1526
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
   • اگرچه نام وفی به عنوان یکی از نویسندگان خوب معاصر برده می‌شود و نوشته‌های او نیز با استقبالی مناسب روبرو هستند، اما هنوز مرز میان آثار او و ادبیات عامه‌پسند ایران چندان زیاد نیست.
    فریبا وفی متولد بهمن ماه سال ۱۳۴۱ در تبریز است. با انتشار مجموعه داستان «در عمق صحنه» در سال ۱۳۷۵ کار نویسندگی خود را به طور رسمی آغاز کرد و دومین مجموعه داستانش با نام «حتی وقتی می‌خندیم» در سال ۱۳۷۸ چاپ شد. نخستین رمان او با نام «پرنده من» در سال ۱۳۸۱ منتشر شد که برنده جایزه بهترین رمان همان سال، جایزه سومین دوره جایزه هوشنگ گلشیری و جایزه دومین دوره جایزه ادبی یلدا شده و از سوی بنیاد جایزه ادبی مهرگان و جایزه ادبی اصفهان مورد تقدیر واقع شده است. رمان سوم او «رویای تبت» که در سال ۱۳۸۴ منتشر شد و چندین جایزه از جمله جایزه بهترین رمان هوشنگ گلشیری و مهرگان ادب را دریافت کرد، بارها تجدید چاپ شد.
    وفی هم‌اکنون با همسر و دختر و پسرش در تهران زندگی می‌کند. ماه کامل می‌شود، همه افق، ترلان، در راه ویلا و رازی در کوچه‌ها از دیگر آثار او هستند. گرچه نام وفی به عنوان یکی از نویسندگان خوب معاصر برده می‌شود و نوشته‌های او نیز با استقبالی مناسب روبرو هستند، اما هنوز مرز میان آثار او و ادبیات عامه‌پسند ایران چندان زیاد نیست. پرنده من به عنوان یکی از بهترین آثار وی، دربرگیرنده دغدغه‌های زنانه‌ای است که به صورتی بسیار ریزبینانه بیان شده‌اند و همانقدر که منِ خواننده زن را به خود جذب می‌کند، در جذب مخاطب مرد ناموفق است. نه به این دلیل که شخصیت مرد بد و سیاه تصویر شده باشد. که اتفاقا روایت به گونه‌ای بیان می‌شود که همه حق دارند. از آن روایت‌های معاصری است که سیاه و سپید قوانین کلاسیک در آن جایی ندارد؛ اما به این دلیل که زنانگی نویسنده در شخصیت اصلی بروز یافته و روایت را شبیه به روزمره نویسی‌های یک زن عامی می‌سازد.
    وفی تلاش می‌کند با فاصله گرفتن از ادبیات عامه‌پسند، خود را به عنوان نویسنده‌ای مولف – به معنای صاحب سبک- مطرح کرده و در موازات روایت یک زندگی، اشاره به آنچه در جامعه نیز می‌گذرد داشته باشد که البته چندان موفق نیست. در مقایسه با شریفیان که بهترین ادبیات مهاجرت را در میان نویسندگان کنونی داشته و در مقایسه با پیرزاد که درست بر طبق تعاریف مربوط به رمان عمل می‌کند و وقایع اجتماعی را در زیرمتن خط داستانی خود به شکلی مطرح می‌سازد که فضایی ملموس از جامعه داستان ساخته باشد، وفی هنوز راهی طولانی در پیش دارد برای رسیدن به مقام رمان‌نویس مولف.

     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۸۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷