971
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • پوشش مردان نیازمند بازنگری و قانون‌گذاری است تا بتوان با ناهنجاریهای رفتاری در وضع پوشش برخی مردان در سطح جامعه به درستی برخورد کرد.
    بعد از ظهر یک روز تابستانی، میدان ونک، ماشین ون گشت ارشاد ایستاده است و یک افسر نسبتا جاافتاده مشغول گفتگو با پسری است؛ ظاهرا مدل مویش نامناسب است و شلوارش کوتاه و لباس زیرش پیداست. ماجرا به خیر می‌گذرد و پسر عذرخواهی و قولی که اصلاح می‌کند و تمام می‌شود.
    این تمام شدن اما تازه اول ماجراست؛ ماجرایی در ذهن یک یک مخاطبان این حادثه، که آیا پلیس یا هر نهاد مسئولی مجاز است چنین برخوردی، هر چند محترمانه یا با هر شیوه و شکل دیگری که داشته باشد، آن هم با مردان که حجاب کمتر برای آنان تعریف شده است، داشته باشد؟
    یکی از چالش‌های مهم و حیاتی نظامات سیاسی، چالش دخالت یا عدم دخالت دولتها در ساختار اخلاقی جامعه است که وجه تمایز مهم بسیاری از حکومتها با یکدیگر است... برخی دخالت دولت را حداقلی و در حد مدیریت آزادی مردم می‌دانند، اما در ساختار سیاسی نظام اسلامی رشد و تعالی جامعه از وظایف دولت به شمار می‌آید. از این رو است که رسیدگی و مدیریت نوع پوشش افراد فعال در اجتماع وظیفه حکومت است.
    اما عفت در جامعه دو رو دارد: یکی رعایت حجب از سوی هر فرد است و یکی حفظ نگاه از سوی بقیه جامعه. این حجب نیز تنها مخصوص بانوان نیست، بلکه تا حد معینی به مردان نیز مربوط می‌شود.
    در سال ۱۳۸۴ شورای عالی انقلاب فرهنگی با تصویب مصوبه‌ای اقدام به جعل سیاست‌هایی جهت گسترش  عفاف و حجاب نمود تا با این سیاستها علاوه بر کارهای سلبی در جامعه، برای جلوگیری از بی‌عفتی، در راستای بسط فرهنگ عفت عمومی نیز گامهایی بردارد.
    شاید از نظر نگارنده روح این قانون بیشتر ناظر به پدیده حجاب بانوان باشد، اما در بخشی از آن نیز به مردان اشاره شده است:
    در بخش سیاستهای وضع شده آمده است: «تدوین سیاست‌های روشن و مشخص در مورد سبک لباس و آرایش هنرمندان، مجریان زن و مرد و... در برنامه‌ها، فیلم‌های سینمایی، تاثیر و... با محوریت عفاف و حجاب.»
    این بندها شاید تنها بندی باشد که در آن به وضعیت پوشش در مردان پرداخته شده است و حال آنکه در بسیاری از بندهای دیگر به وضع پوشش زنان اشاره شده و برای آن حدود و ثغور و برنامه‌هایی تعیین شده است.
    این فقدان قانون مشخص در حوزه پوشش مردان، اگرچه بر آمده از عدم وجود محدودیت شرعی در حوزه پوشش مردان است، اما نیازمند بازنگری و قانون‌گذاری است تا بتوان با ناهنجاریهای رفتاری در وضع پوشش برخی مردان در سطح جامعه برخورد کرد.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷