2203
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۳
    معاون پیشگیری از معلولیت‌های سازمان بهزیستی از تشخیص تنبلی چشم در ۱۵ هزار کودک ۳ تا ۶ سال در طی اجرای طرح غربالگری بینایی خبر داد.
    دخت ایران- مینو رفیعی در نشست خبری معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی اظهار داشت: یکی از وظایف ما خدمات‌رسانی به معلولان است.
     
    وی ادامه داد: ما در سه حوزه فعالیت‌های ارتقایی با افزایش آگاهی مردم، پیشگیری اولیه با فعالیت‌های مشاوره ژنتیک و پیشگیری ثانویه با فعالیت شناسایی و مداخله به هنگام فعالیت می‌کنیم.
     
    رفیعی افزود: در حوزه آگاه‌سازی عمومی هدف ما زنان در سن باوری یعنی از ۱۵ تا ۴۵ سال هستند که عمدتاً این طرح در روستاها و محله‌های بی‌بضاعت انجام می‌شود. در بخش پیشگیری از معلولیت ناشی از حوادث ترافیکی نیز طرح ویژه‌ای برای نوروز امسال داریم، و با شعار با آرامش رانندگی کنیم ایمن بمانیم این طرح را انجام می‌دهیم.
     
    وی تصریح کرد: برنامه پیشگیری از معلولیت ناشی از انفجار مواد منفجره باقیمانده از جنگ برای ۵ استان مرزی کشور، فعالیت آموزشی برای والدین، کشاورزان، دام‌پروران و دانش‌آموزان داریم.
     
    رفیعی با اشاره به انجام فعالیت‌های مشاوره ژنتیک نیز گفت: این طرح برای بارداری در سنین بالای ۳۵ سال زنان دارای مرده‌زایی و یا سقط‌جنین، ازدواج‌های فامیلی و... انجام می‌شود. این طرح به صورت پایلوت در شهرهای آبادان، بوشهر، میبد و شاهرود برای تمام ازدواج‌های ۳ ماهه آخر سال انجام شد و در صورت کارآمد بودن آن این طرح را توسعه می‌دهیم.
     
    وی افزود: در سال ۹۳، یک صد هزار مشاوره ژنتیک در مراکز دولتی و غیردولتی انجام شد. ضمن اینکه در مدت پیشگیری ثانویه با مداخله به موقع می‌توان از مواردی مثل نابینایی، عقب‌ماندگی و ناشنوایی جلوگیری کنیم چرا که این موارد باید در ۶ ماهه نخست زندگی تشخیص داده شوند. بر اساس این طرح در سال ۹۳ یک میلیون ۹۵۰ هزار نوزاد که حدود ۶۵ درصد از متولیان سال ۹۳ بودند طرح غربالگری در مورد آن‌ها انجام شد. و در سال ۹۲ نیز ۲ هزار کودک اختلال شنوایی نیز شناسایی شدند.
     
    رفیعی خاطرنشان کرد: برای غربالگری بینایی نیز کودکان ۳ تا ۶ سال مورد سنجش قرار می‌گیرند که اختلاف بینایی یا تنبلی چشم آن‌ها بررسی می‌شود. در سال ۹۳، بالغ بر ۱۵ هزار کودک دچار تنبلی چشم شناسایی شدند.
     
    وی در پایان گفت: ما تمام برنامه‌های غربالگری را برای بیماران پیگیری و مدیریت می‌کنیم و برای افرادی که توان هزینه درمان خود را ندارند نیز تأمین هزینه می‌کنیم.
     
    همچنین در ادامه این نشست مجید رضازاده معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی اظهار داشت: پیشگیری برنامه‌ای منطقی، خلاق و هوشمندانه است که با نگاه به آینده فعالیت می‌کند و ضمن انتخاب کم‌عارضه‌ترین فعالیت‌ها بر اساس کرامت انسانی و عدالت اجتماعی اقدام می‌کند.
     
    راه‌اندازی سامانه نظام رصد آسیب‌های اجتماعی
    وی در ادامه نشست خبری خود با اشاره به رویکردهای حوزه پیشگیری در آسیب‌های اجتماعی گفت: بر همین اساس سامانه نظام رصد آسیب‌های اجتماعی طراحی و به زودی رونمایی خواهد شد و با فعال شدن این سامانه می‌توانیم گام‌های مؤثری را در کاهش آسیب‌های اجتماعی و پیشگیری برداریم.
     
    وی ادامه داد: سازمان بهزیستی تنها دستگاه تخصصی در حوزه رفاه است که خود را موظف به پیشگیری از آسیب و معلولیت‌ها می‌داند و ما در معاونت توسعه پیشگیری به عنوان یکی از متولیان به سلامت جسم،روان و سلامت اجتماعی می‌پردازیم. 
     
    رضازاده تصریح کرد: از جمله رویکردهای مدنظر ما رویکرد اجتماع و جامعه محور به جای فرد محور و مرکز محور است و مبنای کار ما بر اساس آینده‌پژوهشی و آینده‌نگری خواهد بود. بر این اساس در حال طراحی سامانه‌ای هستیم تا بتوانیم از برون‌داد آن کمک بگیریم.
     
    معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی با اشاره به اینکه افزایش کیفیت برنامه‌ها یکی از اهداف ماست، افزود: به دنبال ارتقای سیستم ارجاع در سازمان به مراتب مختلف پیشگیری هستیم و معتقدیم که باید با شرکای بیرونی تعامل داشته باشیم؛ مشتری محوری مدنظر ماست و به نظر می‌رسد باید برای انجام بهتر فعالیت‌های خود شریک‌یابی کنیم.
     
    وی همچنین با اشاره به فعالیت سازمان بهزیستی کشور در امر پیشگیری از ایدز و کنترل آن گفت: هم اکنون ۲۳ باشگاه مثبت توسط سازمان بهزیستی راه‌اندازی شده است و این سازمان از افراد مبتلا به ایدز حمایت‌های معیشتی و آموزشی می‌کند.
     
    معاون مرکز توسعه و پیشگیری سازمان بهزیستی افزود: در بحث اشتغال افراد مبتلا به HIV که مراحل درمانی خود را سپری می‌کنند، سازمان بهزیستی اقدامات گسترده‌ای را انجام داده است.
     
    رضازاده همچنین به اقدامات انجام‌شده از سوی سازمان پیشگیری بهزیستی کشور در خصوص زنان پرخطر نیز گفت: در این زمینه نیز اقدامات گسترده‌ای تحت عنوان برنامه‌های مشارکت اجتماعی انجام شده است.


    منبع: تسنیم
     

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷