7381
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مانداناملاعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۱۶)
      تعداد بازدید: 7381
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    یکشنبه، ۲۹ تیر ۱۳۹۳
    دختران مجرد با امکان فریز کردن تخمک یا بافت تخمدان می‌توانند باردار شوند.


    دخت ایران
    - دختران امروز کمتر امکان پیدا می‌کنند در سنین زیر ۲۵ سال ازدواج کنند و رفته‌رفته جمعیت دخترانی که حتی در چهارمین دهه از زندگی خود شانس ازدواج نداشته‌اند زیاد تر می‌شود.

    این دختران گاه خود مسبب از دست دادن شانس‌های به مناسب برای ازدواج هستند و گاه واقعا مورد مناسبی برای ازدواج به سراغشان نمی‌آید؛ اما مشکل هرچه باشد با گذر از ۳۰ سالگی رفته‌رفته خطر بارداری‌های توام با مشکلات در آنها بالا می رود و با رسیدن به دهه چهارم زندگی تخمک‌هایی که تولید می‌کنند ممکن است دست‌خوش تغییرات ژنتیکی شده باشد.

    احتمال باروری در این سنین نیز گاه تا یک دهم کاهش می‌یابد اما امروز علم پزشکی امکاناتی را برای کسانی که دیر ازدواج کرده‌اند یا کسانی که نمی‌توانند به زودی بچه‌دار شوند فراهم کرده است و آن نگهداری از تخمک در سنینی است که بدن بهترین شرایط را برای باروری دارد.

    برای آگاهی بیشتر از چگونگی امکان باروری دختران مجرد به سراغ «منصوره موحدین»،استاد دانشگاه تربیت مدرس و معاون پژوهشی دانشکده علوم پزشکی دانشگاه تربیت مدرس رفتیم.

    وی که در شاخه جنین شناسی فعالیت دارد در پاسخ به سوالات «دخت ایران» گفت:

    دخت ایران: قبلا در گفتگویی از امکان حفظ قدرت باروری برای سال‌هایی که ریسک این کار بالا می رود صحبت کرده بودید. آیا برای دخترانی که امکان ازدواج ندارند یا زیاد امیدوار نیستند که به زودی ازدواج کنند هم این امکان وجود دارد؟
    شاید هنوز زود باشد که بگوییم این می‌تواند یک اقدام فراگیر و پیشگیرانه برای دختران باشد زیرا جامعه ما ملاحظات فرهنگی خاص خود را دارد در حالی که این تنها یک امکان علمی است و باید به تمام ابعاد آن توجه کرد؛ اما باید بگویم به لحاظ علمی برای دختران این امکان وجود دارد. دختران نیز می‌توانند بافت تخمدان یا تخمک خود را فریز کنند و چند سال بعد از آن استفاده کنند.

    دخت ایران: استفاده از این تخمک‌ها و بافت ذخیره‌شده شرط خاصی هم دارد؟
    بله چون در جامعه اسلامی ایران هدف ترویج خانواده و ترغیب به فرزند آوری در کانون کامل خانواده شامل پدر، مادر و فرزند است، ما نمی‌خواهیم پدیده مادران مجرد را که در غرب رواج یافته است در ایران به نوعی دیگر داشته باشیم و به همین دلیل استفاده مجدد دختر از بافت تخمدان یا تخمک نگهداری شده‌اش، ازدواج است و تنها به شرط ازدواج می‌توانند از این بافت استفاده کنند و در این زمینه از آنان تعهد کتبی می‌گیریم.

    دخت ایران: چه سنی بهترین سن برداشت تخمک است و چقدر می‌توان آن را نگه داشت؟
    زمان در این زمینه مقوله مهمی است. شاید بتوانیم سال‌ها بافت را نگه‌داریم اما قرار نیست که یک نفر در ۶۰ سالگی بیاید و تخمک زمان ۳۰ سالگی خود را بگیرد و باردار شود.

    ثابت‌شده هر مداخله علمی که از هنجارهای طبیعی خارج شود در نهایت به ضرر انسان و طبیعت تمام می‌شود بنابراین می‌گویم بهترین زمان برداشت و ذخیره‌سازی تخمک سن زیر ۳۵ سال است و توصیه می‌کنیم زمانی از آن استفاده کنند که از نظر اخلاقی و تربیتی حقوق طفل زیر پا گذاشته نشود و دو نسل از مادرش فاصله نگرفته باشد. مثال طی یک فرصت ۵ تا ۱۰ ساله تلاش کنید که موقعیت لازم برای استفاده از این بافت را به دست آورید.

    دخت ایران: از حقوق کودک گفتید در این زمینه بیشتر توضیح دهید.
    ما در مداخلات باروری پیوسته سعی می‌کنیم حقوق کودکان به دنیا نیامده را رعایت کنیم. کودک حق دارد با والدینش ارتباط برقرار کند ولی وقتی یک شکاف نسلی به فاصله ۴۰- ۵۰ سال میان کودک و والدین باشد، او آنها را در سن پدربزرگ و مادربزرگ خود می‌بیند و در سنینی که کودک نوجوان یا جوان می شود و به حمایت آنها نیاز دارند، والدین در سنی هستند که خود خواهان دستگیری هستند و این فاصله زیاد سنی به رشد تربیتی کودک لطمه می زند و نمی‌توانیم چنین چیزی را بپذیریم.

    دخت ایران: امکان باروری را چگونه برای دختران جوان حفظ می‌کنید؟
    این کار از دو روش امکان‌پذیر است که هردو روش تخمک برداری و برداشت بافت تخمدان روش‌های تهاجمی هستند، یکی به روش واژینال و دیگری به روش لاپروسکوپی.

    در روش لاپروسکوپی که هزینه بالایی دارد و جراحی سنگین صورت می‌گیرد بی‌هوشی عمیق تری روی بیمار صورت می‌گیرد و بخشی از تخمدان فعال شخص برداشته و برای زمان مورد نیاز فریز می‌شود.

    روش برداشت تخمک نیز به صورت واژینال صورت می‌گیرد که این هم بی‌هوشی عمومی دارد اما سبک تر است پوست شکافته نمی‌شود و خطرش نیز کمتر است.

    دخت ایران: این دو روش چقدر هزینه دارد و به چه کسانی توصیه می‌شود؟
    روش برداشت بافت تخمدان به شیوه لاپراسکوپی به کسانی که دچار سرطان هستند توصیه می‌شود زیرا درمان‌های این بیماری به قدرت باروری آنها می‌تواند صدمه بزند اما بعد از بهبود با بالغ سازی در محیط کشت آزمایشگاهی تخمک‌های موجود در تخمدان فریز شده می‌توانیم شانس بارداری را به او بازگردانیم.

    شیوه پیوند تخمدان نیز در دنیا امکان‌پذیر است و روشی جدید به حساب می‌آید. این روش معمولا ۶ تا ۸ میلیون تومان هزینه دارد و هزینه شارژ سالانه برای نگهداری آن نیز ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان است.

    اما در روش دوم یعنی برداشت تخمک از شیوه واژینال از طریق داروهای تحریک‌کننده تخمک که تحت پوشش بیمه نیز نیست، بسته به پاسخ تخمدان، ۱ و نیم تا ۲ میلیون تومان برای داروها هزینه می‌شود و ۲ میلیون تومان هم برداشت تخمک هزینه دارد یک میلیون برای ذخیره‌سازی سال اول و بعد هر سال همان ۲۰۰ تا ۳۰۰ هزار تومان هزینه نگهداری پرداخت می‌شود.

    دخت ایران: در جامعه ما حفظ بکارت برای خانم‌ها اهمیت خاصی دارد این روش‌ها آیا به این موضوع لطمه می زند یا خیر؟
    در روش واژینال پرده بکارت آسیب می‌بیند که قابل ترمیم است و البته برای شخص گواهی پزشکی صادر می‌شود که به خاطر این نوع عمل دچار مشکل شده است.

    دخت ایران: برای دخترانی که می‌خواهد به این روش باروری خود را حفظ کنند چه توصیه‌ای دارید؟
    تاریخ علم نشان می‌دهد وقتی ما سعی می‌کنیم همه روال طبیعی را تحت کنترل در آوریم شیوه اشتباهی را پیش‌گرفته‌ایم و برایمان عواقبی دارد.

    پیشنهاد می‌کنم دختر خانم‌ها به جای اینکه خود را درگیر این فکر کنند که چطور باروری خود را برای سال‌های سال حفظ کنند به این فکر کنند که طبق یک روال طبیعی و از شیوه‌های طبیعی باردار شوند زیرا این روش‌ها شما را ناچار می‌کند از مداخلات بعدی پزشکی برای بارداری استفاده کنید در حالی که بارداری طبیعی در وقت طبیعی بسیار بهتر و مناسب تر است.

    توصیه ما این است که در وقت مناسب ازدواج کنید و دنبال مداخلات در خلقت نباشید.
     


    16 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. فرشاد
        ۲۹ تیر ۹۳
        ۲۱:۵۷
     1.  
      بیچاره ها خودتون هم نمی دونید چی میگید؟ چی می خواید؟ جکار می خواین بکنین؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. اسفندیار
        ۲۹ تیر ۹۳
        ۲۳:۳۷
     1.  
      حاجی فقط در تشیع مقام و منزلت زن را انقدر بالابرده که فقط دنبال سکه و طلا و مهریه اند بدون اینکه هر شش ماه تعداد سکه را متناسب با کاهش ارزش ریال کم کند و به ۱۰ سکه برساند. در حالی که دریافتی ها با ریال است و در سه سال اخیر دلار۱۰۰۰تومانی۳۰۰۰تومان شده و مرد و پسر جوان رسما" بدبخت شده و نمیشود حتی چادر خرید و رفت داخلش و تشکیل خانواده داد و فقط دزد و دله دزد و حمایت کننده و دور زننده تحریم تولید کرده و با دو دست خودش دارد تشیع را منقرض میکند. و فقط دنبال خنثی کردن فتنه گر و سبز ها هست و چند سال جر و بحث ما شده چشم بصیرت و دیدگاه خردمندانه حاجی .
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۳۰ تیر ۹۳
        ۱۰:۵۴
     1.  
      من برای شما واقعا متاسفم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۳۰ تیر ۹۳
        ۱۵:۴۳
     1.  
      الان دقیقا برای کی متاسفین؟
      
     0
      
     0
     1.  
      عوض این کارای بیخود فرهنگ سازی کنین واسه اژدواج ها تاسهل بشه بابا این وضعیتی ک کشور داره مردای متهلش درامدشون اومده پایین دخترا چ انتظاری از جوونای ۲۵ ب ابالا دارن؟؟؟ سن ازدواجو بیارین پایین ن اینکه بچه فریزری کنید!!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۳۱ تیر ۹۳
        ۱۱:۲۱
     1.  
      خانم ریحون این امکانی هست که علم فراهم کرده و تناقضی با ازدواج آسان ندارد. ضمن اینکه این کار به زعم شما بیخود در جای خودش بسیار بسیار مفید خواهد بود. مثل سرطانی ها و ...
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهتاب
        ۰۱ مرداد ۹۳
        ۰۹:۴۷
     1.  
      توصیه تون خیلی خوب بود. :))))
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ایرانی
        ۰۱ مرداد ۹۳
        ۱۰:۵۲
     1.  
      یعنی چی ؟ تکلیف پدربچه چی می شه ؟؟؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۲ مرداد ۹۳
        ۱۲:۰۳
     1.  
      من متوجه نشدم چرا با یه روش علمی برخی بی جهت مخالفت میکنن به هر حال هر کس برای ازدواج و تشکیل زندگی دلایل خودشو داره پس هی از طرف دیگران تصمیم گیری نکنید با گفتن این حرفا کسی واسه ازدواج ترغیب نمیشه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۰۴ مرداد ۹۳
        ۱۵:۱۶
     1.  
      خدا شفا دون بده ... این کارا یعنی چی خی دختر زود ازدواج کنه که نیاز به این چیز های مزخرف هم نداشته باشه
      
     0
      
     0
     1.  
      مثلا من که به دختر ۲۳ ساله هستم برم به پدرم بگم بابا لطفا ۱۰ میلیون یا بیشتر پول بده که برم اولا پرده بکارتم رو از بین ببرم و به صورت مصنوعی خودمو تحریک کنم تا تخمک آزاد بشه و بعد اونو فریز کنم برای پونزده سال بعد دوما یه پولی هم بده که اون پرده بکارت رو ترمیم کنم وگرنه هیچ وقت هیشکی سراغم نمیاد جز مردای متاهل و مطلقه و مشکل دار . بابام هم بگه آفرین دخترم ! چه قدر با حیایی ! بیا این چک سفید مال تو !!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۱ شهریور ۹۳
        ۱۹:۳۲
     1.  
      با پرده کسی کاری نداره. چون کارشون با اسلام یکیه. اینا از سوراخاش رد میشن
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. قلی
        ۲۰ شهریور ۹۳
        ۱۲:۳۳
     1.  
      آخه چی بگم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. خرزوخان
        ۲۱ شهریور ۹۳
        ۱۳:۰۷
     1.  
      آخه چرا مصنوعی؟ موناجان؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. خرزوخان
        ۲۱ شهریور ۹۳
        ۱۳:۰۸
     1.  
      آخه چرا مصنوعی؟ موناجان؟
      
     0
      
     0
     1.  
      والا من نفهمیدممردا که دختر ۲۰ ساله رو نمیگیرن چرا باید دختر ۴۰ ساله رو بگیرن؟ این انجماد ها بدرد ایران نمیخوره. چون شوهر گیر نمیاد حالا میخواد تا ابد تمام بدنشو فریز کنه. بجای اینکارا باید یکی از شرایط استخدام برای مردها (نه دخترها) رو تاهل بزارن . حتی پروانه کسب و عملگی هم نتونن بکنن مگر زن داشته باشن . حتی شرط باز کردن حساب در بانک. اینجوری اتومات امار ازدواج بالا میره
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷