1173
مجله اینترنتی
زنان و خانواده
کانال دخت ایران
     1. مهدیه مفیدی
       1. اندازه متن:
       2.  
       3.  
      نظرات (۰۱)
      تعداد بازدید: 1173
      نسخه مناسب چاپ
      ارسال به ديگران
      اضافه کردن به علاقمندی ها
    برای کسانی که دوست دارند تلخی‌ها و سختی‌های دنیای زنان را به زبانی شیوا و به بیانی ضربه‌زننده بخوانند، قطعا آثار سپیده شاملو بهترین گزینه خواهد بود.
    سپیده شاملو را «انگار گفته بودی لیلی» به دنیای ادبیات معرفی کرد. او در سال ۷۹ با نوشتن اولین رمانش توانست جایزه‌ گلشیری را از آن خود کند و به این ترتیب خیلی‌ها مشتری ثابت کارهای او شدند. شاید اگر جایزه‌ گلشیری نبود، سپیده شاملو، شاملوی امروزی نمی‌شد.
    شاملو در سال ۴۷ به دنیا آمده و کارشناس زبان انگلیسی است. نویسندگی را با نوشتن مقالات سینمایی آغاز کرد و سپس «انگار گفته بودی لیلی» را نوشت و رسما پا به دنیای ادبیات ایران گذاشت.
    پس از این رمان، او مجموعه داستان «دست‌کش قرمز» و رمان «سرخی تو از من» را نوشت؛ رمانی که حرف‌های زیادی برای گفتن دارد.
    شاملو در داستان‌هایش تصویر واضحی از خیابان‌های تهران به رخ خواننده‌هایش می‌کشد، آن‌قدر که یک غیرتهرانی با ورود به تهران خواهد توانست لوکیشن‌های داستان‌های شاملو را به راحتی شناسایی کند. درست شبیه کاری که دیکنز در آرزوهای بزرگش کرد و توانست لندن آن‌ روزها را به ما معرفی کند. شاید شاملو دیکنز بعدی ایران شود!
    سپیده شاملو همچنین وبلاگ نویسی را در سال ۸۱ آغاز کرد، اما سال ۸۵ پایان وبلاگ نویسی او بود. خواندن وبلاگ او برای کسانی که دوست دارند دست‌نوشته‌ها و روزنوشت‌های بیشتری از او بخوانند خالی از لطف نیست.
    رمان سرخی تو از من او به عنوان یکی از سه رمان جایزه‌ روزی روزگاری انتخاب شده است. خودش که در مصاحبه‌ای گفته بود حدس می‌زد که برنده‌ جایزه شود؛ «جوایز ادبی و هر اتفاق ادبی دیگر برای من مهم هستند. اگر ادبیات خانه‌ من است، هر چه در این خانه اتفاق می‌افتد به من هم مربوط است.»
    یکی از ویژگی‌های نثر شاملو، کاراکترهای به شدت انسانی داستان‌هایش است. اینکه آدم‌های او، افرادی ماشینی نیستند که فقط سیاه یا سفید باشند. بازیگرهای داستان شاملو آدم‌هایی هستند با روح، تمام تقابل‌های عقل و دل و همه‌شیطنت‌ها و گره‌هایی که فقط مختص ضمیر ناخودآگاه آدمی است. شاملو در این باره می‌گوید: «این نوع نگاه در این اثرها برایم اجتناب‌ناپذیر بوده، اما نمی‌دانم در اثرهای بعدی‌ام هم به آن وفادار باشم یا نه.»
    هر سه کتاب شاملو از عمق احساسات زنانه و از یک ناخودآگاه باهوش سرچشمه گرفته است. غلظت احساسات و جسارتی که در به تصویر گذاشتن تلخی‌های جامعه خرج شده آن‌قدر زیاد است که بعد از اتمام کتاب – به خصوص سرخی تو از من – حس می‌کنید گوشه‌ رینگ بوکس گیر افتاده و تا می‌توانستید از او کتک خورده‌اید. شخصیت‌های اصلی کتاب‌های او زنان هستند؛ زنان و مشکلات و داستان‌های خاص خودشان که تعدادی از آنها برای بار اول در ادبیات داستانی ما مطرح می‌شود.
    برای کسانی که دوست دارند تلخی‌ها و سختی‌های دنیای زنان را به زبانی شیوا و به بیانی ضربه‌زننده بخوانند، قطعا آثار سپیده شاملو بهترین گزینه خواهد بود.
     1. امتیازدهی:
      لطفا منصفانه امتیاز دهید.
       1.  
       2. ۰۰%
       3. تعداد: ۰۰ رای

    1 نظر | ارسال نظر

     1.  
      سلام من چندتا سوال دارم نمیدونم کجا باید سوالما بنویسم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
      
     0
      
     0
     1. ارسال نظر  1. خبرنامه
   جهت اطلاع از به روز شدن مجله اطلاعات خود را وارد نماييد .

   پایگاه اطلاع رسانی حورا ساده ماده مستر چنگال انجمن سلامت ایران مجله ایرانی انجمن بیان با حجاب سبک زندگی بچه شیعه ها کودک و مادر عمار کلیپ مجتمع نیکوکاری رعد خانواده سرآمد بلاغ سمن فروشگاه اینترنتی محصولات حجاب سلام نو علوم اجتماعی خبر اقتصادی وبلاگ نیوز تعامل تصویر دل چی بپزم؟ ایران زنان به دخت راز۵۷