2996
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. م. وظیفه‌خواه
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۶)
      تعداد بازدید: 2996
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    یکشنبه، ۱۴ مهر ۱۳۹۲
    سرتان گیج می‌رود؛ معلوم نیست به خاطر آزمایش خون است یا کلمات و جملات عروس آینده‌تان...

     

    دخت ایران - ازدواج موقت یکی از فرصت‌هایی است که اسلام در فقه شیعه تعبیه کرده تا جلوی بسیاری از مفاسد اخلاقی، مالی، اقتصادی، اجتماعی و... را بگیرد؛ اگرچه در آثار و فواید و فضیلت‌های این امر الهی تردیدی نیست، اما آنچه موجب شد تا دخت‌ایران این موضوع را انتخاب کرده و نکاتی را برای خوانندگان محترم مطرح نماید، نحوه به کارگیری و اطاعت از این حکم الهی است.

    شکی نیست که احکام و حدود الهی به طور قطع از روی حکمت و اقتضائات و به نفع نسل بشری است، اما اینکه احکام دیگر را تعطیل نماییم و فقط تعدادی را بپذیریم منطقی و ممدوح به نظر نمی‌رسد. کمااینکه به گفته خدای باریتعالی هم نباید برخی از اوامر الهی را مؤمن شد و برخی دیگر را کفر ورزید!

     

    صیغه در اسلام و فقه شیعه تعبیه شد تا در زمان‌های اضطرار، در نبود هیچگونه امکان برای ازدواج دائم، جلوگیری اکید از گناهانی چون استمناء و هرزگی و بی‌بندوباری از آن بهره جست. صیغه درمانگاه اورژانس است برای مراجعین خاص، نه برای هرکس و هر مکانی در هر سنی، با هر شرایطی!

    صیغه مُسکّن موقت است برای درد قانقاریای فراهم نبودن اکید ازدواج دائم؛ اما چه کنیم که متأسفانه همانگونه که گاهی زیبایی‌های دین مبین اسلام مورد سوءبرداشت و سوءبهره‌برداری قرار می‌گیرد، ازدواج موقت هم وسیله‌ای شده است برای برخی انسان‌ها تا به جای درمان اصلی مشکلات، به جای جامه عمل پوشانیدن به «وانکحوا الایامی» با پاک کن صورت مسئله‌ای را که با خودکار نوشته شده پاک کنند! صورت مسئله که پاک نمی‌شود هیچ، دفتر جامعه اسلامی بدشکل‌تر هم می‌گردد.

     

    شما قضاوت کنید آیا مشکل ازدواج جوانان با ازدواج موقت حل می‌شود؟! آیا دختر جوان و پسر جوان حتی اگر موقتاً هم صیغه بخوانند و حتی اگر برای مدتی نیازهای جنسی خود را مرتفع سازند، نیازهای عاطفی، امنیتی، اقتصادی، حمایتی، احساس والد شدن و والد بودن، احساس اعتماد تا پایان عمر خود را خواهند داشت؟!

    آیا اسپری سالبوتامل فقط برای مدت کوتاهی تنفس را به افراد آسمی بازنمی‌گرداند؟ آیا در این صورت آسم درمان شده؟! نه؛ هرگز باید ریشه‌های آسم را از بین برد!

    چه مردان و زنانی که بعد از صیغه عقد موقت دل بسته شده‌اند و دیگر انتخاب همسر در زندگی اصلی آنها مخدوش شده است. آیا با ازدواج موقت، رفع نیازهای اساسی بشر را فقط به تعویق نیانداخته‌ایم؟

    مجدد تاکید می‌کنم که مشکل استفاده غیراصولی و غیرمنطقی از این موضوع است.

     

    چه کسانی از این امکان استفاده می‌‌کنند؟

    کافی است به مراکز مشاوره مراجعه نمایید یا آمار مراجعه به دادگاه و دلایل آن را بررسی نمایید، مطمئن خواهید شد که هدف از طرح این سوال چیست؟ بله، درست متوجه شده‌اید، آقایان متأهل با تمکن مالی و با اهداف متفاوت از این موضوع بهره ‌برده‌اند؛ گویی تکلیف بر شانه‌های آنها سنگینی کرده است! و معلوم می‌شود نتیجه چیست؟ خانواده متزلزل و مضطرب. نکته جالب دیگر سن بهره‌گیرندگان است؛ نسبتاً میانسال و بالا! حالا قضاوت کنید آیا قرار بود با این فرمان الهی این دسته از همشهریان مستفید شوند؟!

     

    صیغه کدام کارکرد خانواده را مورد توجه قرار داده است؟

    شاید آنچه که قرار بود در صیغه موقت لحاظ گردد تنهایی زنان بی‌سرپرست و بیوه و مطلقه، حمایت اقتصادی و عاطفی از فرزندان بازمانده در چنین خانواده‌هایی و پاسخ قطعی به نیاز جنسی زنان یا مردانی بود که واقعاً‌ از هیچ راه شرعی دیگری قادر به پاسخگویی این نیاز نبودند و... جالب است، جزئیات احکام در این زمینه هم نشان می‌دهد که حمایت اقتصادی، پاسخگویی به نیازهای جنسی و... مورد لحاظ است، اما آیا کارکرد فرزندآوری، تربیت فرزند، استحکام بنیان خانواده و در پی آن تعالی خانواده هم مطرح است؟

     

    Daily-1093.jpg

    با اینکه فرزند حاصل از این نوع ازدواج از پدر ارث می‌برد، ولی آیا از جسم، حضور، روح و دست عاطفه پدر هم ارث خواهد برد؟ خدای ناخواسته نکند این فرزندان قربانی سقط جنین باشند؟ آیا در جامعه ما زنان پذیرش فرزند همسر را از زن دیگر خواهند داشت؟

     

    نکته قابل تأمل:

    ولیّ امر مسلمین می‌فرمایند: «خانواده، جوان‌ها باید تولیدمثل را زیاد کنند، نسل را افزایش دهند» (بیانات در اجتماع مردم بجنورد: ۱۹/۷/۱۳۹۱) آیا با همه توصیه‌هایی که به افرادی که ازدواج موقت کرده‌اند می‌شود تا فرزنددار نشوند، و با توجه به اینکه اگر تمتعات جنسی در صیغه با پرداخت هزینه‌های کم صورت بپذیرد، آیا کسی دیگر به سراغ تشکیل خانواده دائم می‌رود؟ و آن وقت فرزندی متولد می‌شود؟!

    آیا زنانی که تن به ازدواج موقت می‌دهند، ولو با اهداف عالی می‌توانند مادرانی توانمند از نظر عاطفی، احساسی، اقتصادی باشند؟! تولید و تربیت نسل آینده در راستای تشویق به امر ازدواج موقت محال است که صورت بپذیرد.

     

    یک سوزن به خودتان، یک جوالدوز به دیگران!

    شما برای خواستگاری دختر خانمی مراجعه کرده‌اید از همه چیز و همه شرایط رضایت داشته و قرار شیرینی‌خوران می‌گذارید. مراسم شیرینی‌خوران و بله‌بران هم تمام می‌شود. نوبت عقد است: بسیار خوشحالید که نیمه گمشده خود را یافته‌اید؛ او عروس رویاهای شماست؛ باحیا و نجیب، خانواده‌ای محترم؛ با شادی قرار آزمایش را هم می‌گذارید تا قبل از عقد مقدمات آماده شود. او سرّی را در خود پنهان دارد؛ به دنبال فرصتی است تا رازی را با شما نجوا کند. بالاخره فرصت می‌رسد و او در کنارتان در صندلی آزمایشگاه سر سخن باز می‌کند و می‌گوید می‌خواهد صادقانه رازی را با شما در میان بگذارد. او کلمه به کلمه این راز را برمی‌شمارد... او با اذن پدر و با رضایتش در حدّ سخن گفتن با کسی عقد موقت داشته است! سرتان گیج می‌رود.... معلوم نیست به خاطر آزمایش خون است یا کلمات و جملات عروس آینده‌تان...

     

    کاملا قابل پیش‌بینی است اگر همان جا شما قرارها را برهم بزنید. این حس متقابل است. تازه بدون هیچ‌گونه برقراری ارتباط؛ اگر چنین هم بود، مسئله بغرنج‌تر می‌شد!

    آنها که طرفدار ازدواج موقت هستند آیا برای دختران و پسران خودشان هم همین نسخه را می‌پیچیند؟! آیا قلبی که درگیر نفرات متعدد شده، دستانشان را در دستان خود فشرده و... می‌تواند قلب عاشقی مطمئن برای شما باشد؟! چرا نسخه‌ای را می‌پیچید که حاضر نیستید حتی یک‌بار خودتان و اطرافیانتان آن را بچشید؟!

     

    اگر ازدواج موقت ترویج شده و به جای درمان اصلی به سراغ درمان فرعی رفتیم و حتی حدّی برای آن قائل شدیم و نتیجه شد فرزند چه؟ گاهی افراد شرط می‌گذارند تا با هم ارتباطی خاص نداشته باشند و فقط در حد سخن گفتن باشد، آیا کسی تضمین می‌کند زن و مردی که در یک رابطه عقلی و شرعی با هم باشند، علاقه بیابند، ارتباط چشمی و قلبی برقرار کنند، قوّه عاقله و خویشتن‌داری‌شان، آنها را مهار کند و یا قابل پیش‌بینی است اگر ارتباط بیشتر شده و فرزندی شکل بگیرد؟!

    در اینجا والدین فقط معصیت کرده‌اند، ولی فرزند حلال‌زاده آنها در شرایطی اضطرابی شکل می‌گیرد و دارای حقوق کامل است. پاسخ به آینده نامعلوم این فرزند که از طرف والدین و خویشاوندان مطلوب و خواستنی نیست با کیست؟ ما در معضلات اجتماعی و بزهکاری‌ها، انحرافات اخلاقی ردّپای فرزندانی را می‌بینیم که نعمت سایه پدر و مادر را کمتر به خود دیده‌اند، ما برای نسل بعدی چگونه برنامه‌ریزی کرده‌ایم...

     

    و سخن آخر

    مطالب فوق چند سوال از هزاران سوالی است که این روزها در ذهن و اندیشه مردم و اندیشمندان در حال شکل‌گیری است. در باب مُتعه چه بسیار افرادی که به عنوان موافق نوشته و سخن رانده‌اند و چه بسیار افرادی که به عنوان مخالف، به عتاب و خطاب نشسته‌اند. دخت ایران نیز در این مجال اندک خواست تا از منظر یک کارشناس علوم اجتماعی و مطالعات خانواده تلنگری زده و جرقه‌ای ایجاد کند تا تصمیم‌گیری سیاست‌گذاران جامعه و عموم مردم با تأمل بیشتری باشد.

     

    درست است که گاهی ازدواج موقت مشروط قبل از عقد دائم برای زوجین جوان و برای آشنایی بیشتر قبل از ازدواج مؤثر و مفید است؛ درست است که بسیاری از زنان جامعه که دیگر امکان ازدواج دائم را ندارند و از سویی نیاز به حمایت عاطفی و اقتصادی دارند می‌توانند با حفظ آبرو و از راه شرعی از نعمت داشتن همسر از طریق ازدواج موقت بهره‌مند شوند، درست است که در شرایط اضطرار و اورژانس و محدودیت‌های جنسی حلال خداوند بر حرام آن اولی و واجب است، اما می‌خواهیم بگوییم سیاست‌گذاران فرهنگی، اجتماعی مراقب باشند که باید زیرساخت‌های جامعه را به سمت و سوی ازدواج دائم پیش ببرند. جوانان در سن واقعی نیاز به همسر و شریک تشویق و ترغیب شوند و امکانات آنها با کمک دولت و مردم فراهم شود تا نیاز به طرح چنین مسائلی نباشد. باید آموزش‌های استحکام بنیان خانواده را در سطح جامعه فراگیر کنیم تا زنان و مردان با رضایتمندی از زندگی خانوادگی ـ زناشویی نیازهایشان در کانون خانواده مرتفع گردد.

    باید حجاب و عفاف را در جامعه گسترش دهیم تا نیازهای کاذب شکل نگیرد و روابط غیرضروری صورت نپذیرد. باید نشاط معنوی و طبیعی را در جامعه جاری سازیم تا نفس انسان به سراغ تمتعات دنیوی حریص نشود و بعد مجبور نشویم با «پاک‌کن صیغه» آن را پاک کنیم.

    باید جوانان را در اوقات فراغتی سالم و شاد سهیم کنیم تا دائم به دنبال ازدیاد قوای شهوی نروند. باید اخلاقیات را در جامعه حاکم کنیم تا زنان و خانواده‌های محروم، دچار فقر نباشند که در پی آن به سراغ مسائل اینچنینی بروند. باید مهارت‌های کارآفرینی را ایجاد کنیم تا فرایند ازدواجِ به هنگام و حفظ خویشتن در شرایط سخت آسان‌تر به وقوع بپیوندد. باید هزاران اقدام اولیه داشته باشیم برای پیشگیری که شرایط جامعه به حدّ اورژانس و نیاز به سالبوتامُل نباشد. درمان و پیشگیری بهتر از درمان موقت است، هرچند درمان موقت هم قابل تقدیس می‌باشد و باید به هنگام از آن بهره جُست.

     

     


    6 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۴ مهر ۹۲
        ۱۵:۲۴
     1.  
      مطلبی در خور تامل بود بالاخره متمکنین از این راه هم باید بهره ببرنند
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۴ مهر ۹۲
        ۱۶:۱۷
     1.  
      باید امکان ازدواج دایم را فراهم کنیم
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. لیلا
        ۱۵ مهر ۹۲
        ۱۵:۱۱
     1.  
      متاسفم که بعضی آقایون سرشون مثل کبک کردن تو برف و خودشون و گول می زنند که دین بهشون مجوز داده!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. دیده بان
        ۱۶ مهر ۹۲
        ۱۵:۲۲
     1.  
      با سلام - لطفا نویسنده متن بگوید این " باید " های آخر متن را چه کسانی باید عملی سازند ؟؟؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ۱۷ مهر ۹۲
        ۱۳:۰۴
     1.  
      با سلام خدمت همه عزیزان هر انسانی اگر خیلی نرمال و با وجدان شرایط خودش رو در نظر بگیره به راحتی براش قابل تشخیص خواهد بود که چکار کنه ازدواج وموقت و یا هر لزوم یا نالزوم دیگر رو چطور و تا چه حد تو زندگیش بکار بگیره. باید به این فرهنگ و درک رسید .با باید و نبایدی که درک نشده هیچوقت هیچ فر و بالطبع جامعه ای به جایی نمیرسه. به درک و فرهنگ رسیدن هم شروعش از آموزش وخانواده هاست و مخصوصا مادران.سیستم از ریشش درست باشه دیگه خودش مابقی رو درست پیش میره. با فرض نبودن ریشه آموزش ،برای جوانهایی امسال من که تو چالشهای امروز گیر کردیم،رسیدن به این درک که میتونیم یک خودسازی داشته باشیم اما همراه با انصاف و وجدان وفکرسالم . با آرزوی خوشبختی وسلامتی برای همه
      
     0
      
     0
     1.  
      این ازدواج موقت برای کسانی که نمیتوانند ازدواج کنند مثل خانم های بیوه بچه دار ومردان که میتوانند بصورت آبرومندانه ومخفی که با آبروی کسی بازی نکنند وبه خاطر فراهم کردن امکانات مالی خانواده های که به سختی زندگی می کنند وبه همین خاطر به سراغ راهای نا مشروع میروند
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷