1198
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • گاهی افراد فقط اینترنت را در حد خواندن یک سایت خبری یا آشپزی دنبال می‌کنند و شاید برای دریافت راحت‌تر اخبار، در یک یا چند گروه ایمیلی هم عضو باشند. به این کاربر، کاربر خواننده گفته می‌شود. یعنی کاربری که فقط می‌خواند و هیچ تولیدی ندارد.

    گاهی می‌توان افرادی را پیدا کرد که از میان تمامی امکانات اینترنت، نه حوصله حضور در شبکه‌های اجتماعی را دارند و نه علاقه‌ای به نوشتن در وبلاگ. مسلما به تبع آن وقت مدیریت یک سایت یا جریان را هم در فضای مجازی ندارند. پس فقط اینترنت را در حد خواندن یک سایت خبری یا آشپزی دنبال می‌کنند و شاید برای دریافت راحت‌تر اخبار، در یک یا چند گروه ایمیلی هم عضو باشند. در تعریف ما، به این کاربر، کاربر خواننده گفته می‌شود. یعنی کاربری که فقط می‌خواند و هیچ تولیدی را در قبال این مصرف ندارد. حالا ممکن است مطالعه و خواندن سایت‌های خبری و دیگر سایت‌ها به صورت حرفه‌ای یا هدفمند (رصد و تحقیق یک موضوع خاص) باشد یا به صورت کاملا آماتور و با مراجعه به چند سایت محدود.

    کاربری که خیالش راحت است!
    کاربر خواننده هیچ وقت از این موضوع نمی‌ترسد که نکند اطلاعات شخصی‌اش افشا شود. چرا که نه تولیدی در فضای مجازی دارد و نه به صورت یک نام کاربری و به شکل علنی در فضای مجازی شناخته می‌شود. به اعتقاد کارشناسان کمترین میزان آسیب‌های موجود در فضای مجازی، مخصوصا در حوزه زنان به کاربران صرفا خواننده مربوط می‌شود. کاربری که تنها به عنوان خواننده یک سایت یا وبلاگ، از مطالب انتشار یافته توسط دیگران استفاده می‌کند و هیچگاه هم دلش برای هک شدن یا مسدود شدن وبلاگش شور نمی‌زند و تنها نگرانی‌اش، به خاطر سپردن رمز عبور ورود به ایمیلش است.
    این نوع کاربر با پدیده‌ای به نام «اعتیاد به اینترنت» هم کمتر سر و کار دارد و از شر این نوع اعتیاد –که متاسفانه در کشورمان هم دارد رایج می‌شود– خلاص است.
    عموما این نوع کاربران برای جست و جوهایشان از گوگل استفاده می‌کنند، ایمیل‌شان را چک می‌کنند و برای دریافت آخرین اخبار به یک یا چند سایت خبری خاص سر می‌زنند و از دعواها و جنجال‌های فضای مجازی بعضا به دور هستند. البته همین فرصت، می‌تواند یک آسیب باشد!

    تحت بمباران اطلاعاتی؛ آن هم با خیال راحت!
    کاربری که فقط می‌خواند، عموما با نظرات متفاوت در فضای مجازی کمتر درگیر می‌شود. مگر آنکه با هدفی مشخص برای رصد و دسته‌بندی محتوای منتشر شده در اینترنت، در یک موضوع خاص سراغ سایت‌ها و وبلاگ‌ها برود. اما عموما این اتفاق نمی‌افتد و کاربرانی که فقط علاقه به مصرف دارند، کاربرانی آماتور هستند. به همین دلیل، به راحتی تحت بمباران اطلاعاتی یک سایت خاص یا یک رسانه مشخص قرار گرفته و حرف‌های رسانه‌های خاصی را در یک موضوع مشخص باور می‌کنند. چرا که به نام آن رسانه عادت و اعتماد کرده‌اند.
    اما این آسیب برای کاربری که در شبکه‌های اجتماعی فعالیت می‌کند بسیار کمتر است. زیرا کاربر شبکه‌های اجتماعی به راحتی می‌تواند از نظر تعداد قابل توجهی از دیگر کاربران در موضوع مورد نظرش اطلاع پیدا کرده و دید خود را نسبت به موضوع وسعت دهد. اما دریافت اطلاعات تنها از یک کانال در حوزه کاربر خواننده، باعث می‌شود آن کاربر با خیال راحت پشت رایانه خود بنشیند و ترکش‌های بمباران اطلاعاتی را از یک جریان خبری خاص به جان بخرد.
    این موضوع تنها محدود به سایت‌های خبری و جریان‌های سیاسی نشده و در بسیاری از موارد به خصوص در مورد کاربران زن، اشتباه در اعتماد به یک سایت، سبب اتفاق‌های ناگواری شده است.
    مثلا کاربر خواننده زن با جستجوی کاملا آماتور برای دریافت مشاوره، به سایتی وارد می‌شود که مجوز رسمی از نهادهای دولتی ندارد یا در فضای مجازی قابل اعتماد نیست. اما کاربر خواننده به واسطه عدم آشنایی، مشکل خود را با مشاور آن سایت در میان می‌گذارد و همین موضوع می‌تواند آغاز سوء‌استفاده‌های افرادی شود که منتظر چنین فرصت‌هایی هستند.
     
    چشمان‌تان را باز کنید
    اگر شما هم جزو همین دسته از کاربران هستید، تنها توصیه‌ای که شاید بتوان برایتان داشت این است که به راحتی به کلمه‌های منتشر شده در فضای مجازی اطمینان نکنید؛ حتی اگر در سایت محبوب‌تان باشد. انتشار دروغ در یک سایت، به سادگی یک کلیک است و شما برای تحقیق بیشتر پیرامون یک موضوع، می‌توانید از موتورهای جست و جو استفاده کنید یا حتی صحت اخبار دریافتی خودتان را در فضای حقیقی جست و جو کنید.
    اگر حواستان به تهدیدهای اطرافتان باشد، باید به شما یک تبریک بگوییم. چرا که راحت‌ترین اعصاب را بین کاربران میلیونی اینترنت در کل دنیا دارید!

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۱۰۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. نامشخص
        ۰۷ آبان ۸۹
        ۲۰:۵۲
     1.  
      sam alaykom
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷