1350
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مهدیه مفیدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1350
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    نمی‌توان گفت که طباطبائی نویسنده‌ای فمنیست هست یا نیست! نقش اصلی داستان‌های او را زنان ایفا می‌کنند و در لابه‌لای کلماتش شیطنتی زنانه موج می‌زند.
    اگر فیلم چهل‌سالگی را دیده باشید، حتما غیرمستقیم با ناهید طباطبایی آشنا شده‌اید. او نویسنده فیلم‌نامه نیست، اما فیلم چهل‌سالگی را از یکی از آثار او با همین نام ساخته‌اند.
    ناهید طباطبائی سال ۳۷ در تهران متولد شد و دوران کودکی و نوجوانی‌اش را در جنوب ایران پشت سر گذاشت. طباطبائی ادبیات دراماتیک و نمایش‌نامه‌نویسی خوانده و علاوه بر نوشتن، ترجمه هم می‌کند. از میان هفت اثر تالیفی او، سه‌ تایش رمان است (آبی و صورتی، چهل سالگی، خنکای سپیده‌دم سفر) و بقیه مجموعه‌ داستان کوتاه (برف و نرگس، جامه‌دران، حضور آبی مینا، بانو و جوانی خویش). ناهید طباطبائی با زبان انگلیسی هم آشنایی دارد و یک مجموعه داستان از هشت نویسنده زن ترجمه و چاپ کرده است. ضمن اینکه یک مجموعه با ده داستان جداگانه ترجمه کرده که هنوز عنوانی برای آن انتخاب نکرده است. علاوه بر همه این‌ها او مدیریت نشر دید را نیز بر عهده دارد و در همکاری با نشر خجسته حامی خوبی برای کتاب‌اولی‌هاست.
    از اقتباس ادبی از رمان چهل‌سالگی‌اش که صرف نظر کنیم، سایر رمان‌های او با استقبال خوانندگان ایرانی مواجه نشد اما «آبی و صورتی»‌اش دارد به زبان دانمارکی ترجمه می‌شود. «جامه‌دران» هم به ایتالیایی ترجمه شده و با استقبال مردم آنجا مواجه شده است.    نمی‌توان گفت که طباطبائی نویسنده‌ای فمنیست هست یا نیست! نقش اصلی داستان‌های او را زنان ایفا می‌کنند و در لابه‌لای کلماتش شیطنتی زنانه موج می‌زند.
    ناهید طباطبائی دستی هم از دور بر آتش مطبوعات دارد و با برخی نشریه‌های ادبی فرهنگی چون بخارا، سمرقند، نشان، زنان و عصر پنج‌شنبه هم‌ همکاری کرده است. طباطبائی همچنین داوری نخستین مسابقه‌ داستان نویسی صادق هدایت و دومین جشنواره ادبی اصفهان را به عهده داشته است.
    طباطبائی در دنیای مجازی هم فعال است و اگر دوست داشته باشید می‌توانید سری به وب‌سایت او بزنید:
    www.nahidtabatabai.info
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۶۰%
       3. تعداد: ۰۱ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷