2158
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. فرهاد اسماعیلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 2158
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    شنبه، ۳۰ فروردین ۱۳۹۳
    شبهات و ابهامات موجود در فرم هدفمندی یارانه‌ها

     

    دخت ایران - پس از آنکه دولت برای اجرای مرحله دوم هدفمندی یارانه‌ها اعلام کرد که برای تعیین درآمد خانوار باید درآمد زن هم در نظر گرفته شود، شبهات و ابهامات زیادی در این باره ایجاد شد. چرا که از نظر شرعی و قانونی (قانون اساسی و قانون مدنی) لحاظ کردن درآمد زن در سهم خانوار خلاف است. از سوی دیگر شرع اسلام هم این موضوع را دارای اشکال می‌داند. چرا که کسب درآمد خانواده بر عهده مرد است و زن و فرزندان در این باره نقشی ندارند.

    بر اساس ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی کشورمان، زن مالک اموال خود است و می‌تواند با آنها هر کاری کند و شوهر هم نمی‌تواند در آن هیچ‌گونه دخل و تصرفی داشته باشد. این موضوع نشان می‌دهد که زن در اموالی که دارد یا خود تحصیل می‌کند قدرت دارد و اگر بخواهد درآمد خود را فقط برای خود و اعمالی که بداند هزینه می‌کند. در حقیقت لحاظ کردن درامد زن در سبد درآمدی خانوار موضوعی است که از نظر ماده ۱۱۱۸ قانون مدنی کشور ایراد دارد.

    اگر نگاهی کلی‌تر به قانون مدنی کشورمان داشته باشیم به صراحت گفته شده که تأمین معاش و پرداخت نفقه از تکالیف مرد است و زن و فرزندان در این موضوع نقشی ندارند مگر اینکه خود مایل باشند از درآمد خود برای خانواده هزینه کنند. البته با توجه به ساختار جامعه ما و مشکلات اقتصادی که اکنون وجود دارد، همه افراد خانواده در هزینه کردها و رفع مشکلات اقتصادی خانوار شریک هستند؛ اما آنچه مسلم است اینکه مرد نان‌آور خانه است؛ از سوی دیگر یارانه نقدی به سرپرستان خانوار که بیشتر مرد هستند اعطا می‌شود و زن به صورت جداگانه یارانه دریافت نمی‌کند که درآمد خود را در این موضوع دخیل کند.

    کارشناسان معتقدند که بر اساس قانون، زنان مکلف به هزینه کردن درآمد خود برای تأمین هزینه‌های جاری خانوار نیستند اما در پرسشنامه ویژه پرداخت نقدی یارانه توسط دولت، درآمد ماهانه آنان در درآمد کلی خانوار محاسبه شده که در عمل با قانون در تضاد است.


    Daily.2369.jpg
    نگاه شرع به درآمد زن
    شرع اسلام هم درآمد زن را از دارایی‌های او می‌داند و کسی نمی‌تواند این بخش از دارایی‌های زن را در اقتصاد خانواده هزینه کند. تمامی این موارد نشان می‌دهد که دولت در این موضوع برخی موارد قانونی و شرعی را در نظر نگرفته است و اگر هم در نظر گرفته شفاف‌سازی در این باره نکرده است. از سوی دیگر اگر قرار است که درآمد زن در کل درآمد خانوار در نظر گرفته شود پس چرا هزینه‌های مستمر مشخص مانند اقساط بانکی از درامد خانوار کاسته نمی‌شود. تمامی این موارد را وقتی کنار هم بگذاریم در می‌یابیم که محاسبه درآمد خانوار به عنوان یکی از منابع تأمین هزینه‌های خانواده، منصفانه، منطقی و منطبق بر قانون و شرع نیست.

    نگاه دولت
    اما دولت در دفاع از این موضوع بیان می‌کند که درآمد کل باید در هدفمندی یارانه‌ها لحاظ شود فارغ از اینکه چه کسی مالک است. دولت ادعا دارد که اگر کل درآمد خانواده‌ای از یک عددی بالا‌تر باشد، باید در دریافت یارانه لحاظ شود و این با قانون مدنی‌ منافاتی ندارد.

    کارشناسان دولتی می‌گویند قرار نیست زن درآمد خود را در اختیار همسرش گذارد، بلکه درآمد وی در سرجمع درآمد خانوار حساب می‌شود. دولت وارد مصادیق نمی‌شود و میزان درآمد خانوار را در نظر داریم؛ اگر خانواده‌ای فرزندی دارد که درآمد ماهانه وی پنج میلیون تومان می‌باشد، آن هم جزو درآمد خانوار است.

    اما نگاهی حقوقی به این موضوع نشان می‌دهد نگاه یک سویه دولت به هدفمندی یارانه‌ها و در نظر نگرفتن انطباق شرعی و قانونی برخی موارد مورد درخواست در فرم هدفمندی یارانه‌هاست که برخی از آنها در بالا اشاره شد و نوعی تخطی از قانون محسوب می‌شود.
     


    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۰ اردیبهشت ۹۳
        ۱۰:۲۴
     1.  
      این دولت که با رییس حقوقدانش کلا فاتحه همه مواد شرعی و حقوقی رو داره میخونه خدا به خیر کنه. اشکالات حقوقی این بحث یارانه و هدفمندی رو با ابتدایی ترین الفبای حقوقی میشه زیر سوال برد فقط نمیدونم چرا این جناب حقوقدان هنوز متوجه نشدن یا شایدم...
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷