706
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. ناتاشا امیری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 706
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    روز جهانی مرد نداریم، شاید چون مردان در این موارد کمتر ضعف نشان می‌دهند؛ شاید هم از درک عمق فاجعه عاجزند. شاید هم دلایل دیگری وجود دارد که چون من زنم نمی‌دانم.    برای زن‌هایی که نگاه جنسیتی ندارند و در هیچ مورد (از ضریب هوشی گرفته تا قابلیت‌های ذاتی) از مردان کم نمی‌آورند و بر عکس، این مردان هستند که همیشه در برابرشان با الکن بودن سفسطه‌ها عقب نشسته‌اند، روزجهانی زن کمی نامتعارف و حتی بی‌مورد به نظر می‌آید. می‌دانم... تعداد چنین زنانی خیلی زیاد نیست. ولی تعداد مردانی هم که از طرف همسران مورد آزار فیزیکی و روحی قرار می‌گیرند یا به خاطر عدم استطاعت در پرداخت مهریه‌ پشت میله‌های زندان می‌افتند کم نیست. اما روز جهانی مرد نداریم، شاید چون مردان در این موارد کمتر ضعف نشان می‌دهند؛ شاید هم از درک عمق فاجعه عاجزند. شاید هم دلایل دیگری وجود دارد که چون من زنم نمی‌دانم. اما در اختصاص دادن روزی به جنس زن، معنی‌های زیادی خوابیده، به خصوص بیدادها و احقاق حقوق‌ها.


    این روز القا می‌کند که غیر از زمانه‌های مادر سالاری، در طول تاریخ جفا، خشونت جنسی، نداشتن تساوی حقوق و اسارت در نظام مردسالاری... به زنان تحمیل شده. از حرمسراهای ساسانی و عثمانی گرفته تا مثلا «هشتم مارس ۱۸۵۷ و تظاهرات زنان کارگاه‌های پارچه‌بافی نیویورک». بعد هم کم‌کم مبارزات زنان برای تأمین حقوق سیاسی و اجتماعی اوج گرفت و در سال ۱۹۱۱ خیابانهای آلمان، اتریش، سوئیس و دانمارک را به لرزه در آوردند و بعد هم کمیسیون سالانه مقام زن و... بله شکی نیست غالب زنان بر خلاف زنانی که در شروع این متن از آنها نام برده شد، شاهد ظلم‌هایی بوده‌اند. کسی منکر این‌ها نیست که اگر بود چنین روزی اصلا نام‌گذاری نمی‌شد. یعنی نوعی نگاه واقع‌بینانه در این مورد وجود دارد. اما نکته این است که این نگاه واقع‌بینانه بهتر است موشکافانه‌تر و واقع گرایانه‌تر به این قضیه بپردازد.


    مطلبی که قصد داشتم از شروع این متن بگویم همین بود. این که در تحلیل و ریشه‌یابی علل محرومیت زنان نباید ابعاد دیگر و مهمی را از قلم انداخت. به خصوص ابعادی که به خصوصیات خود زن‌ها مرتبط است. قوانینی که منجر به عدم تساوی می‌شود و خشونت مردان علیه زنان تنها بخشی از محرومیتی است که بر زنان اعمال شده است. وقتی کتاب جنس ضعیف اوریانا فالاچی را می‌خواندم به نظرم این طور رسید که مسئله‌ عمده زنان قوانین نیستند. اگر دنیا را بگردید، بیشتر از تفاوت قوانین، متوجه شباهت زنان با یکدیگر می‌‌شوید. دغدغه یک زن در هند با آمریکا تفاوت چندانی ندارد و آن هم نیازهای عاطفی و وابستگی به جنس مرد است. مشکل عمده ما زنان خود ما هستیم. بخش عمده ستم و جفاها را خود ما با نوع نگرش و دیدگاه‌مان بر خود خواسته‌ایم. بعضی زن‌ها را می‌شناسم که اگر قانون هم تسهیلاتی برایشان فراهم کند، چه بسا حاضر نشوند به قیمت رسیدن به حق خود، ‌مردشان را از دست بدهند. این قضیه تفاوتی هم در بین زنان طبقات مختلف اجتماع ندارد؛ که خفت‌هایی از زنان روشنفکرنما در شکار مرد دیده‌ام که از زن‌های ظاهرا ‌کم سوادتر ندیده‌ام.


    اغلب زن‌ها زنان دیگر را در از هم پاشیدن کانون خانواده‌شان مقصر می‌دانند تا همسر خودشان را! این که هر کسی چه چیز را فدای چه چیز می‌کند، یک انتخاب شخصی و درونی است و البته به خودش ربط دارد و نه هیچ کس دیگر، ولی گاهی اوقات قوانین این بهانه را دست‌شان می‌دهد تا تمام ندانم کاری و ضعف‌های خود را گردن قانون بیاندازند. اینجا دیگر فکر نمی‌کنم مسئله فقط بعد شخصی پیدا کند. یک بحران درونی دارد ابعاد بیرونی پیدا می‌کند. تب تساوی‌خواهی و هیاهو‌های آزادی‌خواهی همه را می‌گیرد و اصل قضیه فراموش می‌شود که از نظر من ضعف عاطفی ز‌نان است. زن‌ها کلید رهایی را در درون خود و فکر خود دارند، نه لابلای قوانین. اگر زنی بر نفس خود غلبه کند، جایگاه واقعی خودش را بشناسد، و مقهور ضعف‌هایش نشود، به زعم من تمام راه را رفته و هیچ قانونی نمی‌تواند آزارش دهد. چون خود را شناخته و برای خودش احترام قائل است؛ اجازه نمی‌دهد بازیچه خشونت مردان هم قرار گیرد.


    در آخر علیرغم پاسداشتی که برای روز جهانی زن قائلم (از این جهت که معنای احترام به مقام زن را هم یک جورهایی در خود دارد) تنها می‌توانم امیدوار باشم نگاه و بینش زنان طوری تغییر کند که چنین روزی با القای معنای عدم تساوی بین زن و مرد، از صفحه تقویم جهانی کاملا پاک شود.

     


     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷