1227
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. علی محمدی*
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۲)
      تعداد بازدید: 1227
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    کانت: «آدمی در اوقات فراغت، بیش از سایر فرصت‌های زندگی‌اش می‌آموزد.»
    به قول استاد شهید مرتضی مطهری در کتاب انسان و ایمان، مهمترین وجه تمایز انسان از سایر هم نوعان خود -حیوانات- در دو مقوله بینش و گرایش پدیدار است؛ اینکه شناخت ما نسبت به خود و دنیای پیرامون خویش و در کل، شناخت ما در مورد هستی چیست و دیگر اینکه گرایش‌ها، عقاید و خواسته‌های ما چه باشد؟ استاد از این دو مسأله به عنوان زندگی فرهنگی انسان در مقابل زندگی حیوانی او یاد می‌کند و توضیح می‌دهد که زندگی حیوانی انسان، ویژگی‌های مشترک با سایر حیوانات دارد.
    هر چند استاد در ادامه این بحث، مساله علم و ایمان را مطرح می‌کنند، اما آنچه ما در ابتدای این نوشتار، از آن بهره خواهیم برد، آن است که  مهم‌ترین مساله در چگونگی گذراندن اوقات فراغت و تفریح و تعریف ما از زندگی مفرح، به نگرش، گرایش و در واقع زندگی فرهنگی انسان بستگی دارد.
    اما تا کنون فکر کرده‌ایم که آیا انسان به اوقات فراغت یا همان تفریح نیاز دارد؟ و چرا؟
    پاسخ به این سوال، دررویکرد ما نسبت به این مسأله می‌‌تواند مؤثر باشد. لطفا سطرهای مربوط به پاسخ را با دقت بیشتر، مطالعه کنید:
    اوقات فراغت در اصطلاح، گذراندن وقت است بر اساس میل و به صورت آزادانه برای فعالیت خاص و با هدف خاص در فضایی به دور از شغل و کسب و کار و سایر تعهدهای رسمی.اوقات فراغت متعلق به همه اقشار جامعه است و حیات فرهنگی افراد در چگونگی گذراندن اوقات فراغت نقش تعیین کننده دارد، اما مقدار و شکل آن با توجه به شرایط مختلف (از جمله سن، جنسیت، میزان درآمد، محل اقامت، شغل، جایگاه اجتماعی، رشد فرهنگی و نوع آموزش و...) متفاوت است.
    اوقات فراغت نه تنها می‌تواند دربرگیرنده آموزش‌های غیر رسمی باشد، (بنا به نظر روان شناسان، آموزش‌‌‌های غیر رسمی از شکل رسمی آن مؤثرتر است) بلکه نقش اوقات فراغت در تربیت افراد و جامعه، تعیین کننده و ممتاز از سایر نقش‌های تربیتی است. در اوقات فراغت است که افراد بر اساس میل و اراده و به دور از هر گونه اجباری، به تماشای فیلم می‌نشینند، کتاب می‌خوانند، ورزش می‌کنند، عبادات مستحبی را بجا می‌آورند، پارک می‌روند، گردشگری می‌کنند، اندیشه می‌کنند، معاشرت می‌کنند و...، لذا به خاطر فرهنگ پذیری‌های غیررسمی و غیرمستقیمی که بر اوقات فراغت مترتب است، در اوقات فراغت، موقعیتی طلایی نسبت به مساله تربیت و آموزش به وجود می‌آید که البته چگونگی استفاده از آن می‌تواند فرصت و یا تهدید نسبت به فرهنگ به حساب آید.    از آنجا که در اوقات فراغت، امیال و علاقه‌مندی‌های افراد جامعه ظهور پیدا می‌کند، و به نوعی پنهان‌ترین لایه‌های شخصیتی و درونی افراد نمایان می‌‌شود، می‌توان با بررسی چگونگی گذراندن اوقات فراغت یک جامعه، به ویژگی‌های فرهنگی آن جامعه پی برد، از این رو، برخی، اوقات فراغت را آیینه فرهنگ می‌دانند.
    حضرت امام باقر علیه‌السلام می‌فرمایند: «چون فرصت دست دهد به سوی هدف خود بشتاب و هیچ فرصتی مانند روزهای فراغت و تندرستی نیست.» میزان الحکمه – حدیث شماره ۱۵۷۹۴
    تحقیق‌های موجود نشان می‌دهند برنامه‌ریزی صحیح در امر اوقات فراغت و تفریح، موجب شکوفایی خلاقیت‌ها و تجدید قوا، بهره‌مندی از آرامش و بهداشت روانی، رشد عاطفی و هم چنین اصلاح رفتار، پرورش استعدادها و نیز بلوغ اجتماعی در انسانخواهد شد.
    بنا بر آنچه گفته شد، اهمیت اوقات فراغت و تفریح و به تبع آن، اهمیت برنامه‌ریزی برای آن مشخص‌تر می‌شود.
    آنچه مهم به نظر می‌رسد، تکاپوی انسان برای برخورداری از اوقات فراغت و تفریح – آن هم در این دوران... – و برنامه‌ریزی برای آن، بر اساس یک شناخت واقع گرایانه است نسبت به خود، زندگی و پیرامون خویش و شرایط موجود است؛ چرا که شناخت واقع‌گرایانه، موجب واقعی شدن انتظارات می‌شود و در نتیجه، احساسات و رفتارهای انسان واقعی می‌شوند. آنچه نباید از آن غافل شد این است که هر کس باید اوقات فراغت داشته باشد!
    در انتها، به سراغ بزرگانی می‌رویم که با توجه به مساله اوقات فراغت و تفریح، نکاتی را در مورد بهره‌مندی از زندگی بهتر بیان کرده‌اند:
    امیرالمؤمنین امام علی علیه‌السلام: چه سزاوار است که انسان، ساعتی و لحظاتی برای خود داشته باشد که هیچ بازدارنده‌ای او را از آن لحظه باز ندارد. میزان الحکمه – حدیث شماره ۱۵۸۶۷
    امام رضا علیه‌السلام: کوشش کنید اوقات روز شما، چهار قسمت باشد: ساعاتی را برای عبادت و خلوت با خداوند،ساعاتی را برای تامین رزق، ساعاتی را برای تعامل و ارتباط با دوستان و افراد مورد اعتماد،و ساعاتی را برای اوقات فراغت و تفریحات سالم. بحارالانوار، جلد ۷، صفحه ۲۰۷
    ارسطو: «ما نه تنها باید قادر باشیم خوب کار کنیم بلکه باید از اوقات فراغت نیز به نحو احسن بهره ببریم.»
    کانت: «آدمی در اوقات فراغت، بیش از سایر فرصت‌های زندگی‌اش می‌آموزد.»
    آلبرت هربار:«ارزش انسان به اهمیتی است که برای وقت خود قائل است.»
    ساموئل جانسون: «بزرگ‌ترین فن زندگی، استفاده از فرصت‌هایی است که بر مامی‌گذرد.»

    *نگارنده این یادداشت کارشناس فرهنگی است.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    2 نظر | ارسال نظر

       1. user-pic
       2. آتنا
        ۲۳ مرداد ۹۰
        ۱۳:۰۶
     1.  
      ممنون. واقعا اوقات فراغت مساله مهمیه.
      
     0
      
     0
       1. user-pic
       2. حمیدرضا
        ۲۵ مرداد ۹۰
        ۱۷:۳۲
     1.  
      مسولین امر، جقدر به این امر مهم توجه دارند؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷