1127
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. سارا عرفانی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۰)
      تعداد بازدید: 1127
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    برخی از زنان نویسنده اصرار دارند زنانه بنویسند. طوری که شخصیت اصلی و حتی فرعی داستان‌هایشان، همگی زن هستند. مردان یا هیچ نقشی ندارند، یا در سایه‌اند و یا بسیار منفی و سیاه هستند.
    خیلی از زنان نویسنده را دیده‌ام که اصرار دارند زنانه بنویسند. طوری که در همه‌ داستان‌هایشان، شخصیت اصلی و حتی شخصیت‌های فرعی، همگی زن هستند. مردان یا هیچ نقشی در داستان آنها ندارند، یا در سایه هستند و یا شخصیت‌هایی بسیار منفی و سیاه دارند. گاهی تمام داستان‌هایشان، با محوریت زن و گاهی به طور خاص در حمایت از زنان نوشته می‌شود. البته گاهی در بعضی از این داستان‌ها، نگاه کلی‌تر و عمیق‌تری به زن می‌شود و از دردها و رنج‌های عمیق زنانه صحبت می‌کنند. اما گاهی هم یک نگاه تنزل یافته‌تر به زن می‌شود؛ در حد روابط خاله‌زنکی و مراودات کسل کننده‌ای که حتی خیلی از خانم‌ها هم از آنها دوری می‌کنند.
    البته توجیه این نویسندگان این است که می‌خواهند درباره نیمی از جمعیتی بنویسند که اتفاقا مورد غفلت واقع شده‌اند. می‌خواهند دغدغه‌ها، غم‌ها یا درگیری‌های زنان را به تصویر بکشند و احیانا درس عبرت و یا هشداری به زنان مخاطبشان بدهند. اما به نظر نگارنده این سطور، زن و مرد بودن،  به ذات ارزشمند نیست. بلکه روح و روان آدمی است که بر اساس عملکردی که دارد، می‌تواند اوج بگیرد، یا سقوط کند.
    اگر یک قدم از خودمان بیرون برویم، یا بگذارید اینطور بگویم، اگر یک پله بالاتر از جایی که خودمان هستیم بایستیم و از آنجا به آدم‌ها و رفتار‌هایشان نگاه کنیم، می‌توانیم به مشی افراد، نوع تفکر آنها و درونیاتشان نظر بیافکنیم و از آنها هم بنویسیم. روابط آدم‌ها را صرفا در چارچوب روزمرگی‌های زنانه و مردانه تقسیم‌بندی نکنیم و مدافع همیشگی زن‌ها نباشیم.
    البته واضح است که منظورم از بیان این توضیح آن نیست که زنان نباید از دنیای زنانه خودشان بنویسند، یا مجاز نیستند سادگی‌ها، اشتباهات و مشکلات رایج بین هم‌جنسان خود را در قالب داستان، با زنان دیگر به اشتراک بگذارند. اما اصرار بر زنانه نوشتن و عدم توجه به سایر جنبه‌های فکری و روحی زنان و البته مردان، و همچنین عدم توجه به سایر جنبه‌های انسانی بدون در نظر گرفتن جنسیت، باعث یک نوع دلزدگی در خواننده می‌شود. همچنین نیمی از مخاطبان را که مردان هستند به دلیل عدم ارتباط با داستان‌هایی تا این حد زنانه، از دست خواهند داد.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷