1077
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. رضا دهکی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1077
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    البته پیاده‌روی فعالیت ورزشی بسیار خوبی است، اما آیا خیابان‌گردی و پاساژگردی هم فعالیت ورزشی محسوب می‌شود؟!
    - چند وقتیه دارم هر روز پیاده‌روی می‌کنم!
    - جدی؟! خیلی خوبه! کجا؟!
    - همین مجتمع تجاری سر میدون!

    دیالوگ بالا تخیلی نیست. بعضی از بانوان قدم‌زدن در پاساژها و مراکز خرید را هم به حساب ورزش و پیاده‌روی می‌گذارند. البته پیاده‌روی فعالیت ورزشی بسیار خوبی است، اما آیا خیابان‌گردی و پاساژگردی هم فعالیت ورزشی محسوب می‌شود؟! آدم باید خودش جزو این دسته باشد و خودش را هم گول بزند تا به این سوال پاسخ مثبت دهد. شاید اول باید بپرسیم ورزش چیست؟ ورزش در لغت به معنای ممارست و تمرین بدنی به قصد ورزیدگی بدن آورده شده است و در تعریف هم به به فعالیت‌ها یا مهارت‌های عادی جسمانی گفته می‌شود که بر پایه یک رشته قوانین مورد توافق همگان و با اهداف تفریحی یا برای مسابقه، نشاط شخصی، دستیابی به ورزیدگی، مهارت‌جویی یا آمیزه‌ای از این اهداف انجام می‌گیرد. البته اینکه یک فعالیت ورزش باشد یا نه، تنها کافی است در یکی از اهداف فوق صدق کند. پس هدف در این میان بسیار مهم است.
    اما چرا هدف از یک فعالیت، ورزش بودن یا نبودن آن را تعیین می‌کند؟ دلیلش مغز آدمی است. مغز به طور ناخودآگاه، در هر شرایطی، بدن را با توجه به انگیزه و هدف یک فعالیت تنظیم و آماده می‌کند. این مسئله نه در زمینه ورزش که در سایر فعالیت‌های انسان نیز وجود دارد. مثلا می‌بینیم یک دانشجو درسی را که به آن علاقه دارد راحت‌تر یاد می‌گیرد تا درسی را که با آن علاقه ندارد و یا حتی از آن متنفر است! در اینجا علاقه، فراتر از تلاش، یادگیری را تحت تاثیر قرار می‌دهد.
    مغز انسان بدن را با تحریکات عصبی و تغییرات شیمیایی کنترل می‌کند. تفاوت این مقولات در هنگام فعالیت بدنی به قصد کار و ورزش، نشان می‌دهد که نگاه مغز به این دو زمینه، بر اساس نوع هدف و انگیزه فعالیت فرق دارد و برای هر کدام تنظیمات متفاوتی را بر بدن اعمال می‌کند. شاید واضح‌ترین نمود این مسئله، خستگی پس از کار، در مقابل شادابی پس از ورزش باشد.
    با توجه به تمام این حرف‌ها، پیاده روی هم تنها با توجه به هدف آن می‌تواند یک فعالیت ورزشی به شمار آید. با این حال باید اضافه کرد که پیاده‌روی باز هم یک ورزش تمام نیست. حتی اگر در پارک، با لباس ورزشی و به قصد ورزش باشد. پیاده‌روی اگر چه بسیار مفید است، اما به تنهایی کافی نیست؛ چون اگر چه در تقویت و تنظیم بسیاری از ارگان‌های بدن تاثیرگذار است، اما بر برخی دیگر نیز اثری ندارد. بنابراین کارشناسان ورزشی همواره توصیه می‌کنند که به پیاده روی، کمی حرکات نرمشی و کششی نیز اضافه شود تا فایده آن افزون گردد.
    در این میان شرایط ورزش‌هایی همچون یوگا، بیلیارد یا شطرنج متفاوت است. این دسته ورزش‌ها به پرورش و تقویت ذهن و روان می‌پردازند. در اعتقاد بسیاری از کارشناسان پزشکی، ورزشی و روان‌شناسی، تاثیر متقابل ذهن و روان بر بدن و بالعکس بدیهی است. بنابراین می‌توان چنین فعالیت‌هایی را هم ورزش به حساب آورد؛ ورزش‌هایی برای روح و روان! البته شاید جالب باشد که بدانیم ورزشکاران حرفه‌ای این رشته‌ها، علاوه بر تمرین رشته تخصصی‌شان، بنا به همین تاثیر متقابل ذهن و بدن بر یکدیگر، به ورزش‌های دیگری همچون پیاده‌روی، کوه‌نوردی، شنا و غیره نیز می‌پردازند تا داشتن بدنی سالم و قوی، به داشتن ذهنی سالم و قوی در آنان کمک کند.
    در نهایت به این نکته می‌رسیم که ورزش باید برای ورزش انجام شود تا آن تاثیرات مثبتی که این همه گفته می‌شود را داشته باشد. برای دیدن ویترین مغازه‌ها وقت دیگری بگذارید. وقت ورزش، وقت ورزش است!

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷