2530
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • دوشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۳
    معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده، وضعیت زن ایرانی را در برخی عرصه‌ها «مثال‌زدنی» توصیف کرد و لزوم تلاش بیشتر برای معرفی الگوی اسلامی-ایرانی زن به جهان را مورد تاکید قرارداد.
    دخت ایران- شهین‌دخت مولارودی درباره جایگاه زنان در نظام جمهوری اسلامی ایران گفت: با پیروزی انقلاب اسلامی و راهی که انقلاب، پیش روی زن ایرانی گشود، مشخص شد که راه سومی هست، یک الگوی سومی ارائه‌شده، که ما مولفه ها و مختصات آن را در بیانات و عملکرد رهبری انقلاب و امام راحل (ره) می‌بینیم. این الگو بدین شکل بود که یک راه به دور از افراط و تفریط و به دور از تحجر و ابتذال را به زن ایرانی نشان می‌داد، یعنی یک راه میانه و معتدل بود. متناسب با این الگو باید در این ۳۶ سال که از پیروزی انقلاب اسلامی می‌گذرد، حتماً برنامه ریزی‌های لازم را انجام می‌دادیم تا هویت زن مسلمان که با انقلاب احیا شد، تثبیت شود و به عنوان یک الگو و نمونه به جهانیان عرضه می‌شد. البته هنوز تا رسیدن به وضعیت مطلوب ما راه زیادی در پیش داریم هنوز باید سیاست‌ها و برنامه‌های بیشتری پیگیری کنیم تا زن ایرانی و در کل زن مسلمان بتواند به آن جایگاه شایسته و بایسته خود هم در خانواده و هم در جامعه برسد.
     
    وضعیت زن ایرانی در برخی عرصه‌ها مثال‌زدنی است
    مولارودی که مهمان برنامه "من طهران" شبکه العالم بود، در ادامه تصریح کرد: میزان پیشرفت زنان در حوزه‌های مختلف به یک اندازه نیست. در برخی عرصه‌ها وضعیت زنان ایرانی بسیار مثال زدنی است مانند سطح تحصیلات و ورود به دانشگاه‌ها و عضویت در هیات علمی و همچنین از لحاظ بهداشت و امید به زندگی.. شاخص امید به زندگی در میان خانم‌ها خیلی بیشتر از آقایان است. الان در دولت تدبیر و امید طرح تحول نظام سلامت است که بخش اعظم مخاطبان آن خانم‌ها و خانواده‌ها هستند.
     
    به گفته وی، مشارکت اجتماعی زنان و فعالیت در سازمان‌ها و تشکل‌ها و احزاب چشمگیر است و زنان حتی در رشته حقوق، وکالت و فعالیت‌های مربوط به حوزه دادگستری و پزشکی و طب، فعال هستند و بخش قابل‌توجهی از شاغلان این عرصه‌ها را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، اما مساله دیگری که اهمیت دارد، بحث توانمندی اقتصادی زنان، نرخ مشارکت اقتصادی زنان است که از نظر درآمد اقتصادی هنوز جای توجه دارد و همچنین توانمندی سیاسی زنان و حضور زنان در مناصب تصمیم‌گیری و قدرت باید تقویت شود.
     
    بیش از ۶۰ درصد ورودی‌ دانشگاه‌ها دختران هستند
    معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، درباره آمار حضور زنان در بخش آموزش، دانشگاه‌ها، پزشکی و.. گفت: بیش‌ترین کادر آموزش و پرورش از لحاظ آموزگار و معلم را خانم‌ها تشکیل می‌دهند. در دانشگاه‌ها نیز بیش از ۶۰ درصد ورودی‌های ما را دختران تشکیل می‌دهند و فارغ‌التحصیلان هم به همین ترتیب. یعنی این دو با همدیگر تناسب دارند. اگر این آمار را با سال ۵۵ مقایسه کنیم آماری که در اختیاردارم نشان می‌دهد که آن زمان یک سوم ورودی‌ها را دختران تشکیل می‌دادند که جهش بزرگی ایجاد شده است. اما در مقابل، وقتی به تحصیلات تکمیلی مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم که در دوره دکترای تخصصی هنوز تناسب ورودی‌های دانشگاه را نداریم و باید با توجه به واقعیت‌های جامعه برنامه‌ریزی درستی انجام دهیم همچنین عضو هیات علمی متناسب با ظرفیت‌ها و توانمندی‌هایی که وجود دارد ما نتوانستیم از این ظرفیت‌ها استفاده کنیم.
     
    مولارودی افزود: زنان بیش‌ترین نرخ اشتغال را در خدمات دارند. پس از آن کشاورزی و صنعت قرار دارد که در این زمینه نیز ما نیاز به برنامه‌ریزی داریم تا از این توان عظیم که در نتیجه دانش‌آموختگی در میان دختران به وجود آمده استفاده کنیم. البته در بحث اشتغال می‌بینیم که ۶/۱۲ شاغلین را زنان تشکیل می‌دهند  که این هم متناسب با واقعیت‌های موجود جامعه نیست، البته این مشکل به عوامل زیادی بستگی دارد و امیدواریم که بخش اعظم این مشکلات به مرور حل شود.
     
    تشکیل وزارت زنان به بررسی بیشتر نیاز دارد
    مولاوردی در پاسخ به سوالی پیرامون وعده‌های رییس‌جمهور درباره بالا بردن جایگاه زنان و تصدی پست‌های کلیدی و نیز تأسیس وزارتخانه امور زنان گفت: زمانی آقای دکتر روحانی ریاست جمهوری را به دست گرفت که یکی دو ماه از ارتقای سطح تشکیلات زنان می‌گذشت، یعنی در ماه‌های پایانی دولت دهم با  تصمیمی که دولت دهم اتخاذ کرده بود، مرکز امور زنان و خانواده به معاونت امور زنان و خانواده ارتقا یافت. البته ما هنوز تا وزارتخانه شدن، تشکیلات دیگری هم لازم داریم یعنی ما هنوز در سطح سازمان هم نیستیم. بدین معنا که ابتدا باید معاونت زنان به "سازمان" تبدیل شود، یعنی معاون رییس‌جمهور و سازمان امور زنان و خانواده تشکیل شود و در صورتی که جوابگو نباشد ما سراغ وزارتخانه زنان برویم که به نظر می‌رسد به یک بررسی کارشناسی شرایط نیاز دارد تا ببینیم آیا واقعاً تنها راه حل ما همین است، راه حل ما ساختارزایی است، یا اینکه مشکل جای دیگراست.
     
    افزایش حضور زنان در مناصب کلیدی
    به گفته مولارودی، اتفاقی که در این دوره‌افتاده، استفاده از زنان به عنوان فرماندار بود، ما به ویژه در استان‌هایی که مرزی و حساس هستند این اعتماد به شایستگی زنان صورت گرفت، ما اکنون در بهیاری‌ها از زنان بسیار استفاده می‌کنیم، ۷۴ درصد رشد داشتیم، شهردار زن داریم، در شوراهای شهر و روستا و در انتخابات به شایستگی زنان اعتماد شده است، به ویژه در روستاها بیش‌ترین رای را خیلی جاها خانم‌ها آوردند و به عنوان رییس شورا مطرح هستند.
     
    در کابینه ۳ تن از معاونان رئیس‌جمهور، خانم هستند؛ معاون حقوقی، معاون امور زنان و خانواده و معاون رییس‌جمهور و رییس سازمان حفاظت از محیط‌زیست که خانم ابتکار دومین دوره است که عضو کابینه می‌باشد، در دولت قبل نیز وزیر زن داشتیم که خانم وحید دستجردی وزیر بهداشت بود، همچنین معاون علمی فناوری رییس‌جمهور و معاون حقوقی و معاون امور زنان هم زن بودند.
     
    پویایی فقه شیعه در خدمت قوانین مربوط به خانواده
    معاون رئیس‌جمهور ادامه داد: قوانین جمهوری اسلامی ایران مبتنی بر فقه شیعه است که بر قول مشهور علما تکیه دارد، اما ظرفیتی در فقه شیعه داریم که به قول ما و تأکیدی که امام راحل (ره) داشتند، بحث پویایی فقه شیعه است که مقتضیات زمان و مکان را می‌توانیم دخالت دهیم، وقتی موضوع عوض می‌شود در واقع حکم باید تغییر یابد، در همین چارچوب امام اعتقاددارند که فقه ما جواهری اما اجتهاد ما پویاست، به همین دلیل می‌توانیم وقتی جامعه به این نتیجه رسید که احکام و قوانین پاسخگوی نیازهای زمان نباشد، راه حل دارد و می‌تواند انطباق لازم را با واقعیت‌های جامعه داشته باشد، بر همین منوال است که در سند چشم‌انداز ۲۰ ساله نظام، یکی از سیاست‌ها، استیفای حقوق قانونی و شرعی زنان در تمام زمینه‌ها با توجه به نقش سازنده آن‌ها ست که در سند چشم‌انداز قید شده است، که قطعاً تمام برنامه ریزی‌ها باید ما را به سمت این هدف در ایران سال ۱۴۰۴سوق دهد.
     
    قانون اساسی ما هم به برابری حقوق مرد و زن در برابر قانون نه فقط برابری حقوق زن و مرد تاکید دارد که البته باید با رعایت موازین اسلامی باشد، که البته برداشت‌هایی داریم، مثلاً در بحث ارث، البته ارث دختر و پسر نص صریح قرآن کردیم را داریم، هر چند که برخی از کشورهای اسلامی توانستند برای این مساله راه حل پیدا کنند، در عین حفظ همین نص صریح، یک سری فروضی را در نظر گرفتند، از جمله در کشور مصر هم حرمت قرآن و اصول اسلامی حفظ‌شده و هم واقعیت‌های جامعه لحاظ شده است.
     
    اما درباره ارث زن از شوهر یا میراث زوجه از زوج می‌بینیم که با فتوایی که از مقام معظم رهبری گرفته شد ما اصلاح قانون را داشتیم، قبلاً زنان از زمین ارث نمی‌بردند، الان با اصلاحاتی که انجام دادیم از قیمت زمین و ابنیه و اشجار ارث می‌برند و تا حدودی این ارث که زوجه از زوج می‌برد، تعدیل شد، سایر موارد نیز به همین ترتیب. مثلاً دیه مسلمان با دیه غیرمسلمان یکی شده است، در زمینه دیه حوادث می‌بینیم زن با مرد برابر شده است، اما به طور کلی هنوز برابری را در قوانین مان در زمینه دیه نداریم، تمام این‌ها در دستور کار است و اگر ضرورت ایجاب کند، مشکلی برای تجدیدنظر و بازنگری وجود ندارد.
     
    دستاوردهای سفر به واتیکان و دیدار با پاپ
    معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، سپس درباره سفرش به واتیکان و دیدار با پاپ فرانسیس اول، اظهار داشت: این سفر به دعوت شورای پاپی امور خانواده، صورت گرفت. این شورا، یکی از شوراهای چندگانه‌ای است که پس از روی کار آمدن پاپ فرانسیس شکل‌گرفته‌اند. هدف از این سفر، بحث و گفت وگو درباره چالش‌های مشترک دو طرف در خصوص حوزه خانواده بود.
     
    وی افزود: ما هیاتی از صاحب‌نظران فقه و حقوق و جامعه‌شناسی را با خود همراه کرده بودیم که طی جلسات چند ساعته با اعضای هیات پاپی شورای امور خانواده گفت‌وگوهایی پیرامون موضوعات مربوط به خانواده گفت‌وگو کردیم. علاوه بر آن، دیدار مهمی با پاپ فرانسیس داشتیم که با توجه به موضوعات مطرح‌شده در این دیدار، اعم از مسائل منطقه، مسائل دوجانبه و مسائل بین‌المللی و همین طور خانواده و چالش‌های آن که هدفِ این سفر بود، این دیدار از اهمیت فراوانی برخوردار بود. جناب پاپ، درباره مسائل ایران، دیدگاه‌های مثبتی دارد و قائل به ضرورت حل مساله هسته‌ای ایران از طریق ادامه مذاکرات تا دستیابی به توافق نهایی با حفظ منافع طرفین است. یکی دیگر از دیدگاه‌های مثبت پاپ، اعتقاد به ضرورت حل بحران سوریه و عراق، از راه‌های مسالمت‌آمیز است.
     
    مولاوردی تاکید کرد: ما درباره سایر چالش‌ها و مسائلی که جهان اسلام و منطقه را تهدید می‌کند و صلح و امنیت بین‌المللی را تهدید می‌کند، نیز گفت‌وگو کردیم. نهایتاً درباره خانواده و وضعیت آن گفت‌وگو و راهکارهای کمک به تقویت نهاد خانواده در جهان را بررسی کردیم.
     
    معاون رئیس‌جمهور در امور زنان، مخالفت با خشونت و افراطی‌گری، به ویژه خشونت‌هایی که در حال حاضر در سایه دین در جریان است را از محورهای مهم مذاکرات شمرد و گفت: این مساله، بارها هم از طرف جمهوری اسلامی ایران و هم از طرف پاپ و واتیکان محکوم شده است.
     
    وی افزود: بخشی از قربانیان این خشونت‌ها مسیحیان و پیروان سایر ادیان ابراهیمی هستند که جمهوری اسلامی ایران و علمای ما بارها این مساله را محکوم کرده‌اند و من در گفت‌وگوهایی که داشتیم، این موضوع را هم متذکر شدم.
     
    وضعیت اقلیت‌های دینی در ایران
    معاون رئیس‌جمهور در امور زنان در ادامه درباره وضع مسیحیان در ایران نیز گفت: با توجه به اطلاعاتی که داشتم، به ویژه در دیداری که با نخست‌وزیر واتیکان و بعد از دیدار با پاپ انجام شد، به اقداماتی که معاونت زنان و خانواده اشاره کردم. ما در این معاونت، کارگروهِ اقلیت‌های دینی و اقوام را راه‌اندازی کردیم تا بتوانیم با شهروندان مسیحی ارتباط داشته باشیم و مسائل و مشکلات و تحقق مطالبات آن‌ها را پیگیری کنیم.
     
    مولارودی افزود: یکی دیگر از مسائلی که به آن اشاره کردم، دستیار ویژه رئیس‌جمهور در امور اقلیت‌های دینی و اقوام بود که برنامه‌های رئیس‌جمهوری را در این زمینه، پیگیری می‌کند. همچنین به حضور نمایندگان دینی در مجلس اشاره کردم. این نکات، بسیار مورد توجه قرار گرفت و من افسوس خوردم که چرا یکی از خانم‌های مسیحی ایرانی را با خودم نبرده بودم و به امید خدا در سفرهای آتی این مساله را در دستور کار قرار خواهم داد.
     
     
     
    منبع: العالم
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷