2567
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • یکشنبه، ۰۷ اردیبهشت ۱۳۹۳
    هم‌اندیشی پیرامون موضوع زن از دیدگاه زن با حضور سوسن شریعتی، پژوهشگر و جامعه‌شناس از سوی کانون فرهنگی راه امید در تالار پیامبراعظم (ص) دانشگاه اصفهان برگزار شد.

     

    دخت ایران- سوسن شریعتی در این هم‌اندیشی پرداختن به مساله زنان را یکی مهمترین چالش‌های عصر امروز دانست و با یادآوری وقایع تاریخ معاصر ایران، گفت: مردان پس از دوران مشروطه یعنی زمانی که زنان با خوردن میوه خودآگاهی، در جامعه هبوط کردند و به عنوان موجودی که توانایی اندیشیدن دارد مدعی کسب حقوق مدنی شدند، زن را به چشم یک معضل نگریستند و تصور کردند زن موجودی است که با حیله‌گری مساله می‌آفریند.

    وی وجود واقعیت‌های متعدد و موازی پیرامون مساله زن را نقطه عزیمت همایش یادشده دانست و تصریح کرد: اگر جامعه امروز نسل دیروز را به داشتن رویکرد اتوپیک و تحمیل آن بر حقیقت‌گرایی متهم می‌کند امروز واقعیت‌گرایی به عنوان یک فضیلت به پیشتازی بر تفکر سابق می‌پردازد.

    فرزند مرحوم دکتر علی شریعتی افزود: امروز در تالیف مولفه‌هایی که واقعیت مسائل مربوط به زنان را می‌سازند با مجموعه‌ای از واقعیت‌ها مواجه هستیم که از یک سو زنان با تلاش خود در جریان تاریخ‌ساز اجتماعی دوران معاصر آفریده‌اند و با نگاه به آن به خود مباهات می‌کنند و از سوی دیگر واقعیت‌هایی که در پرتو قوانین جامعه به تقابل با دستاوردهای ۱۰۰ سال گذشته زنان ایرانی می‌پردازد.

    شریعتی در ادامه با اشاره به لزوم سیالیت قانون برای ارائه پوشش حمایتی در همه ابعاد زندگی انسان‌ها از برای جمله زنان گفت: عدم همخوانی روح قانون با واقعیات مشهود زندگی زنان باعث نوعی تقابل تنش‌زا میان واقعیاتی شده که زندگی زن امروز را در سیطره خود گرفته است.

    وی تصریح کرد: امروز جامعه شاهد پیشرفت زنان در حوزه‌های مختلف قدرت است تا جایی که یک زن به مقام مشاور رییس جمهوری می‌رسد، اما برای نمونه همین زن در احقاق حق مادری خود در قانون حضانت فرزند به سادگی میدان را به همسر خود می‌بازد و مسأله اساسی درباره این قانون اینجاست که چگونه این زن توانایی مشاورت رییس جمهور یک ملت را دارد اما توان بزرگ کردن جگرگوشه خود را ندارد؟

    وی که فارغ‌التحصیل رشته تاریخ از انستیتو عالی مطالعات اجتماعی پاریس است در ادامه به مساله نفقه نیز پرداخت و خاطر نشان کرد: زن امروز به پشتوانه توانمندی‌های خود به دانشگاه راه می‌یابد و طبیعتآ سریع‌تر از مردان در بازار کار جذب می‌شود و کرسی مشاغل پر درآمد را از آن خود می‌سازد؛ اینجاست که جامعه باز هم به تقابل با ظرفیت‌های پرشمار زنان می‌پردازد و قانون سهمیه‌بندی را برای ورود به دانشگاه مطرح و دختران را به خانه‌نشینی محکوم می‌کند.

    شریعتی همچنین به ارتباط سیستماتیک شاغل بودن زنان با داشتن تعداد کم فرزند در خانواده‌های تحصیل‌کرده اشاره کرد و گفت: زن تحصیل‌کرده آگاهانه و با دقت به استقبال مادر شدن می‌رود هر چند در چنین شرایطی تعداد خانواده‌های تک فرزند در جامعه افزایش می‌یابد و در طولانی مدت به معضل کاهش جمعیت در جامعه دامن می‌زند؛ اما قانون این جا هم به مقابله با تفکر زن تحصیل‌کرده می‌پردازد.

    شریعتی در عین حال درونی‌کردن گفتمان مردانه و ورود به این گفتمان برای استفاده ابزاری زنان برای رهایی از یوغ سلطه مردان را دو آسیب جدی که محصول برخورد عقیدتی واقعیات زندگی زن امروز هستند، دانست.

    وی در تبیین نظر خود پیرامون استفاده زنان از گفتمان مردانه برای امتیازگیری از مردان، به نتیجه نظر سنجی دکتر شریعتی در جامعه دهه ۵۰ درباره میزان تحقق این نظریه که «رابطه مستقیمی میان سوژه شدن یعنی تبدیل شدن به یک فاعل شناسا و قیمت داشتن » اشاره کرد و گفت: در نتیجه خلاف انتظار این نظر سنجی مشخص شد رابطه مستقیمی میان قدرت اجتماعی زنان و قیمت بالای مهریه آنها وجود دارد و این بدان معنی است که وقتی زن ایرانی سایه چتر حمایتی قانون بر زندگی خود را احساس نمی‌کند مجبور می‌شود تهدیدها را به فرصت تبدیل کند و از حق آزادی بی چون و چرای خود در برابر مردان سخن به میان آورد و تهدیدهایی که زن امروز قصد دارد به فرصت‌های ناب برای خود تبدیل کند در پایان به چندپارگی شخصیت و هویت او می‌انجامد که حتی گاه او را به سمت همسرکشی در جریان یک طلاق عاطفی سوق می‌دهد.

    شریعتی در ادامه به گزارش‌های رسمی پزشکان مرکز ایدز ایران نیز اشاره کرد و گفت که تعداد زیادی از تماس‌هایی که برای مشاوره ناشناس به این مرکز وصل می‌شود زنان متاهلی هستند که در فکر تصور تبدیل تهدیدهای خود در جریان ازدواج‌های ناخواسته، گرفتار معشوق‌های آلوده به ایدز شده‌اند.

    منبع: معاونت امور بانوان ریاست جمهوری


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷