1648
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. نفیسه کاخانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1648
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    فصل درس و مدرسه که به پایان می‌رسید، بساط هنرآموزی دختر خانه هم پهن می‌شد. رسم بود که جلوه و زیبایی هر خانه‌ای به پای سلیقه و هنر خانم‌های آن نوشته شود.
    می‌گویند تفریح و سرگرمی یکی از ضروریات زندگی آدمی است. تفریح سالم خستگی‌های کاری را از تن بیرون می‌کند و علاوه بر ایجاد آرامش روحی و روانی، باعث می‌شود ادامه‌ فعالیت‌های روزمره نیز با انرژی مضاعف صورت پذیرد. امروزه با افزایش فشارها و استرس‌های زندگی ماشینی و فرسودگی ناشی از مشاغل یکنواخت، نیاز به تفریح بیشتر از گذشته حس می‌شود. اما واقعا تفریح چیست؟!
    «تفریح» در واقع انجام عملی است که شادی و نشاط در پی دارد و بنا به همین تعریف، گستره‌ وسیعی از فعالیت‌ها می‌توانند تفریح محسوب شده و بسته به علایق و عادات شخصی در هر کس متفاوت باشند.
    در گذشته چنین بود که فراگیری یک فن یا یک حرفه‌ کاری تفریح به حساب می‌آمد. هرگاه که فصل درس و مدرسه به پایان می‌رسید، پسر خانه می‌رفت تا پیش استاد کار ِ ماهری شاگردی کند و بساط هنرآموزی دختر خانه هم پهن می‌شد.رسم بود که جلوه و زیبایی هر خانه‌ای به پای سلیقه و هنر خانم‌های آن نوشته شود و این شد که دختران روزگاران قدیم از هر انگشتشان هزار هنر می‌ریخت. و همان دختران بودند که بهترین مادران ِ امروز شدند؛ چون در روزگار جوانی و عهد علم‌آموزی از کوچک‌ترین فرصت‌های اوقات فراغتشان هم دریغ نکرده و به بهترین وجه از آن استفاده نمودند.
    خیاطی یکی از مهم‌ترین تفریحات دوران قدیم بود. از همان ابتدا اگر در نظر بگیرید: طراحی یک الگوی باسلیقه و زیبا، انتخاب پارچه‌ مناسب، هماهنگی مدل و رنگ، الگوکشی، برش و دوخت،همه‌این‌ها در کنار هم قرار می‌گرفت و نتیجه در نهایت لباس زیبایی می‌شد که هم تحسین دیگران را بر می‌انگیخت و هم رضایت درونی فرد را به همراه داشت که انجام تک تک ِ مراحل آن را فوق‌العادهخوشایند و دل‌پذیر می‌کرد.
    خیاطی نمونه‌‌ای ازتفریحاتی است که آمیزه‌ هنر و صبر و حوصله و تجربه است، و از نظر اقتصادی هم یک حرفه‌ مهم محسوب می‌شود. یک خانم خیاط به خوبی می‌تواند درآمد مطلوبی از این راه کسب کند و علاوه بر کمک به اقتصاد خانواده از کار کردن هم به عنوان یک تفریح بزرگ لذت ببرد.
    بافندگی نیز یکی دیگر از تفریحات قدیمی است. خانم‌های گذشته از روزهای بلند و گرم تابستان برای تدارک لباسِ فصل سرما بهره می‌گرفتند و عملا تمام پوشاک گرم اهالی خانه را فراهم می‌کردند. آن‌هایی که کمی باتجربه‌تر و حرفه‌ای‌تر می‌شدند، با تهیه‌ یک ماشین کوچک بافندگی لباس‌های پرکارتری می‌بافتند و سفارش دوست و همسایه و فامیل را هم می‌پذیرفتند.    بافندگی تفریحی کاملا آسان و کم‌هزینه است. یک بسته کاموا و دو میل بافتنی همه‌ آن چیزی است که احتیاج دارید و بعد می‌توانید قشنگ‌ترین مدل‌های شال، دستکش یا کلاه را به دلخواه خود انتخاب کرده و در نهایت از نتیجه کار هم لذت ببرید. یادگیری بافندگی هم ساده‌تر از خیاطی است. الزامی نیست که برای بافتن یک شالِ قشنگ که پشت ویترین مغازه می‌بینید، دوره‌ آموزشی خاصی دیده باشید. با خرید یک مجله می‌توانید به سادگی الگوی کاری مورد نظر و طرز بافتن را یاد بگیرید. تنها در نظر داشته باشید که داشتن حوصله و پشتکار در به دست آوردن نتیجه‌ مطلوب فاکتوری مهم است.
    شاید کسی احساس کند که واقعا نیازی به خیاطی و بافندگی ندارد و الزامی نیست اوقات فراغتش را صرف آن‌ها کند. اما آشپزی چه طور؟ هیچ فکر کرده‌اید که آشپزی می‌تواند یکی از تفریحات و در عین حال ملزومات زندگی زنانه باشد؟ در گذشته چیزی به اسم «خرید غذا از بیرون!» مفهومی نداشت. تمامی مایحتاج غذایی خانه توسط خانم خانه تهیه می‌شد. از انواع آش‌ها و حلیم‌ها گرفته تا شیرینی‌جات و تنقلات مجلسی. آشپزی در فراغت نه تنها نیاز خانواده را تامین می‌کرد، بلکه باعث افزایش اعتماد به نفس هم می‌شد! لابد متوجه شده‌اید کهخانم‌های خوش دست پختاصولا در زندگی مشترک با استرس و نگرانی کمتری مواجه می‌شوند؛ چون می‌دانند هنرشان در مواقع لزوم به کمک‌شان خواهد شتافت.
    مثال‌هایی از این دست کم نیستند. کارهایی هم‌چون گلدوزی، قلاب بافی و سرمه دوزی نیز از دیگر تفریحات گذشتگان ما هستند که در عصر حاضر هم رونق دارند. فعالیت‌هایی که شاید بتوان اسم آنها را «تفریحات سنتی» گذاشت، ولی به هیچ وجه منسوخ و ناکارآمد نیستند و در حال حاضر خیلی از بانوان ِ جامعه‌ ما از همین طریق امرار معاش می‌کنند.
    متأسفانه تصور دختران امروزی این است که انجام چنین کارهایی از مد افتاده و عملا سودی ندارد. در حالی که چنین نیست. خو کردن به زندگی شهری و تکنولوژی‌هایی که همه چیز ِ زندگی را راحت و بی دردسر کرده‌اند باعث شده که دخترها هم رغبتی به انجام کارهای پرحوصله و زمان بر نداشته باشند؛ در حالی کهفلسفه‌ تفریح در روزگار گذشته وقت تلف کردن نبود. اگر این روزها ما به بهانه‌ تفریح فرصت‌های طلایی عمرمان را با تلویزیون و اینترنت تلف می‌کنیم، گذشتگان بر این باور بودند که با یادگیری هنرهایی مانند موارد بالا، هم بر دانش و تجربه‌شان اضافه کنند و هم از تولید یک محصول زیبا که حاصل تلاش و همت خودشان باشد لذت ببرند. بیایید تصدیق کنیم که همواره انجام کارِ دستی و خلق چیزی جدید لذتی وصف نشدنی برای انسان به همراه دارد.
    پس دفعه‌ آینده اگر لابلای مشغله‌های روزانه فرصت اضافه‌ای یافتید، در کنار همه‌تفریحات امروزی و تبلیغات فراوان‌شان، به کارهای دستی هم به عنوان یک گزینه‌ مناسب بیاندیشید. شاید سال‌ها بعد شما هم یک آشپز یا یک خیاط ماهر شدید که به دخترِ جوانش توصیه می‌کند اوقات فراغتش را دست کم نگیرد!
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۴۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای

    1 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. م.م
        ۰۴ شهریور ۹۰
        ۰۳:۴۶
     1.  
      نویسنده خیلی بدبین بودن ها !
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷