1192
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مسعود فرجی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1192
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نگهداری از حیوانات نه تنها در عصر ما که در اعصار گذشته به اشکال فجیعی رایج بوده است.
    دخت ایران- وقتی قرار شد مطلب طنز این شماره را بنده حقیر پر تقصیر مرقوم نمایم، قصد داشتم کمی جماعت بالانشین صاحب رزق حلال را دست بیاندازم و از انواع و اقسام جانوران خانگی‌شان بگویم و هر هر به ریش شان بخندم، که خب نشد. چرا که هر خنده و کنایه‌ای نیاز به دلیل دارد و دلیل محتاج است به دانایی. به زبان ژورنالیستی نیاز داشتم به «اطلاعات تایید» شده تا دستم باز باشد و مایه پروپیمانی تدارک ببینم برای این موجودات عجیب خانگی که تا دیروز در جنگل و دریا خانه داشتن و گاهی ما خوراک‌شان می‌شدیم و امروز در خانه‌های ما شاهانه زندگی می‌کنند و دستور می‌دهند و نه تنها دستورات‌شان اجرا می‌شود، بلکه ما هم با دیدن‌شان قربان صدقه‌شان می‌رویم. 
     
    پس شروع به تحقیق نمودم. از تاریخچه پیدایش حیوانات آغاز کردم و خواندم تا رسیدم به ستاره‌شناسی ذرات آسمانی و جنگ ستارگان. مشخص شد که نگهداری از حیوانات نه تنها در عصر ما که در اعصار گذشته به اشکال فجیعی رایج بوده است، طوری که باید کلاهمان را به هوا بیاندازیم و خدا را شکر کنیم در آن زمان نیستیم. این واقعیت آن‌چنان تحولی در من ایجاد نمود که مجبور شدم انگشت تحیر (دومین انگشت از سمت راست) بر دهان قرار دهم تا جلوگیری کند از افتادن فک نا قابل‌ام بر زمین، و آن‌چنان کف نمودم که بر آن شدم به‌جای مسخرگی، خواننده را از تاریخچه پیدایش رسم حضور حیوانات در خانه انسان به‌عنوان حیوان خانگی و دلایل حضور او مطلع کنم.
     
    ۱. خرسی به نام لاسکو
    فسیل اولین حیوان خانگی در غارهای لاسکو (فرق می‌کند با ولاسکو، اولی غار است، دومی مربی والیبال) کشف شده است. گویا در آن زمان انسان اولیه برای مقابله با خشم طبیعت خرسی را تربیت نموده، همانطوری که محققان از نقاشی‌های این غار کشف کرده‌اند این خرس که انسان اولیه او را لاسکو کوچولو صدا می‌کرده  سه متر و نیم قد داشته و به عنوان همدم، محافظ، پتو در شب‌های سرد زمستان، پرده برای پنجره آشپزخانه، درِ غار، عایق صدا و رطوبت، عایق گرمایش در زمستان و سرمایش در تابستان، پکیج دیواری ایران رادیاتور، جابجایی‌های غول‌آسا، ترساندن مهاجمین و در مجموع هر نیازی که انسان اولیه برای زنده ماندن داشته مورد استفاده قرار می‌گرفته است و انسان اولیه در مقابل هرروز با نیزه‌ای تیز با لاسکوکوچولو بازی می‌کرده و به زبان خودش قربان صدقه‌اش می‌رفته. انسان اولیه است‌دیگر چه توقعی دارید؟! 
     
    ۲.دوستی خاله خرسه
    آورده شده است که در سنه قرن چندم هجری، «ابوالممعالی زیاد بن کوروش خان دریانی»، یکی از حجره‌داران و خواروبارفروشان دربار قم برای آن که در حساب و کتاب‌اش چیزی درز نرود خرسی را به خانه‌اش می‌آورد معروف به خاله خرسه و از او به عنوان حسابدار و کار چاق کن میان جمع معرفی می‌کند، دوستان کورش خان دریانی وقت حساب، موقعی که از او درخواست تخفیف می‌کردند او فورا می‌گفته است که باید با خاله خرسه مشورت کند و خاله خرسه هم که حیوان مونث مشکل داری بوده است قبول نمی‌کرد و فقط با دوستان کوروش خان دریانی دوست بود و به آن‌‌ها تخفیف می‌داد و آن جماعت معروف بودند به گروه دوستان خاله خرسه.

    ۳.فیل و فنجان
    فیل یکی دیگر از حیوانات محبوب در میان مردم بوده است. گفته شده است در زمان‌های قدیم، آن زمان که هند جزوی از ایران بوده است تقریبا تمامی قشر مرفه بی‌دغدغه که گاری لوکس سوار می‌شدند و کالسکه‌شان به گاو مزین بود در خانه‌هایشان فیل داشتند. گفته شده فیل‌ها در خانه مردم زندگی راحت‌تری داشته‌اند و حضور آن‌ها برای انسان‌ها هم بد نبوده است، حتی امکان دوش گرفتن نیز برای آنان فراهم بوده است. فقط یک عادت بد داشتند و آن این بود که هنگام صرف چای، چای و فنجان را یک جا قورت می‌دادند. همین موضوع باعث شد تازه عروسی به نام «گوندی» که سرویس جهیزیه‌اش توسط فیل خانگی‌شان ناقص شده بود جنبشی اجتماعی به نام فیل و فنجان راه بیاندازد و آن قدر از حق داشتن فنجان دفاع کند تا بالاخره مردم دیگر هم یادشان بیافتد که آمار فنجان‌های گم شده‌شان از فیل‌ها بیشتر است و جای فیل در خانه نیست. «گوندی» هنوز هم به عنوان یک قهرمان در هند شناخته می‌شود. 
     
    ۴.  گاو مش حسن
    از نمونه‌های بارز دوستدار حیوانات و علاقه‌مندان به طبیعت می‌توان از «مش حسن» نام برد. مش حسن مرد ساده‌ای بود که از دار دنیا یک زن داشت و یک گاو که نه شیر داشت و نه پستان، چون شیراش رو برده بودند هندوستان پیش فیل‌ها تا تو چای عصرگاهی استفاده کنند. وقتی گاو مش حسن از شدت بی‌شیری یک روز می‌افتد و می‌میرد از اون روز به بعد مش حسن که عزا دار گاو قبلی بوده گاو بی‌خانمانی را به سرپرستی قبول می‌کند اسمش را می‌گذارد عم قزی و سال‌های سال با گاو جدیدش زندگی می‌کند. مش حسن اولین کسی بود که سرپرستی موجودی بی‌خانمان را برعهده گرفت. 
     
    ۵.مار خوش خط و خال
    سال‌ها پیش در قریه‌ای، در نزدیکی کویر لوت مرد تنهای عیال واری که هفت زن و سیزده فرزند داشت و از دست آنان سرش را در دیگ کرده بود و بو قرمه سبزی گرفته بود در بیابان ماری زیبا پیدا کرد، مار که زیاد به پر و پای مرد می‌پیچید باعث شد مرد احساس کند مار به او توجه کرده است. آن قدر از مار خوشش آمد که دور گردنش طناب پیچید و او را به عنوان حیوان خانگی به خانه برد. وقتی اهل حرم (همان اعضای خانواده) مار را دیدند از مرد قرمه سبزی‌ای دوری جستن و مرد که تک روی جزو صفات شایسته‌اش بود از این تنهایی با دوست صمیمی‌اش لذت می‌برد. مار در شب اول پسر کوچک خانواده را علی‌الحساب به عنوان پیش غذا بلعید و وقتی صدای اعتراضی از مرد تنها بلند نشد و اصلا متوجه غیبت پسرش نشد و قربان صدقه مار رفت، باعث شد مار پررو شده و تک تک اعضای خانواده را در چند روز نوش جان کند. مرد انقدر مجذوب توجهات ویژه مار بود و از نقش و نگار تن‌اش لذت می‌برد که متوجه نبود کم‌کم با مار تنها شده است و فقط خودش مانده است و مار که کمتر از یک روز دیگر باز گرسنه خواهد شد. پس شد آن چه شد.و....
     
    با وجود چنین واقعیات و داستان‌های گذشتگان و تاریخ، خدا را سپاس که جوانان ما به داشتن سگ و گربه و لاک پشت و شیر و پلنگ و نهایتا سوسمار و موش و عقرب و کرکس و سوسک و عقاب و اسب و گوزن تک شاخ و... رضایت می‌دهند ، خوب بود جای این حیوانات اهلی و نازنین خرس لاسکو در خانه‌شان بود؟ یا فیل فنجان خور؟ مهم‌ترین مسئله این است که انسان از روز ازل به دنبال شنونده‌ای خاموش و همدمی صبور بوده است که برایش سفره دلش را باز کند، فرقی نمی‌کند که این موجود سگ باشد یا ساس، مهم این است که زبانی شبیه ما ندارد که حرف‌مان را در جایی بزند. خدا کند اقلا محققان در پی کشف شناخت زبان حیوانات نباشند که درصورت پیدایش آن کارمان زار است. 
     
     

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. فاطمه
        ۰۸ آذر ۹۳
        ۲۳:۰۲
     1.  
      مهم این است که زبانی شبیه ما ندارد:-(
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷