1177
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهرا باقری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1177
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    «ببین خانوم، شما از علم و تکنولوژی عقب هستی! یه چیز بگم دلخور نشین‌ها، همین که تا حالا مجرد موندین به خاطر همینه دیگه، دو زار از روانشناسی رنگ سر در نمی‌یارین!»
    از همان دفعه اولی که سوار قطارهای مترو شدم، از آن بدم می‌آمد، به دلایل مختلف، که یکی از آن‌ها عدم تنوع قطارها بود. هیچ عکس یا پوستری تا انتهای مسیر نبود و هم‌قطاران هم که مانند اتوبوس، مسیر زیادی را همراهت نبودند تا بحثی یا حرفی پیش بیاید و جو عوض شود. تنها تفریح ما هر از گاهی صدای جیغ بود!‌ که هر بار با کلی پرس و جو متوجه می‌شدیم که کسی بین درها گیر کرده و این اواخر هم از تنوعش کم شده بود، چون مردم یاد گرفته بودند که موقع شنیدن صدای بوق، باید از درها فاصله بگیرند.
    اما تازگی‌ها مترو جذاب شده، هم از جهت تنوع که قوطی‌های نوشیدنی را به جای دستگیره آویزان کرده‌اند و هم از نظر رنگ و وارنگی که هر ایستگاه با کلی انرژی و هیجان، هرچه فروختنی است را می‌فروشند؛ از بند کفش گرفته تا انواع لوازم زندگی و صد البته ارزان قیمت.
    امروز وقتی هنوز چشمانم از خواب باز نشده بود، اول خط سوار قطار شدم و چندی نگذشته بود که فروشنده‌ای با صدای بلند و رسا انواع مختلف شال را به عرضه گذاشته و چراغ اول سفر را روشن کرده بود!
    - «انواع مختلف شال، هم متراژ زیاد، هم جنس خوب و هم تنوع رنگ در حد المپیک، خانم ها در ۷۰ رنگ، کسی می‌خواد بدم ببینه؟ خانم شما نمی‌خواهید؟»
    - «نه، من دیگه از تنوع رنگ خوشم نمی‌آد؛ یعنی اصلا برام مهم نیست، حالا شال آبی باشه یا قرمز یا صورتی یا نارنجی، من اصلا بی‌رنگ می‌خوام! شاعر هم می‌گوید: چون که بی‌رنگی اثر رنگ شو/ موسی‌ای با موسی‌ای در جنگ شو! (البته خودم هم ربط شعر به بحث رو نفهمیدم!) من شال بی‌رنگ می‌خواهم که هیچ مغازه‌ای نداره، حتی اگه ۷۰ تا تنوع داشته باشه! شما دارین؟!»
    - «نه! چقدر دلتون پره، ولی به نظرم یه تنوع بدین به زندگی‌تون بد نیستا!»
    این را گفت و رفت!    - «مانتوهای تابستانی، زمستانی، پاییزه،‌ بهاره؛ در انواع سایز و مدل و رنگ، هر رنگ که بخواهید و با رنگ صورت شما هماهنگ باشه داریم، تستر هم داره، خانم‌ها کسی نمی‌خواد؟»
    - «نه، من که نمی‌خوام، یه زمانی دوست داشتم مانتوهای صورتی بپوشم با شال بنفش، هر کی از راه رسید مسخره کرد، دیگه نمی‌خوام مسخره شم! همین رنگ قهوه‌ای مشکی بهتره، مشکی که می‌گن رنگ عشقه و من از وقتی انتخابش کردم و در محل کارم می‌پوشمش همه از من حساب می‌برند و می‌شنوم که پشتم می‌گن به به! چه با وقار و سنگین و صد البته اسرارآمیز، حالا درسته یه کم سنم رو بالا نشون می‌ده اما به حساب اینکه حرفم برو داره می‌ارزه! رنگ قهوه‌ای هم که دیگه حرف نداره، هرکی نگاه می‌کنه، یاد فسفر مغزش می‌افته به نظر من که خوبه این طرح رو در کل کشور اجرا کنند و کلی رنگ قهوه‌ای به در و دیوار بزنند که مردم یه کم بیشتر مطالعه کنند، سرانه‌ی مطالعه اینقدر پایین نباشه، به درس و بحث علاقمند بشوند، حالا فرقی نمی‌کنه اتوبوس باشه، مترو باشه یا کوچه و خیابون، علم نباید محصور در مدرسه و دانشگاه باشه! البته قبلا دوست داشتم رنگ‌های گرم و پر نشاط بپوشم، مثلا رنگ سبز روشن، زرد، قرمز و نارنجی که یه کم سنم رو هم کم نشان می‌داد و نشاط و خنده هم توش بود، اما محل کارم محدودم کرد، یه مدت مقاومت کردم که موقع مهمانی و گردش رنگ روشن بپوشم، اما خستگی ناشی از کار مقاومتم را تحلیل داد! اما الان که فکر می‌کنم به نظرم مشکی رنگ عشقه!
    واه چرا رفت؟ داشتم دلیل براش می‌آوردم؛‌ واقعا که...!»

    - «زیر سارافونی، با جنس‌های مختلف‌ و تنوع‌های رنگی زیاد، حتی فسفری هم داریم! خانم شما نمی‌خواین یه کم رنگ شاد بپوشین؟»
    - «زیر سارافونی که دیده نمی‌شه، فقط به خاطر یه تیکه آستینش این‌قدر پول بدم؟!»
    - «ببین خانوم، شما از علم و تکنولوژی عقب هستی! شما هنوز نمی‌دونین که رنگ‌ها چه تاثیرات عجیبی روی انسان می‌ذارن! رمز موفقیت خیلی از افراد در شناخت رنگ‌هاشونه، یه چیز بگم دلخور نشین‌ها، همین که تا حالا مجرد موندین به خاطر همینه دیگه، دو زار از روانشناسی رنگ سر در نمی‌یارین! مثلا ببینین اگه می‌خواین نشون بدین که مغرور و با استقامت هستین، چون خیلی از آقایون از این مسئله خوششون می‌یاد، رنگ سبز رو استفاده کنین چون رنگ سبز سمبل درخت کاج باعظمتی است که ریشه عمیقی دارد و مغرور و سر به آسمان کشیده است؛ تصویری برای نشان دادن غرور و استقامت. حالا اگه کیس مورد نظرتون به آرامش نیاز داره، جلوش همش آبی بپوشین، رنگ آبی از نظر سمبلیک با آب آرام برابر است؛ نشانه‌ای برای صلح و آرامش، هماهنگی و رضایت خاطر و...»
    داشت همینطور حرف می‌زد و می‌رفت، خوب حالا فکر نمی‌کرد شاید من نظرم عوض شده باشد و بخواهم یک کم اثرگذار باشم؟!

    - «پیش‌بند آشپزخانه همه رنگ، همه مدل! نبود؟ خانم‌ها کسی پیش‌بند نمی‌خواد؟ قابل شستشو و اتو کردن هم هستا، خودم دوختمشون، نبود؟»
    - «چرا، چرا، خانم من یه رنگ بنفش می‌خوام دارین؟»
    - «بله، اما یه نصیحت بکنم، شما رنگ بنفش بهتون نمی‌یاد، همین دو سه تا خواستگارتون رو هم از دست می‌دین، رنگ باید متناسب رنگ صورتتون باشه، شما صورتتون روشنه، باید رنگ تیره بپوشین!»
    بدون اینکه بپرسم آخر رنگ پیش‌بند چه ربطی به خواستگار داره، گفتم: «خب، چه رنگی دارین؟!»
    - «تک رنگه، قهوه‌‌ای با حاشیه‌های مشکی!»

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷