1015
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مریم حلم زاده
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1015
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    مطمئنا بین سونا و جکوزی و استخر در یک خانه و چند ماهی حمام نرفتن، سفره‌های رنگین و نان خالی خوردن ارتباطی وجود دارد. شما چطور فکر می‌کنید؟
    تردیدی نیست که بشر نتوانسته است در تسهیم خوشبختی‌ها و دارایی‌ها عدالت را چنان که باید و ساید محقق کند؛ هرکجا برجی سر به فلک می‌کشد، تکدی‌گری‌ها و حاشیه نشینی‌ها را می‌شود در کنارش دید. گروهی در ثروت و رفاه غرقند و گروهی از شیشه مغازه‌ها نظاره‌گر...
    اینگونه است که بزرگترین دستاورد پیشرفت بشر را می‌توان فاصله طبقاتی نامید. بشری که هرچه از مال دنیا پروارتر می‌شود، تنگ نظر‌تر و بی‌رحم‌تر می‌گردد. و اینگونه است که نصیب گروهی کارخانه‌ها و برج‌ها و بمب‌های اتم می‌شود و سهم گروهی تکدی‌گری و بی‌خانمانی و چاقو‌کشی!
    معضلات زندگی شهری به موازات رفاه شهری رشد می‌کند. حتی اگر شیشه ماشین ما دودی باشد تا نخواهیم که آن را ببینیم!
    آن چه در پی می آید چند تأمل است شاید در ظاهر بی ارتباط با هم، اما وجه مشترک همه آنها تلاشی است برای بهتر دیدن زندگی مدرن امروز افراد جامعه:
    ۱- و اندیشه‌اش از وحشت تفتیش عقاید، آزاد گشت... فهمیده بود که زمین مرکز جهان نیست و صور فلکی جان و روح ندارند و آینده را نمی بینند! سرزمین‌های تازه‌ای یافته بود، با زمین‌های حاصلخیز و معادن غنی و دشت‌های قابل سکونت. به مدد ماشین بخار و کارخانجات نساجی رویای رفاه و سعادت برای همگان را در سر می‌پروراند، رویای مرگِ عریانی و گرسنگی و بی‌خانمانی.
    اما نه تنها آرزوهای دیرینه‌اش رنگ باخت، بلکه مشکلات و مصائب تازه‌ای هر روز بیش از پیش قربانی گرفت... که قصه الیور توئیست و دخترک کبریت فروش تنها برشی کوچک از آن است.
    اروپا برای حل این مشکل راه حل ساده‌ای اتخاذ کرد: استعمار آفریقا، آمریکای جنوبی و آسیا. نیروی کار و زمین رایگان، یعنی کاهش هزینه و طبیعتا افزایش سود. اما مساله اصلی این است که این سود نه در آن سرزمینی که تولیدگر بود، که در سرزمینی که مصرف‌کننده بود انباشت می‌شد و از این طریق کار در جایی و بهره آن در جایی دیگر برده می‌شد. انسان فهمید که تمام آن چه که رشته بوده و در آرزوی آن تلاش می‌کرد بر باد رفته اما آن قدر دیر که نمی‌تواند خود کرده را تدبیر کند. کبوتر سفید خوشبختی، کلاغ سیاهی شد که از هیچ مترسکی نمی‌ترسید.    ۲- بی‌خانمانی درد دیرینه بشر، اکنون با ظاهری زشت‌تر و فجیع‌تر از همیشه نمایان شده است و خود را در اشکال مختلفی (زاغه نشینی، حلبی‌آباد‌ها، کارتن خوابی و...) نشان می‌دهد.
    در شرایط کنونی که رقابت، اصل لازم برای زیستن به شمار می‌آید، فجایع بشری روز به روز به اشکال مختلف گریبان‌گیر بشر می‌شوند. بشر گویا نه تنها تلاشی برای سعادت خویش نمی‌کند که سعادت دیگران را نیز برای منافع خود به خطر می‌اندازد. بشری که کباده‌کش تمدن و مدنیّت است و انبانی از کنوانسیون‌ها و معاهدات و اسناد ملی و بین المللی برای حفظ حقوق انسان‌ها دارد با این حال کودکان این تمدن، در دنیای امروز، باید دفتر‌های مشق‌شان را بسوزانند تا از سرما نمیرند!
    ۳- خود را برای چند ساعت به جای یک بی‌خانمان بگذارید! هر چه که به ذهنتان می‌رسد بنویسید. درباره ریشه‌های آن، وضعیت و احساس بی‌خانمانی و راه گریز از آن. هنگامی که از کنار یکی از همین بی‌خانمان‌ها عبور می‌کنید آهسته‌تر قدم بردارید و ببینید چقدر به واقعیت نزدیک شده‌اید. شاید متوجه این نکته شوید که به وجود آوردن «گرم‌خانه» راه‌حلی موقتی و ساده انگارانه است برای درمان این مشکل عظیم. ما شریک جرم ساختاری هستیم که باعث بی‌خانمانی می‌شود، نه از این نظر که به آن فرد بی‌خانمان کمک نمی‌کنیم، بلکه از این جهت که آن قسمت از ماحصل جامعه را که باب میل ماست می‌ستاییم و آن جهت که ظاهرا به ما مربوط نمی‌شود را بی‌اهمیت دانسته و آن بخش را که حاصل ساز‌و‌کارهای نادرست جامعه ما (که خود ما عضوی از آن هستیم) است را از ذهن خود پس می‌زنیم. این واقعیت که هر فرد باید و باید از بدیهی‌ترین حقوق شهروندی -خوراک، پوشاک، مسکن و امنیت- برخوردار شود، در اکثر اندیشه‌ها به راحتی نادیده گرفته می‌شود.
    روی گرداندن به هنگام دیدن یک فرد کارتن‌خواب و بی‌تفاوت بودن نسبت به سرنوشت کودکان کار و خیابان نشانه‌ای از آنهاست.
    ۴- مطمئنا بین سونا و جکوزی و استخر در یک خانه و چند ماهی حمام نرفتن، سفره‌های رنگین و نان خالی خوردن ارتباطی وجود دارد. شما چطور فکر می‌کنید؟
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷