1097
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مهدیه مفیدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1097
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    در تمیز کردن آشپزخانه کلا این نکته را به خاطر داشته باشید که سرکه سفید و چربی دشمن همدیگر هستند. برای جلا دادن به گاز، از پارچۀ نخی آغشته به سرکه سفید استفاده کنید که امتحانش را قبلا پس داده است.

    لوازم برقی
    اگر لوازم برقی آشپزخانه (آبمیوه گیری، چرخ گوشت، چای‌ساز، مایکروفر و...) زرد شده‌اند، مخلوط نصف پیمانه جوش شیرین و چهار پیمانه آب گرم را با اسفنج روی سطح مورد نظر قرار دهید. پس از ده دقیقه در صورت امکان آن محل را آب بکشید یا با دستمال مرطوب تمیز کنید. راه دیگری که برای برق انداختن سطح بیرونی لوازم برقی دارید استفاده از پنبه آغشته به الکل صنعتی است. این روش خیلی خوب جواب می‌دهد؛ فقط حواستان باشد موقع کشیدن پنبۀ الکلی روی سطح مربوطه حواستان جای دیگری پرت نشود! ممکن است به خودتان بیایید و ببنید هر چه نوشته روی آن سطح بوده همراه با ذرات چربی و غبار پاک شده. از آن جا که پیشگری بهتر از درمان است، توصیه می‌کنیم از کاورهای لوازم برقی که در دو نوع مات و شفاف در بازار موجود است استفاده کنید. استفاده از این کاورها خانه تکانی شب عید را آسان‌تر می‌کند.

    یخچال
    تمیز کردن یخچال به علت هم‌جواری آب و برق به دقت زیادی احتیاج دارد. یک ذره بی‌دقتی موجب می‌شود فاصله این دنیا و آن دنیا را در کمترین زمان ممکن طی کنید. (البته دور از جان شما!) محلول جوش شیرین و آب برای تمیز کردن دیوارهای داخلی یخچال مفید است. یک تا دو قاشق جوش شیرین را در یک چهارم لیتر آب گرم حل کنید و یخچال را با آن پاک کنید. سپس با دستمال تمیز، محیط را خشک کنید. جوش شیرین بوی نامطبوع یخچال را از بین می‌برد. در راستای شعار پیشگیری بهتر از درمان است، ما استفاده از زغال را پیشنهاد می‌کنیم. همان زغالی که قرار است روسیاهی‌اش به زمستان بماند. به این ترتیب که یک تکه ذغال را در یک ظرف سر باز نشکن مثل یک لیوان پلاستیکی قرار دهید و بگذارید در یک گوشه کم تردد یخچال باقی بماند. وجود ذغال از پیچیدن بوی نامطبوع در یخچال جلوگیری می‌کند. البته می‌توانید از بوگیرهای آماده یخچال هم استفاده کنید.
    قفسه ها و کشوهای یخچال یا فریزر را تا جایی که ممکن است بیرون بیاورید و با آب گرم و مایع ظرفشویی بشوئید و پس از خشک شدن دوباره در یخچال قرار دهید.
    پشت یخچال از آن‌جاهایی است که به علت کمتر در دسترس بودن، موقع تمیز کردن آشپزخانه حسابی وقت‌تان را می‌گیرد. برای پاک کردن این قسمت، دوشاخه را از پریز بیرون بیاورید و دستگاه را کمی جلو بکشید. به وسیلۀ جاروبرقی گرد و غبار را از پشت یخچال پاک کنید. این طوری هم دستگاه بهتر کار می‌کند، هم بر عمر بیشتر آن افزوده‌اید. برای تمیز کردن این قسمت، حسابی دقت کنید. یک لحظه غفلت کار دستتان می‌دهد اساسی (خدای ناکرده)

    سینک ظرفشویی
    سینک یا همان ظرفشویی آشپزخانه معمولا از جنس استیل است. استفاده از پاک کننده‌های قوی جلای زیادی به سینک آشپزخانه می‌دهد، اما در درازمدت باعث کدر شدن آن هم می‌شود. برای اینکه سینک براقی داشته باشید بدون آنکه در بلندمدت آسیبی به آن وارد شود سرکه را دست کم نگیرید. پارچه‌ای را به سرکه سفید آغشته کنید و بر سطح ظرفشویی بکشید. استفاده از دو پودر سفید رنگ در تمیزکاری آشپزخانه معجزه می‌کند. جوش شیرین برای تمیز کردن سینک‌های استیل عالی عمل می‌کند. از این ماده به عنوان پودر تمیز کننده استفاده کنید. همین طور نمک، یک ماده طبیعی مناسب برای ضدعفونی کردن سینک است. نمک خشک را روی سطح مربوطه بپاشید و پس از نیم ساعت بشوئید.
    برای تمیز کردن سینک‌های آلومینیومی و چینی محلول پودر ماشین لباسشویی توصیه می‌شود. پس از آب کشی با روزنامه مچاله شده سینک را برق بیاندازید.

    اگر سینک را تمیز کرده‌اید اما لکه‌های آب روی آن حالتان را گرفته، هیچ نگران نباشید. چند قطره سرکه سفید روی یک دستمال نخی، به علاوه اندکی زور بازو جهت مالش پارچه سرکه‌ای روی سینک، لکه‌ها را کاملا از بین می‌برد. خداحافظ لکه!

    اجاق گاز
    یکی از آزاردهنده‌ترین لحظات آشپزخانه، زمانی است که غذا روی گاز سر می‌رود. برای تمیز کردن گاز در چنین لحظاتی خاصیت اسیدی رب گوجه فرنگی معجزه می‌کند. مقداری رب گوجه را روی لکه‌ها مالیده و شب تا صبح به حال خود رها کنید. صبح با استفاده از اسفنج، ابتدا رب را از سطح گاز بردارید، سپس با استفاده از یک اسفنج و مقداری آب گرم و مایع ظرفشویی یا گاز پاک‌کن لکه‌ها را با خیال راحت و آسانی پاک کنید.
    در تمیز کردن آشپزخانه کلا این نکته را به خاطر داشته باشید که سرکه سفید و چربی دشمن همدیگر هستند. برای جلا دادن به گاز، از پارچۀ نخی آغشته به سرکه سفید استفاده کنید که امتحانش را قبلا پس داده است.
    برای تمیز کردن داخل فر به یک مایع تمیز کننده دست‌ساز و ارزان نیازمندید. یک قاشق چایخوری آب لیموترش و یک و نیم قاشق چایخوری مایع سفیدکننده (وایتکس) را در یک لیوان آب گرم حل کنید. محلول را با اسفنج به دیوارهای داخل فر بمالید و بگذارید ۴۵ دقیقه بماند. سپس با دستمال مرطوب چند بار سطوح را پاک کنید تا مطمئن باشید چیزی از محلول بر دیواره‌ها باقی نمانده است.

    مایکروفر
    حالا که صحبت از غذاپز هاست بد نیست ذکر خیری هم از مایکروفر کنیم. برای تمیز کردن داخل مایکروفر محلول دو قاشق عذاخوری آب لیموترش با بکینگ پودر در یک پیمانه آب را به مدت چهار تا شش دقیقه در مایکروفر بجوشانید. سپس با دستمال دیواره‌ها را تمیز و خشک کنید. همین طور می‌توانید نیمی از یک لیموترش بزرگ را در کاسه‌ای آب قرار دهید و بگذارید پنچ تا ده دقیقه (بسته به میزان ذرات چربی دستگاه) در مایکروفر بجوشد. بخار لیمو باعث تبخیر لکه‌های چربی می‌شود و بوی بد را از بین می‌برد. در پایان با استفاده از یک دستمال کتان خشک، دیواره های داخل دستگاه را تمیز کنید. هرگز از دستمال زبر، اسکاچ یا سیم ظرفشویی برای تمیز کردن دستگاه استفاده نکنید. و خوب در راستای پیشگیری بهتر از درمان، موقع پخت روی غذاهای خیلی چرب سلفون بکشید که کار به جاهای باریک نکشد.

    قهوه جوش و کتری اگر جرم گرفته نیاز نیست دست به دامن مواد شیمایی شوید. مخلوط مساوی سرکه و آب را داخل ظرف بریزید و سی دقیقه بجوشانید. مثل روز اولش می‌شود.    چند نکته کلی درباره تمیز کردن ظرف‌ها هم هست:
    - برای از بین بردن بوی نامطبوع و تند ظروف پلاستیکی نو، ابتدا آنها را بشویید و خشک کنید. سپس یک تا دو روز در فریزر بگذارید. 
    - برای براق کردن ظروف شیشه‌ای، آنها را در محلول آب و سرکه بخیسانید و سپس بشویید.
    - اگر روی ظروف چینی، ملامین و پلاستیک لکه قهوه یا چای مشاهده می‌کنید، با دستمال مرطوب آغشته به جوش شیرین آن را پاک کنید.
    برای تمیز کردن کارد زنگ زده، یک سیب زمینی را نصف کنید و سطح بریده آن را در جوش شیرین فرو کنید. سپس تیغه کارد را با آن مالش دهید تا براق شود.

    و اما می‌رسیم به ویترین آشپزخانه یعنی کاشی‌ها:
    این جا هم جوش شیرین معجزه می‌کند. مخلوط یک چهارم پیمانه جوش شیرین، نصف پیمانه سرکه در یک سطل آب گرم، برای پاک کردن و زدودن رسوبات و آلودگی از سطح کاشی و سرامیک فوق‌العاده است. محلول پودر ماشین لباسشوئی و آب هم امتحانش را پس داده است.

    آشپزخانه تمیز شما آماده است! اگر این نکات را به دانسته‌های خودتان اضافه کنید با یک آشپزخانه تمیز به استقبال نوروز خواهید رفت.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷