1824
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • دوشنبه، ۲۷ بهمن ۱۳۹۳
    دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: خود مراقبتی خوددرمانی نیست و زنان باردار در این دوران از مصرف زیاد برنج، نان، ماکارونی، غذاهای کنسرو شده و شور بپرهیزند،‌ همچنین کوهنوردی، بالا رفتن از نردبان و حضور در اماکن آلوده ممنوع است.
    دخت ایران-  با بیان اهمیت خود مراقبتی بارداری، اظهار داشت: خود مراقبتی بارداری یعنی اقدامات و فعالیت‌های آگاهانه‌ای که فرد در این دوران برای حفظ و ارتقای سلامت خود و جنین انجام می‌دهد، همچنین خود مراقبتی موجب کاهش مراجعه پزشکی و جلب مشارکت افراد و تصمیم‌گیری برای اقدامات سلامتی خود و جنین می‌‌شود.
     
    * خود مراقبتی خوددرمانی نیست
    وی ادامه داد: گاهی موضوع خود مراقبتی با خوددرمانی اشتباه می‌شود، خوددرمانی به مفهوم اقدامات درمانی بدون داشتن اطلاعات کافی در زمینه علائم و نشانه‌های بیماری‌ها با تصمیم‌گیری‌های غیرعلمی و غیراستاندارد درمانی است.
     
    *با ویار بارداری چه کنیم
    دبیر انجمن علمی مامایی ایران گفت: در مواجهه با ویار حاملگی، زنان باردار باید از غذاها و شرایطی که موجب تشدید ویار می‌شود دوری کنند چرا که ویار عموماً در ۳ ماهه اول بارداری رخ می‌دهد که در این زمان جنین نیازهای تغذیه‌ای زیاد به مادر ندارد و با عدم مصرف برخی مواد غدایی که ناشی از ویار است جنین دچار مخاطره نمی‌شود.
     
    * زنان باردار برنج، نان و ماکارونی کمتری بخورند
    وی افزود: کاهش مصرف مواد قندی مانند قندهای ساده، مواد غذایی با هیدرات کربن بالا مانند برنج، نان‌، ماکارونی و حذف مواد غذایی کنسرو شده و شور جهت کنترل اضافه‌وزن، فشارخون و دیابت بارداری نقش مهمی در سلامت مادر و جنین ایفا می‌کند.
     
    * ورزش و بارداری
    دبیر انجمن علمی مامایی ایران تصریح کرد: انجام حرکات نرمشی و ورزشی سبک متناسب با بارداری از اقدامات مهم جهت کنترل دیابت افزایش فشارخون و وزن غیرطبیعی در این دوران است.
     
    وی ادامه داد: عدم نشستن و ایستادن طولانی مدت در وضعیت ثابت به دلیل لخته شدن خون در عروق و همچنین عدم انجام کارهای سنگین به مادران باردار توصیه می‌شود و حرکتی در جهت خود مراقبتی است.
     
    *کوهنوردی و بالا رفتن از نردبان ممنوع
    صادقی اظهار داشت: به دلیل حالت‌هایی که در دوران بارداری برای مادران رخ می‌دهد عدم انجام کارهایی که تعادل را بر هم می‌زند مانند حضور در ارتفاعات، کوهنوردی و بالا رفتن از نردبان جزو اقدامات خود مراقبتی است.
     
    وی افزود: عدم استفاده از کفش‌های پاشنه‌بلند و نامناسب، رانندگی طولانی مدت، کاهش حضور در اماکن عمومی به دلیل ازدحام و آلودگی هوا از دیگر عوامل خود مراقبتی در بارداری محسوب می‌شود.
     
     
     
    منبع: فارس

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷