2568
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • چهارشنبه، ۱۸ تیر ۱۳۹۳
    یک سری از کیست‌ها بدخیم و منشاء تومورها و سرطان‌های رحم هستند.
     
    دخت ایران- «شراره صدری نایینی»،«متخصص زنان و زایمان» در زمینه ویژگی‌های کیست‌های بدخیم به دخت ایران گفت: یک سری از کیست‌ها بدخیم و منشاء تومورها و سرطان‌های رحم هستند. البته نادرند و باید بدانیم در هر سنی ممکن است بروز یابند. هر چه سن بالاتر رود احتمال ابتلا به کیست‌های بدخیم وجود دارد. در خانم‌های حدود سن ۲۰ تا ۴۰ سال بروز کیست‌های خوش‌خیم دیده می‌شود، اما خانم‌های بالای ۴۰ تا ۴۵ سال پس از مراجعه به پزشک و بررسی از نظر تومورها و کیست‌های بدخیم، گاهی اقدام به جراحی نیز لازم دارند.
     
    باید بدانیم تومورها و کیست‌های تخمدان ممکن است در برخی خانواده‌ها و فامیل‌ها بیشتر باشد و منشاء فامیلی و ژنتیکی داشته باشد. این موضوع در ارتباط با برخی کیست‌های بدخیم تخمدان همراه با تومورهای دستگاه گوارش و روده بزرگ و پستان صادق است. منشاء تومورهای بدخیم تخمدان یا به صورت اولیه، در خود تخمدان است و یا به صورت ثانویه، در اثر پخش‌شدن سلول سرطانی از دستگاه‌های دیگر است.
     
    علائم کیست‌های تخمدان 
    اکثر کیست‌های تخمدان کوچک هستند و علامت خاصی ندارند و ممکن است پزشک به صورت اتفاقی، در معاینه سالیانه، آنها را ببیند. تنها زمانی این کیست‌های کوچک و خوش‌خیم دارای علامت می‌شوند که عارضه داشته باشند. دلایلی که سبب بروز علامت می‌شود عبارتند از: 
     
    ۱- بزرگ شدن کیست
     
    ۲- ‌ پیچ خوردن کیست

    ۳- پاره شدن، که در این صورت مایع داخل کیست رهاشده و به حفره آزاد شکم راه پیدا می‌کند
     
    ممکن است، کیست‌های تخمدان به دلایل ذکر شدن بدون معاینه پزشک و با علائمی نظیر دل درد، نفخ و بزرگی شکم و حتی در اثر خونریزی و افت علائم حیاتی، بروز پیدا کند که در این شرایط بیمار باید تحت نظر قرار بگیرد.
     
    کیست‌ها بدخیم نیز علائمی همچون کیست‌های خوش‌خیم دارند و در سنین بالاتر بیشتر بروز می‌کنند. به خصوص بعد از یائسگی. خیلی آرام پیش می‌روند و بی علامت هستند و متاسفانه در ابتدا هیچ نشانه خاصی ندارند.
     
    چطور کیست تخمدان تشخیص داده می‌شود؟
    مهم‌ترین راه تشخیص تخمدان، مراجعه منظم افراد به پزشک است. اولین اقدام پس از معاینه و شک پزشک سونوگرافی است که روشی ساده و بی‌خطر در تشخیص کیست‌ها و توده‌های تخمدانی محسوب می‌شود.

    در مرحله بعد، انجام یک سری آزمایش‌های خونی است که در سطح هورمون‌ها خاص اندازه‌گیری می‌شود و بسیار کمک کننده است. این روش یک نوع جراحی باز است که با استفاده از یک دوربین که یک لوله به قطر یک انگشت از زیر ناف عبور داده وارد حفره شکم و لگن می‌کند و از این طریق کیست‌های تخمدان دیده می‌شوند. بعد از این مرحله و در صورت صلاحدید پزشک عمل باز انجام می‌شود. 
     
    نشانه‌هایی که شک ما را به بدخیم بودن کیست بالا می‌برد چیست؟ 
    این موضوع در مورد کیست‌های پابرجاست که مقاوم به درمان هستند به ویژه در خانم‌های بالای ۴۰ سال، بعد، قبل و در طول دوران یائسگی. در سونوگرافی اگر پزشک علائم مشکوکی ببیند که کیست ساده نیست جداری ضخیم، نامنظم، و درونش اجزایی وجود دارد، و چند کیست داخل هم فرورفته‌اند، یا بزرگ شدن، آب آوردن شکم، نفخ، سوزش معده به صورت مزمن، کاهش وزن، بی‌اشتهایی نشان‌دهنده این است که ممکن است این کیست خوب نباشد و بدخیم باشد.
     
    درمان کیست‌های تخمدان به چه صورت است؟
    درمان کیست‌ها بستگی به سن خانم، اندازه کیست، تغییر اندازه‌اش طی درمان، نما و ظاهرش که در سونوگرافی دارد انجام می‌شود. اکثر کیست‌های تخمدان از نوع عملکردی و در سنین باروری هستند و هر ماه ممکن است پیدا شوند و خودبخود از بین بروند. هر خانمی بلااستثناء در طول عمرش ممکن است دچار این کیست‌ها شده باشد اما متوجه نشده است.

    این کیست‌های ساده و معمولی در نمای سونوگرافی دارای جداری نازک با مایعی صاف و یکنواخت دیده شده و اکثرا رفع شده و نیاز به درمانی هم ندارند در صورتی که این کیست‌ها بزرگ شوند علائم دل درد و اختلال پریود، قاعدگی‌های نامنظم و لکه‌بینی ایجاد کنند بهتر است از قرص‌های ضدبارداری خوراکی در درمانشان استفاده کرد.

    اگر کیست خیلی بزرگ شود و علائم فشاری به ارگان‌های اطراف آورد و درد زیادی ایجاد کند بهتر است معاینه‌ دقیق توسط پزشک انجام شود و در بیمارستان بستری‌شده تا علائم حیاتی کنترل شود و در بسیاری از موارد ممکن است نیاز به عمل جراحی نداشته باشد؛ اما اگر با درد شدید و خونریزی داخل شکم همراه باشد و با قرص ضدبارداری هم از بین نرود با روش لاپاراسکوپی عمل جراحی انجام می‌شود. با این روش طول مدت درمان کمتر شده و چسبندگی کمتری هم ایجاد می‌شود و به همین دلیل برای پزشک این روش ارجحیت دارد. 
     
    آیا کیست‌های تخمدان درمان دارویی دارند؟ 
    خانم‌ها برای تسکین دردشان می‌تواتند از مسکن‌ها استفاده کنند. درمان اصلی داروی، قرص‌های ضدبارداری خوراکی است که حاوی هورمون پروژسترون و استروژن به اندازه کافی هستند. قرص‌های ضدبارداری برای همه خانم‌ها استفاده نمی‌شود.

    مواردی که منع مصرف دارند مثل خانم‌هایی که ۳۵ سال به بالا دارند یا بیماری‌هایی مثل آمبولی یا تنگی نفس دارند و یا سرطان‌های شناخته شده مربوط به دستگاه‌های تناسلی و پستان دارند، با مشورت پزشک داخلی و قلب می‌توانند از سایر هورمون‌ها مثل هورمون پروژسترون خوراکی برای درمان استفاده کنند. 
     
    اغلب موارد کیست‌ها به درمان دارویی و طبی پاسخ می‌دهند اما اگر پاسخ ندادند و با وجود ایجاد علائم حاد، مقاوم به درمان و مشکوک بودن به پدیده‌ای غیرطبیعی در سونوگرافی، و یا ایجاد عارضه خونریزی و پیچ‌خوردگی در کیست باید حتما درمان جراحی با ارجحیت لاپاراسکوپی انجام شود. اگر لاپاراسکوپی مقدور نبود می‌توان از طریق جراحی باز شکم بیماری را درمان کرد. در هر صورت نمونه‌ای که از بدن خارج می‌شود برای آزمایشگاه پاتولوژی برای تشخیص نوع کیست فرستاده می‌شود. 
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷