1230
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مسعود فرجي
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1230
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مبارزه پنهان و ساده ساره از غیبت در کلاس‌های تئوری شروع شد!
    "انقلاب‌های بزرگ نه از درون یک جامعه، بلکه از یک فرد آغاز می‌شود." چند دقیقه‌ای زمان برد تا ساره معینی، شاگرد اول کلاس سوم ب دبیرستان شاهد مفهوم این جمله را به درستی درک کرد و حتی شاید بهتر باشد بگوییم این تنها جمله‌ای بود که او از میان دو ساعت و پانزده دقیقه کلاس اجتماعی دستگیرش شد. او دختری اجتماعی نبود، اما تاریخ را خوب  می‌دانست. می‌دانست انقلاب‌ها از میل به تغییر آغاز می‌شوند، اما نمی‌دانست این تغییر از کجا شروع می‌شود. تا قبل از آن در نظرش گاندی و چه‌گوارا و آلنده  مردمانی می‌آمدند که قدرت پدیدآوردن انقلاب در جامعه را در اختیار داشته‌اند، اما آن روز پی برد که آنها آن قدرت را نه در جامعه، که در خود پیدا کرده‌اند.
    خودش هم نمی‌دانست چه چیز باعث شد که این طرز فکر ناگهان با یک جمله به کلی عوض شود، اما حالا ساره هم احساس می‌کرد مانند آلنده و گاندی از قدرت زیادی برخوردار است. مدتها بود میل به تغییر داشت، اما قدرت این تغییر را در خود نمی‌دید، زندگی برایش یک‌نواخت شده بود، روزهای هفته می‌آمدند و می‌رفتند و او هم مانند آبی جاری در دایره‌ای بسته مجبور بود همیشه شاگرد اول کلاسی باشد که شور و شوق تحصیل در آن نمی‌دید. مدتها بود می‌خواست زندگی دیگری را تجربه کند، پس دیگر گوشش به کلاس نبود و مشغول طرح برنامه برای شروع یک انقلاب از درون خود بود. انقلابی که دو نتیجه بیشتر در بر نداشت. یا او را از آینده‌ای درخشان بازمی‌داشت و مهر اخراج بر پرونده تحصیلی‌اش می‌نشاند و یا به نتیجه می‌رسید و نه تنها به کلاس و مدرسه‌ای که او شاگردش بود، که به سیستم آموزشی راه پیدا می‌کرد و تحولی اساسی راه می‌انداخت که سردمدارش او بود، یک دانش‌آموز مدرسه‌ای. 
    ساره در ذهنش عنوان انقلاب را نیز انتخاب کرده بود: آواز سوپرانوی مده‌آ در وصف آزادی. حالا این که این نام از کجا آمده بود برمی‌گشت به علاقه وافر ساره به صدای سوپرانویی که در تکنیک‌های آوازی به کار می‌رفت، به شگفت‌انگیزی قدرت فردی شخصیت مده‌آ در نظر او و بالاخره به اهمیت واژه آزادی در ریشه گرفتن هر انقلاب جهانی!
    مبارزه پنهان و ساده ساره از غیبت در کلاس‌های تئوری شروع شد. بهانه این بود که در این کلاس چیزی جز یک مشت اطلاعات مکتوب که همه می‌توانند با کمی صرف وقت و مطالعه به آن دست یابند ارائه نمی‌شود و اینها که نشد آموزش!
    گام دوم رعایت نکردن استفاده از لباس فرم مدرسه بود به بهانة آنکه آزادی‌های فردی را زیر سوال می‌برد.
    و هنوز گام‌های بسیاری تا رسیدن به مقصد نهایی و ایجاد دگرگونی اجتماعی باقی بود که سر و کله جمله سرنوشت‌ساز دیگری از میان یک برنامة بی‌ربط تلویزیونی پیدا شد و گام‌های برداشته شده اولیه را هم زیر سوال برد: تا چیزی را نپذیریم، نمی‌توانیم تغییرش دهیم. کارل یونگ
    و اینجا بود که ساره معینی ایستاد و به راهی که آمده بود نگریست و از خود پرسید چقدر آنچه را برای مبارزه انتخاب کرده می‌شناسد و در کمال تعجب دید چقدر دایرة اگاهی‌اش نسبت به آنچه روال بود محدود است و چقدر نمی‌داند برای چه باید به انقلاب فکر کند تا آدم مهمی شود! و اصلاً چرا باید برای آدم مهمی شدن آواز سوپرانو سر داد با حنجرة مده‌آیی که وصف آزادی را در مرگ پاره‌های جگر می‌بیند!!!
    کتاب اجتماعی دوباره و ده باره و صدباره ورق خورد تا ساره معینی جمله‌ای که زندگی‌اش را به بیراهه کشانده بود مرور کند و بالاخره به این نتیجه برسد که قرار نیست هر انقلابی به بازخوردی بیرونی در اجتماع بیانجامد و چه بسا انقلاب‌های درونی آدمی که تنها تغییری جزئی در روند سرنوشت فرد ایجاد می‌کنند و آوازة‌شان به هیچ کجای دنیا که بماند، به دایره افراد خانواده و دوستان و آشنایان هم نرسیده و به ذهن خودآگاه فرد منقلب محدود می‌شود. اینجا بود که ساره معینی از خیر هر چه انقلاب گذشت و تصمیم گرفت از مده‌آی سنگدلی که برای انتقام از عشقی فروخورده، دست خود به خون کودکانی بی‌گناه آلوده می‌کند دور بماند و با حفظ روحیه انقلابی در درون خود به شناخت فردی برسد تا هرکجا که لازم بود دگرگونی به پا کند و هرکجا که نه به تقویت بنشیند.   
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. maryam
        ۱۵ بهمن ۹۰
        ۰۸:۴۸
     1.  
      vaghean ali bod mamnon
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷