2346
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. حمیدرضا غلامزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 2346
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    چهارشنبه، ۲۳ بهمن ۱۳۹۲
    نگاهی نقادانه به طرح تشکیل وزارت ازدواج و طلاق

     دخت ایران - یکی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی از تهیه پیش‌نویس تشکیل وزارت ازدواج و طلاق خبر داده است. ابراهیم نکو، دلیل این پیشنهاد را تمرکز وزارت ورزش و جوانان بر امور ورزش و نپرداختن به مساله جوانان عنوان کرده است.

    طرح چنین پیشنهادی از چند منظر قابل بررسی است. منظر اول نگاهی دولتی و بخشنامه‌ای به مسایل فرهنگی است. مساله ازدواج و طلاق امری فردی است که انجام یا عدم انجام آن قابل اجبار از سوی دولت نیست. البته به دلیل اینکه ازدواج و طلاق برقراری عقد بین دو نفر است، همراه با مسایل حقوقی خاص خودش است که حکومت باید درآن ورود کرده و با وضع قوانین زمینه‌های اجحاف حق و بروز مشکل را مرتفع کند؛ اما این قوانین پیش‌تر وضع شده و قوه قضاییه متولی اجرا و نظارت بر آن است. بنابر این، تشکیل چنین وزارتخانه‌ای تنها می‌تواند با هدف ترویج ازدواج و کاهش طلاق مطرح شده باشد. در واقع، این طرح به دنبال آن است تا یک مساله فردی و اختیاری را با آیین‌نامه و بخشنامه به نوعی اجبار نماید.

    حال آنکه افزایش ازدواج و کاهش طلاق مستلزم ترویج فرهنگ لازم و تسهیل شرایط آن است. مقام معظم رهبری نیز در سخنرانی شاخص خود در سال ۹۱ در خراسان شمالی که به بحث در خصوص سبک زندگی اسلامی پرداختند، معضل ازدواج دیرهنگام و افزایش طلاق را نیز به درستی مطرح نمودند و تاثیر متقابل آن با سبک زندگی را مورد تاکید قرار دادند. اما ایشان در همان سخنرانی به نکته راهبردی و مهمی نیز اشاره داشتند؛ «بنده طرفدار این نیستم که حالا در مورد لباس، در مورد مسکن، در مورد سایر چیزها، یکباره یک حرکت جمعى و عمومى انجام بگیرد؛ نه، این کارها باید به تدریج انجام بگیرد؛ دستورى هم نیست؛ اینها فرهنگ‌سازى لازم دارد. همان طور که گفتم، کار نخبگان است، کار فرهنگ‌سازان است.»

    علیرغم این تاکید صریح رهبر انقلاب، از آن زمان تاکنون پیشنهاداتی چون تاسیس رشته سبک زندگی اسلامی، ایجاد واحد درسی، و امثال اینها مطرح شده است و اکنون پیشنهاد وزارت ازدواج و طلاق مطرح می‌شود که به صراحت تضاد علنی با تاکیدات مقام معظم رهبری و نیز عقلانیت اجتماعی دارد. متاسفانه این نگرش ناشی از دیدگاهی است که همه وظایف و مسئولیت‌ها را بر عهده دولت و حکومت می‌بیند و حتی برای کوچکترین و شخصی‌ترین مسایل افراد نیز قائل به وضع قانون و دستور است. طبیعتا چنین رویکردی نتیجه‌ای جز مقاومت افکار عمومی و مخاطبان آن و نهایتا نتیجه معکوس چیزی در بر نخواهد داشت.

    منظر دوم، نقد طراحان این پیشنهاد به عملکرد وزارت ورزش و جوانان است. تردیدی نیست که این وزارتخانه تازه تاسیس عملکرد مناسبی در حوزه امور جوانان نداشته است. اما به طور یقین توقف وام ازدواج که توسط نمایندگان طراح این پیشنهاد عنوان شده است، معیار قضاوت در خصوص عملکرد وزارت ورزش و جوانان نیست. حتی اگر تامین منابع مالی این وامها بر عهده وزارت ورزش و جوانان باشد، تقلیل مسایل جوانان به امر ازدواج، و در این میان تنها به وام ازدواج، تنگ نظری‌ای بیش نخواهد بود. شاید تقصیر چنین قضاوتی را می‌بایست به شتاب مجلس در راه‌اندازی وزارت ورزش و جوانان نسبت داد؛ چرا که شرح وظایف این وزارتخانه به درستی و با شفافیت لازم طرح و تصویب نشدند. با این حال اگر دست کم به وظایف سازمان ملی جوانان سابق که در وزارتخانه جدید ادغام شد نگاهی بیاندازیم، مسایل دیگری نیز به چشم می‌خورد. بدیهی است امور جوانان و ساماندهی آن تنها به ازدواج و طلاق محدود نمی‌شود و مهمتر از آن، مسایلی چون مشارکت جوانان، اوقات فراغت، اشتغال، و آموزش و توانمندسازی  هستند.

    بنابر این، راه‌اندازی یک وزارتخانه با عنوان ازدواج و طلاق به بهانه قطع وام ازدواج نه تنها دردی را دوا نخواهد نمود، بلکه سایر مسایل جوانان را نیز تحت‌الشعاع قرار داده و تضعیف خواهد نمود. بدتر آنکه محوریت دادن به مساله وام ازدواج، و لحاظ آن به عنوان شاه کلید مساله ازدواج در جامعه، آدرس غلطی است که نه تنها راه به جایی نمی‌برد، بلکه سطح توقعات عموم جامعه را بالا می‌برد و به جای اصلاح سبک زندگی و ترویج ازدواج آسان، به دنبال وام بیشتر و مطالبه از دولت برای تسهیلات خواهند بود.

    حال آنکه، اگر مسایل جوانان به صورت جامع و درست مورد هدف‌گذاری قرار گیرد، بسیاری از فرهنگ‌سازی‌های لازم و هدایت‌هایی که اکنون با دستورالعمل و بخشنامه به دنبال آن هستند، به خودی خود محقق خواهد شد. به عنوان نمونه تشویق جوانان به فعالیت‌های گروهی و خودجوش در راستای ببود شرایط جامعه، و یا ترویج فعالیت‌های گروهی برای اوقات فراغت، تنها نمونه‌های کوچکی از سیاست‌گذاری‌هایی است که باتوانمندسازی جوانان، زمینه اشتغال و حتی کارافرینی ایشان را فراهم می‌آورد و کمکی به کاهش یکی از معضلات اصلی پیش روی ازدواج خواهد نمود.

    اما منظر سوم نگاه غلطی است که نه تنها نمایندگان طراح این پیشنهاد، بلکه بسیاری از مسئولان به مسایل فرهنگی و سرمنشا مشکلات موجود دارند. به طور قطع مشکل تاخیر در ازدواج، ازدواج‌های پرهزینه، افزایش طلاق و بحث جمعیت از مهمترین معضلات اجتماعی جامعه ایران هستند. اما تشخیص نامناسب مشکل، درمان نامناسب را نیز در پی خواهد داشت. یکی از این اشتباهات، تصمیم‌گیری‌های عجولانه و راه‌حل‌های کوتاه‌مدت و به ظاهر زودبازده هستند. تاثیرگذاری بر سبک زندگی یک جامعه و ترویج یک مساله اجتماعی در میان مردم، نیازمند حوصله و شکیبایی کافی، نگاه بلند مدت و سیاست‌گذاری مناسب و دوراندیشانه است. بنابر این، حال که برخی موارد مانند جمعیت و طلاق به یک معضل تبدیل شده‌اند، نباید عجولانه اقدام کرد و همچنان با توجه به سیاست‌گذاری کلان و بلندمدت و در ذیل آن، برنامه‌های کوتاه‌مدتی نیز باید طراحی شود تا این معضلات را کاهش داده و به مساله‌ای برای حل شدن تبدیل کند.

    از سوی دیگر، مسئولان نظام ضرورتا می‌بایست به نقش و جایگاه صدا و سیما در هدایت (و در حال حاضر تخریب) فرهنگ توجه مضاعف و مجددی داشته باشند. شاید بدون اغراق بتوان صدا و سیمایی که حضرت امام خمینی(ره) دانشگاه عمومی خوانده بودند، را یکی از بزرگترین مقصران فرهنگی در ترویج ازدواج تجملاتی، افزایش طلاق و تخریب سبک زندگی مردم دانست. مروری بر سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی طی سه دهه گذشته نشان می‌دهد که عمده برنامه‌های این رسانه ملی به آموزش سبک زندگی غلط و طرح نابجا و نامناسب مسایل مشغول بوده‌اند. در حالی که این رسانه ملی ثابت کرده است با مجموعه‌هایی مانند آینه، خانه سبز و همسران می‌توان گامهای موثری برای بهبود فرهنگ جامعه برداشت، رواج سریال‌های تلخ و اغراق شده تصویری تاریک و نامطلوب از زندگی دینی، ازدواج، رابطه با همسر ارائه نموده و الگوی زندگی را مملو از الگوهای تجملاتی و مصرف‌گرایانه نشان داده‌اند.

    بنابر این، اگر مسئولان دغدغه‌ای جدی برای حل مشکل ازدواج جوانان و فرهنگ‌سازی دارند، بدون هیچ تردید و اغراقی، این حرکت و اصلاح باید از صدا و سیای جمهوری اسلامی ایران آغاز شود و روال بهینه و جدیدی طراحی شود تا تولیدات رسانه ملی با اهداف کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در راستای سیاست‌های مشخص و برنامه‌ریزی شده و کلان‌نگر تولید و پخش شوند.

     


    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. ایرانی
        ۲۶ بهمن ۹۲
        ۰۹:۱۶
     1.  
      D: بازهم طرحهای فکر نشده !!!!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. ترانه
        ۱۶ فروردین ۹۳
        ۱۱:۰۴
     1.  
      فردا هم این وزارتخونه بخشنامه میکنه که مثلا تااخر سال مجرد زیر سی سال نداشته باشید وگرنه یارانه و سبد کالا ...ِ فرت!
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷