1843
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • شنبه، ۰۲ اسفند ۱۳۹۳
    مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت ضمن تشریح مطالعات انجام‌شده در جهت استخراج چالش‌های فرزند آوری در کشور از بعد سلامت گفت: بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، آموزش‌های لازم در حال انجام است تا نرخ باروری را از ۱.۸ به ۲.۱ برسانیم.
    دخت ایران- دکتر محمد اسماعیل مطلق  ضمن اشاره به مطالعات گسترده انجام‌شده جهت احصای چالش‌ها و مشکلات جمعیتی و نرخ باروری از بعد سلامت، گفت: طبق سیاست‌های جدید جمعیتی نرخ باروری در کشور باید به حد جایگزینی یعنی ۲.۱ برسد؛ این در حالی است که این رقم اکنون ۱.۸ است، البته این رقم در استان‌های مختلف، متفاوت است.
     
    وی با اشاره به مؤلفه‌های تأثیرگذار در نرخ باروری نظیر اشتغال، مسکن، اقتصاد و غیره افزود: "سلامت" نیز یکی دیگر از مؤلفه‌های مهم تأثیرگذار در باروری است. وزارت بهداشت، مشکلات و چالش‌های جمعیتی و باروری را از بعد سلامت موردبررسی دقیق قرارداده و بر اساس آن در حال اجرای برنامه‌های گسترده‌ای در سراسر کشور است.
     
    هشدار درباره خطر از دست رفتن سن باروری در جوانان در سن ازدواج
    مطلق با اشاره به سیاست‌های کنترل جمعیتی که پیش‌ازاین از سوی مربیان بهداشت در کشور پیگیری می‌شد، ادامه داد: با توجه به سیاست‌های جدید جمعیتی، روند کنترل جمعیت باید تغییر می‌کرد؛ در همین راستا ارایه آموزش‌های جدید به مربیان بهداشت در تمام استان‌ها در جریان است و با دقت پیگیری می‌شود. از طرفی افزایش سن ازدواج یکی از چالش‌های پیش روی مباحث جمعیتی است. در این زمینه نیز ارایه آموزش‌های قبل از ازدواج به جمعیت هدف، در دستور کار تمام دانشگاه‌های کشور قرارگرفته است و به‌این‌ترتیب روی مبحث «ازدواج سالم» و «سلامت و ازدواج» کار می‌کنیم.
     
    وی به ۱۱ میلیون ایرانی که در سن ازدواج هستند و هنوز ازدواج‌نکرده‌اند، اشاره کرد و گفت: خطر از دست رفتن سن باروری در این افراد وجود دارد، بنابراین لازم است آموزش‌های لازم در جهت چگونگی صحبت با این جمعیت ۱۱ میلیونی ارایه شود تا با ازدواج صحیح و سالم سن باروری در آنها از دست نرود.
     
    مطلق، سن مناسب فرزند آوری در زوجین را مورداشاره قرارداد و افزود: فاصله‌گذاری‌های طولانی‌مدت جهت فرزند آوری پس از ازدواج نیز یکی از مشکلات و چالش‌های جمعیتی است؛ به‌طوری‌که زوجین از زمان ازدواج تا تولد فرزند اول معمولاً حدود ۳.۵ سال فاصله می‌گذارند که موضوع به لحاظ سلامت باروری ممکن است با مشکلاتی همراه باشد و ضرر دارد. همچنین بین فرزند اول تا فرزند دوم و همچنین فرزند دوم تا فرزند سوم معمولاً پنج سال فاصله می‌گذارند. توصیه ما آن است که این رقم به زیر پنج سال کاهش یابد و آموزش‌های لازم را نیز در این زمینه در حال اجرا داریم.
     
    وی «سقط‌جنین» را یکی دیگر از مشکلات و چالش‌های جمعیتی از بعد سلامتی خواند و گفت: مطالعه‌ دانشگاه علوم پزشکی کرمان در سال ۹۱ حاکی از آن است که احتمال وقوع سالانه ۱۸۰ تا ۲۵۰ هزار سقط به دلایل مختلف در کشور وجود دارد. درصورتی‌که میانگین این رقم گرفته شود می‌توان گفت که سالانه حدود ۲۲۰ هزار سقط رخ می‌دهد. بر اساس این مطالعه از خانواده‌هایی که اقدام به سقط کرده بودند، علت را جویا شدند که ۱۲۰ هزار نفر از آنها مشکلات پزشکی و ۱۲۰ هزار نفر دیگر مشکلات اقتصادی، اشتغال زن و علت‌های این‌چنینی را عنوان کرده‌اند.
     
    مطلق دراین‌باره تأکید کرد: بر اساس پاسخی که خانواده‌های موردمطالعه به سؤالات داده‌اند، ۷۰۰۰ مورد از این ۲۲۰ هزار مورد سقط، مسیر قانونی و پزشکی را طی کرده‌اند؛ البته این موضوع به معنای آن نیست که مابقی موارد سقط به دلایل نامشروع و غیرقانونی بوده است.
     
    وی افزود: ازآنجاکه سقط می‌تواند با عوارضی نظیر چسبندگی، عفونت، افسردگی اجتماعی، اضطراب و مشکلات هورمونی و ... همراه باشد و چالشی برای مباحث جمعیتی باشد، در این زمینه نیز ارایه آموزش‌های لازم در حال انجام است تا رقم سقط‌ها و به دنبال آن عوارض ناشی از سقط، کاهش یابد. وزارت بهداشت در ارایه مجموعه این آموزش‌ها و انجام اقدامات لازم در جهت رفع چالش‌های جمعیتی از بعد سلامت، مصمم است.
     
    مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت، بحث اعتیاد به‌ویژه در جوانان و همچنین مبحث طلاق را از دیگر چالش‌های جمعیتی خواند و گفت: لازم است آموزش‌های پس از ازدواج به‌منظور کاهش آمار طلاق جدی گرفته شود.
     
    وی در پایان گفت: در بررسی‌هایی که در سراسر کشور انجام دادیم، چالش‌های فرزند آوری را از بعد سلامت استخراج کردیم و بر اساس نتایج به‌دست‌آمده، آموزش‌های لازم در حال انجام است تا به‌این‌ترتیب نرخ باروری را از ۱.۸ به ۲.۱ برسانیم.
     
     
     
    منبع: ایسنا
     

    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      هنگامی که شرایط اقتصادی و استغال به صورت مناسب وجود ندارد طبیعتا میزان فرزندآوری کم می شود
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷