1986
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • دوشنبه، ۱۳ بهمن ۱۳۹۳
    مدیر پروژه طرح همسان‌گزینی از رونمایی از سایت همسان‌گزینی در یک ماه آینده خبر داد.

    دخت ایران- این روز‌ها نه‌تنها میزان ازدواج در بین جوانان کاهش‌یافته بلکه پای فضای مجازی و چت هم در این خصوص وسط کشیده شده است و دختران و پسران با دوستی‌های کوتاه و یا طولانی قصد ازدواج بدون شناخت و از طریق فضای مجازی را با یکدیگر دارند.


    حال در این میان سایت‌های همسریابی غیرقانونی بازار داغی را برای خود دیده و هرروز قارچ گونه رشد می‌کنند و تنها ما شاهد فیلتر شدن تعدادی از آنها که نوعی کلاه‌برداری کرده وزندگی جوانان را نابود می‌کنند، هستیم؛ ولی بالاخره این امر باید یک جایی تمام شود تا کمتر با آینده جوانان بازی نشود و آنها بدانند درجایی امن و باوجود واسطان قابل‌اعتماد می‌توانند زندگی مشترک خود همراه با مشاوره را رقم زنند...

     

    وزارت ورزش و جوانان با همکاری سایت تبیان بعد از مدتی طولانی به میدان آمد و سایت همسان‌گزینی با مشاوره افراد متخصص و در حریم امن را ایجاد کرده است تا دیگر شاهد به تأخیر افتادن ازدواج و ازدواج‌هایی نامناسب نباشیم. درباره اینکه چقدر این طرح می‌تواند موفق باشد، نمی‌توان قضاوت کرد ولی حداقل اقدام آن، جمع‌آوری سایت‌های همسریابی غیرقانونی در جامعه و ارائه مشاوره ازدواج به افراد است.
     

    برای آشنایی بیشتر با طرح همسان‌گزینی به گفت‌وگو بازهره حسینی، مدیر پروژه طرح همسان‌گزینی پرداختیم که در ذیل می‌خوانید.

     

     در خصوص طرح همسان گزینی توضیح دهید؟

    حسینی: موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان با پیشینه ۱۲ سال فعالیت درزمینهٔ فناوری اطلاعات و ارتباطات و راه‌اندازی جامع‌ترین سایت فرهنگی - دینی  در ایران بزرگ‌ترین مجموعه سازمان تبلیغات اسلامی در حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات است و به‌واسطه این‌که بیشترین مخاطبان آن جوانان هستند، به این مسئله رسیده است که بحث ازدواج و انتخاب زوج مناسب، یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی است که جوانان ما با آن درگیر هستند.

     

    به همین دلیل از سال قبل کارگروهی بانام «همسان گزینی» در مؤسسه تبیان تشکیل شد و ایده اصلی این طرح این بود که شبکه‌ای از واسطان ازدواج به وجود بیاید؛ و وساطت در امر ازدواج که در منابع  دینی ما بسیار بر آن تأکید شده است، احیا شود تا به این وسیله بتوان با بهره‌گیری از روانشناسان و کارشناسان خبره ازدواج‌های موفق و پایداری را رقم زد. از سال قبل این ایده مطرح شد و مراحل اجرایی خود را طی کرد و تا امروز با روند خوبی در حال اجرا است.

     

    در خصوص همکاری خود با وزارت ورزش و جوانان بفرمایید؟

     حسینی: در شهریورماه سال جاری، محمود گلزاری معاون ساماندهی امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، با حضور در مؤسسه تبیان یک تفاهم‌‌نامه همکاری با این مؤسسه در زمینه احیای نقش واسطان ازدواج منعقد کردند.
     

    از آن تاریخ تاکنون سایت تبیان پروژه همسان‌گزینی خود را به‌صورت آزمایشی در تهران به انجام می‌رساند و قرار است طی یک ماه آینده از این پروژه به‌صورت رسمی رونمایی شود.

     

     اقدامات صورت گرفته چه بوده است و هدف از این طرح چیست؟

    حسینی: همان‌طور که در ابتدا عنوان شد، ایده اولیه این طرح ایجاد شبکه‌ای از واسطان ازدواج بوده است و هدف احیای امر وساطت در ازدواج بوده است که خوشبختانه این شبکه ایجادشده است و حدود ۱۳۰ واسطه ازدواج در این شبکه در حال حاضر به فعالیت مشغول هستند.
     

    این واسطان در مکان‌های مختلف مانند دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، سمن‌ها و خیریه‌ها و حتی محله‌ها و مساجد وجود دارند که کار معرفی افراد به یکدیگر را انجام می‌دهند. خانواده‌ها نیز به این افراد مراجعه می‌کنند و تقاضا دارند مورد مناسبی را برای ازدواج جوانانشان به آن‌ها معرفی کنند. ما نیز سعی کردیم از این ظرفیت استفاده کنیم.

     

     آیا این طرح برای زنان بیوه و مردان که همسر خود را از دست دادند، اجرا می‌شود یا صرفاً برای مجردان نیز است؟

    حسینی: این طرح شامل تمامی مجردان جامعه اعم از افرادی که تاکنون سابقه ازدواجی نداشته‌اند یا همسرشان فوت‌شده است یا طلاق گرفتند، است.
     

    ما تاکنون از تمامی قشر مجرد جامعه ثبت نامی و معرفی داشته‌ایم.

     

     طرح همسان گزینی قرار است مانند سایت همسریابی فعال کند؟

    * حسینی: در این طرح متقاضیان ازدواج هیچ‌گونه ارتباطی با یکدیگر از طریق فضای مجازی برقرار نمی‌کنند بلکه تنها متقاضیان از طریق پرتال ثبت‌نام اقدام به ثبت‌نام خود می‌کنند و پس‌ازآن تمامی امور به‌صورت حضوری و از طریق خانواده افراد با کمک مشاوران و واسطان ازدواج صورت می‌گیرد.
     

    به همین دلیل آسیب‌هایی که در سایت‌های همسریابی غیرمجاز مشاهده‌شده است را ندارد. بر همین اساس این طرح به‌طورکلی با سایت‌های همسریابی تفاوت دارد.

     

     مجوز این سایت از کجاست؟

    حسینی: بسیاری از این سایت‌ها که به شکل غیرقانونی فعالیت دارند فیلتر شده‌اند. قطعاً مراجع قانونی برای اعطای مجوز برای این سایت‌ها چنانچه سلامت فعالیت این سایت‌ها برای این مراجع ثابت شود؛ مجوز می‌دهد.
     

    درواقع می‌توانند مجوزهای لازم برای فعالیت را کسب کنند.

     

     واسطه گران چگونه می‌توانند بانک اطلاعاتی خود را در اختیار و در اشتراک‌گذارند؟

     حسینی: واسطانی که با طرح ما همکاری دارند همه دارای شناسه و کد  هستند که از طریق شبکه همسان‌گزینی تبیان می‌توانند اطلاعات خود را با یکدیگر به اشتراک بگذارند و به‌صورت الکترونیکی اطلاعات متقاضیان خود را دریافت کنند.

     

     کدام‌یک از نهاد‌ها و ارگان‌ها در این طرح همکاری دارند؟

     حسینی: مهم‌ترین نهادی که در این طرح همکاری داشته وزارت ورزش و جوانان و معاونت ساماندهی امور جوانان است.

     

     آیا اقدامی وجود دارد که افراد معرفی‌شده در این طرح تحت پوشش ملی نیز قرار گیرند؟

    حسینی: در این طرح سرویسی که به متقاضیان ارائه می‌شود، صرفاً در زمینه معرفی و مشاوره  ازدواج است و اگر منظور از تحت پوشش قرار گرفتن حمایت‌های مالی است در حال حاضر اقدامی در این زمینه انجام نمی‌شود.

     

    آیا مشاوره ازدواج در این طرح رایگان است؟

     حسینی: تمامی سرویس‌هایی که در این طرح به متقاضیان و واسطان ازدواج ارائه می‌شود، رایگان است و تنها استفاده از خدمات مشاوره رایگان نبوده که آن نیز  بر اساس تعرفه‌های سازمان نظام روانشناسی کل کشور مشاوران مبالغی را دریافت می‌کنند.

     

    اما تمامی مراحلی که از طریق بخش همسان گزینی موسسه فرهنگی و اطلاع‌رسانی تبیان صورت می‌گیرد، رایگان است.

     

     

     

    منبع: تسنیم


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷