1380
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • زن خانه‌دار که شبانه‌روز در خدمت خانواده است، به سادگی نادیده گرفته شده، در حاشیه قرار می‌گیرد و گاه فراموش می‌شود. لطفش بدل به وظیفه شده، مهربانی‌اش مورد شبهه قرار گرفته و حتی حرفهایش جدی گرفته نشده و تمسخر نیز می‌شود.
    ماندانا کریمی در اپیزود اول نمایشنامه «سیگنال ۱» فضایی غیرمتعارف در یک سیاره را توصیف می‌کند که مردم از زمین برای کار به آنجا می‌روند و بنابر مهارت و سابقه کاری که دارند استخدام می‌شوند. نمایشنامه به مصاحبه زنی خانه‌دار با مسئول استخدام این سیاره می‌پردازد. زن از مهارت‌های خود در مدیریت زندگی، حسابداری، صندوق‌دار مالی، آشپزی، خیاطی، شست و شو، جمع‌آوری، برنامه‌ریزی زمانی، کمک آموزگار کودکان، تعمیرکار وسایل خانه، سرویس شخصی، خشکشویی البسه، مامور خرید و... گفته و کاری می‌کند که موجود فضایی به شگفت درآمده و پیش از آنکه ادامه مصاحبه را انجام دهد با شرمندگی به زن اعلام کند که متاسفانه آنها نمی‌توانند هزینه تمام مهارت‌های او را بپردازند و به صلاح سیاره نیست که فردی همه‌کاره چون او را به استخدام درآورند. زن که از این برخورد جاخورده، به مسئول اعلام می‌کند در زمین حقوقی بابت این کارها دریافت نمی‌کرده و حالا هم انتظار زیادی ندارد... فقط در همین حد که بتواند در سیاره‌ای جز زمین زندگی کرده و روزگار بگذراند، کافی است. حالا از او اصرار است و از موجود فضایی ناباور به این قناعت انسان، انکار!
    اما آنچه در این طنز نمایشی بیش از هر چیز جدی است، نادیده گرفته شدن زحمت و تلاش یک زن خانه‌دار است. او که شبانه‌روز در خدمت خانواده است و بزرگ شدن فرزندان هم باری از روی دوشش برنداشته و گاه بر سنگینی این بار می‌افزاید، به سادگی نادیده گرفته شده، در حاشیه قرار می‌گیرد و گاه فراموش می‌شود. خدمتش به دیگران بدل به وظیفه شده، لطف و مهربانی‌اش مورد شبهه قرار گرفته و حتی حرف‌هایش جدی انگاشته نشده و مورد تمسخر نیز قرار می‌گیرد. و با این همه، در قبال تمام این خدمات، تنها به قدرشناسی همسر و فرزندان بسنده می‌کند و ادعا دارد بزرگ‌ترین اندوه زندگی‌اش در این است که مبادا همسر و فرزندان هم قدر زحمات او را زیر سوال ببرند!
    اگر تمام مشکل زنان خانه‌دار امروز را به همین یک نمونه هم خلاصه کنیم، نه تنها راه‌حلی برای آن ارائه نمی‌شود، که اصلا دغدغه حل آن نیز وجود ندارد! چه رسد به آنکه با دقتی بیشتر به این قشر پرداخته و دریابیم نه تنها از جایگاه اجتماعی مناسبی برخوردار نیستند و حتی در روز زن و مادر نیز به ندرت در عرصه‌های اجتماعی از ایشان تقدیر می‌شود، که دستمزد، بیمه، بازنشستگی، پس‌انداز و بالاخره داشتن ساعت تفریح و سرگرمی از جمله مواردی است که این دسته از آن محرومند.
    دلم نمی‌خواهد این نوشته به ناله و نقد و گلایه بکشد. دوست دارم فکر کنم از این پس حضور این موجود نامرئی که اتاق‌مان را بی سر و صدا مرتب می‌کند، در نگرانی‌ها همراهمان است، غذایمان را بی‌منت تهیه کرده و از شنیدن سپاسی ساده نیز خجالت‌زده می‌شود، در گوشه گوشه خانه حس شود. دوست دارم فکر کنم هر فرزندی که این نوشته را می‌خواند از این پس به مهارت‌های مادر خانه‌دار خود بیاندیشد و بداند قدرشناسی و همراهی به موقع، می‌تواند از بروز افسوس‌های بی‌نتیجه آتی پیشگیری کند.

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای

    4 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. محمد
        ۰۸ خرداد ۸۹
        ۱۷:۴۴
     1.  
      کاش بشه که هیچ وقت زحمتهاشون یادمون نره!!! ولی گاهی وقتا دست خودمون نیست ...
      
     0
      
     0
     1.  
      این نمایشنامه که گفتی رو چجوری می‌شه پیدا کرد؟
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. سالی
        ۰۶ تیر ۸۹
        ۰۰:۴۶
     1.  
      گل گفتی.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. شاهزاده خاموش!
        ۰۲ شهریور ۹۰
        ۰۵:۳۸
     1.  
      هیی.... کی گوش کنه عزیزم...
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷