1800
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • در نگاه اسلامی فرد مسلمان باید به گونه‌ای لباس بپوشد و زینت کند که در جامعه انگشت‌نمای عموم نشود.
    مساله حجاب و پوشش مردان از نگاه دینی مساله‌ای است که کمتر مورد توجه قرار گرفته است. یک نگاه اجمالی به این حوزه شاید بتواند محدوده این قوانین را نشان دهد.
    در مورد نوع پوشش و ظاهر مردان دو دسته بحث وجود دارد: یکی احکام پوشش هر فرد در مقابل بیگانه (نامحرم)، دوم احکام اصلاح صورت و ریش.
    در مورد احکام پوشش از سه منظر می‌توان به بحث پرداخت که در این نوشته سعی بر این است تا به هر کدام از این مسائل در حد بضاعت نگاهی انداخته شود.

    ۱- منظر فقهی؛ احکام پوشش مردان:
    تمامی مراجع عظام تقلید معتقدند: مردان باید عورتین خود را از مردان دیگر و همچنین از محارم خود بپوشانند و پوشانیدن بقیه بدن از آنها واجب نیست.
    البته این حکم کلی است و طبعا موارد و شقوقی برای آن مفروض است که در ادامه می آید: یکی از این موارد استثنا، عریان کردن و نپوشاندن هر یک از اعضای بدن به منظور به گناه انداختن دیگران است که البته این حکم در تمامی موارد صادق است که هر عملی که در آن نیت به حرام انداختن افراد دیگر باشد، حرام است و این بدان معناست که اسلام از این که افراد دامهایی برای ایمان هم دیگر شوند، پرهیز دارد.
    برخی دیگر از مراجع نیز در خصوص پوشاندن بخشهایی از بدن که معمولا پوشانده می‌شوند، حکم بر احتیاط مستحبی داده‌اند؛ مخصوصا اگر بدانند به قصد لذّت و یا ریبه به آنها نگاه می‌شود. البته توجه به این نکته ضروری است که احتیاط مستحب یعنی مکلف بین انجام یا عدم انجام حکم مخیر است و در حقیقت حکم تلقی نمی‌شود، زیرا وجوب یا حرمتی را شامل نمی‌شود.
    این سه مورد عمده حرف در باب پوشاندن بدن مردان در برابر نامحرم است و بقیه احکام منشعب و بسط و توضیح این دو حکم کلی است.

    ۲- منظر فقهی: لباس شهرت، تشبه به کفار، تشبه به زنان
    لباس شهرت- در تعریف لباس شهرت در متون دینی آمده است: «لباس شهرت لباسى است که پوشیدن آن براى شخص، به خاطر رنگ یا کیفیت دوخت یا مندرس بودن آن و علل دیگر مناسب نیست، به طورى که اگر آن را در برابر مردم بپوشد توجه آنان را به خود جلب نموده و انگشت نما مى‏شود.»
    در نگاه اسلامی فرد مسلمان باید به گونه‌ای لباس بپوشد و زینت کند که در جامعه انگشت‌نمای عموم نشود. انگشت‌نما شدن و پوشیدن لباس شهرت (یا آرایشی که باعث شهرت شود) یکی دیگر از محدودیت‌هایی است که اسلام برای پوشش قرار داده است و این حکم بر مردان نیز حاکم است. این منع شدن تا حدی است که امام حسین (ع) فرموده‌اند: «هرکس لباس شهرت - و انگشت نما از هر جهت - بپوشد، خداوند او را در روز قیامت لباسى از آتش مى‌پوشاند.»
    پیامبر نیز فرموده‌اند: «لباسی بپوش که انگشت‌نمای مردم نشوی و عزت و احترامت هم محفوظ بماند.»

    تشبه به کفار:
    به این معنی است که فرد مسلمان نباید به گونه‌ای لباس بپوشد یا آرایش کند که به کفار شبیه شود. این پوشش از کلاه و انگشتر و کراوات تا نوع آرایش مو را در بر می‌گیرد. رسول خدا و امیرالمومنین می‌فرمایند: «کسی که خود را شبیه قومی نماید، از آنها شمرده خواهد شد.»

    تشبه به زنان:
    در احکام اسلامی نه مردان مجازند خود را به ظاهر زنان درآورند و نه زنان می‌توانند به گونه‌ای خود را بیارایند که به قامت مردان در آیند. رسول خدا در این باره فرموده‌اند: «خدا مردانی را که شبیه زن می‏شوند و زنانی را که خود را شبیه مرد قرارمی‏دهند، نفرین کرده است.»
    امام صادق نیز فرموده‌اند: «پیامبر اکرم - صلّی الله علیه و آله - مردان را از تشبه به زنان در لباس و زنان را نیز در تشبه به مردان در لباس منع می‌کردند.»

    منظر اخلاقی: توصیه به عفاف
    در یک جامعه توحیدی وظیفه تک تک افراد جامعه این است که سد راه تعالی دیگری نباشند و با جلوه‌گری، راه نگاه فردا را از افق تعالی باز ندارند. از این روست که عفت در پوشیدگی یکی از موضوعاتی است که به شدت مورد تاکید بزرگان دینی قرار داشته است.
    امام صادق - علیه السلام - فرموده‌اند: «یکی از سجایای اخلاقی، عفت است که ضد آن همان بی‌پروائی است.»
    عفت یک قدم جلوتر از پوشیدگی است. اگر در پوشیدگی از منظر فقه فرد ملزم است که تنها ستر عورت کند، در عفت فرد عفیف خود را به گونه‌ای در منظر دیگر افراد جامعه قرار می‌دهد که در ذهن و روان آنان مانع سیر الهی فرد نشود. فرد عفیف نه تنها خود را می‌پوشاند، بلکه خود را به گونه‌ای در جامعه می‌نمایاند که نگاه‌ها به سمت وی جذب نشوند و دل و نگاهی را به خود مشغول نسازد.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۷۸%
       3. تعداد: ۱۴ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷