2858
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • سه شنبه، ۱۲ شهریور ۱۳۹۲
    یکی از آژانس‌های گردشگری اقدام به تبلیغات وسیع برگزاری توری نموده که در کنار رودخانه یکی از روستاهای شمال کشور برگزار می‌شود و شرکت‌کنندگان در این تور یکدیگر را با قلم‌مو و رنگ نقاشی و رنگی می‌کنند.

     

    دخت ایران - در شرایطی که برخی نهادهای دولتی و نظارتی به وضوح در خواب غفلت و کم‌کاری به سر می‌برند، دیگران برای اوقات فراغت و شادی جوانان این سرزمین نقشه می‌کشند و طرح‌های وارداتی را به خورد مخاطبان خود می‌دهند. پس از آنکه چندی پیش مجله اینترنتی دخت‌ایران از برگزاری تور انتخاب همسر خبر داد و این برنامه را به بوته نقد کشید، اکنون یکی از آژانس‌های گردشگری اقدام به برگزاری جشن رنگ بازی نموده است.

     

    در حالی که سال‌هاست با نزدیک شدن فصل تابستان قیل و قال‌های برای برنامه‌ریزی مفید و سودمند اوقات فراغت جوانان سر به فلک می‌کشد، هنوز هیچ اقدام در خور و شایسته‌ای از سوی نهادهای مسئول صورت نگرفته است تا اگر برنامه مناسبی برای اوقات فراغت ندارند، دست کم امکانات حداقلی این مهم را مهیا نمایند.

     

    به گزارش اختصاصی دخت‌ایران، اخیرا یکی از آژانس‌های گردشگری اقدام به تبلیغات وسیع برگزاری توری نموده است که در کنار رودخانه یکی از روستاهای شمال کشور برگزار می‌شود و شرکت کنندگان در این تور یکدیگر را با قلم مو و رنگ نقاشی و رنگی می‌کنند. برگزاری چنین توری در ایران از چند منظر قابل بررسی و توجه است. 

    نکته اول اینکه این اتفاق که برای اولین بار در کشور اتفاق می‌افتد، گرته‌برداری از یک نسخه خارجی است که در بسیاری از کشورهای غربی اجرا می‌شود. در این جشن‌ها عده زیادی جمع می‌شوند و با استفاده از مواد رنگی همدیگر را طی یک مسابقه رنگی می‌نمایند. بدیهی است این جشن‌ها که به صورت مختلط برگزار می‌شود نه با عرف و نه با قانون و شرع جامعه ما سازگار نیست و برگزاری آن طبیعتا با هنجارشکنی‌هایی همراه خواهد بود.

     

    Daily-877.jpegعکس مربوط به جشن رنگ بازی در کشورهای دیگر است

     

    دوم آنکه تصور چنین تور و برنامه هیجان انگیزی برای بسیاری از جوانان که مشتاق و حتی نیازمند تخلیه هیجان انرژی خود هستند، طعمه بسیار دلفریبی خواهد بود تا یک روز خود را به این صورت سپری نمایند. به خصوص آنکه در تبلیغات این تور آمده است که شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت گروهی نیز شرکت نمایند. بنابر این، طراحان چنین برنامه‌ای به خوبی فهمیده‌اند یک برنامه تفریحی برای اوقات فراغت جوانان می‌بایست چه مختصاتی داشته باشد. هر چند شیوه استفاده ایشان به نحوی است که با فرهنگ اسلامی ایران سنخیت ندارد و تفریح مد نظر آنها در نهایت منفعت چندانی برای مخاطب نخواهد داشت.

     

    نکته بعد، غفلت مسئولان و نهادهای مرتبط است. اول آنکه نهادهای مختلف کشور از وزارت ورزش و جوانان گرفته تا سازمان تبلیغات اسلامی و مساجد و امثال اینها نه تنها در این تابستان، بلکه در طول این سه دهه از برنامه‌ریزی مناسب غفلت کرده و عقب مانده‌اند. در اغلب مواردی هم که این نهادها و افراد وارد شده‌اند، عمدتا از کیفیت و ارضاکنندگی لازم برخوردار نبوده و با استقبال جوانان روبرو نشده است و تاثیر مثبتی نداشته است. متاسفانه به نظر می‌رسد سیاست‌گذاران و تصمیم گیرندگان این حوزه آشنایی چندان و تصور صحیحی از نیازهای جوانان ندارند؛ بنابراین از یک سو برنامه مطلوب ذائقه جوانان را طراحی نمی‌کنند؛ از سوی دیگر با نگرش و درک خود برای جوانان برنامه‌ریزی می‌کنند و به یکباره می‌خواهند همه چیز را در یک برنامه بگنجانند. به عبارت دیگر، بسیاری از این برنامه‌ریزان به دنبال هدایت، بصیرت‌افزایی، روشنفکرسازی و خلاصه علامه‌سازی یک شبه از مخاطبان خود هستند!

    اما اشکال دوم به نهادهای مسئول، عملکرد ضعیف آنها در بخش نظارت است. برگزاری این تور یا تور همسریابی که در گزارش دیگری مطرح شد، نشان از ضعف دستگاه‌های مسئول در قانون‌گذاری و نظارت بر مجریان غیردولتی دارد. از یک سو قوانین فعالیت بنگاه‌های فرهنگی نواقص بسیاری دارد و از سوی دیگر، اجرای همان قوانین ضعیف نیز مورد نظارت دقیق مسئولان نیست. بنابراین می‌توان ادعا کرد نظارت ناکافی بر اجرای قانون تفاوت چندانی با بی‌قانونی نخواهد داشت. مسئولان فرهنگی کشور باید دغدغه بیشتری به خرج داده و اهتمام جدی در تدوین قوانین جامع و مناسب داشته باشند و علاوه بر این، ساز و کارهای تضمین اجرای قوانین و نظارت بر تبعیت از قانون را نیز فراهم آورند.

     

     

    حمیدرضا غلامزاده

     

     


    16 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. علی
        ۱۲ شهریور ۹۲
        ۰۹:۴۹
     1.  
      واقعا دست شون درد نکنه که اینقدر به فکر جوونای این مملکتن!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. هستی
        ۱۲ شهریور ۹۲
        ۱۰:۰۲
     1.  
      تهاجم فرهنگی و جنگ نرم همینه دیگه
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. امیرحسن
        ۱۲ شهریور ۹۲
        ۱۰:۵۲
     1.  
      همچین بدم نیست ها ..... بلکه بعضی ها از خواب بیدار شن و یه فکری به حال اوقات فراغت و تفریح جونای این مملکت بکنن
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۲ شهریور ۹۲
        ۱۰:۵۷
     1.  
      ای بابا٬ مگه هر چیزی که لزوما از جای دیگه‌ای برداشته بشه مخرب و بده؟ چهار تا آدم می‌خوان بخندن و شاد باشن دیگه٬ خلاف عرف و شرع و اینا چیه دیگه؟ برای همه‌چیز که نباید نسخه تعیین کنین.
      
     0
      
     0
     1.  
      بحث خنده و شادی جوانها نیست! همانطور که داخل متن هم نوشته شده و البته از روضه باز پرهیز شده، این برنامه با عرف فرهنگی و دینی ما سازگار نیست. طبیعتا فضایی که ایجاد خواهد شد، فضای مناسبی از این منظر نخواهد بود. کما که نمونه های مشابه هم موید همین حرف است. مثلا می شود از آب بازی پارک آب و آتش و خزبازی و امثال اینها نام برد. شاید تفریح موقتی برای جوانان داشته باشند، ولی آنچه برای طراحان مهم است اتلاف وقت و بی‌هدف نمودن جوانان است. البته شاید به نظر سیاه نمایی بیاید، اما تجربه و بررسی و شناخت زمینه‌ها و پشت صحنه‌ها حاکی از صحت این مدعاست.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ن
        ۱۲ شهریور ۹۲
        ۱۲:۰۳
     1.  
      دوست عزیز٬ لزوما همه‌ی جوان‌ها به عرف دینی شما ممکنه پایبند نباشن٬ مگه فقط مسلمون‌ها دارن تو این کشور زندگی می‌کنن؟ ضمنان عرف دینی یک محدوده‌ی انتزاعی و نامشخصه که هر کسی نمی‌تونه براش محدوده تعیین کنه.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. امیر
        ۱۲ شهریور ۹۲
        ۱۳:۰۸
     1.  
      برای من جالبه چطور توی همه موارد دوستان دم از قانون گذاری میزنن، اما نمی تونن حضم کنن که تو این مملکت - درست یا غلط- حجاب قانون است.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۲ شهریور ۹۲
        ۲۳:۴۴
     1.  
      دینی که شما میگید فقط با عزاداری موافقه... همه جوونا رو افسرده کردید. والا ما که اصلا پول هم نداریم از این تورها بریم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. من
        ۱۳ شهریور ۹۲
        ۱۴:۳۷
     1.  
      آقا شما بلد نیستی چرا به دین می بندی خوب؟! این همه تفریح سالم و پرهیجان و فکری و شاد و همه جوره هست که هم مفیده و هم با اسلام تناقض نداره! بلد نیستین، خوب بیاین یاد بگیرین... والا!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۳ شهریور ۹۲
        ۲۳:۵۳
     1.  
      خوب یاد بدین! والا ....
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. من
        ۱۴ شهریور ۹۲
        ۱۱:۴۵
     1.  
      بسم الله! من که «من»ام، شما که نامشخصی، مشخص بشو که من بتونم یاد بدم! :)
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۵ شهریور ۹۲
        ۰۲:۰۳
     1.  
      شما همینجا اقدام کن. چیکار دیگه به من و نامشخصیش داری!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. مهتاب
        ۱۵ شهریور ۹۲
        ۱۶:۱۶
     1.  
      آخ جون بازی فکری . منم هستم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. من
        ۱۶ شهریور ۹۲
        ۱۲:۲۳
     1.  
      خوب! چه جور بازی و تفریحی دوست دارین؟! بگین همین جا شروع می کنیم! هرچند «نامشخص» نامشخصه که دختره یا پسر! ولی مشخصه که دوست داره تفریح کنه! :)
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۳ شهریور ۹۲
        ۱۳:۲۸
     1.  
      جای تعجب است هرکارجدید و بکری از سوی عده ای تهدید می شود . اگردراین دست از امور ایرادی هست چرابه جای اصلاح سینه چاکانه دادو فریادسرمی دهیم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ایرانی
        ۲۴ شهریور ۹۲
        ۰۸:۴۱
     1.  
      متاسفانه ما عادت نداریم عمیق به مسائل نگاه کنیم و عواقب یه امری رو قبل از بروز و رخداد اون امر بررسی کنیم . همیشه باید راه رفته ی دیگران رو بریم و بعد سرمون به سنگ بخوره ( اینکه تاریخچه ی این رنگ بازی به کجا برمی گرده و هدف چیه و بعدش چه مسائلی پیش میاد از اهمیت خاصی برخوردار نیست فقط جونامون خوش باشن کافیه )
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷