2367
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم فضلعلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 2367
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    چهارشنبه، ۲۰ فروردین ۱۳۹۳
    به بهانه روز هنر نگاهی داریم به وضعیت صنایع دستی

    دخت ایران - در حالی که در دنیا صادرات صنایع‌دستی سالانه نزدیک به هزار میلیارد دلار گردش مالی دارد، ما نه تنها با کاهش ۱۴ درصدی صادرات روبه رو بوده‌ایم بلکه حتی نتوانستیم این صنایع را به خانه‌های مردم خود صادر کنیم.

    کشوری که روزگاری پر بود از هنرهای دستی متنوع ، امروز حالش وخیم است؛ و نقش رسانه‌ها را در ایجاد این اوضاع  نمی‌توان نادیده گرفت.

    امروزه رسانه‌ها با گوشت و پوست ما آمیخته شده‌اند به گونه‌ای که تلویزیون تبدیل به عضو جدا نشدنی خانواده‌ها شده است. یکسان‌سازی فرهنگی، سوغات همین رسانه‌هاست، سوغاتی که چهره شرق و غرب ، شمال و جنوب کشورمان را شبیه به هم کرده است. دیگر از آن لباس‌های محلی دست‌دوز زنان خبری نیست. لباس پوشیدن یک خانم شهری تفاوتی چندانی با طرز پوشش یک خانم روستایی ندارد.

    رسانه‌ها قبل از هرچیز نیازهای کاذب در افراد ایجاد می‌کنند و بعد از آن، محصولات استاندارد شده و از پیش تعیین شده‌ای را روانه بازار می‌کنند و این چنین است که همه مردم جامعه شبیه به هم می‌خورند و شبیه به هم می‌پوشند.

    به علاوه رواج تجمل‌گرایی و غرب‌گرایی که از سمت برخی برنامه‌ها به جامعه دیکته می‌شود؛ منجر به برچیده شدن بسیاری از صنایع دستی ما شده.

    Daily.2319.jpgنایک و آدیداس و اکو و... چه اصل‌شان چه تقلبی‌شان، در زنجان بساط چاروق(کفش‌های چرمی که تا ساق بندهایشان بسته می شود.) را برچیده‌اند و چموش دوزان گیلانی را از کار بی کار کرده‌اند.

    بلورهای کریستال  نفس‌های زنان چیغ‌باف عشایر را به شماره انداخته است.(چیغ ظروف حصیری تزیینی است) و در خانه‌ها جایی برای پاپیه ماشه(جعبه‌ها و شمعدان‌های تزیینی از جنس کاغذ) نگذاشته است.

    پارچه‌های  ترک و چین و تایلند عرصه را بر زنان مخمل‌باف و برک‌باف خراسان، دارایی‌بافان یزد و کرباس‌بافان و چوخه‌بافان تنگ کرده است.

    و چه قدر جای هنر‌های دستی زنان روستایی(ترمه ، خوی، پارچه سری و...) در خانه‌هایمان خالی است. هنرهایی که نشان از عشق به زندگی و خانواده دارد و بیان‌گر خلاقیت و نوآوری زن ایرانی است و در نهایت فرهنگ اصیل کشورمان را به نمایش می‌گذارد.

    و چه خوش گفت شاعر که:
    ماه درخشنده چو پنهان شود                        شب پره بازیگر میدان شود

    بهترین ناجیان این اوضاع بحران‌زده، زنان هستند. چه بسیارند بانوان خانه‌داری که که در کنار رسیدگی به امور منزل و تربیت فرزندان همراه با همسران خود با هنرمندی‌شان به تامین مخارج زندگی می‌پردازند و در این میان کم نیستند زنان سرپرست خانواری که دستان هنرمند‌شان تنها منبع درآمدشان می‌باشد.

    ولی، آیا دولت از این زنان حمایت خواهد کرد؟ آیا مشکلات بیمه‌ای آن‌ها حل خواهد شد؟ آیا در آینده شاهد تلاش سازمان میراث فرهنگی در ایجاد بازار برای تولیدات هنری زنان خواهیم  بود؟ آیا آموزش و پرورش برای معرفی این هنر به زنان آینده این کشور اقدامی انجام خواهد داد؟ آیا روزی می‌رسد که رسانه ملی‌مان به جای تبلیغ کالاهای خارجی، صنایع دستی زنان ایرانی را تبلیغ کند؟

    و آیا اگر این چنین نشود مرگ صنایع دستی‌مان فرا خواهد رسید؟...


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷