1265
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. زهرا باقری
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۷)
      تعداد بازدید: 1265
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    ه نظر می‌رسد تمام سایت‌های فعال در این عرصه، زن را عنصری جدا از کل جامعه تصور می‌کنند، برخی تنها مرد را مقصر اصلی مشکلات زن می‌دانند و بعضی دولت حاکمه را عامل همه مشکلات زنان می‌شناسند!
    شاید اگر اقدامات زنان در قالب جنبش آزادی خواهی، موسوم به فمنیست مطرح نمی‌شد، هیچگاه مسائل و مشکلات زنان به این صورت واضح و مشخص به چشم کسی نمی‌آمد و زنان به عنوان عناصر همیشه موجود، اما ناپیدای جامعه باقی می‌ماندند.
    هرچند تعالیم بلند و آسمانی اسلام و دیگر ادیان الهی به شخصیت و مقام شامخ زن توجه داشتند و برابری دو جنس را بیان کردند، اما کاستی‌ها و نواقصی که هر فرهنگ و آیینی در درون خود دارد مانع به تحقق رسیدن این برابری شد. تا  اینکه در اوایل قرن ۱۷ میلادی زنان به عنوان کسانی که سالهاست فریادشان نادیده گرفته شده است، خواهان حقوق برابر شدند و گروهی نیز پا را فراتر گذاشته ادعای برتری زنان نسبت به مردان را داشتند.
    اکنون رد پا و ماحصل تمام تلاش‌های فمنیست‌ها در جای جای جهان را شاهدیم و اینترنت نیز به عنوان یک دنیای دیگر و گاهی متفاوت از دنیای حقیقی از این تحولات بی‌نصیب نمانده است.
    اخبار، گزارش‌ها، مصاحبه‌ها، مقاله‌ها و یادداشت‌های مختلف و متنوعی که به بهانه‌های گوناگون در خبرگزاری‌ها، سایت‌ها، وبلاگ‌ها و فضاهای اجتماعی مطرح می‌شود، شاهد مدعای ماست.
    اما ما از میان این همه داده، به بررسی سه پایگاه بسیار معروف از فعالان فمنیستی که با اصول موجود در جامعه ایران مخالف هستند می‌پردازیم.
    ۱- سایت میدان زنان: در این سایت مقالات مختلف در زمینه زنان نوشته می‌شود و سعی بر این است که در قالب علمی، موضوعات زنان در ایران به چالش کشیده شود.
    بخش‌های این سایت عبارتند از خبرنامه، ابتکارات، بایگانی، از درون میدان، از دیگران، دیده‌بان زن، که عناوینی هم به عنوان ویژه‌نامه سمت راست سایت موجود است از جمله: جایگزین قانون خانواده، نه به همه مظاهر نوبنیادگرایی، نقد فمنیستی لایحه مجازات اسلامی و...
    تمام مطالب با حفظ امانت‌داری و رعایت اصول مقاله‌نویسی همراه با ارجاعات است، اما به نظر می‌رسد نگاه بیش از حد به زن، باعث شده است که اصل مشکلات را در نگاه مردسالارانه جستجو کند، در حالیکه سابقه تاریخی در تمام جهان ثابت کرده است که شاید برخی از مشکلات زنان تقصیر مردان باشد، اما نه همه آنها:
    «در ایران، در شعار مهم فمینیستی «جهان دیگری ممکن است»، نقد روابط انسانی ناشی از اخلاق مردسالارانه نهفته است. جهان دیگر، بی‌تردید جهانی است عاری از نفرت و خشونت و مبتنی بر عواطف.»

    ۲- سازمان آزادی زنان که به انعکاس اخبار و تحریک اذهان عمومی در مورد اتفاقاتی که در ایران روی می‌دهد می پردازد.
    «اکنون زندگی شیوا نظرآهاری، فعال حقوق زن و کودک نیز در مواجهه با اتهام «محاربه»، «تبلیغ علیه نظام» با خطر جدی اعدام روبرو است. دست بریدن، چشم در آوردن، اعدام و سنگسار یکی از روش‌های شناخته شده جنایتکاران اسلامی برای ادامه حیات منحوس‌شان است. جمهوری اعدام و کشتار پس از سه دهه بربریت، در پرونده سیاه خود خاوران‌ها، لعنت آبادها و کهریزکها و بیش از صد هزار اعدام را دارد. باید جلوی این بربریت اسلامی را گرفت!»
    به نظر می‌رسد در این سایت هم، تمام مشکلات ریشه در استثمار جمهوری اسلامی دارد!

    ۳- مدرسه فمنیستی: از نام آن مشخص است، تمام ادعا و خواسته گردانندگان این سایت به اذعان خودشان برابری طلبی و گرفتن حقوق برابر برای زنان است، اگر در سایت‌های دیگر صحبتی غیر از حقوق برابر می‌شد، تمام خواسته‌ها در این سایت، کسب امتیاز برابر زن و مرد است که از هیچ اقدامی هم فروگذار نمی‌کنند، عنوان یکی از مقالات این سایت موید این گفته است: «نحوه برقراری پیوند بین جنبش زنان با جنبش سبز ، از طریق نزدیکی آرمانها و مطالبات برابری خواهانه است.»

    از سوی دیگر از میان سایت‌هایی که با موضوع زنان منتشر می‌شوند و رویکرد مخالف ندارند، می‌توان به مواردی اشاره کرد:
    ۱- خبرگزاری ایونا (www.iwna.ir): همانطور که در صفحه «درباره ما» آورده‌اند، به نشر اخبار و اطلاعات زنان در راستای اهداف جمهوری اسلامی ایران می‌پردازند. این سایت تنها پایگاه خبری زنان در ایران است.
    انعکاس اخبار در این سایت بر مبنای قوانین جمهوری اسلامی است و سعی بر این است که نقاط قوت و موفقیت‌های زنان را بیان کند، در حالی که زنان هم انسانند، هر خوبی در کنار بدی وجود دارد، این گزینش اخبار شاید یکی از نواقص این خبرگزاری باشد.

    ۲- سایت شورای فرهنگی اجتماعی زنان (www.iranwomen.org): بیشتر تمرکز این سایت بر روی مقالات و ارائه گزارش‌های انجام شده در شوراست، گوشه‌ای از اخبار زنان نیز در این سایت انعکاس داده می‌شود، اما بیشتر حول فعالیت‌های این شوراست و در رویارویی با سایت‌های فمنیستی، اقدامی در خور توجه انجام نداده است!

    ۳- شبکه ایران زنان (www.iranzanan.com): در این سایت هم همان نقصی که در سایت‌های خارج از کشور موجود است، وجود دارد؛ توجه بیش از حد به زنان و یک قطبی نگاه کردن به مشکلات زنان! مقالات و اخباری که کار می‌شود کمتر به موضوع روابط خانوادگی و حل تعارضات زناشویی پرداخته است، نقش زنان به عنوان مادر نیز عرصه خاصی در این سایت ندارد.
    به نظر می‌رسد تمام سایت‌های فعال در این عرصه زن را عنصری جدا از کل جامعه تصور می‌کنند، برخی تنها مرد را مقصر اصلی مشکلات زن می‌دانند و بعضی دولت حاکمه را در حالی که منطقی‌ترین دیدگاه به زعم نویسنده این است که زنان جزئی از جامعه هستند و در کلِ جامعه باید مورد تحلیل قرار بگیرند؛ اگر حقی از آنان ضایع می‌شود در اکثر موارد، این حق از تمام مردان و زنان هم طبقه ضایع شده و اگر اهمالی در جامعه صورت می‌گیرد، شاید نشات گرفته از روند جهانی‌سازی باشد و ربط مستقیمی به مردان یا جامعه نداشته باشد! نکته باریک‌تر از مویی که فمنیست‌های اینترنتی از آن غافل شده‌اند این است که با این انتقادات در قالب مقاله، گزارش، یادداشت و اخبار، هیچ نقطه امیدی در خواننده ایجاد نمی‌کند و این ناامیدی در خواننده اثری بسیار مخرب‌تر از رسیدن به حقوق حقه زنان در جامعه یا خانواده دارد.
    نکته دوم عدم توجه به شخصیت زن به عنوان مادر یا خواهر در خانواده است؛ متاسفانه فردیت زن به حدی اهمیت داده شده که نقش خانوادگی او نادیده گرفته شده است.


     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    7 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. الف ن
        ۱۳ مهر ۸۹
        ۱۴:۱۲
     1.  
      درست است که ازادی زنان به عنوان یک انسان بیشتر از طرف مردها ودولت محدود میشود اما کم نیستند مواردیکه زنان ازسوی خود زنها محدود میشوندبه عنوان مثال مادری که دختر خود را قبول ندارد او را درک نمی کندومانع پیشرفت او میشود اما به پسر خود میبالد مادر شوهری که با دانشگاه وسر کار رفتن عروس خود مخالفت میکند واگر فیل پسرش یاد هندوستان کرد ازازدواج مجدد پسرش حمایت میکند وخم به ابرو نمیاورد زنانی که سن بالای۲۵ سال رابرای دختران مجرد عیب میدانند واز این قبیل مثالها.برای داشتن دنیایی بهتر برای زنان باید طرز فکر همه ی زنها را عوض کرد از همه ی نسلها
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۱۵ آبان ۸۹
        ۱۳:۴۳
     1.  
      چرا نام نویسنده پای نوشته نیست؟ ادعای بی دلیل نویسنده در مورد شبکه ایران زنان نشان از حرف های سلیقه ای او دارد. ایران زنان به آن چه که نویسنده ادعا کرده به آن ها نمی پردازند پرداخته. اندکی مطالعه دقیق تر این موضوع را نشان می دهد. چون سایت خود شما مشکلات پیش روی دختران را نمی بیند و به آن ها نمی پردازد دلیل نمی شود که اگر سایتی هدفش رفع مشکلات زنان بود فمنیستی است
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. باقری
        ۱۵ آبان ۸۹
        ۲۳:۲۶
     1.  
      با سلام ۱.اسم نویسنده بر خلاف بعضی مجلات ابتدای مطلب همان سمت چپ آمده که اگر دقت می کردید شاید جلوتر نه اما همراستا با عنوان مطلب می توانستید ان را ببینید ۲. من سرتاسر مطلب را بارها خوانده ام و چیزی که شما می گویید را متوجه نشده ام کجا گفته شده که فقط مردان مانع پیشرفت زنان هستند؟ یا ما اعلام کردیم؟ برعکس من گفتم: زنان جزئی از جامعه هستند و در کلِ جامعه باید مورد تحلیل قرار بگیرند. ۳. نقد شما از کلیت دخت ایران و پیدا نکردن اسم نویسنده! نشان میدهد که متاسفانه ایرادی که به من گرفته اید به خودتان وارد است. شما حداقل نام نویسنده را در مقاله پیدا کنید مطلب را دقیق بخوانید بعد کل مجله را نقد کنید!
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۲۴ آبان ۸۹
        ۲۲:۴۶
     1.  
      زن یعنی نصف جمعیت و نصف جمعیت را نمیشود نادیده گرفت. اما اینجا می گیرند چون تمام سایتهایی که گفتید فیلترند به جز چندتای آخر
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام: دوست عزیز اکه امکان داره یه سر به وبلاگ من بزنید و اگه مایل بودید تبادل لینک کنیم. دوست محترم من به کسی که در بطن امور بانوان هست نیاز دارم که بعضی از مشکلاتشان را برام بازگو کند و من هم در وبلاگم بنویسم و اگه قابل بحث بود به بحث بگذارم. منتظرم...............
      
     0
      
     0
     1.  
      سلام دوست عزیز: همیشه سر زنده و بروز باشید واقعاًوب خواندنی ودیدنی دارید، موفق باشید. اگه مایل هستید یه سر به وب من بزنید ونظر خودتون را برایم بگذارید چون نظر شما برای پیش برد اهداف بنده که همان احقاق حق برای خانم های ورزشکار محترم هست.(یعنی خواهر و مادر های نوعی خودتان)، واگر مایل به تبادل لینک بودید به بنده اطلاع دهید تا با کمال میل انجام دهم. منتظر حضور پر بارتان هستم به امید دیدار دوباره...........
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. شاهین نجفی
        ۳۱ فروردین ۹۰
        ۱۶:۰۴
     1.  
      دارم چرت می گم
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷