1084
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مرضیه احمدزاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1084
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    این لغت به ظاهر عامیانه و سخیف "زن‌ذلیل" هم برای خودش لغتی است!
    عبارت "زن‌ذلیل" کم به گوش من و شما نخورده است. هم من و هم شما خوب می‌دانیم این لغت به ظاهر عامیانه و سخیف، برای خودش لغتی است و در جامعه سنتی ما فرهنگی را –نه لزوما مثبت- دنبال خود به یدک می‌کشد. می‌گوییم سنتی، چون در ایران هنوز جنبه‌های سنتی به جنبه‌های به اصطلاح مدرن آن می‌چربد. بگذریم و برگردیم به همان لغت و مفهوم نهفته در آن. ولی چرا نهفته؟ اصلاح می‌کنم. همان فرهنگ آشکاری که این لغت فریاد می‌زند. به اصطلاح عام همان زن‌ذلیلی و به اصطلاح جامعه‌شناسانه، زن سالاری و مرد سالاری. طبق یک نظر کاملا غیرکارشناسانه، ولی درست، این پدیده، مثل نوزاد ناقص الخلقه، محدود به زمانی خاص، مثل دوران ما، و مکانی خاص، مثل جامعه ما، نمی‌شود. سند آشکار هم اینکه معروف‌ترین زن ذلیل دنیا، یعنی سقراط، یونانی بود، نه ایرانی.
    نکته دوم اینکه با وجودی که این دو پدیده، مثل دو نوزاد دوقلو، به موازات هم به وجود آمده‌اند و به حیات خود ادامه می‌دهند، اما به هزار و یک دلیل ناشناخته زن ذلیل‌ها در جامعه ما بیشتر به چشم می‌آیند. فقط کافی است چند تا از آثار و نوشته‌هایی که در خصوص نکوهش زن سالاری است، بیافتد به دست چند بدخواه –ما هم که شکر خدا در این زمینه کمبود امکانات نداریم- آن وقت است که می‌روند جار می‌زنند که ای وای در جامعه ایران چه می‌گذرد.
    خلاصه این که ادبیات طنز ما –که صد البته نشان‌دهنده روح ملت ماست- جامعه ایرانی را زن سالار معرفی می‌کند. سند دوم هم وجود کلمه زن ذلیلی در برابر زن سالاری و عدم وجود هیچ کلمه‌ای در برابر مرد سالاری است! (نشان به آن نشان که اسکیموها چندین و چند کلمه برای نامیدن برف دارند. حالا ما کاری به عرب‌ها نداریم). همین خلا معنایی رک و پوست‌کنده نشان می‌دهد "مرد ذلیلی" (با اجازه بزرگ‌ترها و فرهنگستان و ادبا و زبان‌شناسان) در جامعه ما یا دیده نمی‌شود و یا امری عادی جلوه می‌کند! پس تا وقتی که به وجود نیمی از مشکل پی نبرده‌ایم یا اصلا آن را مشکل نمی‌دانیم، چگونه می‌خواهیم کل آن را حل و فصل کنیم؟!
    مخلص کلام این که شریک زندگی کسی شدن یعنی شریک شدن در قلب و روح دیگری و نه تسلط بر او. علت پدید آمدن این نوزاد دوقلوی ناقص‌الخلقه هر چه باشد، درمان آن همین است: «سخاوت در عشق، به جای خساست در آن!»
     

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷