1289
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهرا قدیانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1289
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    «برای اونایی که هنرمندند، برای اونایی که دقیق‌اند، برای اونایی که روشنفکرند، برای اونایی که خوش‌تیپ‌اند... سیگار کنت!"
    «برای اونایی که هنرمندند، برای اونایی که دقیق‌اند، برای اونایی که روشنفکرند، برای اونایی که خوش‌تیپ‌اند، سیگار کنت!" شما تا به حال همچین تبلیغاتی دیده‌اید؟! آیا تا به حال دیده‌اید کنار زمین، تو استادیوم بنویسند: «سیگار وینستون سیگار شما»؟!
    صنعت دخانیات روزانه حدود ۵ هزار تن از مشتریان خود را در سراسر جهان از دست می دهد. مشتریان از دست رفته اغلب کسانی هستند که توانسته اند از دام دود رها شده و برای همیشه ترک کنند. عده دیگر راهم اجل مهلت نداده و به علت کهولت سن یا ابتلا به بیماری‌های مرتبط با مصرف دخانیات مجبور به ترک زندگی برای همیشه شده‌اند! بنابر این شرکت‌های دخانیات حداقل به منظور ادامه حیات خود مجبورند روزانه هزاران مشتری جدید برای محصولات خود بیابند. از این رو تبلیغات یکی از ارکان اصلی صنعت جهانی دخانیات به حساب می آید.
    از طرفی تبلیغ سیگار در ایران و بسیاری از کشورهای جهان ممنوع و یا حداقل با محدودیت هایی همراه است. در این شرایط به نظر شما چه باید کرد که این ۵ هزار نفر از دست رفته، به آغوش سیگار باز گردند؟!
    یکی از روش‌های تبلیغ سیگار، هدف قرار دادن گروه های خاص جامعه است، مثل جوانان و زنان.
    زنان بر خلاف مردان، مصرف کننده سنتی سیگار محسوب نمی‌شوند. کمپانی‌های دخانیات تلاش می‌کنند از طریق تاکید بر مباحثی نظیر آزادی زنان، این گروه از مصرف‌کنندگان را به سوی خود جذب کنند. مونا شارون نویسنده امریکایی در مقاله ای تحت عنوان اشتباه فمنیست‌ها می‌نویسد: «آزادی زنان برای ما افزایش درآمد، سیگار ویژه زنان، حق انتخاب برای تنها زیستن و تشکیل خانواده‌های تک نفره، ایجاد مراکز بحران تجاوز و عشق آزاد را به ارمغان آورد.» (زنان و سه پرسش اساسی، صفحه ۳۳)    برند ویرجینیا اسلیمز که در دهه ۶۰ در امریکا معرفی شد، توانست با تکیه بر این روش به فروش بالایی در میان گروه‌های مختلف زنان دست یابد. حالا امروز، در ایران، زنانی که گوشه کافی‌شاپ‌ها سیگاری به دست دارند فمنیست‌تر به نظر می‌رسند. یا اینطور به‌نظر می‌رسد که  آزادتر و احتمالاً مستقل‌ترند. سیگار به‌عنوان نمادی از زندگی مدرن هم در میان زنان شناخته شده است. چنان که امارها می‌گویند سیگار بین زنان و دختران تهرانی ساکن مناطق ۱ تا ۷ بیشتر است. نوعی از سبک زندگی مدرن که قطعا مستلزم طرز تفکر خاص خود و نیز مظاهری خاص در شیوه زندگی و ابزاری است که در زندگی مورد استفاده قرار می‌گیرند. بویژه اینکه تا پیش از این و در نگاه سنتی سیگار کشیدن زنان در ایران قبح اجتماعی داشته است.
    خصوصی‌سازی یکی دیگر از ترفندهای تبلیغاتی کمپانی‌های تولیدکننده سیگار است. ردپای این روش را می‌توان در سیگارهای لایت با رنگ‌ صورتی و یا شبیه شیشه عطر مخصوص زنان تولید می‌کنند. این ترفند با این پیام ضمنی که «این را فقط برای تو ساخته‌ام!» سعی در جذب مشتری دارند. در اینجا جنسیتی کردن مصرف به عنوان شیوه تبلیغاتی بکار گرفته می‌شود.
    می‌توان نتیجه گرفت مصرف سیگار در زنان با مفاهیم گسترده‌تری چون هویت جنسیتی، ساختار شخصیتی، سبک زندگی و حتی نوع جهان‌بینی پیوند خورده است. 

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای

    1 نظر | ارسال نظر

     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷