2178
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • سه شنبه، ۰۷ بهمن ۱۳۹۳
    نایب‌رئیس انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران گفت: کم کاری تیروئید اگر درمان نشود، احتمال فشارخون بارداری، کندگی جفت، زایمان زودرس، افزایش مرگ‌ومیر و ناتوانی نوزاد و خونریزی بعد از زایمان را افزایش می‌دهد.
    دخت ایران- نسیم سنجری کم‌کاری تیروئید را یکی از بیماری‌های شایع در زنان ایرانی عنوان کرد و اظهار داشت: بسیاری از زنانی که در سنین باروری هستند به کم‌کاری تیروئید مبتلا بوده، از قرص‌های تیروئید برای جبران کم‌کاری تیروئیدشان استفاده می‌کنند.
     
    * آیا مصرف قرص‌های کم‌کاری تیروئید در دوران بارداری ضروری است؟
    این جراح و متخصص زنان گفت: با توجه به تغییرات سوخت و سازی فردی که باردار است و نیاز مبرم مادر جنین به این هورمون طی بارداری به طور قطع این زنان باید به مصرف داروی خود ادامه دهند، به طور مجدد وضعیت تیروئیدشان بررسی شود و حتی ممکن است لازم باشد مقدار دارو افزایش یابد.
     
    وی ادامه داد: در صورت عدم درمان مادران دچار کم‌کاری واضح تیروئید، احتمال بروز عوارضی مانند فشارخون بارداری، کندگی جفت، زایمان زودرس، افزایش مرگ‌ومیر و ناتوانی نوزاد، اختلالات شناختی و عصبی روانی نوزاد و خونریزی بعد از زایمان در مادر و نوزاد دیده می‌شود. 
     
    * کم‌کاری تیروئید مخفی چیست؟
    نایب‌رئیس انجمن متخصصین زنان و مامایی ایران اظهارداشت: البته مواردی از کم‌کاری تیروئید نیز وجود دارد که کم‌کاری تیروئید مخفی نامیده می‌شود و در آن تنها یکی از تست‌های آزمایشگاهی یعنی TSH یا هورمون محرک تیروئید بالا و سایر تست‌های آزمایشگاهی تیروئید طبیعی است.
     
    وی تأکید کرد: هر چند در مبتلایان به کم‌کاری تیروئید مخفی، عوارض ذکرشده کمتر از کم‌کاری تیروئید آشکار است با این حال توصیه می‌شود حتی کسانی که به کم‌کاری تیروئید مخفی مبتلا هستند تحت درمان با هورمون تیروئید قرار گیرند.
     
     
     
    منبع: پارسینه

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷