2281
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. محمد کوه‌خضری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2281
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    اگه می‌خوای زنت بشم، باید قول بدی یه کاری کنی کریستیانو رونالدو از رئال مادرید بره گهر زاگرس!

    همان‌طور که می‌دانید این روزها فصل تابستان است و درس و دانشگاه تعطیل است و در نتیجه جوانان بی‌کارترند و بازار ازدواج و خواستگاری هم حسابی داغ است! البته همکارانم به بنده اشاره میکنند چرا خالی می‌بندم! آن چیزی که الآن داغ است بازار سکه است، نه ازدواج! خیلی خب حالا چرا می‌زنید، خودمان داغش می‌کنیم! در این مطلب می‌خواهیم به شما جوانان دم‌ بخت عزیز راهکارهایی را ارائه بدهیم تا از مراحل مختلف خواستگاری و بله‌بران پلی بسازید به سوی خوشبختی!
    ***
    دروغ نگوئید؛ کم‌کم راست بگوئید! (ویژه خانواده داماد)
    به هیچ وجه در مراسم خواستگاری دروغ نگوئید. البته خب  همه حقیقت را هم لازم نیست  بگوئید، چون ممکن است برایتان دردسرساز شود.
    پدر عروس: خب بفرمایین آقازاده چی دارند؟
    پدر داماد: والا آقا پسر ما خیلی چیزی نداره، ولی شکر خدا یه خونه داره الحمدالله!!
    -    چی !!!؟ گفتین خونه داره؟
    -    بفرمایین بیرون آقا! ما به دزد جماعت دختر نمی‌دیم !!
     به هر حال باید حق داد که این روزها با این اوضاع قیمت مسکن کسی باورش نشود  یک جوان از خودش خانه داشته باشد؛ لذا بهتر است چنین مواردی کم‌کم و با گذر زمان مطرح گردد تا خانواده مقابل دچار شوک نشوند و یا از خوشحالی سکته نکنند و یا چنین عکس‌العمل‌های نابجایی از خود بروز ندهند! البته خب! حالا ما یک چیزی گفتیم، شما هم از آن‌ور بام نیفتید و خسیس بازی در نیاورید.
    -    ببخشید آقا داماد از مایحتاج ازدواج چه چیزهایی دارند؟
    -    قصدش را!

    مهریه؛ دادن یا ندادن؟ مسئله اینست؟! (ویژه خانواده عروس)
    یکی از حیاتی‌ترین مراحل خواستگاری، تعیین مهریه است. گزارش‌ها نشان داده است که مهریه مهم‌ترین بخش خواستگاری است که دانشمندان تاکنون پس از تحقیقات فراوان موفق به کشف آن شده‌اند. باستان‌‌شناسان تاکنون بقایای گورهای دسته‌جمعی زیادی از انسان‌های اولیه در غارها را کشف کرده‌اند که شواهد و قرائن نشان داده است زمان مرگشان در جلسه خواستگاری و علت مرگشان، دعوا بر سر قضیه مهریه بوده است!

    وقتی مراسم بله‌برون وارد برهه حساس تعیین مهریه شد، کاملا خونسری و اعتماد به نفس خود را حفظ نمائید. نفس عمیق کشیده و  چشم‌های خود را ببندید. تمرکز کنید! خوب فکر کنید! حالا بالاترین نرخ مهریه نزد دختران فامیلتان را به یاد بیاورید. آفرین همین است!‌ درست به خاطر آورده اید!‌ ۱۳۶۵ سکه تمام بهار آزادی که متعلق به شهین، دختر خاله نازیلا است. (با آن شوهر ایکبیری‌اش!!) حالا سعی کنید با القای این جمله «ای بابا مهریه رو کی داده، کی گرفته!» در نزد خانواده داماد، حداقل تعداد ۱+۱۳۶۵ سکه تمام بهار آزادی را پیشنهاد بدهید! البته یادتان نرود بعد از نهایی شدن و ثبت مهریه، قشنگ خانواده داماد را شیرفهم کنید که مهریه را قرار است داماد بدهد و عروس دریافت نماید!!

     

    volume33_8.jpg
    شرط و شروط الکی نگذارید (ویژه خانواده عروس)
    همان طور که می‌دانید ازدواج کم الکی نیست (خیلی الکی است!؟) پس خواهشا شرط و شروط الکی نذارین!
    پسر: من شرط اصلیم واسه ازدواج اینه که شما بلد باشید کوبلن ببافید!
    دختر: من هم شرطم واسه ازدواج اینه که به بابام بگید ابوهانی!!

    البته گاهی هم شرط و شروط برای مواقعی است که به علامت نظر منفی بخواهند سنگی بزرگ جلوی پای طرف مقابل بیندازند که خب در این صورت اشکالی نداشته و اتفاقا بسیار هم عرف است. فراموش نکنید اگر چنین قصدی دارید، حتما شرطی بگذارید که از توان طرف مقابلتان خارج باشد. به عنوان مثال شرط سرمایه و یا همان اتوبوس ۲۰۰ میلیونی اصلا شرط مناسبی نیست که خوشبختانه صدا و سیما هم این روزها با برنامه‌های آموزنده خود بر این مطلب صحه گذاشته است. در همین راستا در چنین موارد بهتر است شرطی بگذارید که کلا غیرممکن باشد!
    دختر: اگه می‌خوای زنت بشم، باید قول بدی یه کاری کنی کریستیانو رونالدو از رئال مادرید بره گهر زاگرس! خوزه مورینیو هم باید مربی تیم تراکتورسازی شه!
    البته داشتن قصد ادامه تحصیل هم مورد امتحان شده‌ای است که اصولا جواب داده است. به شرطی که طرف مقابل سیریش نباشد!

    سنت‌ها را فراموش نکنید (ویژه خانواده عروس)
    همواره سعی کنید در مراحل مختلف ازدواج به سنت‌ها احترام گذاشته و به آنها اهمیت بدهید. به خصوص سنت‌هایی که به سود شما و خانواده‌تان است. مثلا همان‌طور که حتماً مستحضرید یکی از رسم و رسومات قدیمی مراسم بله‌بران تهیه سیاهه جهیزیه است که در برخی خانواده‌ها هنوز رایج است و ما در این بخش به عنوان نمونه به آن می‌پردازیم! همچنان که از اسمش پیداست در سیاهه جهیزیه لیست وسائل جهیزیه ذکر می‌شود. مثلا یخچال، ماشین لباسشویی، اجاق‌گاز و... که به عنوان جهیزیه تهیه شده است در این لیست بیان می‌گردد. این سیاهه تا زمانی که به امضای زوج نرسد و ۲ نفر هم به عنوان شاهد زیر آن را امضا نکنند، اعتبار ندارد.
    در مورد امضای سیاهه جهیزیه‌تان باید دقت کنید این جهیزیه تا آخر عمرتان بعنوان امانت در نزد شوهرتان نگهداری می‌شود و در صورتی که در خانه مشترک برای آن اتفاقی بیفتد شوهر شما  ملزم به تهیه و پرداخت آن به شما می‌باشد، لذا در هنگام دعوا جای هیچ‌گونه نگرانی نیست؛ می‌توانید انواع ظرف و ظروف منزل اعم از ریز و درشت، گران قیمت و ارزان قیمت، دکوری و غیردکوری را با خیال راحت شکسته و یا بر روی سر و کله شوهر عزیزتان تخلیه نمائید...!! البته حالا ما یک چیزی گفتیم شما هم کمی جنبه داشته باشید، یک دعوای کوچک خانوادگی دیگر ارزش پرتاب وسائل سنگینی چون کمد، اجاق‌گاز و ماکرویو به سمت شوهر نگون‌بختتان را ندارد، ضمن اینکه شوهرتان دیگر جزء جهاز شما محسوب نمی‌شود تا در صورت وارد شدن خسارات احتمالی به وی، بتوانید نوی آن را تهیه نمائید. حالا این به کنار!  اگر خدای‌ناکرده زبانم لال شوهرتان بر اساس این  برخوردها مرد! چه کسی می‌خواهد پاسخگوی وسائل خرد و خاکشیر شده جهیزیه نازنینتان باشد؟!!!
    بنابراین جهیزیه زن شاید موقع صلح و صفا و در زمان آتش بس! کمک حال زندگی مشترک باشد، ولی در صورت ایجاد مشکل، هر یک از وسائل منزل می‌تواند تبدیل به اسلحه‌ای کوبنده و سهمگین چه از نظر مالی و چه از نظر جسمی برای مرد باشد که  علاوه بر حقوق دیگر زن مجبور به بازگرداندن عین جهیزیه یا پرداخت قیمت آن می‌باشد.
    پس موقع امضاء سیاهه جهیزیه‌تان باید نهایت دقت را داشته باشید که همه موارد موجود در جهیزیه‌تان در لیست وجود داشته و تک‌تک آنها قید شده باشد. دقت داشته باشید تهیه برچسب قیمت و چسباندن آن بر روی وسائل جهزیه حتی در زمان زندگی مشترک کمک بسیار شایانی به این موضوع می‌کند که شوهرتان حساب کار دستش بیاید! اصلاً کی به کی است می‌توانید برج میلاد، منشور حقوق بشر کوروش، مجسمه  ابوالهول، تابلوی بالای سردر سازمان ملل و کلیه قناری‌های موجود در جزایر قناری را در لیست جهازتان قید نمائید! به هر حال ضرری ندارد!!

    ***

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷