1292
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • افزایش آگاهی در جوانان در این زمینه باعث کاهش خطرات این ارتباط خواهد شد.ارتباطی که فراتر از رابطه میان دو همکلاسی و دو همکار می‌رود و صمیمیت بی‌دلیلی را فراهم می‌نماید.
    ۱- زمانی برای مدتی نسبتا طولانی با یکی از نشریات همکاری داشتم. همکارانم در آن زمان اصرار داشتند که قراری بگذارند و گاه به گاهی با یکدیگر در روزهای پنجشنبه یا جمعه کوه یا مسافرتهای کوتاه مدت بروند. رفت و آمدها در ابتدا به صورت عادی و طبیعی بود؛ رابطه میان همکاران زن و مرد رابطه‌ای با حریمهای مشخص بود. اما کم‌کم رفت و آمدهای مکرر میان آنها بدل به روابط دوستانه شد؛ گفتگوهای رسمی شان به گفتگوهای دوستانه بدل شد؛ حریمها شکسته شد و مرزهایی که تا پیش از این خود به خود ملزم به رعایت آن بودند از میان رفت. این امر حتی در میان کسانی که رویکردهای مذهبی داشتند نیز تاثیر خود را گذاشته بود. تا جایی که بعضی‌ها با یکدیگر طوری برخورد می‌کردند که گویی با محارم خود حرف می‌زنند. حالا بر خلاف تصور بسیاری از آنها که فکر می‌کردند می‌توانند حریمها را نگه دارند، این اتفاق افتاده بود
    ۲- چندی قبل یکی از دوستانم تماس گرفت و برای رفع مشکلی در زندگی‌اش از من کمک خواست. مشکلی که حل آن پیچیدگی‌های خاص خودش را داشت. ماجرا از این قرار بود که یکی از خانم‌های همکار شوهر دوستم به طور معمول برای این آقا (همسر دوستم)، مانند سایر همکارانش، پیامک‌های اخلاقی، عرفانی، سیاسی و یا مذهبی می‌فرستاد و یا گاهگاهی ایمیل برای تبریک عید و... این ارتباط در حد ارتباط میان دو همکار بود که برای یکدیگر احترام و ارزش قائل بودند. اما کم کم دایره این ارتباط گسترده‌تر شد و ارتباط میان دو همکار فراتر رفت و زنی که بیش از ده سال از مرد بزرگتر بود، وارد رابطه‌ای عاطفی با مرد شده بود. و حالا دوست من نمی‌دانست این زن را چطور از زندگی‌اش بیرون کند.
    در دنیای جدید روابط میان دو جنس زن و مرد وارد فاز جدیدی شده است. زنانی که تا قبل از ورود دنیای مدرن به کشور تنها در خانه حضور داشتند، اکنون چندین دهه است که نه تنها برای تحصیل، که برای کار و اشتغال در جامعه حضور می‌یابند و دوشادوش مردان در اجتماع فعالانه حضور می‌یابند. از طرفی برخورد میان زن و مرد تا یک دهه قبل تنها مربوط به محیطهای فیزیکی یا حقیقی خلاصه می‌شد، اما اکنون با وجود وسایل ارتباطی مانند تلفن همراه (و استفاده از پیامک)، اینترنت و استفاده از شبکه‌های اجتماعی، ایمیل و چت و... زمینه ارتباطات می‌تواند گسترده‌تر شود. در واقع مشکلات اجتماعی در ارتباط میان زن و مرد با وجود فناوری‌های جدید تشدید می‌شود.
    استفاده از این وسایل آزادی بیشتری را در روابط میان افراد از جمله زن و مرد فراهم آورده است که پایبندی به اصول اخلاقی و انسانی بیشتری را طلب می‌کند. افزایش آگاهی در جوانان در این زمینه باعث کاهش خطرات این ارتباط خواهد شد. ارتباطی که فراتر از رابطه میان دو همکلاسی و دو همکار می‌رود و صمیمیت بی‌دلیلی را فراهم می‌نماید. آنچه مسلم است در اکثر اوقات هیچ یک از طرفین قصد شکستن حریمها را ندارند، اما با افزایش تماس تلفنی یا فرستادن پیامک‌ها و یا دیدارهای بی‌دلیل آغاز می‌شود.
    نمی‌توان زنان یا مردان را از برخورد با یکدیگر منع یا این ارتباط را با کنترلهای بیرونی محدود کرد؛ اما می‌توان با روشهایی کارامد به جوانان آموزش داد که محدود کردن ارتباط در حد ضرورت، باعث حفظ عفت در کلام و سخن خواهد شد. و افزایش بی‌دلیل و بدون توجیه و قید دامنه ارتباطات می‌تواند مضراتی را به همراه داشته باشد که از جمله آنها از هم پاشیدن زندگی‌ها است.
    باید به افراد آموخت عدم رعایت حریمها، تعهدات اخلاقی و انسانی را به شیوه های مستقیم و غیرمستقیم از میان می‌برد. جوانان باید به گونه‌ای منطقی مجاب شوند تا بدون نیاز به وجود کنترل بیرونی خود را ملزم به حفظ حریمها نمایند.
    فناوری‌های جدید می‌توانند فرصت بزرگی را برای تشکیل شبکه ارتباطی در اختیار افراد قرار دهند و فرآیند تعامل را توسعه بخشند. اما در صورتی که افراد بتوانند از آن استفاده شایسته داشته باشند.
    یکی از مهم‌ترین نکات، به خصوص برای مصرف کنندگان فناوریهای جدید این است که چالش‌ها و نیز ویژگی‌های ارتباطات میان زن و مرد و دامنه این ارتباط در این حوزه را بشناسیم.
    بسیاری از ما احساس می‌کنیم جامعه به شدت در این زمینه دچار کمبود است و جوانان خطرهایی که در این زمینه تهدیدشان می‌کند را هنوز جدی نگرفته‌اند. عدم دانش کافی از ساختار اینترنت و محیط‌های آنلاین، پیام رسانی و به طور کلی فضای مجازی در این زمینه بسیار موثر است.
    زنان و مردان باید بیاموزند که استفاده از این وسایل باید همراه با رعایت حریمها باشد. اما چگونه؟ افراد آنقدر به خود اعتماد دارند که گمان می‌کنند هرگز تابویی را نخواهند شکست.
    مسئولین فرهنگی جامعه و نهادهای تاثیرگذار، با مخاطب قرار دادن گروه‌های اجتماعی -زن و مرد- و دیدن آنها، به جای به حاشیه راندن یا نادیده گرفتن‌شان، و پذیرفتن تاثیرات فضای مجازی، باید نقش‌شان را به آنها یادآوری کنند تا از ارتباطات و فناوریهای جدید استفاده مثبت داشته باشند.
    با آموزش صحیح به جوانان می‌توان ارتباطات فردی در حوزه خصوصی را که با تبعاتی عموما منفی همراه است، به ارتباطاتی مفید و تعاملاتی سالم و اجتماعی تبدیل نمود. در حال حاضر تعاملات فردی تصویری ایده‌آلیستی برای روابط مجازی زن و مرد فراهم می‌نماید، اما فاقد مسئولیت‌های روابط واقعی از این نوع است؛ به خصوص آنکه هویت در فضای مجازی می‌تواند پنهان باشد و در این میان معمولا بیشترین خسارت را برای زنان به همراه خواهد داشت.
    بپذیریم یا نپذیریم، اینترنت قویاً بر روابط میان زن و مرد تأثیر می‌گذارد، زیرا با جامعه مدنی و فعالیت‌های مجازی مرتبط است. بنابراین می‌بایست بیش از پیش توسط نهادهای دولتی جدی گرفته شده و برای استفاده صحیح از آن آموزش‌های لازم به خصوص توسط نهاد آموزش و پرورش و وسایل ارتباط جمعی به خصوص تلویزیون به جوانان داده شود.
    برای از میان برداشتن مشکلاتی که در جامعه بواسطه ارتباط میان زن و مرد وجود دارد، صرف مقدار زیادی انرژی، سرمایه و زمان لازم است؛ و مسولان باید این امر را جدی تلقی نمایند. در غیر این صورت حل مشکلاتی که در روابط زن و مرد بوجود می‌آید به صورت فردی چندان تاثیر گذار نخواهد بود.
    .
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      با سلام: مقاله جالبی بود البته اگر مردم ما چشم بینا داشتند خیلی عالی می شد ...
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷