3251
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • سه شنبه، ۲۹ مرداد ۱۳۹۲
    یکی از مهمترین نگرانی‌های حاصل از حذف وسایل رایگان پیشگیری از بارداری، افزایش مرگ‌ومیر زنان هنگام زایمان و همچنین افزایش موارد سقط جنین به‌ویژه برای مناطق محروم و افراد غیرمرفه است.

     

    دخت ایران - اگر تا پیش از این سعی می‌شد به هر نحوی که شده شعارهای «فرزند کمتر، زندگی بهتر» و «دو بچه کافیست» برای خانواده‌ها تبدیل به نوعی سبک زندگی شود، حالا کار برعکس شده و مسئولان تصمیم گرفته‌اند نه فقط با شعار، بلکه با کمک گرفتن از انواع راهکارها خانواده‌ها را به داشتن فرزندان بیشتر ترغیب کنند.

     

    در ایران، از سال ۱۳۳۷ مباحث کنترل جمعیت و تنظیم خانواده آغاز شد و پس از انقلاب، بنا به دلایلی ازجمله جنگ ایران و عراق، رشد جمعیت زیاد شد به طوری که در سال ۱۳۶۵ به بالاتر از ۳/۲ درصد رسید. در پی این شرایط، سیاست‌های کنترل جمعیت در دستور کار قرار گفت که شامل ارائه خدمات رایگان پیشگیری از بارداری (ارائه کاندوم رایگان در مراکز بهداشت شهری و روستایی و نیز انجام رایگان وازکتومی) و حذف کلیه سیاست‌های تشویقی ۳ فرزند به بالا بود. این اقدامات منجر به سریع‌ترین کاهش ثبت شده در نرخ رشد جمعیت یک کشور شد و نرخ رشد جمعیت ایران را در مدت کوتاهی از ۳/۲ درصد به ۱/۲ درصد در سال رساند.

     

    حالا پس از گذشت چندین سال از اتخاذ این رویکرد، دولتمردان نسبت به ادامه این روند و کاهش جمعیت در آینده‌ای نزدیک هشدار داده و خواستار به‌کارگیری سیاست‌هایی برای افزایش جمعیت شده‌اند. به گفته آنها، جمعیت ایران به سمت پیر شدن پیش می‌رود و اگر میزان فرزندآوری خانواده‌ها به همین روالی باشد که طی سال‌های اخیر بوده، با کاهش شدید و نگران‌کننده جمعیت روبه‌رو خواهیم بود.

    با توجه به این شرایط، اقداماتی برای تشویق خانواده‌ها به فرزنددار شدن در نظر گرفته شده؛ از در نظر گرفتن مشوق‌های مالی گرفته تا حذف درس تنظیم خانواده و جایگزین کردن درس شکوه همسرداری به جای آن، افزایش مرخصی زایمان زنان، اعطای مرخصی به پدران و این اواخر هم که به طور جدی در راستای سیاست‌های حذف بودجه کنترل جمعیت، محدود کردن ارائه خدمات و آموزش‌های پیشگیری از بارداری و همچنین حذف روش‌های جراحی پیشگیری از بارداری از سیکل عمومی ارایه خدمات گام برداشته شده و قرار است دسترسی به این امکانات محدود شود.

    اینکه این راهکارها تا چه حد می‌توانند برای رشد جمعیت موثر واقع شوند، موضوعی نیست که در اینجا می‌خواهیم به آن بپردازیم بلکه می‌خواهیم اشاره‌ای داشته باشیم به موضوع نگران‌کننده‌تر یعنی به خطر افتادن سلامت زنان و در پی آن فرزندان آنها.

     

    یکی از مهمترین نگرانی‌هایی که با حذف وسایل رایگان پیشگیری از بارداری پیش می‌آید، افزایش مرگ‌ومیر زنان هنگام زایمان و همچنین افزایش موارد سقط جنین به‌ویژه برای مناطق محروم و افراد غیرمرفه است. باید در نظر داشت که اتفاق افتادن حاملگی‌های ناخواسته در موارد زیادی باعث این نمی‌شود که فرزندی به فرزندان دیگر خانواده اضافه شود بلکه با توجه به شرایط اقتصادی موجود آن هم برای خانواده‌هایی که وضعیت معیشتی و رفاه مناسبی ندارند ممکن است به سقط جنین در شرایطی که معمولا هم غیربهداشتی و خطرناک است کشیده شود.

    نگرانی دیگر این است که با حذف این امکانات رایگان و عمومی و آموزش‌های لازم برای پیشگیری از بارداری، افرادی که امکانات مالی بهتری دارند بتوانند راحت‌تر به وسایل پیشگیری از بارداری دسترسی پیدا کنند و رشد جمعیت فقط در قشرهای خاصی از جامعه رخ بدهد و فقر و سایر آسیب‌های اجتماعی ناشی از آن را تشدید کند.

     

    بارداری خانواده‌های کم‌درآمد با وسوسه‌ بهره‌مند شدن از مشوق‌های مالی و بعد از آن رها کردن این فرزندان یا اضافه کردن آنها به کودکانی که در چرخه کار هستند و به تبع آن افزایش انواع بزهکاری‌ها هم مورد دیگری است که نباید از آن غافل ماند.

    نکته اینجاست که اینها تنها موارد ملموس و قابل پیش‌بینی است که چنین سیاست‌هایی می‌توانند ایجاد کنند و چه بسا زوایای پنهان دیگر که در سال‌های آینده خود را نشان دهند. ضمن اینکه باید دانست اجرای یکسان سیاست‌های جمعیتی در استان‌های مختلف باعث می‌شود در استان‌هایی که جزو مناطق محروم به شمار می‌روند و همچنان میزان باروری بالاست باید هنوز کنترل‌های زیادی صورت بگیرد در غیر این صورت مشکلات بیشتری در این مناطق در انتظار خواهد بود.

     

    اما مساله‌ اینجاست که گفته می‌شود پس باید برای افزایش جمعیت چه کاری کرد و مگر می‌توان دست روی دست گذاشت تا در آینده تنها با جمعیتی سالمند رو‌به‌رو باشیم؟ جواب این سوال این است که مسلما باید کاری کرد اما نه اقداماتی اینطور شتاب‌زده، بدون پشتوانه کارشناسی و عجولانه.

    آنچه به جای تشویق همه مردم به بچه‌دار شدن پیشنهاد می‌شود این است که در گام اول این اقدامات باید آرام و با تشویق صورت بگیرند و برای خانواده‌ها حق انتخاب وجود داشته باشد نه اینکه وسایل تنظیم خانواده که در واقع وسیله بهداشت خانواده و حافظ امنیت و سلامت مادر است را از خانواده‌های محروم دریغ کنیم و آنان را بسوی حاملگی ناخواسته و رفتارهای غیرطبیعی سوق بدهیم و احتمال افزایش بیماری‌های مقاربتی و ایدز را افزایش دهیم.

     

    علاوه بر آن، اگر خواهان افزایش جمعیت هستیم، به نظر می‌رسد بهتر است به دنبال حل مشکل زوج‌های نابارور بود و بودجه‌ را به سمت کاهش هزینه‌های دارو و درمان آنها سوق داد چراکه در این صورت، هم بدون اینکه بعضی خانواده‌ها تعداد زیادی فرزند داشته باشند جمعیت افزایش می‌یابد و هم خانواده‌هایی که فرزندی ندارند به خواسته خود رسیده و بچه‌دار می‌شوند.

    فراهم کردن ساختارهای فرهنگی، اقتصادی و اجتماعی برای افزایش فرزندان، تضمین اشتغال زنان پس از زایمان، فرهنگ‌سازی برای سهیم کردن پدران در تربیت و نگهداری کودکان، در نظر گرفتن امکانات بهداشتی و سلامتی رایگان و ارزان قیمت، افزایش تسهیلات اجتماعی مانند مهدکودک‌ها و مدارس رایگان و همچنین تحکیم خانواده‌ و بهبود روابط زوجین با در نظر گرفتن مشاوره‌های ارزان‌قیمت تنها نمونه‌هایی از کارهایی است که به نظر می‌رسد می‌تواند فرزند بیشتر داشتن را به انتخاب خانواده‌ها تبدیل کند، نه مانند راهکاری کنونی به نوعی اجبار و در پی داشتن عواقب ناگوار پس از آن.

     

     

    فهیمه حسن‌میری

     

     


    11 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۹ مرداد ۹۲
        ۱۲:۰۷
     1.  
      واقعا میترسیم با این سیاست های شتاب زده مسئله افزایش جمعیت مثل قضیه کاهش جمعیت نشه و دوباره چند سال دیگه کاسه چه کنم دست نگیریم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ..
        ۱۳ شهریور ۹۲
        ۱۱:۱۶
     1.  
      ممنون از تیتر فمنیستی تون. موفق باشید با این همه تلاش ناموفق!!!!!!! اگر فمنیست هستید رو بگید بازی ندید مردم رو
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. من
        ۱۳ شهریور ۹۲
        ۱۴:۴۴
     1.  
      الان کجای این تیتر فمینیستیه؟! اصلا فمینیسم میدونی شما چیه؟!؟!؟!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۳ شهریور ۹۲
        ۲۳:۵۶
     1.  
      یعنی برات متاسفم! شرط می بندم مطلب رو نخونده، نظر دادی!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. من
        ۱۴ شهریور ۹۲
        ۱۱:۵۷
     1.  
      اولا ما متن رو از اول میخونیم و آخرش به نظرات می رسیم! دوما، شما نوشتی تیتر فمینیستیه و از روی تیتر نویسنده و مجله رو متهم کردین! خوب چه ربطی به متن داره؟! شما از صدر تا ذیل مطلب یه نکته فمینیستی به من نشون بده، بعد این جوری ادعا کن! مشکل اینجاست که درک شما از فمینیسم غلطه. خوب راست گفته نویسنده.... جوگیر شدن و همه چی رو جمع کردن. شاید به سن شما قد نده، ولی بنده خاطرم هست که به خاطر نبود وسایل پیشگیری چقدر ایدز زیاد شد و با ترویج اینها چقدر کنترل شد.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ..
        ۲۰ شهریور ۹۲
        ۱۲:۲۲
     1.  
      عزیزجان مثل اینکه شما در تعریف معانی مشکل دارید. چون من گفتم فمنیستی شما برداشت کردی فمنیسم که تفاوتشان با هم بسیار است. یکسر به گوگل بزن تا تفاوت فمنیسم و فمنیست رو بدونی!!! وقتی تفاوت این دو واژه را که الفبای جریان فمنیستی است ندانی چطور تشخیص میدهی معنی این تیتر فمنیستی است یعنی چه؟ بهتر نیست کمی بیشتر مطالعه کنید؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ali
        ۲۱ شهریور ۹۲
        ۰۲:۲۹
     1.  
      بحرانی به نام دهه ۶۰ ایها ، واقعیتها، غلوها . دفاع از زندگی مجردی صحیح http://doctorshiri.com/fa/content/۱۱۹۱۸/%d۸%a۸%d۸%ad%d۸%b۱%d۸%a۷%d۹%۸۶%db%۸c-%d۸%a۸%d۹%۸۷-%d۹%۸۶%d۸%a۷%d۹%۸۵-%d۸%af%d۹%۸۷%d۹%۸۷-۶۰-%d۸%a۷%db%۸c%d۹%۸۷%d۸%a۷-%d۸%۸c-%d۹%۸۸%d۸%a۷%d۹%۸۲%d۸%b۹%db%۸c%d۸%aa%d۹%۸۷%d۸%a۷%d۸%۸c-%d۸%ba%d۹%۸۴%d۹%۸۸/
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. من
        ۲۱ شهریور ۹۲
        ۱۶:۳۷
     1.  
      اتفاقا به نظر میرسه شما یه چیزی در مورد این تفاوت شنیدی و بدون اینکه درست فهمیده باشی الان داری تحویل من میدی! از قضا تشخیص این تفاوت مربوط به تخصص بنده میشه! بعدش هم... چه ربطی به سوال من داشت؟! شما گفتی تیتر فمینیستیه... خوب، کجای این تیتر فمینیستیه؟ کداوم واژه یا مفهوم باعث شده شما تصور کنی این تیتر فمینیستیه؟ یا این سوالات جواب قانع کننده داره، یا اون کامنت اول شما عذرخواهی!
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام خدمت دوستان تز فکری این سایت با این مقاله درست به نظر نمیرسه! قبول دارم که یهو بدون برنامه جلوی موارد پیشگیری رو بگیرن درست نسیت ولی اصل مطلب که با بحران تهدید جمعیت روبه رو هستیم و با توجه به عدم برنامه درست درباره ورود بی قید و بند مهاجرین افغان و ... نسل ایران و آینده ایران احتیاج به ریکاوری و تقویت داره و اگر به مسائل پزشکی و تحقیقات و حتی مسائل اسلامی دقت شود زایمان اصولی و متعدد نه تنها به ضرر زنان نیست بلکه باعث سلامتی اونها می شه فقط یک سؤال از نویسنده متن فوق: بارداری ناباوران چه مقدار از مشکل جمعیتی ما رو حل می کنه؟
      
     0
      
     0
     1.  
      با سلام من چند روز پیش از طریق تلویزیون با سایت شما آشنا شدم و امشب با کلی ذوق آومدم که ببینم چیه تو این سایتی که مخصوص ما دختراست اما متاسفانه در اولین نگاه با این مطلب بدجور تو ذوقم خورد چرا که جدا از اینکه این مطلب جای بحث و جواب دارد کاملا متضاد با سخنان رهبر است و این جای تاسف دارد و از شما انتظار بیش از این داشتم!!!!!!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۲۲ شهریور ۹۲
        ۱۷:۱۶
     1.  
      سرکار خانم سلطانی، به نظرم با عجله قضاوت کردید. این مطلب به هیچ وجه نمیگه نباید جمعیت زیاد بشه تا بخواد مخالف صحبت رهبر باشه. رهبر انقلاب تو همون سخنرانی تعبیر شیر آب رو استفاده کردند. چه بستن بی دلیل شیر و چه باز کردن بی دلیل و بی اندازه شیر آب هر دو غلطن. بحث اینجاست که نباید بی برنامه جامعه رو به سمت فرزندآوری افسار گسیخته برد تا بشه مثل دهه ۶۰. اگر اندکی هم رشد جمعیت به صورت منطقی رشد کنه، هیچ بحرانی نخواهیم داشت و جمعیت همچنان جوان خواهد ماند. رهبر انقلاب هیچ وقت نگفتن همه رو به زور وادار به بچه دار شدن کنید. شما یا ایشون می پسندید که برخی خانواده ها بچه دار بشنو بچه شون رو بذارن سر راه یا بفروشن یا بذارن سر چارراه که کار کنن؟ شما یا ایشون می پسندید که جمعیتی به دنیا بیاد که فرصت تحصیل درست نداشته باشه چون باید کار کنه تا به خانواده اش کمک کنه؟ اونوقت شما جواب بالا رفتن نرخ بی سوادی رو میدین؟ خواهر من! بحث بر سر عقلانیت و رفتار منطقی در اجرای طرح هستش، نه نفی اصل ماجرا. باید برنامه ریزی جامع و متناسب با شرایط هر بخش کشور داشت.
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷