2184
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. رضا دهکی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2184
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    چهارشنبه، ۲۸ اسفند ۱۳۹۲
    سالی که هیچ قانون اختصاصی برای زنان تصویب نشد.

    دخت ایران - در ایران امروز، رئیس‌جمهوری معاونت ویژه‌ای برای زنان دارد. در مجلس شورای اسلامی نیز فراکسیونی به اسم زنان و خانواده دیده می‌شود و همچنان قوانین مربوط به زنان به طور ویژه مورد بحث و بررسی و توجه قرار می‌گیرند. زنان در عرصه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی و اقتصادی حضور دارند و مسائل زنان در تیررس توجه جامعه و رسانه‌هاست. سال ۹۲ نیز هرچند تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری، مذاکرات هسته‌ای، رو شدن فسادهای اقتصادی و مسائلی از این دست بود، اما این دلیل نمی‌شود که نخواهیم به بررسی وضعیت زنان ایرانی در سالی که گذشت بپردازیم.

    در دولت قبل اهتمام زیادی در خصوص مسائل زنان وجود داشت
    حضور زنان در مجلس شورای اسلامی هر چند کم تعداد، ولی به نسبت مداوم بوده است. اما در دولت، حضور زنان صرفا به برخی معاونت‌ها (مثل معاونت زنان یا سازمان حفاظت از محیط‌زیست) و بعضی رده‌های مدیریتی محدود می‌شد. اما محمود احمدی‌نژاد  تابوی انتخاب وزیر زن را شکست و برای اولین بار یک وزیر زن در کابینه خود انتخاب کرد. مرضیه وحید دستجردی، اولین زنی بود که بر صندلی وزارت تکیه زد و با رای مجلس به عنوان وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انتخاب شد. هرچند این وزارت هم دیری نپایید و احمدی‌نژاد در پی تغییر سریالی وزاری خود، دستجردی را از سمت خود برکنار کرد و دیگر هیچ زنی را به عنوان وزیر برنگزید. با این حال این موضوع باعث شد که بسیاری انتظار داشته باشند روند انتخاب وزیر زن را حتی بیش از پیش در دولت روحانی ببینند. اما حسن روحانی در کابینه خود تنها به مردان فرصت وزارت داد و شاید تنها سمت ویژه و غیرسنتی زنان در دولت جدید، انتخاب مرضیه افخم به عنوان سخنگوی وزارت امور خارجه باشد.

    فاطمه آلیا از نمایندگان اصولگرای مجلس شورای اسلامی در این باره گفت: در دولت قبل اهتمام زیادی برای مسائل زنان وجود داشت و این از نگاه ویژه رئیس‌جمهوری سابق نشات می‌گرفت. اما متاسفانه مصوبات دولت قبل، توسط دولت جدید نادیده گرفته شده است؛ از جمله همین مرخصی نه ماه که اصلا اجرا نمی‌شود و یا قانون حق دور کاری زنان.

    وی در خصوص اولویت‌های دولت روحانی در حوزه زنان گفت: دولت یازدهم باید در درجه اول پای گفتمان فمینیستی که متاسفانه به دولت باز شده است را ببندد. فکر می‌کنم این نگاه حتی در معاون امور زنان ریاست‌جمهوری نیز دیده می‌شود. در درجه بعد باید قوانینی در حمایت از زنان به ویژه زنان بی‌سرپرست مصوب شود. متاسفانه دولت فکر می‌کند کمک به زنان یعنی اینکه آن‌ها نیز باید همانند مردان کار کنند و تا دیر وقت زمانشان را برای کارشان صرف کنند، در حالی که کمک به زنان این است که اجازه ندهیم زن ایران توان خودش را برای رئیس و اداره‌اش صرف کند، بلکه باید شرایطی را فراهم کنیم که هم بتواند با خیال راحت کسب درآمد کند و هم اینکه توان و تمرکز بانوی ایرانی بر خانواده‌اش باشد.

    حضور بانوان ایرانی در همه سال‌ها بی‌بدیل بوده است
    نماینده مردم تهران در مجلس همچنین درباره ارزیابی حضور زنان در جامعه در سال ۹۲ گفت: زنان در همه سال‌های پس از انقلاب، گام‌های بلندی در راستای اهداف انقلاب و انسانیت برداشته‌اند. نمی‌توان گفت در چنین سالی بانوان ایرانی حضوری ویژه داشته‌اند و در فلان سال نداشته‌اند. بانوان ایران در زمان انقلاب تا دفاع مقدس حضورشان در همه صحنه‌ها بی‌بدیل بوده است و در سال‌های اخیر نیز این بانوان هرگاه پای انقلاب و حفظ حرمت‌ها به میان بوده، حضوری شگرف داشته‌اند و بدون تردید سال ۹۲ نیز با وجود انتخابات ریاست جمهوری، حضور زنان که نیمی از مردم ایران را تشکیل می‌دهند، باعث رقم زدن حماسه سیاسی شد.

    وی افزود: نگاهی به زنان جامعه ایران و دیگر جوامع نشان می‌دهد که ارزش زن در ایران، نه بخاطر جذابیت‌های ظاهری بلکه به دلیل مقام او است. طبق روایات یک دختر برای پدر و مادرش کلید بهشت است؛ برای همسرش کامل کننده نیمی از دینش است و وقتی مادر شد، بهشت زیر پای اوست. پس می‌بینید که زن در ایران اسلامی تعریفی متفاوت از زنان غربی دارد.

    قوانینی که زنان جامعه نیازمند آن باشند مطرح نشد
    مجلس شورای اسلامی قوه قانون‌گذاری ایران است. اگر قرار باشد قانونی برای زنان تصویب شود، باید از بوته نظرات نمایندگان بگذرد. اما به سختی می‌توان در سالی که گذشت قانون ویژه‌ای را به یاد آورد که مختص زنان بوده باشد.

    فاطمه آلیا در این باره می‌گوید: البته مجلس نهم در این زمینه دغدغه داشت، اما باید گفت قوانینی که زنان جامعه نیازمند آن باشند، در مجلس مطرح نشد و تنها لایحه‌های دولت بود که در این زمینه وجود داشت.

    آلیا چشم‌انداز سال ۹۳ حوزه زنان را نیز این‌گونه ارزیابی کرد: فکر می‌کنم زنان ایرانی همچون گذشته در تمام عرصه‌ها پیشگام باشند و به همه دنیا نشان دهند که بنیان جامعه بر اساس بانوان است؛ نه به خاطر جذابیت‌های ظاهری بلکه بخاطر توان بالایشان در مدیریت زندگی.

    جایگاه ویژه زن پس از انقلاب اسلامی
    ایران، گذشته تاریخی مردسالارانه طولانی داشته است. زنان ایرانی قرن‌ها به عنوان جنس دوم دیده شدند و از حقوقی همچون حق یادگیری سواد نیز به سختی بهره‌مند می‌شدند. نگاه تجددخواهانه رضاخانی و پسرش هر چند حقوق زنان را تا حدی مورد توجه قرار داد، اما این کار صرفا بر اساس اروپایی کردن ایران بود و توجهی به دین و فرهنگ جامعه نداشت. بعد از انقلاب اسلامی ایران با توجه به نگاه اسلامی و توجه ویژه امام خمینی (ره)، تلاش شد زنان ایرانی جایگاه، شان و منزلت خویش را بر اساس اصول اسلامی و در تطبیق با ویژگی‌های جامعه ایرانی بازیابند.

    مهناز بهمنی دیگر نماینده مجلس، نگاه ویژه انقلاب به زنان را یکی از علل رشد بانوان دانست و گفت: زنان در ۳۵ سالی که از انقلاب گذشته است، توانسته‌اند ساختاری متفاوت را در جامعه زنان ملل تعریف کنند.

    وی در توضیح این موضوع افزود: منظور از تغییر ساختار به این شرح است که در همه ملل‌ها زنان یک کالای لوکس تبلیغاتی هستند و حتی کارهای اجرایی، سیاسی، فرهنگی و اجتماعی آنها اغلب به عنوان یک راهی برای جذب سرمایه و یا افکار عمومی است که گاه خود زنان هم این موضوع را متوجه و درک نمی‌کنند، اما در ایران که تا زمان شاه همین رویه وجود داشت، پس از پیروزی انقلاب از یک نگاه زمینی و صرفا مادی به نگاهی معرفتی و آسمانی تبدیل شد که جایگاه ویژه‌ای برای زن قائل می‌شود و حتی این جایگاه فراتر از جایگاه مرد است.

    وی افزود: بدون شک زنان در سال ۹۲ همچون سال‌های پیشین،نقش موثر وسازنده ای در حرکت رو به جلوی انقلاب داشتند.
    عضو کمیسیون اقتصادی مجلس با بیان اینکه هر زمانی که رویداد مهمی در کشور بوده، زنان نیز حضوری تعیین‌کننده داشته‌اند، اظهار کرد: زنان ایرانی در سالی که گذشت نیز بواسطه انتخاباتی که برگزار شد، نشان دادند هرگز با وجود فشارهای اقتصادی دشمن میدان مبارزه را ترک نمی‌کنند.

    توجه به زنان نباید تنها در ابعاد اقتصادی باشد
    همواره درباره مسائل زنان شعارها و وعده‌های بسیار زیادی مطرح می‌شود. بیشتر این شعارها هم به امور اقتصادی مربوط می‌شود. اما بهمنی اعتقاد دارد اولویت‌های دیگری هم در مورد مسائل زنان وجود دارد.

    نماینده مردم سراب در مجلس تصریح کرد: توجه به زنان نباید تنها از ابعاد اقتصادی باشد. زنان جامعه نیازمند فضاهایی برای فعالیت راحت‌تر هستند. این فضاها هم در زمینه ورزش و هم در زمینه فرهنگ و هم در زمینه امور اجتماعی باید ایجاد شود.

    وی ادامه داد: در حال حاضر ما در زمینه ورزش بانوان با مشکلات جدی در خصوص فضاهای ورزشی و ورزشگاه‌ها نیاز داریم. اغلب مکان‌های ورزشی بانوان مال آقایان است که فقط در زمان‌هایی می‌توانند از آن استفاده کنند که آقایان به آن نیاز نداشته باشند و یا در امور فرهنگی مثل موسیقی نیازمند مکان‌هایی برای اجرای راحت بانوان هستیم و در این زمینه نیز باید اقدامات مقتضی صورت گیرد.

    بهمنی با بیان اینکه در سال ۹۳ بدون شک شاهد تلاش بیش از پیش زنان خواهیم بود گفت: تردید وجود نخواهد داشت که زنان جامعه ایرانی در سال آینده در همه حوزه‌ها به ویژه اقتصادی چرخ‌های حرکت و پیشرفت کشور را خواهند چرخانید و این به حول قوه الهی میسر خواهد بود.
    Daily-2253.jpg
    در دولت یازدهم نگاه تخصصی به زنان وجود ندارد
    زهره الهیان نماینده مردم تهران در مجلس هشتم اعتقاد دارد که زنان ایران فعالیت‌های فراوانی دارند، اما دلیل این که این حضور کمتر به چشم می‌آید، این است که بانوان چندان تمایلی به رسانه‌ای کردن آن ندارند.

    وی با بیان اینکه زنان در طول ۳۵ سالی که از انقلاب اسلامی گذشته است، به توانمندی‌های بالایی دست پیدا کرده‌اند، افزود: زنان قطعا در روند پیشبرد اهداف نظام و کشور نقش بی‌بدیلی دارند. امروز خانم‌های ما در عرصه‌های مختلف علمی، اجتماعی، فرهنگی و سیاسی نقش‌آفرین هستند هرچند که به دلیل خصوصیات روحی و روانشناختی، ممکن است خیلی تمایلی برای حضور در عرصه رسانه‌ای نداشته باشند ولی این عدم حضور یا حضور کم رنگ در رسانه به معنای عدم حضور بانوان در عرصه‌های سیاسی و اجتماعی و علمی و فرهنگی نیست، اما ما شاهد هستیم که در جای‌جای نظام و انقلاب اسلامی و در سطح دستگاه‌های اجرایی و حوزه‌های سیاست‌گذاری، خانم‌ها با نگاه تخصصی و توانمندی‌های علمی که دارند همواره تأثیرگذار هستند.

    الهیان با اشاره به کم لطفی‌های که به شایستگی و توانمندی‌های خانم‌ها می‌شود، گفت: ممکن است در سطوح مختلف اجرایی و مدیریتی و حوزه‌های سیاست‌گذاری توجه لازم متناسب با توانمندی‌های خانم‌ها صورت نگیرد و از این پتانسیل خانم‌ها به نحو احسن استفاده نشود.

    لزوم نگاه تخصصی به فعالیت‌های زنان
    تخصص در هر کاری یک ویژگی لازم و حتی گاه کافی است. با این حال به نظر می‌رسد در بسیاری موارد، جنسیت و تخصص یکدیگر را تحت تاثیر قرار می‌دهند.

    الهیان در این مورد معتقد است: لازم است در سطوح مختلف چه در سطوح کلان مدیریتی و چه در سطوح مدیران میانی و در حوزه‌های کارشناسی استفاده بهتری از توانمندی‌های خانم به ویژه در حوزه‌های تخصصی صورت بگیرد.

    وی با اشاره به سال ۹۲ که با آغاز فعالیت دولت یازدهم همراه بود، اظهار کرد: از زمان آغاز دولت یازدهم متاسفانه شاهد بودیم که متناسب با این توانمندی و پتانسیلی که در جامعه زنان در سطوح مختلف علمی، اجرایی و مدیریتی وجود دارد، برنامه‌ریزی لازم برای استفاده از این ظرفیت‌ها صورت نگرفت و بعضا هم با توجه به جایگاه‌هایی که برخی زنان در دولت بکار گرفته شدند، با نوعی شعارزدگی مواجه بودیم که بیشتر جنبه رسانه‌ای و تبلیغاتی داشت نه به توانمندی‌های خانم‌ها و به همین جهت سال ۹۲ این نقیصه را دارد که حضور خانم‌ها متناسب با شایستگی‌ها و توانمندی‌های آنها نبوده است.

    ظرفیت‌های که استفاده نمی‌شوند
    راه حل بسیاری از مسائل زنان از حوزه قانون‌گذاری می‌گذرد. نماینده مجلس هشتم در خصوص قوانین مصوب مجلس وقت که در حوزه زنان اجرایی نشدند، گفت: در مجلس هشتم قوانین متعددی تصویب شد که بعضاً این قوانین به صورت عام بودند و اختصاص به زنان نداشتند ولی ذیل این قوانین بندها و موادی بود که جامعه زنان را هدف قرار می‌داد که در صورت اجرا تاثیرات مثبتی به دنبال داشت.

    وی افزود: از جمله قوانینی که تصویب شد لایحه حمایت از خانواده بود و یا برخی دیگر از قوانین بودند که در احکام برنامه پنجم توسعه وجود داشت از جمله ماده ۲۳۰ که یک ماده جامع و کامل در برنامه پنجم است که شاید تا امروز اجرایی نشده است و این مسئولیت متوجه مرکز امور بانوان ریاست جمهوری است که در واقع در این ماده آمده که باید اسناد متعددی توسط معاونت امور بانوان ریاست جمهوری تعیین شود که حوزه‌های مختلف از جمله حوزه سلامت و امنیت و حقوق زنان را تحت پوشش قرار دهد تا ملاک عمل دستگاه‌ها قرار گیرد.
    الهیان ادامه داد: در حال حاضر ما ظرفیتی مثل ستاد ملی خانواده را داریم که این ظرفیت، ظرفیت بسیار مغتنمی است، برای این که ماده ۲۳۰ برنامه پنجم تحقق پیدا کند و به نتیجه برسد زیرا این ماده کمک زیدی به احقاق حقوق زنان خواهد کرد.

    وی افزود: بحث اشتغال خانگی و حمایت از این دست مشاغل از دیگر لوایحی بود که به تصویب رسید. هر چند لایحه به صورت عام مطرح شده اما فرصت مناسبی است در حمایت از بانوانی که با توجه به مسئولیت خانواده و فرزندان کار در منزل را بر مشاغل خارج از خانه ترجیح می دهند و همپنین آن دسته از بانوانی که امکان اشتغال خارج از خانه را ندارند و به دنبال راهی برای کسب درآمد هستند.

    وی با بیان اینکه قوانین دیگری نیز وجود داشت ولی اهم آن‌ها این موارد بود، اجرایی شدن این قوانین را وظیفه ستاد امور زنان ریاست جمهوری و ستاد ملی خانواده دانست و افزود: متاسفانه با وجود اینکه فرصت خوبی برای اجرای قوانین وجود دارد اما شاهد هستیم بعضی از این قوانین توسط دولت نادیده گرفته می‌شود از جمله قانون افزایش مرخصی بانوان که تامین کننده آرامش و سلامت بانوان و فرزندانشان بود، اما این قانون اجرایی نشد و خانم‌های از این فرصت محروم شدند و این مسئله می‌تواند فشار روحی زیادی را به خانم‌ها تحمیل نماید که متاسفانه دولت این قانون را جزو اولویت‌های خودش ندانسته است و در بودجه سنواتی هم بار مالی آن را ندیده است و قاعدتا اگر ما نگران کاهش رشد جمعیت هستیم، این‌گونه سیاست‌های تشویقی برای زنان در نظر گرفته شود.
     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷