2211
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • چهارشنبه، ۰۵ آذر ۱۳۹۳
    از دلایل ابتلا به مسمومیت بارداری عدم مصرف نمک برای کنترل فشارخون کفایت می‌کند، اما نمی‌توان گفت مسمومیت حاملگی بانمک ایجاد می‌شود.
    دخت ایران- اشرف آل‌یاسین با اشاره به مسمومیت دوران بارداری اظهار داشت: افزایش وزن ناگهانی در یک هفته که معمولاً ۲.۵ کیلوگرم است نشانه‌ هشداردهنده‌ای محسوب می‌شود که بر اساس آن باید توسط پزشک متخصص بررسی شود.
     
    وی ادامه داد: معمولاً زنان باردار در این شرایط احساس تورم می‌کنند و پس از جمع‌آوری ادرار ۲۴ ساعته دفع پروتئین در آنها بررسی می‌شود.
     
    وی افزود: فشارخون بالا که می‌تواند منجر به مسمومیت دوران بارداری شود چنانچه خفیف باشد بیمار را رها نکرده و آن را تحت نظر می‌گیریم، اما چنانچه فردی پیش از ابتلا به مسمومیت دوران بارداری فشارخون ۹ و ۱۰ داشته باشد چنانچه به فشارخون سیستول او ۳۰ میلی‌متر و به فشارخون دیاستولش ۱۵ میلی‌متر اضافه شود باید تحت نظر باشد.
     
    مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران تصریح کرد: زنان بارداری که دچار مسمومیت دوران بارداری می‌شوند باید هفته‌ای یک یا ۲ بار تحت نظر گرفته‌شده و از آنها آزمایش خون جهت پیشگیری از افت پلاکت و آنزیم کبدی انجام شود.
     
    وی ادامه داد: وضعیت نگران‌کننده وقتی اتفاق می‌افتد که علاوه بر فشارخون آنزیم‌های کبدی و پروتئین نیز بالا برود و رشد جنین عقب بیفتد در این شرایط باید فرد بستری شود.
     
    این فلوشیپ نازایی اظهار داشت: زنانی که در هفته ۳۴ تا ۳۶ بارداری قرار دارند چنانچه در این وضعیت قرار بگیرند باید زایمان کنند و ختم حاملگی انجام شود چنانچه جنین نارس باشد چند روزی در دستگاه نگهداری می‌شود. بنابراین مادرانی که در این شرایط قرار دارند باید در بیمارستان‌هایی که درجه ۳ هستند و مراکز NICU،‌ICU و متخصص زنان پره‌ناتال و بخش قلب دارد نگهداری شود. حتی گاهی نیاز است برای نجات جان مادر بچه‌ را دربیاوریم.
     
    این جراح و متخصص زنان گفت: چنانچه مادری زمینه فشارخون داشته باشد و مسمومیت دوران بارداری نیز ایجاد شود پیش‌آگهی بدتری خواهد داشت که این شرایط معمولاً در زنان مسن دیده می‌شود.
     
    وی افزود: تشنج دوران بارداری نیز ممکن است به این شرایط اضافه شود که ممکن است موجب خونریزی مغزی و کما برای مادر شود.
     
    مدیر گروه زنان و زایمان دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اولین تشنج معمولاً پیش‌آگهی خوبی دارد اما سایر تشنج‌ها باید با داروهای ضد تشنج که سولفات منیزیم است درمان شود. در این دوران آزمایش‌های مختلف انجام و در صورت نیاز ختم حاملگی داده می‌شود.
     
    وی ادامه داد: همچنین به دلیل اینکه این زنان در زمان زایمان قرار ندارند و دهانه رحمشان بسته است اگر نتوانند ظرف ۴- ۳ روز زایمان کنند آنها را سزارین می‌کنیم.
     
    رئیس بخش زنان و زایمان بیمارستان دکتر شریعتی بابیان خود مراقبتی درزمینهٔ عدم ابتلا به مسمومیت دوران بارداری اظهار داشت: زنانی که اقدام به بارداری می‌کنند باید ازنظر ابتلا به بیماری‌های زمینه‌ای مانند فشارخون بررسی شوند و چنانچه فشارخون بالایی دارند مدام تحت نظر باشند.
     
    وی ادامه داد: همچنین حوالی ۲۰ هفتگی سونوگرافی انجام داده و خون‌رسانی به جنین را بررسی کنند. گاهی شریان رحمی خوب عمل‌نکرده و خون‌رسانی را به جنین انجام نمی‌دهد بنابراین زنانی که دچار فشارخون حاملگی هستند باید از آسپرین استفاده کنند.
     
    وی افزود: برخی مقالات مصرف کلسیم، ویتامین D و امگا ۳ را پیشنهاد می‌دهند اما شواهد آن را تأیید نمی‌کند. به نظر می‌رسد عدم مصرف نمک برای کنترل فشارخون کفایت می‌کند اما نمی‌توان گفت مسمومیت حاملگی بانمک ایجاد می‌شود.
     
    وی خاطرنشان کرد: زنان باردار از هفته اول تا ۳۲ هرماه باید به پزشک متخصص زنان مراجعه کنند. زمان مراجعه از ۳۲ تا ۳۶ هفتگی هر دو هفته یک‌بار و بعدازآن نیز هر هفته خواهد بود.
     
     
     
    منبع: فارس

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷