1834
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • جمعه، ۱۱ مهر ۱۳۹۳
    خونریزی، فشارخون حاملگی و بیماری‌های قلبی به ترتیب مهم‌ترین عوامل مرگ‌ومیر مادران باردار ایرانی به شمار می‌آیند.

    دخت ایران- نسیم سنجری روز پنجشنبه در حاشیه برگزاری کنفرانس بیماری‌های قلبی در دوران بارداری گفت: برگزاری کنفرانس‌های تخصصی با هدف کاهش مرگ‌ومیر مادری و جنینی در دستور کار انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران قرار دارد که به صورت ماهانه با همکاری اداره سلامت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برگزار می‌شود.

    نائب رییس انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران درباره علل بروز بیماری‌های قلبی در مادران باردار گفت: علت‌های متفاوتی می‌تواند به بیماری‌های قلبی در زنان باردار منجر شود که از جمله آن‌ها می‌توان به سابقه بیماری‌های روماتیسمال قلبی و بیماری‌های قلبی مادرزادی اشاره کرد. برخی بیماری‌های قلبی در خود دوران حاملگی ایجاد می‌شوند و برخی بیماری‌های متابولیک هم روی قلب تأثیر دارند که به عنوان مثال، پرکاری تیروئید می‌تواند باعث ایجاد اختلال در نظم قلب شود.

    وی مهم‌ترین عامل جلوگیری از مشکلات قلبی برای مادران باردار را پیش‌بینی و تشخیص زودهنگام ذکر کرد و گفت: در صورت پیشرفت بیماری، امکان کنترل آن بسیار مشکل می‌شود و حتی در برخی موارد به مرگ مادر می‌انجامد، همان‌گونه که ۱۰ درصد مرگ‌ومیر مادران باردار در ایران بر اثر بیماری‌های قلبی رخ می‌دهد.

    این جراح و متخصص زنان و زایمان به خانم‌هایی که مشکل قلبی دارند توصیه کرد حتماً قبل از بارداری، وضعیت قلبی خود را بررسی مجدد کرده و میزان خطر را از پزشک قلبشان جویا شوند و اگر نیازی به کنترل مواردی قبل، حین و بعد از بارداری باشد حتماً قبل از باردار شدن از آن مطلع شوند.

    سنجری درباره نشانه‌های بیماری قلبی در مادران باردار توضیح داد: در دوران بارداری، برخی علائم مانند تنگی نفس شدید و پیش‌رونده، سرفه‌های شدید، خلط خونی، احساس نامنظمی در ضربان قلب و کبودی انگشتان و لب‌ها می‌تواند نشانه بیماری قلبی باشد و مادران باردار باید آن‌ها را جدی بگیرند.


    منبع: جام جم سرا

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷