2166
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • چهارشنبه، ۱۳ اسفند ۱۳۹۳
    معاون رییس جمهوری در امور زنان و خانواده گفت: برخی اظهارنظرها درباره سفر به نیویورک برای شرکت در اجلاس پنجاه و نهم کمیسیون مقام زن سازمان ملل کذب محض است.
    دخت ایران- شهیندخت مولاوردی افزود: یکی از تدابیر کمیسیون مقام زن، برگزاری کنفرانس های جهانی است که چهارمین آن در سال ۱۹۹۵ برگزار شد(۲۰ سال قبل) و تاکنون کنفرانسی دیگر در این سطح برگزار نشده است.
     
    وی ادامه داد: بنابراین کمیسیون یادشده در اجلاس سالیانه خود هر بار یک تا دو موضوع از ۱۲ محور نگران‌کننده‌ای را که در سال ۱۹۹۵ میلادی تعیین شد، در دستور کار خود قرار داده است.
     
    معاون رییس جمهوری با بیان اینکه عنوان امسال این کنفرانس «اجلاس پکن +۲۰ ارزیابی، دستاوردها و چالش های زنان جهان ۲۰ سال پس از پکن» است، تصریح کرد: قرار است برنامه‌های متعددی در این اجلاس اجرا شود به طوری که در نخستین روز که مصادف با ۸ مارس(روز جهانی زنان) است برنامه‌ای تحت عنوان «توانمندسازی زنان، توانمندسازی بشریت» برگزار می‌شود.
     
    وی با بیان اینکه یک روز اجلاس به حضور نمایندگان زن مجالس قانون‌گذاری کشورها اختصاص دارد، خاطرنشان کرد: عنوان این نشست «پارلمان ها برای برابری جنسیتی: اولویت های پکن +۲۰ و فراتر از آن» است که با حضور بیشتر کشورهای عضو سازمان ملل برگزار می‌شود. 
     
    مولاوردی با اشاره به برنامه‌های کاری این اجلاس ۱۰ روزه گفت: حضور هیات ایرانی در این اجلاس سه یا چهار روزه خواهد بود و قرار است رییس هیات ایرانی در افتتاحیه اجلاس و دو میزگرد دیگر سخنرانی کند.
     
    وی «سرمایه گذاری برای برابری جنسیتی» و «مرجع ملی برای پیشرفت زنان» را عنوان‌های این دو میزگرد عنوان کرد و افزود: امسال برای اولین بار پنلی دولتی با عنوان «زنان ایران ۲۰ سال بعد از پکن» با محورهای مختلفی که مربوط به دستاوردهای ایران است، برگزار خواهد شد. 
     
    مولاوردی ادامه داد: آموزش، بهداشت و سلامت، زنان در قدرت تصمیم‌گیری، توانمندسازی اقتصادی زنان و مشارکت اقتصادی آن‌ها و به طور کلی دستاوردهای ۲۰ سال گذشته در همه عرصه‌ها از جمله موضوعاتی است که در سخنرانی پنل ها به آن‌ها خواهیم پرداخت.
     
     
    ** ملاقات‌های دو جانبه در حاشیه اجلاس 
     
    مولاوردی با بیان اینکه در حاشیه این اجلاس طبق روال همه اجلاس‌های بین‌المللی، درخواست‌هایی برای ملاقات‌های دو جانبه مطرح‌شده، ادامه داد: تعدادی از درخواست‌ها از جانب هیات ایرانی و تعدادی دیگر از جانب سایر کشورها است.
     
    وی این اجلاس را فرصتی دانست تا سازمان‌های غیردولتی نیز بتواند با شرکت در آن دیدگاه و نظرات و گزارش عملکرد خود را ارائه دهند.
     
    معاون رییس جمهوری با بیان اینکه پنل ها قرار است در ساختمان جنبی سازمان ملل برگزار شود، افزود: نامه‌ای را از مدیر اجرایی نهاد زنان سازمان ملل دریافت کردیم مبنی بر حضور هر چه بیشتر سازمان‌های مردم نهاد، بنابراین برای این منظور، کار شناسایی و بررسی سازمان‌های مردم نهاد را در دستور کار قراردادیم و فراخوانی را از ابتدای شهریورماه اعلام کردیم تا انتخاب سازمان‌ها بر اساس برنامه محوری صورت گیرد.
     
    وی تصریح کرد: از هر یک از این سازمان‌ها که مقام مشورتی از سازمان ملل دارند، خواستیم تا برنامه‌های خود را برای مشارکت و حضور در اجلاس ارسال کنند که در مجموع ۳۲ مکاتبه انجام و از ۱۴ سازمان برنامه‌ها دریافت شد.
     
    مولاوردی یادآور شد: از میان این سازمان‌ها، پنج سازمان که برنامه‌های آن‌ها در چارچوب استانداردهای قابل‌قبول برای ارائه در سازمان ملل بود، انتخاب شدند و قرار شد یک نفر از این سازمان‌ها را مورد حمایت قرار دهیم. 
     
     
    ** استقبال از سازمان‌ها بدون توجه به گرایش‌های سیاسی آن‌ها 
     
    وی با بیان اینکه از هر سازمانی که برنامه ارائه کرد بدون توجه به خط سیاسی آن‌ها استقبال شد، گفت: برنامه‌هایی برای ما مهم بود که تأثیرگذاری لازم را در اجلاس داشته باشد، بنابراین بنیاد نیکوکاری رایحه، کانون میثاق زندگی، موسسه اسلامی زنان، بنیاد توسعه کارآفرینی و انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی انتخاب شدند.
     
    مولاوردی افزود: هماهنگی‌هایی برای پنل هایی که قرار است این سازمان‌ها در آن شرکت کنند، صورت گرفت بنابراین سه پنل در ۱۸ اسفندماه خواهیم داشت که یکی از آن‌ها توسط بنیاد توسعه کارآفرینی برگزار خواهد شد که تجربه سه نسل کارآفرینی در ایران را دارد. 
     
    به گفته وی، انجمن حمایت و یاری آسیب دیدگان اجتماعی ۲۳ اسفندماه پنلی را درباره تجربه توانمندسازی زنانی که با ایدز زندگی می‌کنند، ارائه خواهد کرد و در همان روز سه انجمن دیگر به طور مشترک یک پنل را درباره فعالیت‌ها و تجربیات خود برگزار خواهند کرد.
     
    معاون رییس جمهوری با اشاره به برگزاری چند جلسه توجیهی برای آماده سازی هیات های دولتی و غیردولتی تصریح کرد: در نحوه ارائه گزارش‌ها در پنل ها به یک اجماع رسیدیم تا به یک هم افزایی برسیم تا جایی که حتی متن گزارش‌ها به ما ارائه شد درحالی‌که مرسوم نیست که سازمان‌های مردم نهاد موارد قابل طرح خود را در اختیار دولت قرار دهند اما اعتماد و حسن نیت دلیل این مساله بود.
     
    وی توضیح داد: هنری که خرج دادیم، این بود که می‌دانستیم در صورت حمایت یا عدم حمایت از این سازمان‌ها، آن‌ها قصد شرکت در اجلاس را دارند، بنابراین ترجیح دادیم تا با هماهنگی آن‌ها با دولت بتوانیم برنامه‌هایی را ارائه کنیم تا مکمل یکدیگر بوده و روند رو به رشد توانمندسازی زنان در ایران و عدالت جنسیتی را نشان دهد.
     
     
    ** احتمال عدم صدور ویزا به خاطر برخی بی‌سیاستی‌ها 
     
    مولاوردی درباره میزان و نحوه تسهیلات ارائه‌شده به اعضای اعزامی این سازمان‌ها افزود: از آنجا که تعداد افرادی که این سازمان‌ها برای حضور در اجلاس در نظر گرفته بودند، متفاوت است، اعلام کردیم که فقط کمک‌هزینه یک نفر را بدون اینکه نام وی را بدانیم، پرداخت می‌کنیم تا مقدمات و تسهیلات شرکت سمن‌ها فراهم شود.
     
    وی با بیان اینکه در نهایت کمک‌هزینه پنج نفر را تقبل کرده‌ایم، افزود: ویزای تعدادی از این افراد هنوز آماده نشده و ممکن است موفق به حضور در اجلاس نشوند به خصوص با این هیاهویی که برخی در کشور به راه انداخته‌اند مشخص شد که این سازمان‌ها به رغم هویت و ماهیتی که دارند، تحت پوشش دولت قصد شرکت در اجلاس را دارند و این احتمال وجود دارد که ویزای بسیاری از آن‌ها صادر نشود و متأسفانه برخی بی‌سیاستی‌ها، احتمال این پیش‌بینی را افزایش خواهد داد.
     
    معاون رییس جمهوری ادامه داد: برخی اظهارنظرها درباره صدور آسان ویزا در این دوره صورت گرفت که نشات گرفته از تئوری توهم توطئه است، بدین معنا که تصور می‌شود توطئه‌ای در این کار وجود دارد که به راحتی ویزاها صادر می‌شود اما به نظر می‌رسد با توجه به سیاست‌های اعلام‌شده دولت یازدهم مبنی بر تعامل سازنده با جهان مشکل خاصی در صدور ویزا در این مدت نداشته‌ایم هر چند هنوز بسیاری از ویزاها آماده نشده و تکلیف تعدادی از اعضای دولتی نیز نامشخص است.
     
    به گفته مولاوردی، قرار است شش نفر وی را در این سفر همراهی کنند.
     
     
    ** برخی اظهارنظرها درباره سفر و بی‌اطلاعی از سازوکار سازمان‌ها 
     
    مولاوردی با اشاره به تیتر و اخبار برخی سایت ها و خبرگزاری‌ها درباره ضرورت نظارت بر کار سازمان‌های غیردولتی در اجلاس گفت: این مساله نشان می‌دهد، این افراد یا با بدیهیات و ماهیت فعالیت سازمان‌های مردم نهاد بیگانه هستند و یا سیاست لازم را در بیان منویات و مواضع خود به خرج نمی‌دهند و نام آن‌ها نشان از غیردولتی بودن دارد. 
     
     
    ** هزینه ۳۰ میلیونی معاونت برای هر نفر کذب محض است 
     
    مولاوردی در ادامه گفت: بر خلاف آنچه ادعاشده و کذب محض است به جز پنج نفر یادشده این احتمال وجود دارد که تعداد شرکت‌کننده‌ها از بخش غیردولتی به ۴۰ نفر هم نرسد ، حتی در صورتی که فرض را بر این گذاریم که ویزای همه افراد صادر شود، شاید ۴۰ تا ۵۰ نفر از ایران به نیویورک سفر کنند نه یک‌صد نفر.
     
    وی با بیان اینکه کمک‌هزینه‌ها به این ۵ نفر هنوز هم پرداخت نشده است ، اضافه کرد: قرار است قبل از سفر بخشی از آن و بخش دیگر پس از سفر و دریافت گزارش از آن‌ها پرداخت شود. 
     
    معاون رییس جمهوری اظهار داشت: برخی ادعا کرده‌اند که معاونت برای هر نفر ۳۰۰ میلیون ریال هزینه کرده بدین ترتیب مجموع هزینه‌ها برای یک‌صد نفر سه میلیارد می‌شود برخی دیگر تعداد هیات اعزامی را ۱۸۰ نفر اعلام کرده‌اند که در صورت چنین فرضی رقم دیگری به دست خواهد آمد که چنین رقمی از اساس و پایه صحت ندارد.
     
     
    ** دروغ‌های بزرگ بدون سند است 
     
    مولاوردی گفت: از سایت هایی که این دروغ‌های بزرگ را اعلام کرده‌اند، خواستیم، مستندات خود را اعلام کنند اما آن‌ها پاسخ دادند، منتظر تکذیب معاونت هستند تا بعد از آن مستندات را در روی سایت خود قرار دهند درحالی‌که تکذیب این اخبار را روز دوشنبه اعلام کرده اما هنوز مستنداتی را مشاهده نکرده‌ایم زیرا وجود خارجی ندارند. 
     
    وی با بیان اینکه سعی کردیم در ترکیب هیات دولتی و غیردولتی از همه گروه زنان فارغ از جناح‌بندی‌ها و گرایش‌های سیاسی استفاده کنیم، تصریح کرد: معتقدیم واقعیت زندگی زنان به این شکل است یعنی یک شکل و یک رنگ نیستند و ما نمایندگی تمام زنان ایران را به عهده‌داریم و مطمئن هستیم دغدغه و دلواپسی‌های تک‌تک اعضای هیات اگر بیشتر از دلواپسان نباشد، کمتر نیست.
     
     
    ** چرا دلواپسان در دوره‌های قبل نگران نبودند
     
    معاون رییس جمهوری درباره برخی اظهارنظرها به دور از انصاف پیرامون ترکیب یک‌صد نفره هیات اعزامی ایران به نیویورک گفت : ذهنیتی درباره سفر به نیویورک وجود دارد و آن این است که طی چند سال اخیر، هیات هایی که به نیویورک سفر کردند، کمتر از یک‌صد نفر نبوده‌اند درحالی‌که جای سوال است که چرا افراد دلواپس در گذشته این نگرانی را به خاطر تعداد و هزینه‌های این سفرها از خود نشان ندادند ، سفرهایی که هیچ توجیهی برای حضور اکثر شرکت‌کنندگان وجود نداشت.
     
    وی ادامه داد: ۲۰ سال گذشته هیاتی یک‌صد نفره از ایران در کنفرانس پکن شرکت کرد بنابراین در صورتی که در اجلاس کنونی نیز یک صد نفر شرکت می‌کردند، جای ایراد و سوال نبود زیرا هزاران سازمان مردم نهاد از سراسر جهان تلاش می‌کنند، از این فرصت برای حضور و تأثیرگذاری بهره ببرند .
     
    مولاوردی خاطرنشان کرد: در آن زمان برای اولین بار سازمان‌های مردم نهاد در ایران شناسایی شد و برای مشارکت و حضور در کنفرانس جهانی برنامه‌ریزی لازم صورت گرفت لذا هیچ ایرادی نداشت، اگر این بار هم یک‌صد نفر با هزینه‌های دولتی در این کنفرانس شرکت می‌کردند.
     
    معاون رییس جمهوری با بیان اینکه اکنون همه دنیا برای مشارکت بیشتر دولتی‌ها و سازمان‌های مردم نهاد برای حضور در این اجلاس مسابقه گذاشته‌اند، گفت: شمار افراد برای شرکت در اجلاس یادشده نشان از سیاست و تدبیر دولت‌ها برای جلب مشارکت این سازمان‌ها در یک رویداد بزرگ جهانی دارد و ما نیز نباید این فرصت را از دست بدهیم.
     
     
    ** آقازاده معروف را نمی‌شناسم 
     
    مولاوردی با اشاره به برخی ادعاها مبنی بر حضور فمینیست‌ها و آقازاده معروف در ترکیب هیات اعزامی به نیویورک گفت: فردی با چنین مشخصات را در ترکیب هیات دولتی و غیردولتی نمی‌شناسم هر چند برخی سایت ها و خبرگزاری‌های وابسته به یک نهاد خاص از این سفر با عنوان «لشکر کشی زنانه به سرزمین شیطان »یادکرده‌اند.
     
    به گفته معاون رییس جمهوری، این افراد باهدف تشویش افکار عمومی چنین ادعاهایی را مطرح می‌کنند. 
     
     
    ** تاکید رییس جمهوری بر رعایت صرفه‌جویی در سفرهای خارجی 
     
    معاون رییس جمهوری با بیان اینکه رییس جمهوری بر سفرهای خارجی حساسیت فراوان دارد، گفت: دستور وی درباره این سفر با قید و تاکید بر واژه «رعایت صرفه‌جویی» است که باید گفت این اصل در تمام سفرهای خارجی رعایت می‌شود، بنابراین با حداقل افراد قصد شرکت در این اجلاس را داریم و برای هر فردی فعالیت و وظایفی تعریف‌شده تا هیچ یک از آن‌ها بدون وظیفه هیات را همراهی نکنند.
     
     
    ** اظهار نگرانی برای زیر سوال رفتن نظام و ارزش‌های دینی 
     
    مولاوردی توضیح داد: برخی درباره زیر سوال بردن نظام و ارزش‌های دینی در اجلاس یادشده اظهار نگرانی کرده‌اند که باید گفت گزارش ملی که قرار است در سازمان ملل ارائه شود در چارچوب پرسشنامه سازمان ملل است که بر روی سایت این سازمان منتشر و با مشارکت همه دستگاه‌های اجرایی تهیه شده است که یک کمیته ملی را تشکیل داده و جلسات متعددی برگزار کردیم و از دستگاه‌ها هم درخواست کردیم تا عملکرد خود را در ۱۲ محور نگران‌کننده مورد اشاره در پرسشنامه طی ۲۰ سال اخیر ارائه کنند که از قضا بیش‌ترین حجم گزارش هم مربوط به دولت نهم و دهم است.
     
     
    ** تهیه گزارش با حساسیت‌های فراوان 
     
    معاون رییس جمهوری با بیان اینکه این گزارش با حساسیت و پیگیری‌های فراوان تنظیم‌شده، ادامه داد: در این رابطه موضوعاتی حساس مانند خشونت علیه زنان و حقوق بشر را به شورای فرهنگی اجتماعی زنان که ریاست کمیته را بر عهده داشت ارائه کردیم تا پس از بررسی، نظرات خود را ارائه کنند و با وجود اینکه چهار ماه قبل این گزارش را به دبیرخانه آن شورا ارسال کردیم، تا این لحظه یک خط نظر نیز دریافت نکرده‌ایم.
     
    وی گفت: اخیراً که موضوع شرکت در اجلاس جدی شد، زمزمه مخالفت‌ها و نقد و انتقادات شروع شد که ما از جزییات آن بی‌خبر هستیم و اینکه مشخص نیست هیات دولت چه گزارشی را می‌خواهد ارائه دهد و اینکه قرار است سیاه نمایی شود.
     
    مولاوردی خاطرنشان کرد: به همین دلیل با وجود اینکه نیازی به ترجمه و انتشار گزارش یادشده وجود نداشت، آن را به زبان فارسی آماده کرده و در اختیار آن‌ها قراردادیم، اما همچنان مطرح می‌شود، قصد داریم مخفیانه گزارش‌هایی را درباره وضعیت زنان و زیر سوال بردن نظام در سازمان ملل ارائه کنیم.
     
    معاون رییس جمهوری گفت: یک نگاه منصفانه و به دور از پیش‌داوری نشان می‌دهد، این گزارش بیشتر درباره پیشرفت زنان است نه موانع و چالش‌ها، زیرا چارچوب مورد درخواست سازمان ملل هم بیشتر پیشرفت‌ها را مد نظر داشت.
     
     
    ** ۱۲ محور نگران‌کننده اعلامیه پکن
     
    زنان و فقر، آموزش و مهارت‌آموزی زنان، زنان و سلامت، خشونت علیه زنان، زنان و منازعات مسلحانه، زنان و اقتصاد، زنان در قدرت و موقعیت‌های تصمیم سازی، سازوکار نهادین برای پیشرفت زنان، حقوق بشر زنان، زنان و رسانه، زنان و محیط‌زیست و دختر بچه‌ها، ۱۲ محور نگران‌کننده کار پایه و عمل اعلامیه پکن است که مولاوردی به آن‌ها اشاره کرد.
     
     
     
     
    منبع: خبرگزاری ایرنا
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷