698
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم یارقلی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 698
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها


     
     
     اندک زمانی است طرح تشکیل خانواده‌های نیمه مستقل به عنوان راهکار تسهیل ازدواج جوانان کشور مطرح است. بر اساس این طرح، لازم است خانواده‌ها بپذیرند جوانان با عقد دائم میهمان خانواده‌های خود باشند تا زمانی که زمینه استقلال آنان فراهم شود. خانواده نیمه مستقل به خانواده‌ای گفته می‌شود که مدتی از زمان عقد دختر و پسر می‌گذرد اما هنوز در خانه‌های پدر و مادر خود زندگی می‌کنند و تصمیم دارند چند سال بعد ازدواج کنند.
     
    این رسم در سه چهار دهه گذشته در ایران رواج داشت اما اکنون دیگر اجرا نمی شود و حال سازمان ملی جوانان با احیای آن قصد دارد آمار ازدواج را در جامعه بالا ببرد. مدافعان این ایده معتقدند با اجرای این طرح میزان ناهنجاری های اجتماعی از جمله دختران فراری، تجاوز کاهش خواهد یافت. و بار ترافیک ازدواج در کشور هم سبک می شود البته این احتمال هم هست که  جوانان تا آخر عمر همین طور نیمه مستقل زندگی کنند.
     
    اگر خوشبینی طراحان ایده خانواده نیمه‌مستقل را بپذیریم، با شرایط موجود هیچ تضمینی برای حل مشکلات اقتصادی و بلوغ فکری زوج‌ها در مدت زمان محدود وجود ندارد، ضمن این که ارتباط زناشویی در تمامی فرهنگ‌ها ، از جمله تابوهای فرهنگی است که تنها با تعهد و استقلال فکری و فیزیکی افراد معنا پیدا می‌کند و به لحاظ فرهنگی هم‌اکنون این ارتباط در منزل پدری به معنی شکستن تقدس خانواده مستقل است.
     
    بسیاری ار کارشناسان معتقدند زندگی یک زوج دور از یکدیگر در خانه والدین مستلزم بسترسازی فرهنگی است که حداقل ۱۵ سال طول می‌کشد. در این ازدواج مسائل اقتصادی و تامین هزینه‌های طرفین اولین پرسش‌های ایجاد شده است . همچنین  حس مسئولیت‌پذیری به عنوان یکی از ارکان مهم در نظام خانواده، در ازدواج نیمه مستقل به گونه‌ای زیر سؤال می‌رود و روابط عاطفی نیز در ازدواج‌های اینچنینی خدشه‌دار شده و مشکلا‌ت عدیده‌ای برای خانواده‌ها ایجاد خواهد شد. که در نهاین معادله ای را رقم می زند که جواب واضحی دارد.
     
     
    باید قبول کرد زمانی که مدت عقد که طولانی شود خانواده از یک سو نمی تواند جلوی دیدارهای این جوانان را بگیرد و از سوی دیگر از سرویس دهی و رفت و آمدهای آنها خسته خواهد شد که در ادامه مشاجراتی را به همراه می آورد. این در حالی است که تجربه ثابت کرده زمانی که دوران عقد یا نامزدی افراد  بیش از ۲ تا ۶ ماه طول بکشد، دچار مشکلات و درگیری می‌شوند و در نهایت این امر منجر به جدایی خواهد شد، به طوری که ۲۰ تا ۳۰ درصد زوج‌هایی که دوران عقد طولانی دارند، قبل از شروع زندگی از هم جدا می‌شوند.
     
    الگوی خانواده نیمه مستقل با این شرایط تنها برای یک درمان مقطی ممکن است مفید بنظر برسد اما در دراز مدت علاوه بر حل نکردن بحران ازدواج، کشور را با بحران طلاق مواجه می کند. دوران عقد و تاخیر در بروز ازدواج، از بحرانی ترین دوران در زندگی زوجین است .برای اشاعه فرهنگ ازدواج، باید سیستمی متمرکز با مصوبات اجرایی در کشور پیش بینی و الگوهای کاربردی و راهبردی براساس مطالعات مختلف ارائه شود نه اینکه با طرحی که هنوز دوران پایلوت خود را  در محیز های مختلف سپری نکرده است بفکر رفع مشکل تمام جوانان باشیم.
     
    طرح هر ایده فرهنگی نیازمند فراهم شدن مقدماتی است، چرا که منجر به ایجاد موج‌های فکری جدیدی می‌شود که در صورت رواج نیازمند آن مقدمات است. اگر بپذیریم که خانواده نیمه مستقل عامل رفع مشکل ازدواج است باید با تحقیق و بررسی علمی آن را تایید کرد و با قرار دادن شرایطی مانند حدود ارتباط زوج‌ها، مدت زمان زندگی نیمه مستقل، تکفل مالی خانواده بر دوش مرد یا زن و از همه مهم‌تر آموزش دختران و پسران و خانواده های آنها درخصوص این نوع خانواده از تبعات منفی آن جلوگیری کرد.
     
    نباید فراموش کرد ما در اوج جوانی جمعیت کشور قرار داریم و تشکیل خانواده بیش از پیش اهمیت یافته است پس باید به دنبال راه‌حل اساسی بود تا اگر باری از مشکلات برنمی‌دارد، حتی‌الامکان به آنها دامن نزند.


     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷