خانواده برداشته باشیم.

     

    تابستان دخت‌ایران با موضوع راهبردی افزایش جمعیت آغاز شد که در آن راهکارهایی را پیشنهاد دادیم تا به این سیاست راهبردی و کلی کمک کند. پیش از این نیز در پرونده‌های سالهای گذشته به اهمیت افزایش جمعیت و نقد سیاستهای گذشته و موجود پرداخته بودیم. میانه تابستان با موضوع مهم چندهمسری ادامه یافت؛ موضوعی جنجال برانگیز که هیجانات همراه با آن معمولا مانع پردازش منطقی به موضوع میشود؛ هر چند ما تلاش کردیم پرداختی منطقی و به دور از حب و بغض داشته باشیم. ششمین ماه سال به بهانه روز شعر و ادب فارسی به زنان شاعر ایران زمین اختصاص یافت.

     

    پاییز یا به قول شاعر «پادشاه فصل‌ها» با یک موضوع راهبردی دیگر همراه بود: ازدواج. اگر دختایران را در این چند سال دنبال کرده باشید، میدانید که به دفعات به ریزموضوعات ازدواج پرداخته شده و تلاش شده است نگاهی کاربردی و مبتنی بر راه حل برای مشکلات مربوط به ازدواج ارائه شود. پرونده مهرماه به آمادگی برای ازدواج میپرداخت. در ماه آبان، با توجه به ایام محرم، رابطه منحصر ب فرد خواهر و برادری امام حسین (ع) و حضرت زنیب (س)بهانهای بود تا به بحث روابط خواهر و برادری در زندگی امروز بپردازیم و تلاش کنیم الگویی کاربردی از این رابطه برای زندگی امروزین خود به دست آوریم.
     

    در آذرماه به حیوانات خانگی پرداختیم، چرا که دست کم در شهرهای بزرگی مانند تهران، داشتن سگ و گربه و حیوانات خانگی، علیرغم مشکلات و دردسرهایی که به همراه دارد، در میان بسیاری از جوانان و به ویژه دختران و زنان گسترش یافته است. این پرونده به بررسی چرایی و پیامدهای این پدیده نسبتا نوظهور توجه داشت.
     

    در اولین ماه زمستان، به یکی از مباحث حجاب که کمتر مورد توجه واقع شده پرداختیم: حجاب زیبا. معمولا در بحثهای صفر و یکی درباره حجاب، جزییات بحث مورد غفلت واقع میشود و مباحث به کلیات تکراری ختم میشود. بنابر این، این پرونده به حس زیبادوستی و تمایل زنان به خودنمایی و نمایش زیباییهای خود در برابر ضرورت حجاب و پوشش این زیباییها میپرداخت. شاید سوال اصلی این پرونده را بتواناینگونه خلاصه کرد که نسبت بین حجاب و زیبایی چیست؟ آیا این دو قابل تجمیع هستند یا ضرورتا باید تفکیک شوند و در تعارض با یکدیگر قرار گیرند؟ اما دو ماه انتهایی سال، به یکی از مسایل مهم اقتصادی در خصوص زنان اختصاص یافتند که بحث استقلال مالی و اقتصادی زنان است. اگرچه ساز و کارهایی در دین و قانون برای تامین مالی زن از سوی پدر یا همسر لحاظ شده است، اما در عمل مشکلات بسیاری میتواند رخ دهد که عمدتا زنان هیچ فکر و تدبیری برای آنها نکردهاند. دو پرونده بهمن و اسفند ماه ابتدا به اهمیت این موضوع و سپس به راهکارهای پیشنهادی برای حل این مشکل اختصاص یافته بودند.
     

    پس از این مرور کوتاه به مطالب و مسایل سال ۹۳، بد نیست گزیدهای از این مطالب منتخب را نیز مطالعه کنید. مطالب این شماره از دختایران گلچینی از خواندنیترین مطالب سال گذشته را منتشر میکند تا فرصت دوبارهای برای مطالعه این مهمترینها فراهم آید.
     

    در انتها سالی پر از موفقیت، شادکامی و سلامتی و سربلندی برای تمامی دوستان و همراهان دختایران آرزومندیم.


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۵ رای

    9 نظر | ارسال نظر

     1.  
      اتمام سال کهنه و شروع سال نو را به شما و تمامی عزیزان تبریک میگم و امدوارم سالی بهتر از سالهای قبل داشته باشید
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۹ فروردین ۹۵
        ۰۵:۲۶
     1.  
      سلام خیلی جالب نبود
      
     0
      
     0
     1.  
      ممنون از سایت خوبتون موفق باشید
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷