3674
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • شنبه، ۲۳ اسفند ۱۳۹۳
    معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده گفت: ایران قبلاً پیشنهادی مبنی بر تأسیس مرکز مطالعات خانواده در ایران ارائه داده بود که در دیدار با رئیس شورای ملی زنان مصر بار دیگر این مسئله مطرح شد.

    دخت ایران- شهیندخت مولاوردی با اشاره به این‌که باگذشت ۲۰ سال از کنفرانس پکن بار دیگر همه کشورهای شرکت‌کننده در این گردهمایی‌ها شرکت داشتند، اضافه کرد: در این سفر و در حاشیه برگزاری پنجاه و نهمین کنفرانس وضعیت زنان در سازمان ملل به ابتکار ایران و با حضور اعضای هیأت همراه میزگردی به‌منظور تشریح دستاوردهای زنان ایرانی در حوزه‌های آموزش ،بهداشت،اقتصاد و توانمندسازی اقتصادی برگزارشده است.

    وی افزود: در ابتدای این میزگرد گزارشی کلی از حوزه‌های مورد نگرانی در رابطه با مسائل زنان و وضعیت زنان ایرانی، دستاوردها و اولویت‌هایی که در این زمینه وجود دارد ارائه داده است که با استقبال چشمگیری روبه‌رو شده و واکنش‌های مثبتی را در پی داشته است.

    مولاوردی در رابطه با مهم‌ترین دستاوردهای این دیدار بابیان این‌که در این سفر کوتاه سیزده دیدار با مقامات ارشد کشورهای مختلف در زمینه مسائل زنان انجام داده، افزود: در دیدارهای جداگانه‌ای با معاون وزیر رفاه اجتماعی روسیه، معاون نخست‌وزیر چین، معاون وزیر امور زنان ترکیه ، وزیر زنان بنگلادش ،وزیر زنان مکزیک، سرپرست وزارت امور زنان افغانستان، معاون وزیر زنان برزیل ،وزیر امور زنان نروژ مشاور نخست‌وزیر در امور جنسیتی ایتالیا، رئیس شورای ملی زنان مصر،وزیر امور زنان عراق و همین‌طور با مسئول امور زنان دبیرخانه سازمان کنفرانس اسلامی در مورد مسائل موردعلاقه و موردتوجه طرفین به بحث و گفتگو پرداختیم.

    معاون رئیس‌جمهور دیدار با مسئول امور زنان دبیرخانه سازمان کنفرانس اسلامی را یکی از مهم‌ترین دیدارهای سفر اخیر خود توصیف کرد و گفت: در این دیدار طرفین بر نقش زن مسلمان در کشورهای اسلامی و همکاری در زمینه بهبود وضعیت زنان و پیگیری ایفای نقش زنان در توسعه کشورهای اسلامی که در دستور کار سازمان کنفرانس اسلامی هم قرار دارد، تأکید شد.

    مولاوردی یادآور شد: در دیدار خود با رئیس شورای ملی زنان مصر موضوع پیشنهاد مربوط به تأسیس سازمان زنان و توسعه را که در قاهره مطرح‌شده بود، پیگیری کرده و افزود: ایران قبلاً پیشنهادی مبنی بر تأسیس مرکز مطالعات خانواده در ایران ارائه داده بود که در این دیدار بار دیگر این مسئله را مطرح کرده طرفین توافق کرده‌اند که در مورد برگزاری همایش‌های بین‌المللی با محوریت سازمان کنفرانس اسلامی با یکدیگر ارتباط و مبادله نظر داشته باشند.

    معاون رئیس‌جمهور در امور زنان و خانواده در پاسخ به این سؤال که وضعیت امروز زنان ایرانی را در مقایسه با گزارش‌هایی که اینجا در مورد کشورهای دیگر شنیده‌اید چگونه ارزیابی می‌کنید گفت: همان‌طور که در این کنفرانس مطرح و در یک اعلامیه هم که در روز اول کنفرانس منتشر و به آن اشاره‌شده ، باگذشت ۲۰ سال از کنفرانس پکن زنان هیچ‌یک از کشورها هنوز به اهدافی که در آن کنفرانس تعیین‌شده بود دست نیافته و به‌طور کامل به برابری جنسیتی و توانمندسازی نرسیده‌اند.

    مولاوردی در ادامه گفت:در این ۲۰ سال ما چالش‌های نوظهوری را داشته‌ایم که به‌موازات چالش‌های سنتی و قدیمی درروند کار تأثیر داشته و دستیابی به اهداف پکن را با کندی روبرو کرده است.

    وی با اشاره به موضوع تلاش برای ارتقای آگاهی‌های مردان در رابطه با نقش زن و ضرورت دگرگونی دیدگاه‌های مردان در جهت توانمندسازی زنان که در سازمان ملل به آن اشاره شد و در دستور کار این سازمان قرارگرفته، گفت : باگذشت ۳۶ سال از انقلاب و ۲۰ سال پس از کنفرانس پکن، ایران در سایه اقدامات و برنامه‌هایی که همواره در دستور کار جمهوری اسلامی ایران قرار داشته به نظر می‌رسد در بعضی شاخص‌ها پیشرفت‌های بسیار خوبی داشته اما در بعضی شاخص‌ها هنوز جای تلاش و کار هست و با وضعیت مطلوب فاصله‌داریم و باید اقدامات بیشتری در جهت رشد و توسعه متوازن در حوزه زنان و خانواده بکنیم.

    معاون رئیس‌جمهور افزود: به نظر می‌رسد میزان پیشرفت ما در همه حوزه‌ها به یک‌میزان نیست و ما به برنامه‌ریزی دقیقی متناسب با واقعیت‌های موجود نیاز داریم تا بتوانیم به هدف مطلوب خود دست پیدا کنیم.

    وی بر این نکته تأکید کرد: ایران در قیاس با سایر کشورها و به‌ویژه کشورهای منطقه در برخی شاخص‌ها مثل آموزش زنان ، بهداشت و سلامت ،کاهش نرخ مرگ‌ومیر مادران و کودکان و افزایش سن امید به زندگی رتبه بسیار خوبی به دست آورده است.

    مولاوردی در رابطه با تفاوت عدالت جنسیتی در مقابل برابری جنسیتی گفت: آنچه از طرف ایران مطرح
    می‌شود جایگزینی عدالت جنسیتی و توانمندسازی زنان بجای برابری جنسیتی و توانمندسازی زنان است که این برابری جنسیتی یک تفاوتی با موضوع برابری جنسی دارد و ما نباید این دو را معادل هم بگیریم.

    وی در ادامه گفت: ایران این ایده را مطرح می‌کند که به نظر من- البته این برداشت شخصی من است- وقتی زن و مرد در شرایط برابری قرار ندارند برابری نمی‌تواند آن عدالت را تأمین بکند و حتماً ما باید به حقوق و مسئولیت‌های این دو عادلانه نگاه کنیم و منظور ما از عدالت ،برقراری تعادل و توازن در مسئولیت‌ها و سهم زن و مرد است و این را شعبه‌ای از عدالت اجتماعی میدانیم.

    معاون رئیس‌جمهور در توضیح این مطلب گفت: در جامعه‌ای که عدالت جنسیتی موردتوجه قرار نگرفته باشد نمی‌توان انتظار عدالت کامل اجتماعی را داشت.
     


    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      امیدورام که وضعیت زنان در ایران و جهان با توجه به نیازها و موقعیت و شرایطشان بهتر شود
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷