2665
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • دوشنبه، ۲۰ آذر ۱۳۹۱
    آیا معلمین حجاب می‌توانند پا را از آموزه‌های کلیشه‌ای رایج فراتر بگذارند یا خیر؟

    زهرا قدیانی


    در خبرها می‌خوانیم مرکز زنان ریاست جمهوری قصد دارد نیروهایی با عنوان «معلم حجاب» تربیت کند و بفرستد به مدارس، به هدف نهادینه کردن موضوع حجاب از کودکی. این طرح البته ادامه طرح کلان‌تری‌ است.  زهرا سجادی، معاون خانواده مرکز زنان ریاست جمهوری گفته: «از دی ماه سال ۱۳۸۴، در جلسه چهارصدوبیست‌وهفتمین شورای فرهنگ عمومی کشور که زیر نظر شورای عالی انقلاب فرهنگی فعالیت می‌کند، طرحی با عنوان راهکارهای اجرایی گسترش فرهنگ عفاف و حجاب تصویب شد که به موجب آن بسیاری از نهادها، وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها اعم از دولتی و غیردولتی موظف شدند تا اقداماتی را در جهت تحقق این طرح انجام دهند.» طبعاً مرکز امور زنان و خانواده نهاد ریاست جمهوری هم موظف شده تا در ۶ حوزه فعالیت‌هایی انجام دهد، این ۶ محور عبارتند از: تحقیق و تدوین کتب و مقالات مناسب درخصوص فلسفه حجاب و عفاف و شیوه‌های رواج آن در کشور و پاسخگویی به شبهات طرح شده در زمینه حجاب، تهیه پودمان آموزشی و ترویج فرهنگ عفاف برای خانواده‌ها، تشکیل دوره‌های آموزشی کوتاه‌مدت برای ارباب رجوع‌ها در دستگاه‌های اجرایی و تشکیلات غیردولتی، برگزاری همایش‌ها، کنفرانس‌ها و نشست‌های تخصصی با موضوع فرهنگ عفاف در مراکز علمی-تحقیقاتی که بخشی از وظایف مرکز زنان است.
    این اقدامات چند اشکال دارند و چند حسن. بهتر است از حسن‌ها شروع کنیم.


    بالاخره یک اقدام غیرنظامی
    تا پیش از این اقدامات حکومتی‌ای که در مورد فرهنگ حجاب و عفاف انجام می‌شد را می‌شد در دو بخش جا داد. یکی بخش نظامی و امنیتی که منجر می‌شد به گشت ارشاد و خیابان وزرا و چه و چه. یکی هم بخش به اصطلاح فرهنگی که منجر می‌شد به همایش‌ها و نشست‌های پرطمطراق و البته بی‌فایده! نمایشگاه‌های لباس‌ و چادر، تقویت نهادهای مردمی تا زدن سایت و پوستر و شعار دادن! این اقدامات البته بیشتر متوجه بخش روبنایی مسئله حجابند. اینکه نمایشگاه برای انواع چادر بزنیم و انواع و اقسام چادرهای تازه طراحی شده را رونمایی کنیم و به زن‌ها چادر نصف قیمت بفرشیم، شاید کمکی به زنان محجبه باشد، اما قطعا کمکی به زن‌های غیرمحجبه نخواهد کرد، چون طبیعتا این مدل خانم‌ها اساسا مشکل‌شان مسئله قیمت چادر نیست! اما خوبی این طرح این است که پارا از اقدامات روبنایی فراتر گذارده و به حیطه تربیت روی آورده است. حالا باید دید آیا این ورود، یک ورود منسجم با باقی ابعاد تربیتی هست و اینکه معلمین حجاب می‌توانند پا را از آموزهاش کلیشه‌ای رایج فراتر بگذارند یا خیر؟

     

    Cafe_31.jpg


    اول خانواده
    اینکه قرار است از خانواده شروع کنیم، البته اقدام مبارکی است، زیرا واضح است که تا خانواده، مادر و پدر به حجاب اعتقاد و التزام نداشته باشند، فرزندان کمتر اعتقاد و التزام پیدا خواهند کرد. تا خانواده‌ها راه درست انتقال ارزش‌ها به فرزندانشان را نداند، کوشش‌های جامعه و دیگران کمتر حاصل خواهد داد.
    و اما ایرادها...!


    اقدامات جزیره‌ای
    بنظر می‌رسد بزرگترین ایراد این گونه اقدامات خاصیت «جزیره‌ای دیدن دین» است. اینکه بین احکام مختلف دین یک یا چند مورد را انتخاب کنیم و روی آنها تمرکز کرده و از مردم انتظار داشته باشیم آنها هم روی آن تمرکز کنند! اینکه فراموش کنیم دین همه دین است. تقید یک فرد به دین رابطه مستقیم دارد به میزان تعبد او. باید دید و سنجید که میزان دینداری مردم چه تغییراتی داشته و چرا؟
    اینکه مربی حجاب بفرستیم به مدارس و یا کتبی در جهت رفع شبهات حجاب چاپ کنیم خوب است، اما کافی و همه‌جانبه نیست. زیرا طبق نگاه جزیره‌ای به دین، یک بخش از احکام دینی را اتخاذ می‌کند و از باقی ابعاد باز می‌ماند، ابعادی که حتی ریشه‌ای‌تر و کلی‌تر از حجاب ا‌ست. ابعادی که بدون وجود آنها صحبت از حجاب بی‌معنی می‌نماید.


    چنین کنند بزرگان
    والیان حکومت باید ابتدا از خود شروع کنند. دولتی که قصد هدایت مردم خود به دینداری و بطور خاصه رعایت حجاب دارد باید سعی کند خود دیندار باشد. دین، نه به معنای جزیره‌ای آن، بلکه همه دین. از عدل تا پاکی و صداقت!


    مدارس دخترانه یا پسرانه؟
    همه عمدتا دغدغه حجاب دارند و کمتر کسی است که دغدغه آموزش عفاف و پاکی به پسران و مردان جامعه را داشته باشد. باید دید در این طرح تدبیری اندیشیده شده که معلمانی نیز به مدارس پسرانه روانه شوند که لزوم احترام به جنس مونث و کنترل شهوت را یاد پسرها دهند؟ آیا در مدارس پسرانه قدمی در جهت کاهش خشونت علیه زنان، آزارهای جنسی در کوچه و خیابان و خانه و حتی فحشا و تجاوز برداشته می‌شود؟!

     


    3 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. علی
        ۰۳ دی ۹۱
        ۲۳:۳۲
     1.  
      قبل از این که دولت به چنین تصمیمی برسه از سال ۸۴ مرکز حجاب ریحانه النبی سلام الله علیها چنین طرحی را شروع کرده و هم اکنون حدود ۹ شهر را تحت پوشش قرار داده که نتایج جالبی هم داشته. البته دولت با مرکز آشناست اما هیچ گونه حمایتی از آن نکرده . اگر چنین طرحی با برنامه ریزی قوی و کارشناسی شده انجام گیرد، بسیار کارآمد و ریشه ای می تواند وضعیت ناگوار فعلی را بهبود بخشد. بنده نتایج چنین طرحی را از نزدیک دیده ام برای آشنایی بیشتر با این مرکز و برنامه های انجام شده می توانید به سایت rih.ir مراجعه فرمایید.
      
     0
      
     0
     1.  
      moshkele mardom alan laj bazi ba din shode bayad az rishe in masale hal beshe na faghat hejab balke kheyli az masel baraye mardom mahdudiyat be hesab miyad vaghti kasi hata namaz ham nemikhue nemishe tavagho dasht hejab raayat kone bayyd asl dorost beshe
      
     0
      
     0
     1.  
      حجاب امر واجب دینی است ولی واجب دیگر که در اسلام موکد است عدالت است که بسیاری از مدیران ومسوولان کاملا به ان بی توجه بوده وبه عقیده بنده ریشه بی دینی در جامعه ما این است که مدیران مسوولان وحتی بعضی روحانیون با کارهای خودشان که بازخورد سیاست وقدرت طلبی ومال اندوزی است باعث بدبینی نسل جدید به دین شده باید اینرااصلاح کرد.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷